Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

πολύ δυσκολο. Λόγω φόρτου εχουν φτάσεις τις 25+ ημερες και αν βάλεις και τις αργίες ... εισαι οριακά στο οχι. 

 

Ας ελπίσουμε στο πνεύμα τον Χριστουγέννων τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραγγελία από Banggood priority direct mail έχει γίνει shipped 2/12 υπάρχει περίπτωση να παραλάβω πριν την πρωτοχρονιά?

Εμένα είναι από 1/12 και ακόμα τίποτα...δεν έχει δείξει άφιξη, ένα άλλο παιδί έχει από 28/11 αποστολή και δεν αλλάξει status, οπότε με το νέο έτος μας βλέπω...( δεν το εύχομαι ).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχει παραγγείλει κάποιος απο gearbest black friday +-3 μέρες με dpd και να έχει παραλάβει;Κλείνουμε μήνα σε λίγο και δεν έχει ανανεωθεί απο Southall. Τοσο χαμός γίνεται στο τελωνείο της Αγγλίας και δεν εχει παραλάβει η dpd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε τις τελευταίες 10 σελιδες του νήματος και θα καταλαβεις οτι η αναγραφόμενη τιμή μπορει να μη ληφθεί υποψη. Στην περιπτωση σου για το δευτερο ΔΕΝ παραλαμβάνεις, ζητάς αναδασμολόγηση προσκομίζοντας αποδεικτικά αγορας (κάρτα, κλπ). Θα πάρει βδομάδες.

 

Δώσε κάποια στατιστικά

Με ποια εταιρεία εγινε η αποστολή; 

Χρόνοι παραδοσης;

Επισης το 17,84 ειναι μαζί με τα μεταφορικά; Τελικη πληρωτεα;

 

Nαι,το ειπα αυτό,καταλαβαίνω οτι μπορει να ανοιχθηκε απο δυσπιστια στην αναγραφόμενη.

παρολα αυτά,ειναι και πραγματική τιμή.

Postnl,η παραγγελια εφυγε απο εκει 17/11, και το 17,84 ειναι ΜΕ μεταφορικα,τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι,το ειπα αυτό,καταλαβαίνω οτι μπορει να ανοιχθηκε απο δυσπιστια στην αναγραφόμενη.

παρολα αυτά,ειναι και πραγματική τιμή.

Postnl,η παραγγελια εφυγε απο εκει 17/11, και το 17,84 ειναι ΜΕ μεταφορικα,τελική.

τοτε ξεκινας διαδικασίες αναδασμολογησης. Μην αναφέρεις οτι παρελαβες αλλο ενα ίδιο. 

 

Επισης γιατί διαλεξες post nl; Δεν ειχε επιλογή για belgium post. Οχι πως εκεί θα γλύτωνες πιθανό τελωνειο (ασε τι λενε τα κουποδικα sites) αλλά οι πιθανότητες θα ήταν πολύ καλύτερες. Μαντευω οτι το 1ο πακέτο το επιασε ο Α υπάλληλος, το άφησε να περάσει χωρις πολλα πολλα και το δευτερο το επιασε ο Β υπάλληλος, οπου εχει βαρεθεί να βλέπει υποκοστολογήσεις, googlare το ειδος, ειδε τιμή και τιμολογησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κινητο αγοραστηκε 265 ευρω απο gearbest

θα στειλω την κινηση της καρτας στο τελωνειο και θα βγει κοστος γυρω στα 80 ευρω

γινεται να μην το παραλαβω, να γυρισει κινα και να παρω τα λεφτα μου πισω?

υπαρχει καμμια περιπτωση να δωσουν τα λεφτα του τελωνειου πισω απο το gearbest?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε ξεκινας διαδικασίες αναδασμολογησης. Μην αναφέρεις οτι παρελαβες αλλο ενα ίδιο. 

 

Επισης γιατί διαλεξες post nl; Δεν ειχε επιλογή για belgium post. Οχι πως εκεί θα γλύτωνες πιθανό τελωνειο (ασε τι λενε τα κουποδικα sites) αλλά οι πιθανότητες θα ήταν πολύ καλύτερες. Μαντευω οτι το 1ο πακέτο το επιασε ο Α υπάλληλος, το άφησε να περάσει χωρις πολλα πολλα και το δευτερο το επιασε ο Β υπάλληλος, οπου εχει βαρεθεί να βλέπει υποκοστολογήσεις, googlare το ειδος, ειδε τιμή και τιμολογησε. 

Δεν θυμαμαι για τον τροπο αποστολής.

Μαλλον δεν ειχα δωσει καθολου σημασία λόγω τιμής.

Σιγουρα απλά έπεσε σε διαφορετικά χέρια.

Για δικαιολογητικά τι θα χρειαστω?

Στο gearbest δε βλεπω καποια εκτυπώσιμη αποδειξη(ή μήπως υπάρχει και ειμαι τυφλος?),θα τους πείσει screenshot απ την παραγγελία?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κινητο αγοραστηκε 265 ευρω απο gearbest

θα στειλω την κινηση της καρτας στο τελωνειο και θα βγει κοστος γυρω στα 80 ευρω

1. γινεται να μην το παραλαβω, να γυρισει κινα και να παρω τα λεφτα μου πισω?

2. υπαρχει καμμια περιπτωση να δωσουν τα λεφτα του τελωνειου πισω απο το gearbest?

