Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω δυο πραγματάκια από Ιαπωνία μέσω ebay. Μαζί με τα μεταφορικά κοστίζουν 32 ευρώ. Ρισκάρω να πληρώσω τελωνείο; Ο πωλητής στέλνει με απλό ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, divo είπε

Λιγο ασχετο με αυτο που ρωτας... Γιατι δεν κοιτας κατι ααπο εδω? οι τιμες απο οτι ειδα δεν φτανουν τοσο ψηλα ακομα και στο σκρουτζ?

αγαπητέ αυτά που παρέθεσες κάνουν άλλη δουλεια είναι σκέτες ηλεκτρικές μηχανές η οποιοιες κινούν το σκάφος .κ δεν έχει στο σκουτζ αυτό που θέλω κ αυτό που λέω Ελλάδα κάνει 2000-2500 χιλ

αυτό που θέλω εγώ κάνει κ τα 2 κ κινεί το σκάφος αλλα είναι κ ηλεκτρονική αγκυρα , δηλαδή εάν επιλέξεις αγκυρα γυρίζει η προπέλα 360 μοιρες ανάλογα το καιρο και τα ρεύματα και  σε κρατάει σταθερό στο ίδιο μερος 

ευχαριστώ πάντως για την ερευνα σου κ τη απάντηση σου 

Επεξ/σία από man8os.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Έχω παραγγείλει κινητό από banggood με priority. Χθες έφυγε από Ολλανδία για Ελλάδα. 

Θα έχω κάποιο θέμα;

Στο αμέσως προηγούμενο post από το δικό σου έχει την απάντηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να χωνέψω κάτι , ψάχνω το ίδιο πριον , στα μεταφορικά σε άλλους λέει 40-50 δολάρια σε άλλους λέει 80-150 δολλαρια κ σε κάποιους άλλους 600-700 δολάρια μονο μεταφορικά , αυτό έχει να κάνει με τη ebay ?γιατί τόσο τεράστιες διακυμάνσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • σίγουρα? γιατί σε κάποιον που βρήκα σε καλη τιμή του λέω γιατί έχει τόσο μεγάλη διαφορα ? μιλάμε όλοι έχουν International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Program κ του λέω γιατί είναι τόσο πολύ τα μεταφορικά ενώ σε άλλους τα βρίσκω 40-50 δολάρια 

κ εν συντομία μου είπε έχει να κάνει με το ebay 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πωλητής ορίζει τον τρόπο αποστολής και το ποσό και μερικοί βάζουν χαμηλή αξία και υψηλότερα μεταφορικά για να πληρώνουν μικρότερη προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ababapanos είπε

παραγγειλα απο Αμερικανικο αμαζον πραγματα αξιας 120 ευρω με DHL express  και εγραφε προπληρωμή για φόρους τελωνείου ενα μικρο ποσο γυρω στα 10 ευρω.

Οντως εφτασε σημερα και με πηραν απο την DHL και μου ειπαν οτι ειναι το τελωνειο πληρωμένο και δεν πληρώνω τιποτα στον κουριερ που θα μου το φερει σπιτι .   

ηθελα να ρωτησω, ετυχε  και ημουν τυχερός και έγινε ετσι? η οντως με την προπληρωμή  του τελωνείου απο το Αμερικανικο αμαζον δεν πληρώνουμε τελωνείο εδω πλεον?

Όχι δεν πληρώνεις φόρους. Αν διαβάσεις προσεκτικά το διευκρινίζουν κιόλας. Σε κάθε περίπτωση τα τέλη είναι δικά τους. Οπότε δεν σου έτυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη   εμπειρια   απο    αγορα   ανταλλακτικων   αυτοκινητου   απο  αμερικη.

90 δολαρια   κοστος   ανταλλακτικων

100  δολαρια   κουριερ

οκ   ως   εδω   γιατι   ηταν  σε   εξευτελιστικη   τιμη   τα   ανταλλακτικα  (90-96%  κατω)

Μου   ηρθε   να   πληρωσω   στα   ελτα   96  ευρω!!!!!!

Μετα   απο  ενσταση    πληρωσα   76  ευρω   με   καθυστερηση   3  μηνες!!!!

Ο  λογαριασμος   εχει   ως   εξης...

8  ευρω   τελωνειο..

20 ευρω   χρεωση   ελτα   για   τον  εκτελωνισμο   οι  αγιογδυτες....

48  ευρω   ΦΠΑ   οι   αχρειοι....

Προς   ενημερωση   η   διαδικασια   αλλαξε   με   εγκυκλιο   του   υποικ   απο   τον  ιουνιο   2017..

Βαζουν   φπα   στα   μεταφορικα   του  αμερικανου!!!!

