Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, pc_builer_gr είπε

Καλησπέρα, έχω κάνει παραγγελία με Singapore Post, έχει φτάσει Ελλάδα αλλά τα ελτά δεν δείχνουν τίποτα. Πρέπει να ανησυχώ;

Για χρέωση τελωνείου, να ανησυχείς ειδικά αν εισαι στο οριο ή πάνω απο την ατέλεια.

Για την αναμονη άλλο ένα μήνα να μην ανησυχείς, ειναι σίγουρο ανεξάρτητα είδος, παραγγελίας, τιμή, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, fisikok32 είπε

Καλησπέρα , πριν λίγες μέρες μου ήρθε με το ταχυδρομείο το παρακάτω γράμμα :

/ Σας πληροφορουμε οτι κατα την διαδικασία εκτελωνισμου του ταχυδρομικού αντικειμένου με αριθμο ταυτοποιησης ........... , στο οποιο αναγραφεσθε ως παραλήπτης , απαιτείται η προσκομηση / Paypal / Τιμολογίου / Απόδειξη αγοράς.

Παρακαλούμε για την αποστολή του παραπάνω δικαιολογητικού στην οποία θα αναγραφεται ο αριθμός ταυτοποίησης του ταχυδρομικού αντικειμένου στο Γ.Ε.Τ.Α. αερολιμένα ''Ελευθέριος Βενιζέλος'' εντος (10) ημερών απο την ημερομηνία παραλαβής της παρούσας . /

Τί ακριβώς μου ζητάνε ; τo email από το paypal που δείχνει ότι πλήρωσα για το προιόν ;

Για ποιό λογο τόση φασαρία ;

Αν διαβασεις τις τελευταίες 10 σελίδες του θέματος θα καταλάβεις τι πρεπει να κάνεις και γιατί γινεται αυτό. Σε γενικές γραμμές την απόδειξη του paypal (ηλεκτρονικά) και αν σε συμφέρει συν την αποδειξη/invoice αγορα απο το  site. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimitris kalamata είπε

xiaomi  mi 6 αξιας  425ευρ  8 μερες με asc χωρις τελωνειο φυσικα 15/12/2017  παραγγελια  22/12/2017 εστειλε ενα  αριθμο  καταδιωξης και σαββατο 30/12/2017 acs καλαματας  (συναδελφος το εχει παρει)

εκανα και εγω σημερα μια παραγγελια για να δοκιμασω

Επεξ/σία από nmamag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που γράφεται οτι παραλάβατε αυτές τις μέρες με priority, ανανεωνόταν στο tracking number οι πληροφορίες;

Ρωτάω γιατί στην περίπτωση μου, παραγγελία από 28/11 στάλθηκε απο Gearbest 5/12 και ακόμα γράφει στο status Southall, your parcel is on its way.
Με όποιον και αν μίλησα (gearbest,acs,dpd uk) μου λένε να ρωτήσω τον άλλο και όταν τους λέω οτι ρώτησα μου λένε να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kasp123 είπε

αν παραγγειλω απο αμαζον με expedited λετε να κολλησει??

Εάν εννοείς από ευρωπαικά όχι, εάν όμως από τα υπόλοιπα σίγουρα ναι.

6 ώρες πριν, GiorgarasG είπε

Εσείς που γράφεται οτι παραλάβατε αυτές τις μέρες με priority, ανανεωνόταν στο tracking number οι πληροφορίες;

Ρωτάω γιατί στην περίπτωση μου, παραγγελία από 28/11 στάλθηκε απο Gearbest 5/12 και ακόμα γράφει στο status Southall, your parcel is on its way.
Με όποιον και αν μίλησα (gearbest,acs,dpd uk) μου λένε να ρωτήσω τον άλλο και όταν τους λέω οτι ρώτησα μου λένε να περιμένω.

Άλλη μέθοδος το Priority του Banggood και άλλη του Gearbest με τα γνωστά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοι στο gearbest ειναι πλεον για τα πανηγυρια, παραγγελια απο 27/11/2017 ακομη δεν βλεπω τιποτα ....Απαραδεκτοι οπως και οι απαντησεις στο tiket

 

2017-11-27 16:45

Southall, Your parcel is on its way

Επεξ/σία από nick67
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγειλα απο Αμερικανικο αμαζον πραγματα αξιας 120 ευρω με DHL express  και εγραφε προπληρωμή για φόρους τελωνείου ενα μικρο ποσο γυρω στα 10 ευρω.

Οντως εφτασε σημερα και με πηραν απο την DHL και μου ειπαν οτι ειναι το τελωνειο πληρωμένο και δεν πληρώνω τιποτα στον κουριερ που θα μου το φερει σπιτι .   