 

 

1. Γίνεται να μη παραλάβεις και να πάει πίσω. Αν θα πάρεις τα λεφτά σου εξαρτάται από το gearbest. Στείλε τους και ρώτα τους. Δες εδώ για το τι έκανα εγώ με το Tmart

2. Δε ξέρω. Ρώτα και πες μας. (Με τι μέθοδο αποστολής στο στείλανε; Απλό/συστημένο ή κάποια από αυτές που μέχρι πρόσφατα δε περνούσε τελωνείο;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από Banggood priority direct mail έχει γίνει shipped 2/12 υπάρχει περίπτωση να παραλάβω πριν την πρωτοχρονιά?

οχι εγω εχω 2 απο 14/11 και ακομα ειναι ολλανδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κινητο αγοραστηκε 265 ευρω απο gearbest

θα στειλω την κινηση της καρτας στο τελωνειο και θα βγει κοστος γυρω στα 80 ευρω

γινεται να μην το παραλαβω, να γυρισει κινα και να παρω τα λεφτα μου πισω?

υπαρχει καμμια περιπτωση να δωσουν τα λεφτα του τελωνειου πισω απο το gearbest?

 

 

1. Γίνεται να μη παραλάβεις και να πάει πίσω. Αν θα πάρεις τα λεφτά σου εξαρτάται από το gearbest. Στείλε τους και ρώτα τους. Δες εδώ για το τι έκανα εγώ με το Tmart

2. Δε ξέρω. Ρώτα και πες μας. (Με τι μέθοδο αποστολής στο στείλανε; Απλό/συστημένο ή κάποια από αυτές που μέχρι πρόσφατα δε περνούσε τελωνείο ;)

 

@DoctorDonLoL

Το gearbest 'οσον αφορά τα τελωνεία ειναι σχετικά αμείλικτο. Η μόνη λύση (που και αυτή θελει τρελή πιεση) ειναι να εγινε παραγγελία με Χ τρόπο αποστολής και το gearbest να την έστειλε με κάτι αλλο. Η επισημη γραμμή του ειναι "τα τελωνεία είναι του πελάτη". Βέβαια δε χάνεις τιποτα να επικοινωνήσεις μαζί τους να μην παραλάβεις, να σταλεί πίσω και να σου πιστώσουν τα χρήματα μείον κάποιο για τα μεταφορικά. Αν τώρα έκανες παραγγελία από μόνος σου με τροπο αποστολής post nl δε σε σώζει τιποτα. 

 

Αν τώρα το αγόρασες απο κάποιο "κουπονάδικο site" γκρίνιαξε τους να κάνουν αυτοί το τρέξιμο, ειδικά αν χρησιμοποίησες κάποιες απο τις προτεινόμενες (για αυτους) μεθόδους για αποφυγή τελωνείου. ΙΣΩΣ βοηθήσει να σου γίνει ( απο το gearbest) κάποια πιστωση. Το λεω αυτό γιατί ο κουπονάς θα πάρει την προμήθεια του, οποτε ας τρέξει για το προβλημα που πιθανόν σου απέκρυψε.

 

Γενικά ο επισημος κανονας του gearbest ειναι "τα τελωνεία ειναι του πελάτη" αλλά εχουν γίνει αρκετές εξαιρέσεις που ομως θέλουν πολύ πιεση και με αμφίβολο αποτελεσμα.

 

Τέλος δώσε ένα στατιστικό στοιχείο για το αρχείο. Πότε εκανες παραγγελια, τι μεθοδο αποστολής διαξελες, πότε εφτασε, με τι μεθοδο αποστολής

π.χ. gearbest κινητό 265 ευρ (με μεταφορικά), παραγγελία 20/10 απο κινεζικη αποθήκη, μεθοδος αποστολής belgium post, παραλαβή 15/12 με ṕost nl

Παιδια εαν παραγγειλω απο κινα και το στειλει με tnt κατι που κανει 20 ευρο θα εχω εξτρα χρεωσεις ?

20 ευρω μαζι με μεταφορικά της tnt; Είσαι σιγουρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν θυμαμαι για τον τροπο αποστολής.

Μαλλον δεν ειχα δωσει καθολου σημασία λόγω τιμής.

Σιγουρα απλά έπεσε σε διαφορετικά χέρια.

Για δικαιολογητικά τι θα χρειαστω?

Στο gearbest δε βλεπω καποια εκτυπώσιμη αποδειξη(ή μήπως υπάρχει και ειμαι τυφλος?),θα τους πείσει screenshot απ την παραγγελία?

 

 

Συνήθως απόδειξη από Κινέζους δεν δεχονται, εγώ τους στέλνω την πληρωμή μέσα από το paypal +ένα screenshot μέσα από της αγορές μου στην εκάστοτε σελίδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δέχονται επειδή εσύ μπορεί με τον Κινέζο να του πεις βγάλε μία απόδειξη τόσο ποσό για το αντικείμενο που πήρα και να στην στειλει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να κάνω αγορά κινητού από Αμερική με διεύθυνση παράδοσης σε συγγενή μου. Αν μετά μου το στείλει ο ίδιος με απλό ταχυδρομείο σαν να στέλνει ένα δώρο πχ υπάρχει περίπτωση τελωνείου? Κάποια ασφαλής μέθοδο υπάρχει? 'Η το τελωνείο παραμονεύει στα πάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...