Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει ήδη μπει κάπου αυτό το link, προσωπικά το βρήκα πολύ χρήσιμο για να καταλάβει κανείς πως λειτουργούν τα πράγματα σε σχέση με τις χρεώσεις ανά χώρα (VAT, customs κλπ). Αφορά τους κανονισμούς ανά χώρα Ε.Ε. για online αγορές από χώρες non EU.

https://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/buying-goods-services-online-personal-use/buying-goods/buying-goods-online-coming-from-a-noneu-union-country_en

Δυστυχώς για την Ελλάδα δεν υπάρχει παραπομπή, μόνο γράφουν ότι είναι σε διαδικασία αναθεώρησης του τρόπου χρεώσεων (το καταλάβαμε αυτό!). Αν διάβασα καλά το ΦΠΑ που πληρώνουμε, το οποίο είναι φόρος εισαγωγής (Import VAT το λένε) και όχι ΦΠΑ του ίδιου του αγαθού, κάθε χώρα το υπολογίζει διαφορετικά. Κάποιες χώρες βάζουν και το κόστος μεταφορικών, ασφάλειας κλπ μαζί με την αξία προϊόντος και έπειτα βάζουν φόρο στο σύνολο, κάποιες μόνο στην αξία του προιόντος. Οι χρεώσεις εκτελωνισμού από την άλλη λαμβάνουν υπόψη τους το σύνολο.

Επίσης η ατέλεια παίζει από χώρα σε χώρα, άλλες είναι στα 15 ευρώ άλλες στα 22 (όπως εμείς) η Γερμανία απουσιάζει από το αντίστοιχο link. Γνωστή μου που αγόρασε πράγματα από Αμερική χωρίς πληρωμή για τελωνείο κλπ (μένει Γερμανία) την ενημέρωσαν από την μεταφορική ότι αγορές έως 150 ευρώ δεν έχουν χρεώσεις τελωνείου ή VAT. Ίσως συμφέρει να χώσουμε συγγενείς στη Γερμανία να παραλαμβάνουν, και στη συνέχεια να μας τα στέλνουν, λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, isay είπε

Υποθέτω μιλάς για την παραγγελία απο το e-gadgetmall.com (γράφε ολοκληρα τα domains για να μη γινονται μπερδεματα) που συζητουσαμε παλιότερα στο http://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?page=624&tab=comments#comment-56158336

Αφου επάνω στο πακέτο εγραφε "τελωνειακός ελεύθερο" τοτε σίγουρα ήρθε απο χώρα εκτός ΕΕ, δηλαδή το μαγαζί κάνει dropshipping οπως σου έλεγα. Καμια σχέση με αποθήκη αγγλίας που σου ελεγαν. Πρωτίστως είσαι τυχερός που δεν σου έκατσε τελωνειο (μαλλον έπεσες σε "γρήγορο ξεκαθαρισμα" αποθηκων τελωνείου) γιατί θα ειχες άλλα 70+ f;oro. Από εκεί και πέρα αφου δεν σου απαντουν στο e-gadgetmall.com (και δε μου κάνει εντυπωση) ορθα προχώρησες με το paypal αλλά όντως πρεπει να προσκομίσεις αποδείξεις για να δικαιωθείς (γιατί το e-gadgetmall.com μαλλον θα προσπαθήσει να σε βγάλει τρελό). 

Το καλύτερο είναι να βάλεις (στο paypal) screenshots απο το unboxing video οπου να φαίνεται το άνοιγμα του φακέλου (με τα στοιχεία σου), τα στοιχεία του κινητου (ram, sotrage, κλπ) και επισης να στειλεις ενα αντιγραφο της παραγγελίας και link με το προιον απο το site τους. Με όλα αυτα, οτι και να πει το site ή ακομα κι αν δεν απαντησεις, θα δικαιωθείς. 

Αυτό με τον χώρο δεν το καταλαβα. Αντι για 32 εχει 2; Τυπογραφικό σου; 2 αποκλειεται να είναι. 

Θα παραγγείλεις ξανα απο το e-gadgetmall.com;

isay σε ευχαριστώ για την απαντηση το 2gb ειναι πραγματικο γιατι το τσεκαρα με το ενα registry app και μου εβγαλε αυτο ακριβως.τωρα unboxing video δεν εκανα και το κινιτο επιδη ειναι κλωνος του iphone λεει 256 gb που δεν ισχυει διοτι οπως ειπα μονο με 5 app μου εβγαλε insufficient storage space. Τι αλλο μπορω να στειλω για να ειμαι οκ.  Τελος εννοείται  οτι δεν θα ξανά αγοράσω.

Επεξ/σία από doukasn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kasp123 είπε

την ειδοποιηση τελωνειακως ελευθερο ετυχε και σε μενα σε ενα δεμα απο banggood με priority πριν κανα διμηνο

Αλλο το ένα και αλλο το άλλο. Μην τα μπλεκεις και μπερδευεις αλλους.