ηθελα να ρωτησω, ετυχε  και ημουν τυχερός και έγινε ετσι? η οντως με την προπληρωμή  του τελωνείου απο το Αμερικανικο αμαζον δεν πληρώνουμε τελωνείο εδω πλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας κ καλη χρονια .

είμαι νέο μελλος κ θέλω να κάνω πρωτη φορα κάποια παραγγελια από Αμερική κ θέλω τα φωτα σας .

το αντικείμενο που θέλω να παραγγείλω είναι αυτό https://www.ebay.com/itm/Minn-Kota-Riptide-Terrova-55-Trolling-Motor-w-i-Pilot-Bluetooth-1363706-/252603541033?_trksid=p2349526.m4383.l4275.c10

δεν θα παραγγείλω ακριβώς αυτό στο παραπάνω λινκ ενδεικτικά το έβαλα να πάρετε μια ιδέα αλλα αυτό το μοντέλο θέλω να παραγγείλω .περιπου 20-25 κιλά βαρος κ 1,5-2 μετρα υψος το δέμα

η απορίες μου είναι η έξης  μπορώ να αποφύγω το τελωνείο με κάποιο τρόπο ? κ εάν ναι πως ? να μου το στείλω τα λεφτά σε κάποιο συγγενή πχ κ να μου το στείλει αυτός ? η καμια εταιρία που κάνει τριγωνικές συναλλαγές ?

2ον εάν δεν υπάρχει τρόπος να αποφύγω το τελωνείο ο τρόπος αποστολης είναι Shipping to Greece  via the Global Shipping Program στον οποιο πρέπει να πληρώσω περίπου ανάλογα τη αγγελία από 250-300 δολλαρια λέει έξοδα εισαγωγής , εάν τα πληρώσω αυτό μαζι με τα έξοδα αποστολης κ το αντικείμενο που θέλω να αγοράσω δεν ξαναπληρωνω κάτι σε τελώνιο σωστά? κάνω μια φορα τη πληρωμή εκεί κ τέλος έρχεται στη πορτα μου ?

κ τέλος από μια άλλη εταιρία που το βρήκα εκτος ebay σε καλη τιμή μου είπε ότι δεν μπορεί να μ το στείλει αυτή κ να βρω εγώ μια εταιρία μεταφορών για να το παραλάβω αξίζει κάτι τέτοιο ?

 

ευχαριστώ πολύ 

1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, man8os. είπε

γεια σας κ καλη χρονια .

είμαι νέο μελλος κ θέλω να κάνω πρωτη φορα κάποια παραγγελια από Αμερική κ θέλω τα φωτα σας .

το αντικείμενο που θέλω να παραγγείλω είναι αυτό https://www.ebay.com/itm/Minn-Kota-Riptide-Terrova-55-Trolling-Motor-w-i-Pilot-Bluetooth-1363706-/252603541033?_trksid=p2349526.m4383.l4275.c10

δεν θα παραγγείλω ακριβώς αυτό στο παραπάνω λινκ ενδεικτικά το έβαλα να πάρετε μια ιδέα αλλα αυτό το μοντέλο θέλω να παραγγείλω .περιπου 20-25 κιλά βαρος κ 1,5-2 μετρα υψος το δέμα

η απορίες μου είναι η έξης  μπορώ να αποφύγω το τελωνείο με κάποιο τρόπο ? κ εάν ναι πως ? να μου το στείλω τα λεφτά σε κάποιο συγγενή πχ κ να μου το στείλει αυτός ? η καμια εταιρία που κάνει τριγωνικές συναλλαγές ?

2ον εάν δεν υπάρχει τρόπος να αποφύγω το τελωνείο ο τρόπος αποστολης είναι Shipping to Greece  via the Global Shipping Program στον οποιο πρέπει να πληρώσω περίπου ανάλογα τη αγγελία από 250-300 δολλαρια λέει έξοδα εισαγωγής , εάν τα πληρώσω αυτό μαζι με τα έξοδα αποστολης κ το αντικείμενο που θέλω να αγοράσω δεν ξαναπληρωνω κάτι σε τελώνιο σωστά? κάνω μια φορα τη πληρωμή εκεί κ τέλος έρχεται στη πορτα μου ?

κ τέλος από μια άλλη εταιρία που το βρήκα εκτος ebay σε καλη τιμή μου είπε ότι δεν μπορεί να μ το στείλει αυτή κ να βρω εγώ μια εταιρία μεταφορών για να το παραλάβω αξίζει κάτι τέτοιο ?

ευχαριστώ πολύ 

1

Αν πληρώσεις και τα τελωνειακά έξοδα που θα σου βάλει, τοτε όχι δεν πληρωνεις κατι αλλο στο τελωνείο.

"See import charges at checkout"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...