Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει εμπειρια κανεις σε κατι τετοιο?Τελευταια ενημερωση λεει οτι περιμενει αποδειξει αγορας απο...ποιον?

 

 

 

PS.Απο banggood η παραγγελια και μου εχουν επιστρεψει ηδη τα χρηματα διοτι εχει περασει πανω απο 2 μηνες.

 

Το ίδιο μου έτυχε και μένα με το τηλέφωνο που παρέλαβα χτες. Αντί να βάλουν ότι τιμή τους κατέβει και μετά να πληρώνεις υπέρογκους δασμούς+ΦΠΑ σου λένε στείλε μας την απόδειξη αγοράς να χρεώσουμε ακριβώς όσο πρέπει.

 

Μπορείς να στείλεις το email πληρωμής του paypal στο [email protected]  (για πιο γρήγορα) ή να περιμένεις να σου έρθει γράμμα στο σπίτι και να απαντήσεις στο γράμμα, εκτυπώνοντας την απόδειξη του paypal και να τη στείλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ίδιο μου έτυχε και μένα με το τηλέφωνο που παρέλαβα χτες. Αντί να βάλουν ότι τιμή τους κατέβει και μετά να πληρώνεις υπέρογκους δασμούς+ΦΠΑ σου λένε στείλε μας την απόδειξη αγοράς να χρεώσουμε ακριβώς όσο πρέπει.

 

Μπορείς να στείλεις το email πληρωμής του paypal στο [email protected]  (για πιο γρήγορα) ή να περιμένεις να σου έρθει γράμμα στο σπίτι και να απαντήσεις στο γράμμα, εκτυπώνοντας την απόδειξη του paypal και να τη στείλεις.

 

Ο exitpc ρωτά με την εννοια οτι του έγινε ήδη refund οποτε δεν ξερει αν πρεπει να απαντησει ή αν πρεπει αλλος να δηλωσει την αξία.

Εχει εμπειρια κανεις σε κατι τετοιο?Τελευταια ενημερωση λεει οτι περιμενει αποδειξει αγορας απο...ποιον?

 

 

 

PS.Απο banggood η παραγγελια και μου εχουν επιστρεψει ηδη τα χρηματα διοτι εχει περασει πανω απο 2 μηνες.

 

 

Από τον addressee, δηλαδή από τον παραλήπτη.

Στο τελωνείο δεν ξέρουν ότι πήρες επιστροφή χρημάτων.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να αποφασίσεις τι θα κάνεις.

Εάν θέλεις να το παραλάβεις ή να επιστρέψει στο μαγαζί, πρέπει να στείλεις απόδειξη είτε paypal είτε της κάρτας με τη συγκεκριμένη αγορά. Στη 2η περίπτωση, θα δηλώσεις στο ταχυδρομείο ότι δεν θα το παραλάβεις, για να επιστρέψει στο μαγαζί.

Στην περίπτωση που θέλεις να το παραλάβεις, πρέπει να επιστρέψεις τα χρήματα στο μαγαζί, αφού παρακολουθεί την πορεία του δέματος.

 

Οπως τα λεει ο makfil.

Το "βολικό" για πολλους θα ήταν να κάνουν τους "κινέζους", αλλά εφοσον το banggood φέρθηκε οκ απεναντι σου, κάνε μια επικοινωνία με το μαγαζι και πες τους οτι σου ζητάνε αποδεικτικο, θα το στείλεις (γιατί αλλιως δε θα προχωρήσει η διαδικασία) και οταν φτάσει στο ταχυδρομειο της περιοχής σου, ΔΕΝ θα παραλαβεις και θα ζητήσεις γραπτά να το στειλουν πίσω. Θα βγάλεις φωτογραφίρε το πακέτο και την αίτηση που θα γραψεις και θα τα στείλεις στο bg. Μετα εσυ δεν εχεις καμια αλλη εμπλοκη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γκαντεμια μου δεν εχει ορια το δεματακι που ηρθε χτες σε κατασταση να μην διακρινονται το στοιχεια μου ειναι ενα usb hab αν βαλεις ποιο πολλες συσκευες  απο μια πανω δεν λειτουργει 

 

