Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, makfil είπε

Και στην 1η και στη 2η διπλασιάζεις την αξία.

Στην 1η, η διπλάσια αξία ξεπερνάει την ατέλεια (22€) και, επομένως, το δέμα είναι υποψήφιο για έξοδα εκτελωνισμού.

γι αυτο σε μενα ο κινεζος απο gearbest μου εσπασε την παραγγελια των 54 ευρω σε δυο δεματα και δεν πληρωσα τιποτα παραπανω ! :)

gearbest01.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

1 ώρα πριν, mples είπε

Ναι 

 

1 ώρα πριν, yolodroid είπε

και να φανταστω δεν μπορω να κανω κατι γιαυτο ε?

πεταμενα λεφτα δλδ :P

 

18 λεπτά πριν, spyrage είπε

γιατι να τα κατασχεδουν ρε παιδια? δεν νομιζω - δεν είναι τιποτα παρανομο - ελεος...

γιατι  απαγορευεται η εισαγωγη ακομα και απο ευρωπη !

φιλε μου μην σκας ομως γιατι ειναι πολυ μικρη η πιθανοτητα  να το ελεγξουν  απο ευρωπη αν ομως λεω αν θα στο κατασχεσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, spyrage είπε

γιατι να τα κατασχεδουν ρε παιδια? δεν νομιζω - δεν είναι τιποτα παρανομο - ελεος...

 

21 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Από Ευρώπη γιατί να το κατασχέσουν;

Προφανώς, δεν έχετε διαβάσει τις κατασχέσεις που έχουν γίνει από το καλοκαίρι και μετά.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yolodroid είπε

Παιδια παραγκειλα εναν ατμοποιητη (καπνικο προιον) , μια γευση και βαμβακι απο Αγγλια

συγκεκριμενα απο vapesuperstore.co.uk

υπαρχει περιπτωση να μου το κατασχεσουν?

Και στο αλλο θέμα που εγραψες σου απαντησαμε οτι εισαγωγες καπνικών απαγορευονται ΚΑΙ εντός ΕΕ. Αν γράφει ξεκαθαρα απεξω το τι περιεχει, το εχασες. Πιθανον να τη γλυτωσεις αν ερθει επιστολικό ή αν δεν το κοιτάξουν διεξοδικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, divo είπε

Το gb σου δίνει τη δυνατότητα να τα στείλεις χωρίς τελωνείο και Αν πληρώσεις σου επιστρέφουν τα χρήματα αλλά θα πρέπει να τα στείλεις με συγκεκριμένο τρόπο ανάλογα με την αποθήκη που βρίσκονται 

 

Δώσε μερικές παραπάνω διευκρινήσεις για ποιες αποθήκες, ποιους τρόπους αποστολής και τυχόν αλλους περιορισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως γιατί αυτό το θέμα μας ενδιαφέρει όλους. Δηλαδή αν πάρω κινητό από GB ΔΕΝ θα πληρώσω τελωνείο;(θα πληρώσω αλλά θα μου δώσει τα λεφτά πίσω το gb

 

 

Επεξ/σία από pc_builer_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, isay είπε

Και στο αλλο θέμα που εγραψες σου απαντησαμε οτι εισαγωγες καπνικών απαγορευονται ΚΑΙ εντός ΕΕ. Αν γράφει ξεκαθαρα απεξω το τι περιεχει, το εχασες. Πιθανον να τη γλυτωσεις αν ερθει επιστολικό ή αν δεν το κοιτάξουν διεξοδικά

αν αγορασω απο gearbest και το στειλω σε εναν γνωστο στην Κινα και μου το στειλει αυτος ωσ προσωπικο δεμα κανονικα με ταχυδρομειο θα υπαρξει θεμα παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, divo είπε

Διάβασε εδώ 

Προσωπικά πάντως την έχω σταματήσει τηνgearbest

Για την ωρα Banggood με priority χωρίς τελωνείο

Πόσες φορές πρέπει να το γράψει ο isay για το τι συμβαίνει πραγματικά με το gearbest και όλα τα σχετικά;

Και το αστείο είναι ότι προτείνεις παραπάνω τις μεθόδους (??) του μαγαζιού αλλά εσύ το έχεις κόψει :wub:

και ψωνίζεις στα σίγουρα από το Banggood :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, divo είπε

Το gb σου δίνει τη δυνατότητα να τα στείλεις χωρίς τελωνείο και Αν πληρώσεις σου επιστρέφουν τα χρήματα αλλά θα πρέπει να τα στείλεις με συγκεκριμένο τρόπο ανάλογα με την αποθήκη που βρίσκονται 

 

12 λεπτά πριν, isay είπε

Δώσε μερικές παραπάνω διευκρινήσεις για ποιες αποθήκες, ποιους τρόπους αποστολής και τυχόν αλλους περιορισμους

 

9 λεπτά πριν, divo είπε

Διάβασε εδώ 

Προσωπικά πάντως την έχω σταματήσει τηνgearbest

Ρε divo προσεχε τι γράφεις. ΠΑΛΙ θα κάψεις κόσμο.

