Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δλδ μπορεις να περασεις και παρανομα αντικειμενα απο την στιγμη που δεν υπαρχει σκανερ; Αν και νομιζω οτι στο αεροδρομιο ελεγχουν ολα τα δεματα απο σκανερ.. Πχ δεν μπορεις να φερεις υγρα, οπλα, ναρκωτικα κτλ..

Προσπαθω απο banggood να αγορασω κατι ανταλλακτικα για την gillette mach 3, αλλα δεν εχει επιλογη για priority.. Εχει μονο απλη και air parcel. Ποια η διαφορα και τι να προτιμησω; Μηπως θεωρουνται αιχμηρα αντικειμενα και θα εχω θεμα;

Άλλο το τι νομίζεις και άλλο το τι γίνεται στην πράξη.

Οι τελωνειακοί δεν είναι χαζοί, όπως τους νομίζουν μερικοί, και γνωρίζουν αρκετά καλά τη δουλειά τους, για να μπορούν να ξεχωρίζουν αυτά που τους ενδιαφέρουν, απαγορεύονται κλπ.

Η μέθοδος που γράφεις χρησιμοποιείται για αγορές πάνω από ορισμένο ποσό και όχι στα φτηνά. Αν αγοράσεις μαζί και πχ ένα κινητό θα σου εμφανίσει τη συγκεκριμένη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δλδ μπορεις να περασεις και παρανομα αντικειμενα απο την στιγμη που δεν υπαρχει σκανερ; Αν και νομιζω οτι στο αεροδρομιο ελεγχουν ολα τα δεματα απο σκανερ.. Πχ δεν μπορεις να φερεις υγρα, οπλα, ναρκωτικα κτλ..

Προσπαθω απο banggood να αγορασω κατι ανταλλακτικα για την gillette mach 3, αλλα δεν εχει επιλογη για priority.. Εχει μονο απλη και air parcel. Ποια η διαφορα και τι να προτιμησω; Μηπως θεωρουνται αιχμηρα αντικειμενα και θα εχω θεμα;

Εκανα παρομοια παραγγελια αλλα με κοστος των ανταλλακτικων 4 ευρωαπο banggood.Την μονη επιλογη για μεταφορικα που ειχε ηταν "sellers shipping method".Για να δουμε τι θα γινει...στη χειροτερη εχασα 4 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, divo είπε

Το gb σου δίνει τη δυνατότητα να τα στείλεις χωρίς τελωνείο και Αν πληρώσεις σου επιστρέφουν τα χρήματα αλλά θα πρέπει να τα στείλεις με συγκεκριμένο τρόπο ανάλογα με την αποθήκη που βρίσκονται 

Επιτρέπεται μέχρι το 70 τα εκατό του είδους τα υγρά βέβαια απαγορεύονται

φιλε ο ατμοποιητης ειναι  100% του ειδους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, isay said:

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ σαν σίγουρη λύση. Δες το μήνυμα που έβαλα πάνω απο τη δική σου αναρτηση (προφανως γράφαμε την ίδια ώρα

Με Belgium Registered σας έχει τύχει τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου εχει τυχει γιατί για ακριβές αγορες ψωνιζω απο banggood με priority line

ΑΛΛΑ

ναι εχω διαβάσει αρκετές αναφορες (διαφορα site, σελιδες) που εκατσε χρεωση τελωνειου με belgium post. Σίγουρα πολύ πιο σπάνια απο sing post ή postNL ή sweden post, αλλά δεν ειναι trouble free. Εκει πατά το gearbest και τρέχει το promotion αλλά δεν το επιβεβαιώνει. Αυτό με κάνει πολύ πιο επιφυλακτικό για το ΤΙ θα κάνει αν κάτσει τελωνειο.