χαχαχαχαχα γελαω απο τα νευρα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια συγνωμη αν ανοιγω το θεμα σε λαθος τοπικ απλα σκεφτομαι για μια αγορα μεταχειρισμενο κινητου απο εξωτερικο.Πιο συγκεκριμενα εφοσον εψαξα καλυτερα αμαζον uk και σε αλλα μαγαζια κατεληξα σε αυτο εδω το μαγαζι που βρισκεται στην αγγλια https://second-handphones.com/ καθως φανηκε να εχει καλες κριτικες κυριως στο amazon uk.Υπαρχει καποιος που να εχει αγορασει απο αυτο και αν ναι αξιζει?θεωρειτε το συγκεκριμενο αξιπιστο σαν μαγαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

η γκαντεμια μου δεν εχει ορια το δεματακι που ηρθε χτες σε κατασταση να μην διακρινονται το στοιχεια μου ειναι ενα usb hab αν βαλεις ποιο πολλες συσκευες απο μια πανω δεν λειτουργει

 

χαχαχαχαχα γελαω απο τα νευρα μου

Καλά από usb hub του 1-2 ευρώ εγώ δεν θα εμπιστευονουν ούτε κάτι παλιά usb stick 512 mb επάνω

 

Επίσης τα usb hub αν δεν έχουν έξτρα τροφοδοσία είναι για 2-3 usb stick, αν πας και φορτώσεις ένα δίσκο usb +ένα rgb keyboard +mouse ακόμα και επώνυμο να είναι αν δεν έχει τροφοδοσία δεν θα δουλέψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά από usb hub του 1-2 ευρώ εγώ δεν θα εμπιστευονουν ούτε κάτι παλιά usb stick 512 mb επάνω

 

Επίσης τα usb hub αν δεν έχουν έξτρα τροφοδοσία είναι για 2-3 usb stick, αν πας και φορτώσεις ένα δίσκο usb +ένα rgb keyboard +mouse ακόμα και επώνυμο να είναι αν δεν έχει τροφοδοσία δεν θα δουλέψουν

ναι το ξερω αλλα εδω μιλαμε οτι δεν σηκωνει  τιποτα  πιο πολυ απο ενα χΑΧΑΧΑΧΑΧΑ σαβουρα  στο ενα ηθελα να βαλω ποντικι και στο αλλο οταν χρειαστεί φλασακι αλλα δεν χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ημέρες κινα-αεροδρόμιο αθηνών.

απο alliexpress αγορά 13usd

Screenshot_8.png

 

Δεν πέρασε καν γέτα κλπ,περίεργα πράγματα!!

πολύ γρήγορη αποστολή απο πωλητή/alliexpress

 

Screenshot_8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας πεις που στηρίζεις αυτή τη βεβαιότητα;

Δηλαδή, αν αναφέρεται στις υποχρεώσεις των ΕΛΤΑ ή σε κάποια άλλη διάταξη;

Και, ειδικότερα, πως μπορώ να υποχρεώσω τον προιστάμενο να δηλώσει ενυπόγραφα αυτό που προτείνεις.

Να τον υποχρεώσεις δεν μπορείς. Η καλή κουβέντα μόνο βγάζει το φίδι από την τρύπα.

Και επειδή με έκανες να το ξαναδώ έχω άσχημα νέα.

 

http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

Άλλαξαν την παρεχόμενη υπηρεσία. Δεν δέχονται πλέον αποστολές προσωρινής εξαγωγής (μαμώ το!  :X  )

 

Οπότε πας στο plan B διότι από ότι διαβάζω στον Κανονισμό Τελωνείων της Ε.Ε. τελικά τα αντικείμενα προσωρινής εξαγωγής είναι πλέον άλλης κατηγορίας.

 

Συμπληρώνεις την CN23 ( Εδώ: http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/CN23.pdf ) και στην Κατηγορία Αντικειμένου συμπληρώνεις "Επιστροφέμενα Αγαθά ΚΑΙ Διευκρινίσεις Αποστολή προς Επισκευή εντός Εγγύησης - Θα επιστραφεί μετά την επισκευή"

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα το δεχθούν (μπορεί να απαιτούν να κάνεις κανονική προσωρινή εξαγωγή στο τελωνείο οπότε άστο, πάρε καλύτερα καινούργιο) αλλά δεν βλέπω τυπικό λόγο να μην το δεχθούν.