Θα   βαλουν   σε   λιγο   και  στις   κλανιες...

Μερικοι   δινουν   εντολη   για   παραστατικα   με   ενδειξη   "AS  A  GIFT"  ωστε   να   μην  περαστει   τελωνειο.

Δεν   γνωριζω   αν  και  κατα   ποσο   ισχυει.

Η  ΑΜΑΖΟΝ  ειτε   κανει   καποια   παρανομια   ειτε   κατι   αλλο   που  δεν  γνωριζω.

 

ΚΑΛΗ   ΤΥΧΗ   ΚΑΙ  ΜΕΓΑΛΗ   ΠΡΟΣΟΧΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, divo είπε

 

αναλόγως πως θα ξυπνήσουν.  στα 45$ δεν εχει τελονειο αλλα ειναι πανω απο τα 22 που ειναι το 3€. Στα 45 εχεις φπα 24%+12€ χαρατσι ΕΛΤΑ

Πρόσεχε γιατι θα κάψεις κόσμο με αυτά που λες. Η ατέλεια είναι 22 ευρω με 3 ευρω για τα πακέτα (οχι τα επιστολικά) και απο εκει και πάνω (22+) παιζει 15+φπα24%. Το 22 ειναι τιμή cif

1 ώρα πριν, alexserres2014 είπε

παραγγελια απο gearbest,αποστολη 25/12,παραλαβη σημερα(belgium post unregistered)

Μια χαρά! Για τι ποσό μιλάμε; Πάνω απο 22 ευρω; Αν ναι, μην το πεις, ουτε του παπα. Απο gearbest ή μεθοδος με τις πιο καλες πιθανότητες (65-35) ειναι belgium. 

5 ώρες πριν, lak10 είπε

εγω με απλο ταχρυδρομειο απο αμερικη περιμενω ενα game συνολο 45 δολλαρια περα απο 3ευρω να περιμενω τελωνειο

Εξαρτάται πως στο στείλανε (εταιρεία, μεθοδος, κλπ). Αν δεν εχεις προπληρώσει δασμους, μάλλον να το περιμενεις το τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nick67 είπε

Αυτοι στο gearbest ειναι πλεον για τα πανηγυρια, παραγγελια απο 27/11/2017 ακομη δεν βλεπω τιποτα ....Απαραδεκτοι οπως και οι απαντησεις στο tiket

2017-11-27 16:45

Southall, Your parcel is on its way

Παραγγελία 4/12 και εχω την ιδια κατασταση στο tracking.

Η αληθεια ειναι οτι δεν φταινε σε κατι οι κινεζοι κατα τη γνωμη μου.

Ασχετα με gearbest,μου ηρθε δεμα την προηγουμενη εβδομαδα χωρις τελωνειο μεσα σε 20 μερες και ενα δεμα απο Σεπτεμβρη ηρθε προχθες..

Οτι ναναι η κατασταση..

Επεξ/σία από Giwrgos_M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tigergreg είπε

Προσωπικη   εμπειρια   απο    αγορα   ανταλλακτικων   αυτοκινητου   απο  αμερικη.

90 δολαρια   κοστος   ανταλλακτικων

100  δολαρια   κουριερ

οκ   ως   εδω   γιατι   ηταν  σε   εξευτελιστικη   τιμη   τα   ανταλλακτικα  (90-96%  κατω)

Μου   ηρθε   να   πληρωσω   στα   ελτα   96  ευρω!!!!!!

Μετα   απο  ενσταση    πληρωσα   76  ευρω   με   καθυστερηση   3  μηνες!!!!

Ο  λογαριασμος   εχει   ως   εξης...

8  ευρω   τελωνειο..

20 ευρω   χρεωση   ελτα   για   τον  εκτελωνισμο   οι  αγιογδυτες....

48  ευρω   ΦΠΑ   οι   αχρειοι....

Προς   ενημερωση   η   διαδικασια   αλλαξε   με   εγκυκλιο   του   υποικ   απο   τον  ιουνιο   2017..

Βαζουν   φπα   στα   μεταφορικα   του  αμερικανου!!!!

Θα   βαλουν   σε   λιγο   και  στις   κλανιες...

Μερικοι   δινουν   εντολη   για   παραστατικα   με   ενδειξη   "AS  A  GIFT"  ωστε   να   μην  περαστει   τελωνειο.

Δεν   γνωριζω   αν  και  κατα   ποσο   ισχυει.

Η  ΑΜΑΖΟΝ  ειτε   κανει   καποια   παρανομια   ειτε   κατι   αλλο   που  δεν  γνωριζω.

ΚΑΛΗ   ΤΥΧΗ   ΚΑΙ  ΜΕΓΑΛΗ   ΠΡΟΣΟΧΗ!

