Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλαβα το παρακάτω από το Gearbest σήμερα το μεσημέρι. Είναι γιορτές, τα ταχυδρομεία, οι μεταφορικές και ο Άγιος Βασίλης έχουν πήξει. Σε συνδυασμό με τον κακό καιρό σε κάποιους προορισμούς (ή και ενδιάμεσα σημεία), θα πρέπει να αναμένονται καθυστερήσεις. 

 

Δε ξέρω αν το στέλνουν σε όλους, εγώ είχα κάνει παράπονα για την καθυστέρηση αποστολής των παραγγελιών μου:

 

Dear Customer,
 
Thank you for your recent order with Gearbest.
 
The Holiday season is coming and we wish you receive your items on time.
 
However, kindly note that this is peak season for the shipping companies and local post offices that may face a backlog with deliveries. There has also been adverse weather affecting flight times and the transport of packages to some destinations. We therefore warmly remind you to expect some delays during this time.
 
Saint Nicolas has also informed us that he too is overwhelmed this time of year and might be delivering some presents a little late.
 
We thank you very much for your understanding and support. Please feel free to contact us directly via our Support Center if you have any queries.
 
Merry Christmas and Happy holidays.
 
Gearbest Customer Service
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως ρε παιδιά αν μπείτε στο facebook του gearbest δεν θα βρείτε ούτε ΕΝΑ θετικο σχολιο ,παγκόσμια τους βρίζουν ,δεν απαντούν σε κανέναν ,όλοι ζητούν τα λεφτά πίσω από paypal κλπ εγώ πάντως από 17/11 παραγγελεια 3 ζευγάρια παπούτσια σύνολο όλα 75€ με eu express και priority line και όλο αυτό το διάστημα στο tracking φαίνονται ότι είναι στο southhall της Αγγλίας με dpd uk και καλά αποστολή όπως επίσης και ένα τάμπλετ 01/12 παραγγελία ίδιος τρόπος αποστολής και εκεί το ίδιο οπότε παπούτσια μάλλον θα περιμένω από την νονά μου και τάμπλετ θα ζητήσω από Άγιο Βασίλη καλές γιορτές σε όλους εκτός από το Gearbest .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε θα παω με singapost ευχαριστω φιλε! Κατι αλλο για οποιον γνωριζει εαν παραγγειλω αντιστασεις για ηλεκτρονικο τσιγαρο τις σταματανε? Για το ηλεκτρονικο ξερω μπυ σταματησαν πριν απο 2 βδομαδες ενα και ευτυχως πηρα refund απο την aliexpress.. απλα εαν ξερει κανεις για σκετες αντιστασεις εαν με βοηθησει γτ τις πουλανε 1.20 στην κινα και 5 εδω ευχαριστω

Αντιστάσεις ακόμα φέρνω από alixpress και πότε δεν τις σταμάτησαν.

 

Αλλά μόνο αντιστάσεις για οτιδήποτε άλλο δεν γνωρίζω.

 

Βέβαια κάνουν 2 μήνες αλλά δεν με νοιάζει εφόσον τις βρίσκω πολύ φθηνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω διάλεξες σαν μέθοδο αποστολής priority mail και σου έδωσε track post NL. Δεν διάλεξες σκέτο registered mail με μέθοδο post NL. Καλώ τα λεω;

Διαλέξα την ευρωπαϊκή αποθήκη οποτε δεν υπάρχει priority.επέλεξα nl post tracked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα λίγο να βρω τι ισχύει για expedited shipping, αλλά να σας πω την αλήθεια μπερδεύτηκα.

Οπότε θέλω την βοήθειά σας.

Θέλω να παραγγείλω 1 θήκη , 3 tempered glass , και ένα καλώδιο type-c σε 3,5mm. Τα είχα στο καλάθι... Είδα λοιπόν τα xiaomi hybrid(ακουστικά) στα 11 ευρώ, οπότε λέω κάτσε να τα τσιμπήσω και αυτά. Βλέπω ότι μου δίνει δωρεάν την επιλογή expedited shipping. Οπότε πάω για payment και βλέπω όλα τα προϊόντα στο καλάθι με την ίδια παραγγελία , με συνολικό κόστος 18,16 ευρώ.(δηλαδή η αξία των προϊόντων μόνο ,αφού τα μεταφορικά είναι 0)
 

Αρχικά περνάει τελωνείο οτιδήποτε κόστος και αν έχει επειδή είναι EMS?

Δεύτερον θα είναι μαζί όλα μία παραγγελία ή θα την "σπάσουν" σε περισσότερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων και εδώ εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ Courier.

