Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα προιοντα που πουλανε στο αμαζον κινεζοι πωλητες αλλα ειναι fullfilled by amazon παει να πει οτι ειναι στις ευρωπαικες αποθηκες εφοσον ειμαι σε ευρωπαικο amazon?αρα δν υπαρχει θεμα τελωνειου?η ερχονται απο κινα και πληρωνουμε?

Επεξ/σία από bilgoagil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερωτηση παιδες: εχω αγορασει ακουστικα κινητου απο ebay, ευτελους αξιας (10 ευρω περιπου), εσταλησαν με taiwan post και (θεωρητικα, συμφωνα με το tracking του ταιβανεζικου ταχυδρομειου) ειναι Ελλαδα απο τις 8 Δεκ.
- Υπαρχει τροπος να δω την πορεια τους μεσω ΕΛΤΑ;
- Ποσον καιρο θεωρειτε οτι πρεπει να περιμενω για παραλαβη;

Προφανως ξερω οτι κανεις δεν ειναι μαντης για να μου απαντησει 100% στα παραπανω, αλλα ρωταω για να ξερω ποτε περιπου να ανοιξω case στο PP καθως επρεπε (θεωρητικα) ως τις 28 Δεκ να τα εχω στα χερια μου. Γνωριζω για τις 180 μερες του ΡΡ, αλλα δεν εχω σκοπο να περιμενω ως την τελευταια ημερα.

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, divo είπε

αν εχει σταλει με priority με tracking number θα κατσει εδω μεχρι να ανοιχτει απο βδομαδα μεχρι μηνα. απο τη στιγμη που θα το πιασουν στα χερια τους σε καμια 10 μερες χοντρα χοντρα το εχει. 

Για την παρακολουθηση κοιτα εδω εδω και εδω σου δινω 2 ελληνικα  γιατι στα ελτα ειναι.... μπορει επισης να το εχουν παρει στα Ελτα να μην εμφανιζεται πουθενα και σε μια μερα να δεις καταγραφες 5 ημερων...Μου εγινε την τεταρτη και ηρθαν μαζεμενες 4 παραγγελιες 

Καλα, για tracking στα ΕΛΤΑ και το 17net ούτε γι' αστειο. Ειχα δοκιμασει ηδη. Δεν πειραζει. Οσο για το αν εχει αποσταλει με priority, αυτο ειναι κατι που δεν γνωριζω καν. Ισως επικοινωνησω μαζι του για λεπτομερειες, αλλα τρεχα γυρευε με τον κινεζο.

Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταλαβαινουμε εαν εχουν ανοιξει το πακετο στο τελωνειο; Μπορουν να δουν το περιεχομενο στο περιπου χωρις να το ανοιξουν, με καποιο ειδικο μηχανημα; Τι ακριβως γινεται οταν βλεπουμε το πρασινο αυτοκολλητο που λεει " τελωνειακως ελευθερο " ; Εχουν ερθει παραγγελιες απο banggood και iherb χωρις επιπλεον εξοδα τελωνειου και χωρις αυτο το αυτοκολλητο. Σημαινει οτι δεν απασχολησαν καθολου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
31/12/2017, 10:31:27 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
31/12/2017, 08:23:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
19/12/2017, 09:09:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

αρχίζω να υποτεύομαι οτι το φορτηγό που μετέφερε το δεμα απο αεροδρόμιο στο Αγ. Στέφανο ΧΑΘΗΚΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ !!!

(δεν εξηγείται 5 ημέρες στον δρόμο δίχως σημεία ζωής, ενω άλλα που φυγαν απο το αερδορόμιο αργότερα εχουν φθάσει εκει)

Επεξ/σία από teckgeek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bilgoagil είπε

Με τα fullfilled by amazon παιζει τελωνειο η ειμαστε οκ?? :)

Δεν διευκρινίζεις από ποιο κατάστημα θέλεις να αγοράσεις. 

Είναι άλλη διαδικασία από το αμερικάνικο και άλλη από τα ευρωπαικά. Στο πρώτο προπληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού και στα δεύτερα χρεώνεσαι το ΦΠΑ της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Πως καταλαβαινουμε εαν εχουν ανοιξει το πακετο στο τελωνειο; Μπορουν να δουν το περιεχομενο στο περιπου χωρις να το ανοιξουν, με καποιο ειδικο μηχανημα; Τι ακριβως γινεται οταν βλεπουμε το πρασινο αυτοκολλητο που λεει " τελωνειακως ελευθερο " ; Εχουν ερθει παραγγελιες απο banggood και iherb χωρις επιπλεον εξοδα τελωνειου και χωρις αυτο το αυτοκολλητο. Σημαινει οτι δεν απασχολησαν καθολου;

1. Το καταλαβαίνουμε από το σκίσιμο που θα έχει το δέμα και τη νέα ταινία που θα έχουν βάλει.

2. Δεν έχει εγκατασταθεί ακόμη scanner στο αεροδρόμιο για τον έλεγχο των εισερχόμενων ταχυδρομικών δεμάτων.

3. Το αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο" μπαίνει όταν ένα δέμα μπει στο τελωνείο και διαπιστωθεί ότι η αξία του περιεχομένου είναι μικρότερη από την ατέλεια των 22€.

Τα δέματα που γράφεις μπορεί να πέρασαν είτε χωρίς να σταματήσουν στο τελωνείο είτε για άλλους λόγους. Δεν μπορείς να βγάλεις κανόνες γι' αυτά τα θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παραγκειλα εναν ατμοποιητη (καπνικο προιον) , μια γευση και βαμβακι απο Αγγλια

συγκεκριμενα απο vapesuperstore.co.uk

υπαρχει περιπτωση να μου το κατασχεσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yolodroid είπε

Παιδια παραγκειλα εναν ατμοποιητη (καπνικο προιον) , μια γευση και βαμβακι απο Αγγλια

συγκεκριμενα απο vapesuperstore.co.uk

υπαρχει περιπτωση να μου το κατασχεσουν?

Ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...