Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει τρόπος να γλυτώσουμε τα πολλά λεφτα? Περίπου πόσο θα κοστίσει το τελωνείο γνωρίζουμε? Υπάρχει περίπτωση να το στείλουν σε συγγενικό πρόσωπο πρώτα, πχ Αγγλία ή Ιταλία και να γλυτώσω κάποια λεφτά ? Το έχει κάνει κάποιος γνωρίζει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Δεν ισχύουν πλέον αυτά

 

Και σαν δώρο να το βάλεις και χαμηλότερη τιμή να βάλουν πάλι τα ίδια είναι.

 

Εφόσον θα έρθει με κούριερ 10000% τελωνείο + έξοδα κτλπ.

Η usps είναι τα αμερικανικά ταχυδρομεία

 

Στο θέμα μας όχι δεν έχει τρόπο να γλυτώσεις, αν μπει τελωνείο πληρώνεις 24 %φπα +15 ευρώ αν η αξία είναι έως 150 ευρώ, αν η αξία είναι παραπάνω πληρωνεις 24%φπα +2,5 %δασμούς +20 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα. Θέλω μια βοήθεια σας παρακαλώ πολύ. Θέλω να πάρω ένα δέμα από Αμερική γτ μόνο εκεί το βρίσκω. Το δεμα κοστίζει 120€ + 55€ έξοδα αποστολής. Τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω τελωνειο? Να το σημειώσω ως δώρο? Να γράψει ο αποστολεας χαμηλότερη αξία από 22€ στο δέμα? Να το αναφέρω ως δώρο? Αυτός λέει ότι το στέλνει με USPS. Τι μπορεί να γίνει ? Και τι θα γίνει στη περίπτωση που περάσει τελωνείο? Θα μου ζητήσουν παραστατικο-αποδειξη αγοράς? Βοήθειες παιδιά please. Το δέμα είναι όργανο αυτοκίνητο.

 

Από το post σου φαίνεται ότι δεν έχεις κάνει αγορές από το εξωτερικό και δεν έχεις διαβάσει τα σχετικά νήματα. Και αυτό γιατί όλα όσα σκέφτεσαι να ζητήσεις από τον πωλητή είναι ξεπερασμένα και δεν φέρνουν αποτέλεσμα.

 

Αντίθετα, τα αμερικάνικα καταστήματα δεν τα κάνουν, συνήθως, αλλά είναι και δύσκολο να βρεις ανεξάρτητο αμερικάνο πωλητή που να τα κάνει.

 

Πέρα απ' αυτά, όμως, και εκτός από τα ακριβά μεταφορικά που έχουν τα δέματα από Αμερική, έχει αλλάξει από τον ΙΟΥΝ η διαδικασία εισαγωγής δεμάτων από τρίτες χώρες και εφαρμόζεται η νομοθεσία, που σημαίνει ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού όταν φτάσει το δέμα σου στο αεροδρόμιο με το αμερικάνικο ταχυδρομείο (USPS). Τα έξοδα θα είναι 24% ΦΠΑ πάνω στην αξία CIF (κόστος + μεταφορικά) + 15€ τέλος ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύουν πλέον αυτά

 

Και σαν δώρο να το βάλεις και χαμηλότερη τιμή να βάλουν πάλι τα ίδια είναι.

 

Εφόσον θα έρθει με κούριερ 10000% τελωνείο + έξοδα κτλπ.

 

Τα USPS ειναι τα Αμερικανικα ΕΛΤΑ

 

δεν ειναι courier

 

προσεχε τι λες γιατι θα σε πιασουν στο στομα τους οι ποιητες !!

 

:-D  :-D :-D  :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε ότι ξέρω, ούτε είπα ότι είμαι ξερολας. Διάβασε λίγο σχετικά με την νομοθεσία, απλά ρωταω για να είμαι σίγουρος 100%. Ισχύει ότι το δέμα καθυστερεί πολύ στα τελωνεία λόγου του μεγάλου όγκου των συνολικών δεματων που δέχονται? Ακόμη, όταν το δέμα πάει στο τελωνείο, θα μου ζητούσαν αποδεικτικό αγοράς της paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, και επειδή ο συγκεκριμένος πωλητής είναι ανεξάρτητος, αν του πω εγώ γράψε πάνω στο δέμα 80€, και στο τελωνείο μου ζητήσουν την απόδειξη που θα γράφει 155$, τι θα γίνει σ αυτή τη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα USPS ειναι τα Αμερικανικα ΕΛΤΑ

 

δεν ειναι courier

 

προσεχε τι λες γιατι θα σε πιασουν στο στομα τους οι ποιητες !!

 

:-D :-D :-D :-D

 

Όπως και να έχει θα πληρώσει τελωνείο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αγόρασα πρίν απο λίγο ενα smartphone απο το banggood αλλα μετά την αγορά είδα πως δεν ειχα επιβεβαιώσει το mail μου (είχα συνδεθεί απο facebook). Το επιβεβαίωσα αμέσως αλλά ακόμη δεν μου έχει έρθει mail με την απόδειξη, να ανησυχήσω η να περιμένω κι άλλο?

Θα σε καταστρέψει αυτό το φβ.

 

Η παραγγελία σου υπάρχει στο ιστορικό του banggood;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ως πιο έμπειροι , τούτο εδώ

 

https://www.ebay.co.uk/itm/New-100-PCS-Kit-Dental-X-Ray-Film-Size-3CM-x-4CM-for-Reader-Scanner-Machine/401458360101?hash=item5d78c86f25:g:xdcAAOSwBkRaKgVb

 

πως το κόβετε ;

Έχει ελπίδα να περάσει με μόνο 3 ευρώ ;

Ή πάει για παραπάνω, οπότε να μην το παραγγείλω ;;;

 

(Δεν είναι smartphone, tablet, pc hardware κάτι που τραβάει την προσοχή ή είναι ελκυστικό )

 

 

 

Έτσι και περάσει φθηνά υπάρχει κάποιο αρχείο ;

 

Αν παραγγέλνω 1 κάθε βδομάδα σε επόμενο να βάλουν μεγαλύτερο φέσι ;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά.

 

 

Πιθανότητες ;

Ο νέος νόμος αν κατάλαβα καλά (με βιαστικότατη ανάγνωση) λέει ότι μέχρι 22 ευρώ αξία πληρώνεις 3 ευρώ ;

Ενώ με λίγο παραπάνω 15 ευρώ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότητες ;

Ο νέος νόμος αν κατάλαβα καλά (με βιαστικότατη ανάγνωση) λέει ότι μέχρι 22 ευρώ αξία πληρώνεις 3 ευρώ ;

Ενώ με λίγο παραπάνω 15 ευρώ ;;;

Ναι αλλά δεν ξέρεις πότε τι τιμή θα στο βγάλει ο τελώνης που θα κάνει τον ελενχο.

Μπορεί να στο "πιάσει" για 15€ μπορεί για 30€ και έτσι θα πληρώσεις τα ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...