Στον douka εστειλαν αγορα και καλα απο αποθήκη Αγγλίας, ενώ σε εσενα ερχονταν απο εκτός ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, doukasn είπε

isay σε ευχαριστώ για την απαντηση το 2gb ειναι πραγματικο γιατι το τσεκαρα με το ενα registry app και μου εβγαλε αυτο ακριβως.τωρα unboxing video δεν εκανα και το κινιτο επιδη ειναι κλωνος του iphone λεει 256 gb που δεν ισχυει διοτι οπως ειπα μονο με 5 app μου εβγαλε insufficient storage space. Τι αλλο μπορω να στειλω για να ειμαι οκ.  Τελος εννοείται  οτι δεν θα ξανά αγοράσω.

Φίλε μου αυτά δεν είναι ελληνικά....μου βγήκαν τα μάτια. Για να ήσουν οκ έπρεπε : 1)να μην είχες αγοράσει από το εν λόγω μαγαζί, 2)να είχες κάνει βίντεο unboxing, 3) να είχες διαβάσει πρώτα τους νόμους καθώς και τι συμβαίνει με τις αγορές από την Κίνα γενικότερα αυτούς τους μήνες και 4)να μην είχες πάρει κλώνο iphone. Λογικά είσαι μικρός σε ηλικία οπότε θα μάθεις για το μέλλον.

Υ.Γ.Δύσκολα θα δικαιωθείς δίχως βίντεο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, doukasn είπε

isay σε ευχαριστώ για την απαντηση το 2gb ειναι πραγματικο γιατι το τσεκαρα με το ενα registry app και μου εβγαλε αυτο ακριβως.τωρα unboxing video δεν εκανα και το κινιτο επιδη ειναι κλωνος του iphone λεει 256 gb που δεν ισχυει διοτι οπως ειπα μονο με 5 app μου εβγαλε insufficient storage space. Τι αλλο μπορω να στειλω για να ειμαι οκ.  Τελος εννοείται  οτι δεν θα ξανά αγοράσω.

Αν έγραφες απο την αρχή οτι μιλάμε για iphone clone, δε θα ασχολιόμουν τόσο. Serioulsy εδωσες 200 ευρω για συσκευή που μοιάζει με iphone; Σίγουρα δεν αξίζει ουτε 50. Παθημα μάθημα.

Θα γράχω κάτι για μελλοντικές αγορες (δικές σου και άλλων). Πολλές συσκευές android (ειδικά οι φθηνές) έχουν δυο εσωτερικα partitions, ένα για το σύστημα και ένα για αποθήκη.

Περιπτωση φίλου που αντιμετώπισα:

  • Αγόρασε φθηνό tablet απο Ελλάδα (χωρις να με ρωτήσει, καλα να πάθει) που έλεγε χώρος 8GB. 
  • Είχε δυο partitions. Ενα για χώρο συστηματος με 2GB χώρο και τα υπολοιπα 6GB για αποθηκευτικό. Ολες οι εφαρμογές έμπαιναν στο μικρό και στο δευτερο μπορουσε μονο αρχεία (σαν να ειχε κάρτα μνήμης. 
  • Με το που έβαλε 3-4 εφαρμογες και παιχνιδια, ο χώρος μπουκωσε.
  • Root δε γίνονταν, custom rom δεν βρήκα (noname rebranded κινεζικο ταμπλετ) οποτε ουτε μεταφορα apps μπορουσε να γινει, ουτε εννοποίηση του χώρου.
  • Κοινώς τον ήπιε. 100 ευρω πεταμένα

Με δυο λογια, δες τον αποθηκευτικό χώρο στις ρυθμίσεις και αν εκει εχεις και αλλα partitions που στο συνολο να βγάζει 32gb (λιγοτερα λογω του 1000 != 1024) τοτε ... ουτε dispute μπορείς να κάνεις για το χώρο. Μπορεις να κάνεις για τη ram οποτε ανεβασε τους φωτογραφίες, κλπ μπας και σου κάτσει. Τέλος μην αγοράσεις αλλη φορα κλώνους. Είναι πεταμενα λεφτα. Αν δε σηκώνει η τσέπη για να πληρώνεις ταμπελάκι, υπάρχουν πολλές άλλες πολύ καλές και οικονομικές μάρκες. Π.χ. με 200 και κάτι ευρω έπαιρνες απο ελλαδα το redmi note 4 με 3/32

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, isay είπε

Αν έγραφες απο την αρχή οτι μιλάμε για iphone clone, δε θα ασχολιόμουν τόσο. Serioulsy εδωσες 200 ευρω για συσκευή που μοιάζει με iphone; Σίγουρα δεν αξίζει ουτε 50. Παθημα μάθημα.

Θα γράχω κάτι για μελλοντικές αγορες (δικές σου και άλλων). Πολλές συσκευές android (ειδικά οι φθηνές) έχουν δυο εσωτερικα partitions, ένα για το σύστημα και ένα για αποθήκη.

