Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να κάνω αγορά κινητού από Αμερική με διεύθυνση παράδοσης σε συγγενή μου. Αν μετά μου το στείλει ο ίδιος με απλό ταχυδρομείο σαν να στέλνει ένα δώρο πχ υπάρχει περίπτωση τελωνείου? Κάποια ασφαλής μέθοδο υπάρχει? 'Η το τελωνείο παραμονεύει στα πάντα?

Το τελωνειο παραμονεύει  παντα  οτι  μεθοδο να βαλεις απο αμερικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα και εγω εχω μια παραγγελια με bangood priority mail απο 9/12 Shipped και ακομα ειναι Ολλανδια με αυτα που διαβαζω του χρονου να περιμενω ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και εγω εχω μια παραγγελια με bangood priority mail απο 9/12 Shipped και ακομα ειναι Ολλανδια με αυτα που διαβαζω του χρονου να περιμενω ε ?

 

Ναι από του χρόνου θα έρθει.

 

Πλέον υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα 18-12-2017 παρέλαβα αντικείμενο από Gearbest  με αποστολή 29-11-2017 unregister  μάλλον τα έχουν αφήσει όλα ελεύθερα για να ξεφρακάρουν ( υπόψιν μένω Χανιά Κρήτης άρα είναι 2 επιπλέον μέρες εντός Ελλάδας )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να κάνω αγορά κινητού από Αμερική με διεύθυνση παράδοσης σε συγγενή μου. Αν μετά μου το στείλει ο ίδιος με απλό ταχυδρομείο σαν να στέλνει ένα δώρο πχ υπάρχει περίπτωση τελωνείου? Κάποια ασφαλής μέθοδο υπάρχει? 'Η το τελωνείο παραμονεύει στα πάντα?

Στο ίδιο νήμα μερικές σελίδες πίσω εχει γινει ίδια συζητηση. Ξεκίνα απο το παρακάτω (μήνυμα 649) και διαβαζε 

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-629?do=findComment&comment=56162105

σήμερα 18-12-2017 παρέλαβα αντικείμενο από Gearbest  με αποστολή 29-11-2017 unregister  μάλλον τα έχουν αφήσει όλα ελεύθερα για να ξεφρακάρουν ( υπόψιν μένω Χανιά Κρήτης άρα είναι 2 επιπλέον μέρες εντός Ελλάδας )

Συνολική τιμή μαζί με μεταφορικά;

Unregister με ποια μέθοδο ήρθε; Το γραφει πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε 20 ευρο με δωρεαν μεταφορικα με tnt απο κινα θα εχω εξτρα χρεωσεις ?

H tnt ανηκει πλεον στη fedex που ειναι courier. Επειδή οι courier είναι αλλου παπα ευαγγέλιο, κοιταξα τη σελίδα τους

https://www.orbitcouriers.gr/%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%83

 

και εκεί που λεει για Εκτελωνισμους γράφει οτι για ΑΞΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ (CIF (COST, INSURANCE, FREIGHT) 0-450 € η αμοιβή ειναι 67ε + φπα (επί του 67). Σε αυτό θα βάλουν κι αλλα, αρα το 20 δικό σου ειναι 20+67+φπα+οτι αλλο βάλουν. Δε νομιζω να σε συμφερει.

 

Μόνη εξαίρεση ειναι να εχεις ΠΡΟ-πληρώσει δασμους και τελωνείο (μέσα στο αρχικό 20ευρω) που το κόβω απιθανο σε αυτή την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ημέρες κινα-αεροδρόμιο αθηνών.

απο alliexpress αγορά 13usd

Screenshot_8.png

Τα τελευταία δείγματα μας δείχνουν πλέον ότι διώχνουν αβερτα δέματα να ξεμπουκωσει το σύστημα λίγο.

 

Εσένα μάλλον ήρθε με πύραυλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έγραφε πάνω ότι ήταν unregister η αξία του ήταν εντελώς τις πλάκας 9 σεντ ένας φακός σε Flash sale αλλά 20 μέρες απίστευτο για τα παρόν δεδομένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα.

ερώτηση,παρασκευη 15/12 εκανα παραγγελια από banggood από ευρωπαικη αποθηκη με nlpost tracked shipping αλλα βαζοντας τον κωδικο του tracking μεχρι τωρα εμφανιζει item is not found.είναι φυσιολογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα.

ερώτηση,παρασκευη 15/12 εκανα παραγγελια από banggood από ευρωπαικη αποθηκη με nlpost tracked shipping αλλα βαζοντας τον κωδικο του tracking μεχρι τωρα εμφανιζει item is not found.είναι φυσιολογικο?

Ναι είναι φυσιολογικο

 

Θέλει μερικές μέρες μέχρι να δείξει κάτι στο tracking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπέρα.

ερώτηση,παρασκευη 15/12 εκανα παραγγελια από banggood από ευρωπαικη αποθηκη με nlpost tracked shipping αλλα βαζοντας τον κωδικο του tracking μεχρι τωρα εμφανιζει item is not found.είναι φυσιολογικο?

Edit : Μου ξεφυγε το ευρωπαική αποθηκη οποτε ακυρο το ερώτημα

Υποθέτω διάλεξες σαν μέθοδο αποστολής priority mail και σου έδωσε track post NL. Δεν διάλεξες σκέτο registered mail με μέθοδο post NL. Καλώ τα λεω;

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε θα παω με singapost ευχαριστω φιλε! Κατι αλλο για οποιον γνωριζει εαν παραγγειλω αντιστασεις για ηλεκτρονικο τσιγαρο τις σταματανε? Για το ηλεκτρονικο ξερω μπυ σταματησαν πριν απο 2 βδομαδες ενα και ευτυχως πηρα refund απο την aliexpress.. απλα εαν ξερει κανεις για σκετες αντιστασεις εαν με βοηθησει γτ τις πουλανε 1.20 στην κινα και 5 εδω ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...