6 λεπτά πριν, cineaste είπε

Με Belgium Registered σας έχει τύχει τελωνείο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως που ρώτησα στο chat για το compensation σε περίπτωση στραβής με registered air mail (περιλαμβάνει belgium αλλά και swedish post), ενώ στην αρχή μου είπαν ότι ο πελάτης πληρώνει το τελωνείο, σε 2η ερώτηση αν επιβεβαιώνουν ότι το συγκεκριμένο είναι fake message και οι promoters διαδίδουν fake news, μου είπαν ότι όντως τελικά καλύπτουν τα έξοδα αρκεί να τους στείλουμε αποδεικτικό. Δυστυχώς, αυτή η συμπεριφορά δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη, αν και θεωρώ πως σε περίπτωση στραβής θα κάνουν refund.

Επεξ/σία από Questioner
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Questioner είπε

Εγώ πάντως που ρώτησα στο chat για το compensation σε περίπτωση στραβής με registered air mail (περιλαμβάνει belgium αλλά και swedish post), ενώ στην αρχή μου είπαν ότι ο πελάτης πληρώνει το τελωνείο, σε 2η ερώτηση αν επιβεβαιώνουν ότι το συγκεκριμένο είναι fake message και οι promoters διαδίδουν fake news, μου είπαν ότι όντως τελικά καλύπτουν τα έξοδα αρκεί να τους στείλουμε αποδεικτικό. Δυστυχώς, αυτή η συμπεριφορά δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη, αν και θεωρώ πως σε περίπτωση στραβής θα κάνουν refund.

Αν δεις τα links που εβαλα νωρίτερα και σε εμένα το σκορ ειναι 4-1 (4 οχι και 1 ναι). Σίγουρα θα κάνουν κάποια refund αλλά δεν τους εμπιστευομαι αν θα το κάνουν σε όλους που το δικαιούνται ή αν θα κάνουν partial refund.  Οποιος θελει να ειναι μέρος της στατιστικής, ας το δοκιμάσει αλλα να ξέρει όλα τα ενδεχόμενα και να ζυγίσει αν αξίζει το ρίσκο με βάση το αποτελεσμα. Μην πάει ξυπόλητος στ'αγκάθια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, isay είπε

Αν δεις τα links που εβαλα νωρίτερα και σε εμένα το σκορ ειναι 4-1 (4 οχι και 1 ναι). Σίγουρα θα κάνουν κάποια refund αλλά δεν τους εμπιστευομαι αν θα το κάνουν σε όλους που το δικαιούνται ή αν θα κάνουν partial refund.  Οποιος θελει να ειναι μέρος της στατιστικής, ας το δοκιμάσει αλλα να ξέρει όλα τα ενδεχόμενα και να ζυγίσει αν αξίζει το ρίσκο με βάση το αποτελεσμα. Μην πάει ξυπόλητος στ'αγκάθια. 

Ναι τα διάβασα. Για εμένα όποιος ενδιαφέρεται, καλό είναι να έχει μια γραπτή επιβεβαίωση του τι πρόκειται να συμβεί ώστε σε περίπτωση που αρχίσουν να κάνουν τον κινέζους, να τους δώσουν τον γραπτό διάλογο με τον υπάλληλο που επιβεβαιώνει το refund. Με αυτή τη λογική το έκανα κι εγώ, αν και δεν είχα σκοπό να αγοράσω κάτι μεγάλης αξίας άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, divo είπε

Το gb σου δίνει τη δυνατότητα να τα στείλεις χωρίς τελωνείο και Αν πληρώσεις σου επιστρέφουν τα χρήματα αλλά θα πρέπει να τα στείλεις με συγκεκριμένο τρόπο ανάλογα με την αποθήκη που βρίσκονται 

Επιτρέπεται μέχρι το 70 τα εκατό του είδους τα υγρά βέβαια απαγορεύονται

δηλαδη απο καποιες αποθηκες ισχυει και απο αλλες οχι? Ξερω πως ισχυει για register με απλο ταχυδρομειο.Το θεμα ειναι πως η απαντηση τους ειναι ξεκαθαρα οχι.Μου εδωσαν το το γνωστο λινκ που υπαρχει και στο site(taxes are out of gearbest conrol κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Stavrosmast είπε

Τι κανουμε αν έχει μείνει απο τις 31 δεκ σε  

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
 περιοχή: Κ.Α.Τ

Υπομονή

Θα έρθει η ώρα του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πόσο?

