Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά δεν ξέρεις πότε τι τιμή θα στο βγάλει ο τελώνης που θα κάνει τον ελενχο.

Μπορεί να στο "πιάσει" για 15€ μπορεί για 30€ και έτσι θα πληρώσεις τα ανάλογα.

Αντίστοιχο ευρωπαϊκό προϊόν εδώ, κάνει 75 ευρώ. Μπορεί να βρει αυτή την τιμή και να χρεώσει αντίστοιχα ;;

Σε τέτοια περίπτωση , αν βάλουν τα κέρατά τους, έτσι και αρνηθώ να πληρώσω και να παραλάβω,

υπάρχουν τίποτε άλλες χρεώσεις ,πρόστιμα κτλ ;;; Αν βάλουν τα μαλλιοκέφαλά τους, θα τους τα αφήσω εκεί 

να πιάνουν χώρο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είναι νέος αλλά παλιός και όχι ελληνικός αλλά ευρωπαική νομοθεσία που δεν εφαρμοζόταν μέχρι τώρα.

Το τέλος των 3€ είναι των ΕΛΤΑ και όχι φόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχο ευρωπαϊκό προϊόν εδώ, κάνει 75 ευρώ. Μπορεί να βρει αυτή την τιμή και να χρεώσει αντίστοιχα ;;

Σε τέτοια περίπτωση , αν βάλουν τα κέρατά τους, έτσι και αρνηθώ να πληρώσω και να παραλάβω,

υπάρχουν τίποτε άλλες χρεώσεις ,πρόστιμα κτλ ;;; Αν βάλουν τα μαλλιοκέφαλά τους, θα τους τα αφήσω εκεί

να πιάνουν χώρο !

Μια αναζήτηση κάνουν και χρεώνουν τα ανάλογα.

 

Αν δεις κάτι παράλογο δεν παραλαμβάνεις απλά κάνεις αίτηση αναδασμολογησης (με την ανάλογη αναμονή) δίνεις και το invoice ποσό έχει και περιμένεις. Όπως σ είπε ο makfil κάνεις δεν ξέρει ακριβώς να σ πει αν θα περάσει η όχι.

 

Ρισκάρεις και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρκετος κοσμος μπερδευετε , δεν ειναι σκετο 15 ευρω για ποσα εως 150 ευρω

Ειναι 15 ευρω + 24% επι της αξιας CIF (προιον+Μεταφορικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξέρουμε αν έχει κάνει κάποιος καταγγελία στην ΕΕΤΤ για τις καθυστερήσεις των δεμάτων εκτός ΕΕ (για όσα έρχονται στην χώρα και τα παρκάρουν στο αεροδρόμιο είναι αυτονόητο) και ποιό ήταν το αποτέλεσμα; Έχει πάρει θέση η ΕΕΤΤ γενικότερα για το θέμα;

 

Βασικά, είναι θέμα της ΕΕΤΤ η καθυστέρηση στο τελωνείο ή είναι θέμα άλλου φορέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έκανα μια παραγγελία στις 28/11 από banggood με priority direct mail αξίας 13€,δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα έχει κολλήσει στο "the item is on transport to the country of destination" από της 5/12 θα το έχω στα χέρια μου πριν τις γιορτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έκανα μια παραγγελία στις 28/11 από banggood με priority direct mail αξίας 13€,δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα έχει κολλήσει στο "the item is on transport to the country of destination" από της 5/12 θα το έχω στα χέρια μου πριν τις γιορτές;

Κανείς δεν ξέρει

 

Υπάρχει μεγάλη κίνηση λόγο γιορτών

 

Και εγώ στην ίδια φάση είναι με πολλές παραγγελίες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έκανα μια παραγγελία στις 28/11 από banggood με priority direct mail αξίας 13€,δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα έχει κολλήσει στο "the item is on transport to the country of destination" από της 5/12 θα το έχω στα χέρια μου πριν τις γιορτές;

Εγώ φίλε μου έχω από 1/12 με το ίδιο status και ακόμα δεν έχει δείξει άφιξη στην Ελλάδα... οπότε υπομονή, μακάρι και εσύ και εγώ να παραλάβουμε πριν τις γιορτές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα 28/11 priority banggood είναι σε '' the item is on transport ..'' στάδιο

αν δεν σκάσει μύτη Δευτέρα Τρίτη..κλάφτα..

23-24 σουκου...25-26 Αργια..

30-31 σουκου..1-2 Αργία..