Έχεις μείνει πολύ πίσω σε ενημέρωση.

Αν είχες διαβάσει αυτό και τα άλλα σχετικά νήματα από τον ΙΟΥΝ και μετά θα γνώριζες όχι μόνο ότι σχεδόν όλα τα δέματα περνάνε από το τελωνείο αλλά και τα νέα τιμολόγια των ΕΛΤΑ και ότι δεν επιλέγουμε αποστολή με courier γιατί τα έξοδα ανεβαίνουν πολύ.

Τώρα, βέβαια, γνωρίζεις, για το μέλλον.

Α, και ο χαρακτηρισμός του δέματος ως δώρου δεν φέρνει αποτελέσματα από καιρό.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2018 στις 8:20 ΠΜ, doukasn είπε

Καλημερα στην παρεα η παραγγελια  ενα κινιτο 200 ευρω απο gatzetmall εφτασε στης 27/12/17 τελενιωκος ελευθερος 

αλλα το προβλημα τωρα ειναι οτι δεν ειναι ακριβως αυτο που παραγγειλα αντι να εχει 32gb χωρο εχει 2 και η ram του αντι για 3 ειναι 1,επικοινωνησα εδω και 3 μερες με 

το gadzetmall αλλα απαντηση δεν εχω παρεια ακομα τι να κανω μπορω να κανω dispute στο paypal αν δεν βγαλω ακρη.

Ευχαριστω.

Καλημερα και καλη χρονια τελικα αφου δεν ειχα επικοινωνια απο το καταστημα εκανα dispute στο paypal τους εξηγησα την κατασταση και περιμενω μηπως πρεπει να τους στειλω και φωτογραφιες η video απο το κινιτο σε λειτουργια τη λετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2018 στις 8:20 ΠΜ, doukasn είπε

Καλημερα στην παρεα η παραγγελια  ενα κινιτο 200 ευρω απο gatzetmall εφτασε στης 27/12/17 τελενιωκος ελευθερος 

αλλα το προβλημα τωρα ειναι οτι δεν ειναι ακριβως αυτο που παραγγειλα αντι να εχει 32gb χωρο εχει 2 και η ram του αντι για 3 ειναι 1,επικοινωνησα εδω και 3 μερες με 

το gadzetmall αλλα απαντηση δεν εχω παρεια ακομα τι να κανω μπορω να κανω dispute στο paypal αν δεν βγαλω ακρη.

Ευχαριστω.

 

36 λεπτά πριν, doukasn είπε

Καλημερα και καλη χρονια τελικα αφου δεν ειχα επικοινωνια απο το καταστημα εκανα dispute στο paypal τους εξηγησα την κατασταση και περιμενω μηπως πρεπει να τους στειλω και φωτογραφιες η video απο το κινιτο σε λειτουργια τη λετε.

Υποθέτω μιλάς για την παραγγελία απο το e-gadgetmall.com (γράφε ολοκληρα τα domains για να μη γινονται μπερδεματα) που συζητουσαμε παλιότερα στο http://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?page=624&tab=comments#comment-56158336

Αφου επάνω στο πακέτο εγραφε "τελωνειακός ελεύθερο" τοτε σίγουρα ήρθε απο χώρα εκτός ΕΕ, δηλαδή το μαγαζί κάνει dropshipping οπως σου έλεγα. Καμια σχέση με αποθήκη αγγλίας που σου ελεγαν. Πρωτίστως είσαι τυχερός που δεν σου έκατσε τελωνειο (μαλλον έπεσες σε "γρήγορο ξεκαθαρισμα" αποθηκων τελωνείου) γιατί θα ειχες άλλα 70+ f;oro. Από εκεί και πέρα αφου δεν σου απαντουν στο e-gadgetmall.com (και δε μου κάνει εντυπωση) ορθα προχώρησες με το paypal αλλά όντως πρεπει να προσκομίσεις αποδείξεις για να δικαιωθείς (γιατί το e-gadgetmall.com μαλλον θα προσπαθήσει να σε βγάλει τρελό). 

Το καλύτερο είναι να βάλεις (στο paypal) screenshots απο το unboxing video οπου να φαίνεται το άνοιγμα του φακέλου (με τα στοιχεία σου), τα στοιχεία του κινητου (ram, sotrage, κλπ) και επισης να στειλεις ενα αντιγραφο της παραγγελίας και link με το προιον απο το site τους. Με όλα αυτα, οτι και να πει το site ή ακομα κι αν δεν απαντησεις, θα δικαιωθείς. 

Αυτό με τον χώρο δεν το καταλαβα. Αντι για 32 εχει 2; Τυπογραφικό σου; 2 αποκλειεται να είναι. 

Θα παραγγείλεις ξανα απο το e-gadgetmall.com;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...