Συνοπτικά

  • Το gearbest greece ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΑΡΑΚΛΑΔΙ ΤΗΣ GEARBEST. Είναι κάποιος ιδιώτης κουπονας που βγάζει λεφτα απο referral προμήθειες. Γράφει οτι μπορει για να ψωνίζεις με το referal του αλλά αμα σου κάτσει τελωνειο ... ειναι δικό σου θεμα. Γενικά ολοι οι κουπονάδες
  • H επισημη gearbest δεν το εχει γράψει πουθενα στις σελίδες της για επιστροφή τελωνείου και σε όσους ρωτάνε απευθειας, στο 99% ρίχνει άκυρο και λεει οτι "τα τελωνεια ειναι του πελάτη". Εστειλε email στους κουπονάδες αλλα η συμπεριφορα της ειναι υποπτη
  • Δες και τις παρακατω συζητήσεις με την ερευνα που εκανα και θα καταλαβεις

http://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?page=647&tab=comments#comment-56183559

http://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?page=651&tab=comments#comment-56186636

http://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?page=647&tab=comments#comment-56184317

http://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?page=654

 

Επεξ/σία από isay
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yolodroid είπε

αν αγορασω απο gearbest και το στειλω σε εναν γνωστο στην Κινα και μου το στειλει αυτος ωσ προσωπικο δεμα κανονικα με ταχυδρομειο θα υπαρξει θεμα παλι?

Κανονικά το κόστος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ είναι 22 € για εμπορικά προϊόντα. Αν ο φίλος σου στο στείλει τότε θα μπορείς να φέρεις χωρίς πρόβλημα μέχρι 45€. Αλλά το GB ( προσωρινά τουλάχιστον ) σου πληρώνει το τελωνείο αν πάρεις με registered. Δικιά σου η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yolodroid είπε

αν αγορασω απο gearbest και το στειλω σε εναν γνωστο στην Κινα και μου το στειλει αυτος ωσ προσωπικο δεμα κανονικα με ταχυδρομειο θα υπαρξει θεμα παλι?

Πραγματικά, θα ήθελα να μάθω τι εννοείς με το "προσωπικό δέμα".

Υπάρχει αυτός ο όρος στην τελωνειακή νομοθεσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, makfil said:

1. Το καταλαβαίνουμε από το σκίσιμο που θα έχει το δέμα και τη νέα ταινία που θα έχουν βάλει.

2. Δεν έχει εγκατασταθεί ακόμη scanner στο αεροδρόμιο για τον έλεγχο των εισερχόμενων ταχυδρομικών δεμάτων.

3. Το αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο" μπαίνει όταν ένα δέμα μπει στο τελωνείο και διαπιστωθεί ότι η αξία του περιεχομένου είναι μικρότερη από την ατέλεια των 22€.

Τα δέματα που γράφεις μπορεί να πέρασαν είτε χωρίς να σταματήσουν στο τελωνείο είτε για άλλους λόγους. Δεν μπορείς να βγάλεις κανόνες γι' αυτά τα θέματα

Δλδ μπορεις να περασεις και παρανομα αντικειμενα απο την στιγμη που δεν υπαρχει σκανερ; Αν και νομιζω οτι στο αεροδρομιο ελεγχουν ολα τα δεματα απο σκανερ.. Πχ δεν μπορεις να φερεις υγρα, οπλα, ναρκωτικα κτλ..

Προσπαθω απο banggood να αγορασω κατι ανταλλακτικα για την gillette mach 3, αλλα δεν εχει επιλογη για priority.. Εχει μονο απλη και air parcel. Ποια η διαφορα και τι να προτιμησω; Μηπως θεωρουνται αιχμηρα αντικειμενα και θα εχω θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yolodroid είπε

αν αγορασω απο gearbest και το στειλω σε εναν γνωστο στην Κινα και μου το στειλει αυτος ωσ προσωπικο δεμα κανονικα με ταχυδρομειο θα υπαρξει θεμα παλι?

Τον οδηγό του makfil που σου προτεινα στο αλλο νήμα ... ουτε να το δεις φαντάζομαι. 

Οχι, ουτε ετσι θα πιάσει και για την ακρίβεια είναι λίγο λιγοτερο πιθανό να σου κάτσει τελωνειο ή κατασχεση αν μιλαμε για καπνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Πραγματικά, θα ήθελα να μάθω τι εννοείς με το "προσωπικό δέμα".

Υπάρχει αυτός ο όρος στην τελωνειακή νομοθεσία;

δεν ειμαι και εξπερτ αλλα η διευθυνση και ονομα προελευσης δεν θα ειναι απο καταστημα οποτε ρωταω μηπως ισχυει κατι διαφορετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, pc_builer_gr είπε

Κανονικά το κόστος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ είναι 22 € για εμπορικά προϊόντα. Αν ο φίλος σου στο στείλει τότε θα μπορείς να φέρεις χωρίς πρόβλημα μέχρι 45€. Αλλά το GB ( προσωρινά τουλάχιστον ) σου πληρώνει το τελωνείο αν πάρεις με registered. Δικιά σου η επιλογή.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ σαν σίγουρη λύση. Δες το μήνυμα που έβαλα πάνω απο τη δική σου αναρτηση (προφανως γράφαμε την ίδια ώρα

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...