Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα. Παίδες μια βοήθεια σας παρακαλώ. Θέλω να παραγγείλω ένα δέμα από Αμέρικα, το κόστος είναι 161.45€. Ο άνθρωπος το στέλνει με USPS. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα πληρώσω αν σταματήσει τελωνείο?

 

Πόσες φορές θα κάνεις την ίδια ερώτηση, αφού έχεις πάρει απάντηση προχθές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξαναρωτάω ρε φίλε, ναι, γτ νόμιζα ότι ήταν 150€ η αξία του δέματος, και τελικά είναι 160€. Και γτ τέτοια επιθετικότητα? Σ έβαλε κάνεις το μαχαίρι στο λαιμό να απαντήσεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω ρε φίλε, ναι, γτ νόμιζα ότι ήταν 150€ η αξία του δέματος, και τελικά είναι 160€. Και γτ τέτοια επιθετικότητα? Σ έβαλε κάνεις το μαχαίρι στο λαιμό να απαντήσεις?

0.01€-22€ δεν πληρωνεις τιποτα

22.01€-150€ φπα(24%)+15€ τελη ελτα

150.01€-1000€ φπα(24%)+δασμους(2.5%≈)+20€ τελη ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω ρε φίλε, ναι, γτ νόμιζα ότι ήταν 150€ η αξία του δέματος, και τελικά είναι 160€. Και γτ τέτοια επιθετικότητα? Σ έβαλε κάνεις το μαχαίρι στο λαιμό να απαντήσεις?

 

Μαχαίρι δεν μου έβαλε κανείς, αλλά τα τρολ μηνύματα, σαν το δικό σου, που αναγκάζουν όσους παρακολουθούν το νήμα να μπουν και να διαβάσουν μια χιλιοαπαντημένη ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρολλ τα χαρακτηρίζεις. Σου εξήγησα τι παιχτηκε και επιμενεις. Είσαι και δικηγόρος τώρα των υπολοίπων ή συνήγορος του πολιτη? Μια απάντηση έψαχνα σαν του Άλεξ και όλα καλά. Μάλλον σου αρέσει να γίνεσαι εριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είσαι γαλαζοαιματος δεν έχεις ανάγκη για τέτοια φτωχομικροποσα ότι κ αν σε χρεώσουν.

 

Αγόρασε τις εταιρίες και όρισε δικά σου πόσα εκτελωνισμου η ακόμα καλύτερα πάρε τον ελενχο του τελωνείου ώστε να μην ανησυχείς καθόλου :P

 

Πάντως πέρα από την πλάκα σ απαντησαν ήδη. Τώρα από 150€ στα 160€ δεν είναι κάτι σοβαρό,να ήταν από 150€ στα 250€ οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν θυμούνται τη σχετική συζήτηση αλλά και για σένα, ειδικά, θυμίζω τι έγραψες πριν από 48 ώρες και για τις απαντήσεις που πήρες.

 

 

Η τιμή (155€) είναι σύνολο με τα μεταφορικά. Σ ευχαριστω πολύ φίλε να σε καλα.

 

και έρχεσαι σήμερα να κάνεις την ίδια ερώτηση, με τη δικαιολογία ότι η αξία από 155€ είναι 160€  :mad:

 

και λες ότι δεν τρολλάρεις ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο α ευχαριστω για την απάντηση φίλε, είπα να ρωτήσω για να μην βρεθώ προ εκπληξεως. Ο κύριος από πάνω που έχει νεύρα και βάζει φατσούλες μπορεί να ασχοληθεί με κάτι άλλο. Απ την αρχή ήταν το ύφος σου εριστικό αλλά είπα αν μην μιλήσω. Δε βαριέσαι, ευχαριστω σ όσους απαντησαν, καλές γιορτές να χετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο α ευχαριστω για την απάντηση φίλε, είπα να ρωτήσω για να μην βρεθώ προ εκπληξεως. Ο κύριος από πάνω που έχει νεύρα και βάζει φατσούλες μπορεί να ασχοληθεί με κάτι άλλο. Απ την αρχή ήταν το ύφος σου εριστικό αλλά είπα αν μην μιλήσω. Δε βαριέσαι, ευχαριστω σ όσους απαντησαν, καλές γιορτές να χετε

Ο παραπάνω κύριος κάνει πάρα πολύ δουλειά στο να βοηθά με τα τελωνεία και μάλιστα εχει γράψει και ενα φανταστικό οδηγό για αγορές που θα βρεις στην υπογραφή του. Παρ'όλαυτα σου ειχε ήδη απαντήσει για τα 155 ευρω που πάνω κατω ειναι η ίδια τιμή. Αντί λοιπον να του επιτίθεσαι, πες κάτι πιο έντιμο του στυλ "παιδιά επειδή βαριέμαι να διαβάζω, θέλω μια έτοιμη απαντηση, πόσο κοστίζει για 160 ευρω; ". Κάποιος θα σου απαντουσε. 