 

Άρα η μόνη ελπίδα αν είναι για δώρα είναι να σκάσει μύτη Δευτέρα Τρίτη

ώστε να δωθεί το τριήμερο 27-28-29

 

Μάλλον θα τα παραλάβουμε Χριστούγεννα..με το παλιό ημερολόγιο και αν..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έκανα μια παραγγελία στις 28/11 από banggood με priority direct mail αξίας 13€,δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα έχει κολλήσει στο "the item is on transport to the country of destination" από της 5/12 θα το έχω στα χέρια μου πριν τις γιορτές;

φιλε εγω εχω με priority 2 παραγγελιες απο 14/11 και ακομα ειναι ολλανδια 

 

 το κακο ειναι οτι η μια ειναι ενα δωρο για τον γιο μου για τα Χριστούγεννα   :fear:  :fear:

 

τον ήπιααααα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελπίσουμε λοίπον ότι θα έρθουν μέσα στην βδομάδα αλλιώς από τον καινούργιο χρόνο..

 

Και εμένα 28/11 priority banggood είναι σε '' the item is on transport ..'' στάδιο

αν δεν σκάσει μύτη Δευτέρα Τρίτη..κλάφτα..

23-24 σουκου...25-26 Αργια..

30-31 σουκου..1-2 Αργία..

 

Άρα η μόνη ελπίδα αν είναι για δώρα είναι να σκάσει μύτη Δευτέρα Τρίτη

ώστε να δωθεί το τριήμερο 27-28-29

 

Μάλλον θα τα παραλάβουμε Χριστούγεννα..με το παλιό ημερολόγιο και αν..!!

 

Αουτς,ελπίζω να σου έρθουν σύντομα

φιλε εγω εχω με priority παραγγελιες απο 14/11 και ακομα ειναι ολλανδια 

 

 το κακο ειναι οτι η μια ειναι ενα δωρο για τον γιο μου για τα Χριστούγεννα   :fear:  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν έχει κάνει κάποιος καταγγελία στην ΕΕΤΤ για τις καθυστερήσεις των δεμάτων εκτός ΕΕ (για όσα έρχονται στην χώρα και τα παρκάρουν στο αεροδρόμιο είναι αυτονόητο) και ποιό ήταν το αποτέλεσμα; Έχει πάρει θέση η ΕΕΤΤ γενικότερα για το θέμα;

 

Βασικά, είναι θέμα της ΕΕΤΤ η καθυστέρηση στο τελωνείο ή είναι θέμα άλλου φορέα;

Οι διαδικασίες τελωνείου δεν ανήκουν στην ΕΕΤΤ αλλά στην ΑΑΔΕ. Την καταγγελία που έκανα στην ΕΕΤΤ για την καθυστέρηση στην αναδασμολόγηση, μου την επέστρεψαν με την παραπάνω αιτιολόγηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα 28/11 priority banggood είναι σε '' the item is on transport ..'' στάδιο

αν δεν σκάσει μύτη Δευτέρα Τρίτη..κλάφτα..

23-24 σουκου...25-26 Αργια..

30-31 σουκου..1-2 Αργία..

 

Άρα η μόνη ελπίδα αν είναι για δώρα είναι να σκάσει μύτη Δευτέρα Τρίτη

ώστε να δωθεί το τριήμερο 27-28-29

 

Μάλλον θα τα παραλάβουμε Χριστούγεννα..με το παλιό ημερολόγιο και αν..!!

Φίλε μου αν υπάρξει καμία αλλαγή στο status δώσε ένα feedback για ενημέρωση, πότε άλλαξε δηλαδή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν έχει κάνει κάποιος καταγγελία στην ΕΕΤΤ για τις καθυστερήσεις των δεμάτων εκτός ΕΕ (για όσα έρχονται στην χώρα και τα παρκάρουν στο αεροδρόμιο είναι αυτονόητο) και ποιό ήταν το αποτέλεσμα; Έχει πάρει θέση η ΕΕΤΤ γενικότερα για το θέμα;

 

Βασικά, είναι θέμα της ΕΕΤΤ η καθυστέρηση στο τελωνείο ή είναι θέμα άλλου φορέα;

 

Δεν νομίζω ότι η ΕΕΤΤ έχει αρμοδιότητα στο θέμα αφού το μπαλάκι έχει περάσει στο τελωνείο.

 

Edit

Εκ των υστέρων διάβασα την παραπάνω απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...