Περιπτωση φίλου που αντιμετώπισα:

  • Αγόρασε φθηνό tablet απο Ελλάδα (χωρις να με ρωτήσει, καλα να πάθει) που έλεγε χώρος 8GB. 
  • Είχε δυο partitions. Ενα για χώρο συστηματος με 2GB χώρο και τα υπολοιπα 6GB για αποθηκευτικό. Ολες οι εφαρμογές έμπαιναν στο μικρό και στο δευτερο μπορουσε μονο αρχεία (σαν να ειχε κάρτα μνήμης. 
  • Με το που έβαλε 3-4 εφαρμογες και παιχνιδια, ο χώρος μπουκωσε.
  • Root δε γίνονταν, custom rom δεν βρήκα (noname rebranded κινεζικο ταμπλετ) οποτε ουτε μεταφορα apps μπορουσε να γινει, ουτε εννοποίηση του χώρου.
  • Κοινώς τον ήπιε. 100 ευρω πεταμένα

Με δυο λογια, δες τον αποθηκευτικό χώρο στις ρυθμίσεις και αν εκει εχεις και αλλα partitions που στο συνολο να βγάζει 32gb (λιγοτερα λογω του 1000 != 1024) τοτε ... ουτε dispute μπορείς να κάνεις για το χώρο. Μπορεις να κάνεις για τη ram οποτε ανεβασε τους φωτογραφίες, κλπ μπας και σου κάτσει. Τέλος μην αγοράσεις αλλη φορα κλώνους. Είναι πεταμενα λεφτα. Αν δε σηκώνει η τσέπη για να πληρώνεις ταμπελάκι, υπάρχουν πολλές άλλες πολύ καλές και οικονομικές μάρκες. Π.χ. με 200 και κάτι ευρω έπαιρνες απο ελλαδα το redmi note 4 με 3/32

Μολις μίλησα στο live chat και μου ειπαν τα παρακατω.

Καλημέρα, θα σας στείλουμε μέσα στην ημέρα τα στοιχεία για την επιστροφή της συσκευής στην αποθήκη προς αντικατάσταση, σας ευχαριστούμε!

Τι να κάνω να μου στείλουν άλλο η να ζητήσω τα λεφτά πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, όπως έλεγα περιμένω ένα δέμα που το παράγγειλα από το εγγλέζικο amazon με τον πωλητή να είναι από Ιαπωνία. Το δέμα κόστιζε περί τα 30 ευρώ και είχε φύγει από 23/11/2017. Στο τράκινγκ έγραφε ότι μπήκε τελωνείο και βγήκε. Σήμερα το παρέλαβα κανονικά χωρίς να πληρώσω τίποτα με σήμανση «Τελωνειακώς ελεύθερο», πράγμα τουλάχιστον παράξενο αφού έχει τιμολόγιο κανονικά επάνω, μιας και αγοράστηκε από amazon. Σκαλίζοντας το τιμολόγιο, ανακάλυψα ότι επάνω έγραφε $14 τιμή.

Πάει, χάλασαν και οι Γιαπωνέζοι, κάνουν τους Κινέζους κι αυτοί. Που οδεύουμε!

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, doukasn είπε

Μολις μίλησα στο live chat και μου ειπαν τα παρακατω.

Καλημέρα, θα σας στείλουμε μέσα στην ημέρα τα στοιχεία για την επιστροφή της συσκευής στην αποθήκη προς αντικατάσταση, σας ευχαριστούμε!

Τι να κάνω να μου στείλουν άλλο η να ζητήσω τα λεφτά πίσω.

O,τι κρίνεις εσύ και βολευει εσένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexserres2014 είπε

παιδια μολις ειδα ρεπορταζ του σκαι για το τελωνειο-ελτα αλλα και για την αποθηκευση

Με όσα γνωρίζουμε εδώ, ήταν επιεικώς απαράδεκτο.

1 λεπτό πριν, iignatios είπε

Καλησπέρα..για αγορά από Ιάπωνα 1000ε λέει μέσω ΕΜS και γραφει ότι θέλω..Τι παίζει?ευχαριστώ

Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων και, επομένως, ετοίμασε ποσό εκτελωνισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, makfil είπε

Με όσα γνωρίζουμε εδώ, ήταν επιεικώς απαράδεκτο.

Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων και, επομένως, ετοίμασε ποσό εκτελωνισμού.

Τι άλλο υπάρχει ?Japan post ;ή να το ξεχάσω γενικότερα? Αν γραψει for parts only?

Επεξ/σία από iignatios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lola576 είπε

22€ ευρώ ειναι Ατελει, αν έχω πάρει για παράδειγμα 2 αντικείμενα που κάνει 15 ευρώ το ένα μετριούνται αθροιστικά 30 ευρώ και φορολογούνται; 

22 ανά αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...