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
  
παιζει να περάσει τελονείο ? (περιοχη κ.α.τ αξία 177Ε)

η αυτό? 
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
πειοχή  

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ    

(αξια 108Ε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, divo είπε

Τα register με απλο ταχυδρομειο περνανε τελωνείο!!Αυτο που λεει το GB για εκτος τελονειου ειναι με priority kai EU express

αν δεις μνμ μου παραπανω θα δεις τροπους που ερχονται χωρίς τελωνειο. Και για την ιστορια, στην αρχη δεν εστελνε τπτ και δεν εγγυόταν τπτ. μετέπειτα εστελνε με 20€ χρέωση και όταν τις στείλαμε διάφορα άτομα το τι κανουν άλλα κινεζομαγαζα και τι χρεώνουν αλλαξε τις τιμες. το συγκεκριμενο κινεζομαγαζο ειναι διαφημιζομενο σε αλλο φορουμ και απο εκει γινονταν ολες οι ενεργειες.

Divo, ειλικρινά, καλύτερα να σταματήσεις να βοηθάς γιατί γράφεις ανακρίβιες και θα κάψεις κόσμο. Είναι η τεταρτη φορα που στο γράφω. Τουλαχιστον διάβασε, ρώτα, επιβεβαιωσε και μετα βοήθα. Τοτε θα ειναι ουσιώδες και χρήσιμο. 

  • Παραπέμπεις πάλι στο gearbest greece σαν κάτι επισημο και αξιοπιστο ενω σου εχω γράψει και νωρίτερα οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΧΕΣΗ με το gearbest. Είναι πωλητής με referal που τον συμφερει να γράφει οτι τον συμφέρει να πουλήσει. Το συγκεκριμένο ακομα και τώρα γράφει στις σελίδες του οτι με belgium post το gearbest θα πληρώσει το τελωνειο και επισης γράφει οτι με priority line eu express δεν εχει τελωνειο. 
  • Το priority line Eu express της gearbest εχει κλείσει απο τις 7 Δεκεμβρίου σαν γενική μέθοδος αποστολής πραγματων κάτω των δυο κιλών. Πλέον παρεχεται σε πολύ ειδικές περιπτώσεις και για πολύ βαριά πράγματα και εκεί δεν ειναι σιγουρο οτι θα στο στειλουν με DPDUK ή με κάτι αλλο. 
  • Αυτή τη στιγμή το gearbest δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΙΓΟΥΡΗ ή ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ μέθοδος οτι δε θα κάτσει ταριφα τελωνειου. ΚΑΜΙΑ!
  • Και ο mediaplayers gr ειναι κουπονάς και "ζμπροχνει" gearbest αλλά αυτός τουλάχιστον κάνει και reviews hands on. O gearbest greece αντίθετα σπρώχνει αβερτα κουπονια και παραλληλα αποκρύπτει αρνητικές εξελίξεις ... και όποιος τσίμπησει. 
2 ώρες πριν, divo είπε

Σε μας παντως δεν εχει αναφερθει οτι δεν τα καλυπτει απο τη στιγμη που επικοινωνεις μαζι τους πριν τα στειλεις και σου λενε τον τροπο αποστολης.

Θα κανω ομως μια προσπαθεια να δω αν αλλαξε κατι και θα σας ενημερωσω

Το παραπάνω δεν το καταλαβα καθολου. Με ποιους επικοινωνείς; Τι τους ζητάς και τι σου λενε; Δηλαδη επικοινωνείς με το ΕΠΙΣΗΜΟ gearbest (οχι το greece) και σου λενε ποια μέθοδο δεν περνά τελωνειο; Δώσε λιγο παραπάνω πληροφορίες, μήπως μου διαφευγει κατι.

2 ώρες πριν, divo είπε

Θα κανω ομως μια προσπαθεια να δω αν αλλαξε κατι και θα σας ενημερωσω

Α μπράβο! Κάνε μια ερευνα, διάβασε και οτιδήποτε αξιολογο και χρήσιμο εχεις, μοιράσου το μαζί μας. 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...