 

Το πρόβλημα είναι πως μόνο συγκεκριμένα καταστήματα ΕΛΤΑ μπορούν να κάνουν την διαδικασία πλέον και είναι αυτά:  http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%A3%20%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%A9%CE%9D%20%CE%95%CE%9B%CE%A4%CE%91%20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%95%CE%9E%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%97%20%CE%9A%CE%91%CE%99%20%CE%A4%CE%A9%CE%9D%20%CE%A7%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%91%20%CE%91%CE%A1%CE%9C%CE%9F%CE%94%CE%99%CE%A9%CE%9D%20%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%A9%CE%9D%CE%95%CE%99%CE%A9%CE%9D%2024%2011%202017.pdf

 

Όποιος έχει παραπάνω πληροφορία ας συμπληρώσει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία καλησπέρα σας, έχω ένα θέμα αν μπορέιτε βοηθήστε.

Παράγγειλα ενα iPhone 5 απο ebay Κίνα 80€.

Μετά απο αρκετό καιρό που περιμένω βλέπω στη σελίδα των ελτα ότι τώρα είναι στο τελωνέιο κ γράφει ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ, έιχα πει στον πωλητή εγώ να μην βάλει μέσα κάποια απόδειξη που να φαίνεται η τιμή ή αν φαίνεται κάπου η τιμή να είμαι μέχρι 45$. Τι μπορώ να κάνω τώρα; Να πω στον πωλητή να μου στείλει με mail μια απόδειξη 45$ να τους στείλω; Επίσης του έιχα πει να το κάνει mark as gift. Αν υποθέσουμε ότι όντως ήταν δώρο, και δεν το έιχα πληρώσει τι θα τους έστελνα; Τα χάσαμε τα 80€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ερωτήματά σου έχουν απαντηθεί πολλές φορές και φαίνεται ότι δεν παρακολουθείς αυτό και τα άλλα σχετικά νήματα.

Διάβασε λίγες σελίδες πίσω και θα βρεις απαντήσεις.

 

Οι τελωνειακοί δεν είναι τόσο χαζοί, όπως νομίζεις και εάν δεν στείλεις πραγματική απόδειξη θα βάλουν αξία που νομίζουν και άντε να ξεμπερδέψεις.

Και, φυσικά, το "δώρο" δεν σημαίνει ότι απαλλάσσεσαι από την πληρωμή των εξόδων εκτελωνισμού

 

Αλήθεια, τα $45 τι σημαίνουν για σένα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπεις μέσα στην σελίδα του λογαριασμού σου στο PayPal και θα τους στείλεις το αποδειδικτικο με την πληρωμή που έκανες σε αυτό το email [email protected] μαζί με το tracking number της παραγγελίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια αυτο το καταλαβαινω θα το εκανα και μονος μου αυτο να τους στειλω το transaction απ το paypal, το θεμα ειναι ομως οτι θα λεει η αποδειξη του paypal 80€, που σημαινει οτι θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο. Σωστα; Γι αυτο λεω μηπως να ζητησω καποια αποδειξη απ τον πωλητη που να λεει χαμηλοτερο ποσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,πόση ξεφτίλα πια? Έλαβα δέμα απο Κίνα που έπρεπε να εχω λαβει απο αρχές Σεπτεμβρίου αφου ήδη το "έκλαιγα" ενω παραγγελία απο Σκωτία 26 Νοεμβρίου ακόμα αγνοείται....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι παιδια αυτο το καταλαβαινω θα το εκανα και μονος μου αυτο να τους στειλω το transaction απ το paypal, το θεμα ειναι ομως οτι θα λεει η αποδειξη του paypal 80€, που σημαινει οτι θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο. Σωστα; Γι αυτο λεω μηπως να ζητησω καποια αποδειξη απ τον πωλητη που να λεει χαμηλοτερο ποσο;

Αν στειλεις ψευτικη αποδειξη μπορει να μην τη δεχτουν και να κοστολογησουν αυθεραιτα , η ακομα χειροτερα να εχεις καποιο προστιμο για παραποιηση εγραφων/ψευδη δηλωση αξιας στο προιον

 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να στειλεις την αληθινη χρεωση και να πληρωσεις γυρω στα 35 ευρω εξτρα , και πληρωνοντας θα σου γινει μαθημα να εισαι πιο προσεκτικος στις μελοντικες σου αγορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...