 

Καλες γιορτές

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παραπάνω κύριος κάνει πάρα πολύ δουλειά στο να βοηθά με τα τελωνεία και μάλιστα εχει γράψει και ενα φανταστικό οδηγό για αγορές που θα βρεις στην υπογραφή του. Παρ'όλαυτα σου ειχε ήδη απαντήσει για τα 155 ευρω που πάνω κατω ειναι η ίδια τιμή. Αντί λοιπον να του επιτίθεσαι, πες κάτι πιο έντιμο του στυλ "παιδιά επειδή βαριέμαι να διαβάζω, θέλω μια έτοιμη απαντηση, πόσο κοστίζει για 160 ευρω; ". Κάποιος θα σου απαντουσε.

 

Καλες γιορτές

Ήμουν έτοιμος να γράψω κάτι παρόμοιο αλλά με πρόλαβες.

 

Καλό θα ήταν απλά να διαβάζουμε λίγο και όχι να κάνουμε επίθεση η να δημιουργούμε εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξεκινησαν να ερχονται τα πακετακια απο κατι παραγγελιες που εκανα 11/11

1ο πακετο αξια 38,12 με SG post (aliexpress standar shipping) RB395990938SG παρελαβα σημερα χωρις επιπλεον εξοδα , ο κινεζος στο πακετο γραφει curcuit board 7,11

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ΟΛΟΙΔΙΕΣ παραγγελιες,με διαφορα 1 λεπτου,απο gearbest,με κόστος εκαστη 17,84 ευρώ.
Η πρώτη μου ηρθε κανονικα με ελτα,ενω για τη δευτερη μου ηρθε ενα ειδοποιητηριο "αντικειμενου εξωτερικου με δασμους" ,συνολο εισπραξης 27 ευρώ.
Νομιζα οτι κάτω απο 22 ευρω δεν ειχαμε προβλημα.
Καταλαβαινω οτι  το ανοιξαν απο δυσπιστια για την αναγραφομενη τιμη,αλλα εφόσον μπορώ να αποδειξω την τιμή,μπορω να τα γλυτώσω?
Θα βγαλω ακρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ΟΛΟΙΔΙΕΣ παραγγελιες,με διαφορα 1 λεπτου,απο gearbest,με κόστος εκαστη 17,84 ευρώ.

Η πρώτη μου ηρθε κανονικα με ελτα,ενω για τη δευτερη μου ηρθε ενα ειδοποιητηριο "αντικειμενου εξωτερικου με δασμους" ,συνολο εισπραξης 27 ευρώ.

Νομιζα οτι κάτω απο 22 ευρω δεν ειχαμε προβλημα.

Καταλαβαινω οτι  το ανοιξαν απο δυσπιστια για την αναγραφομενη τιμη,αλλα εφόσον μπορώ να αποδειξω την τιμή,μπορω να τα γλυτώσω?

Θα βγαλω ακρη?

Διαβασε τις τελευταίες 10 σελιδες του νήματος και θα καταλαβεις οτι η αναγραφόμενη τιμή μπορει να μη ληφθεί υποψη. Στην περιπτωση σου για το δευτερο ΔΕΝ παραλαμβάνεις, ζητάς αναδασμολόγηση προσκομίζοντας αποδεικτικά αγορας (κάρτα, κλπ). Θα πάρει βδομάδες.

 

Δώσε κάποια στατιστικά

Με ποια εταιρεία εγινε η αποστολή; 

Χρόνοι παραδοσης;

Επισης το 17,84 ειναι μαζί με τα μεταφορικά; Τελικη πληρωτεα;

Παραγγελία από Banggood priority direct mail έχει γίνει shipped 2/12 υπάρχει περίπτωση να παραλάβω πριν την πρωτοχρονιά?

πολύ δυσκολο. Λόγω φόρτου εχουν φτάσεις τις 25+ ημερες και αν βάλεις και τις αργίες ... εισαι οριακά στο οχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...