2. Είναι πολύ πιθανό να περάσει το δέμα από το τελωνείο και να βγει ελεύθερο με χρέωση 3€ των ΕΛΤΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου οτι δίνεται δωρεάν ως επιλογή και κάνει λιγότερο χρόνο αποστολής(γράφει 7-10 εργάσιμες), μου προτείνεις να προχωρήσω σε πληρωμή;

 

Πόσες μέρες κάνει πραγματικά να έρθει; και επηρεάζεται από την καθυστέρηση του τελωνείου των ΕΛΤΑ; 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία δείγματα μας δείχνουν πλέον ότι διώχνουν αβερτα δέματα να ξεμπουκωσει το σύστημα λίγο.

 

Εσένα μάλλον ήρθε με πύραυλο :P

Να φανταστείς νόμιζα οτι ήταν Bug  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγελια 28/11 προιον απο aliexpress με απλο συστημενο μεσω china post, ειναι ηδη 4 μερες στα δεματα της πολης μου και μαλλον βαριουνται να μου στειλουν χαρτακι...Διωχνουν δεματα μαλλον οπως τα λετε ειναι να ξεμπουκωσει το πραγμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου οτι δίνεται δωρεάν ως επιλογή και κάνει λιγότερο χρόνο αποστολής(γράφει 7-10 εργάσιμες), μου προτείνεις να προχωρήσω σε πληρωμή;

 

Πόσες μέρες κάνει πραγματικά να έρθει; και επηρεάζεται από την καθυστέρηση του τελωνείου των ΕΛΤΑ; 

 

Ευχαριστώ. 

 

Η προθεσμία των 7-10 ημερών ίσχυε για κανονικές συνθήκες λειτουργίας του συστήματος ΕΛΤΑ-τελωνείο.

Μετά τον ΙΟΥΝ έχουν παρατηρηθεί καθυστερήσεις και στα δέματα που διακινούνται με EMS.

Mενω Αμερικη και θελω να στειλω Ελλαδα ενα καπελακι και μια μπλουζα. λετε να χει θεμα ο παραληπτης με τελωνειο?

 

Δεν αναφέρεις το κυριότερο.

Την αξία του δέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος με το priority του banggood  35 μερες και ακομα ειναι ολλανδια τι το ηθελα το δωρο του παιδιου απο κινα  τωρα θα αναγκαστώ να παρω απο εδω 

 

την τρελα μου μεσα που να το φανταστώ οτι σε 40 μερες με priority δεν θα το εχω :mad:  :mad:  :mad:  :mad:   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος με το priority του banggood  35 μερες και ακομα ειναι ολλανδια τι το ηθελα το δωρο του παιδιου απο κινα  τωρα θα αναγκαστώ να παρω απο εδω 

 

την τρελα μου μεσα που να το φανταστώ οτι σε 40 μερες με priority δεν θα το εχω :mad:  :mad:  :mad:  :mad:   

 

ναι οντως εχει ξεφυγει η κατασταση

 

εχω κανει παραγγελια κινητο αξιας 250 ευρω με priority  και εδώ και 25 μερες το status ειναι κολλημενο στα ιδια και στα ιδια.

 

μαλλον περιοδο γιορτων δεν ξαναπαιρνω τιποτα η θα ριχνω παραγγελιες από σεπτεμβρη για να ερθουν χειμωνα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση:

smartphone αγορασμενο απο ali (και τριςαλι :P) πριν 8-9 μηνες το εστειλα πισω για επισκευη γιατι εμφανισε ενα προβλημα στην οθονη.

Αν ποτε αποφασισει να το στειλει πισω ο κινεζος, ποια θα ηταν η ενδεδειγμενη μεθοδος για να γλυτωσω το τελωνειο?

Φανταζομαι το να ερθει χωρις κουτι, χαρτια και φορτιστη (οπως δηλαδη το εστειλα) προφανως ελαχιστοποιει τις πιθανοτητες, αλλα πως μπορω να πεισω τον εκτελωνιστη οτι επεστρεψε μετα απο επισκευη?

Παραθέτω προηγούμενο μήνυμα μου για το λόγο ότι ο πωλητής με ενημέρωσε ότι η συσκευή επισκευάστηκε και είναι έτοιμος να μου τη στείλει πίσω.

Τι τρόπο προτείνετε για να αποφύγω το τελωνείο? Να του πω να βάλει μέσα κάποιο invoice που να αποδεικνύει ότι είναι επισκευασμένη συσκευή και όχι καινούρια? Να γράψει κάτι απ'έξω?? help...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...