Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και απο εμενα..εχει αγορασει καποιος απο το lightinthebox?Εχεις μια επιλογη Add duty & tax insurance to your order ...εχει δοκιμασει καποιος να αγορασει?Πληρωνω τελωνειο?Eυχαριστω!!!!!

 

υποτιθεται αν πληρωσεις τελωνειο στο πληρωνουν αλλα εγω δεν θελω να μπλεξω με συνεννοησεις κ να αγχωνομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

υποτιθεται αν πληρωσεις τελωνειο στο πληρωνουν αλλα εγω δεν θελω να μπλεξω με συνεννοησεις κ να αγχωνομαι

 

100% τελωνειο γτ αποτι διαβαζω βαζουν κανονικη τιμη αγορας και δεν στελνουν Ευρωπη για εκτελωνισμο!!!Εχεις ενα δικιο για το αγχος φιλε!!!! καλυτερα banggood με priority direct και ας ειναι 20 ευρω πανω η τιμη.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και απο εμενα..εχει αγορασει καποιος απο το lightinthebox?Εχεις μια επιλογη Add duty & tax insurance to your order ...εχει δοκιμασει καποιος να αγορασει?Πληρωνω τελωνειο?Eυχαριστω!!!!!

Εχω διαβάσει αρκετές περιπτώσεις οπου το καλύψανε αλλά προσωπικά δεν με πείθει ακομα. Αμα για κάθε παραγγελία πληρώνουν το τελωνείο, κάποια στιγμή δε θα τους συμφέρει και θα το κόψουν αποτομα. Αν πέσεις πάνω στην αλλαγη τι γίνεται;

 

Αν θες να το δοκιμάσεις, επικοινωνησε μαζί τους και επιβεβαιωσε οτι θα σου καλύψουν το φπα (vat) και το κόστος εκτελωνισμου (τα 15 ευρω αν ειναι εως 149 ευρω). Πάρε το γραπτό οκ και μετά σκέψου αν θες να παρεις το ρισκο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολή που έγινε από gearbest 21Νοε με EU express και δεν έχει εμφανιστεί ακόμα στο dpd. Μετά από επικοινωνία με το gearbest με ενημέρωσαν ότι ψάχνουν το πακέτο και ότι τους ακούγετε πολύ περίεργο που δεν έχει καταγραφεί στο σύστημα της dpd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολή που έγινε από gearbest 21Νοε με EU express και δεν έχει εμφανιστεί ακόμα στο dpd. Μετά από επικοινωνία με το gearbest με ενημέρωσαν ότι ψάχνουν το πακέτο και ότι τους ακούγετε πολύ περίεργο που δεν έχει καταγραφεί στο σύστημα της dpd.

 

πρωτη φορα τους ξανασυμβαινει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αμα για κάθε παραγγελία πληρώνουν το τελωνείο, κάποια στιγμή δε θα τους συμφέρει και θα το κόψουν αποτομα. Αν πέσεις πάνω στην αλλαγη τι γίνεται;

 

 

ξαφνικα θα γινει κατι τετοιο και θα τρεχουν μετα και θα μπουν ολοι αυτοι που εριξαν παραγγελια πολλα ευρω μεσα.

δεν γινεται να τα δινουν σε πολυ καλες τιμες και να πληρωνουν τελωνεια και ολα τα αλλα και να εχουν και κερδος....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση:

smartphone αγορασμενο απο ali (και τριςαλι :P) πριν 8-9 μηνες το εστειλα πισω για επισκευη γιατι εμφανισε ενα προβλημα στην οθονη.

Αν ποτε αποφασισει να το στειλει πισω ο κινεζος, ποια θα ηταν η ενδεδειγμενη μεθοδος για να γλυτωσω το τελωνειο?

Φανταζομαι το να ερθει χωρις κουτι, χαρτια και φορτιστη (οπως δηλαδη το εστειλα) προφανως ελαχιστοποιει τις πιθανοτητες, αλλα πως μπορω να πεισω τον εκτελωνιστη οτι επεστρεψε μετα απο επισκευη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ερωτηση:

smartphone αγορασμενο απο ali (και τριςαλι :P) πριν 8-9 μηνες το εστειλα πισω για επισκευη γιατι εμφανισε ενα προβλημα στην οθονη.

Αν ποτε αποφασισει να το στειλει πισω ο κινεζος, ποια θα ηταν η ενδεδειγμενη μεθοδος για να γλυτωσω το τελωνειο?

Φανταζομαι το να ερθει χωρις κουτι, χαρτια και φορτιστη (οπως δηλαδη το εστειλα) προφανως ελαχιστοποιει τις πιθανοτητες, αλλα πως μπορω να πεισω τον εκτελωνιστη οτι επεστρεψε μετα απο επισκευη?

Κανονικά νομίζω έπρεπε να συμπληρώσεις κάποιο έντυπο όταν το έστελνες ώστε να μην έχεις τέτοια θέματα, αυτή την στιγμή είδα ακάλυπτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ SOS ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ 

 

 

 ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ GEARBEST ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΙΣΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ  ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ . ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL Κ.Α EMENA ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΣΤΑ ΕΛΤΑ . ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΞΑΝΑ ΗΡΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ [email protected] ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΑΙΛ TO EXOYN PAREI?? ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΔΕΜΑ ??? ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΟΥΝ... ΤΙ  ΝΑ ΚΑΝΩ??? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΔΙΑΛΕΞΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΕΛΩΝΕΙΟ...ΒΟΗΘΕΙΑΑ

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση 2/12/2017, 00:12:59 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ 2/12/2017, 00:12:59 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ 2/12/2017, 06:59:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20/10/2017, 21:14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18/10/2017, 01:02:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποιος σου είπε ότι με τα δωρεάν μεταφορικά δεν πληρώνεις τελωνείο?

θα στείλεις μέσα από το paypal ένα screenshot με την πληρωμή και αν το δεχτούν και δεν τι θεωρήσουν μούφα θα γίνει εκτελωνισμός βάση του ποσού εκείνου

Αν είναι έως 150 ευρώ η αξία του τότε θα πληρώσεις 15 ευρώ τέλος εκτελωνισμόυ +24%φπα επί την αξία που βγάζει η απόδειξη, αν ειν πάνω από 150 θα πληρώσεις 20 ευρω τέλος εκτελωνισμόυ +24%φπα +2,5%δασμούς επί την αξία της απόδειξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου είπε ότι με τα δωρεάν μεταφορικά δεν πληρώνεις τελωνείο?

θα στείλεις μέσα από το paypal ένα screenshot με την πληρωμή και αν το δεχτούν και δεν τι θεωρήσουν μούφα θα γίνει εκτελωνισμός βάση του ποσού εκείνου

Αν είναι έως 150 ευρώ η αξία του τότε θα πληρώσεις 15 ευρώ τέλος εκτελωνισμόυ +24%φπα επί την αξία που βγάζει η απόδειξη, αν ειν πάνω από 150 θα πληρώσεις 20 ευρω τέλος εκτελωνισμόυ +24%φπα +2,5%δασμούς επί την αξία της απόδειξης

 

ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΜΑΙΛ . ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ Ή ΠΑΛΙ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ? ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ GETA ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΠΑΙΔΙΑ SOS ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ 

 

 

 ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ GEARBEST ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΙΣΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ  ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ . ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL Κ.Α EMENA ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΣΤΑ ΕΛΤΑ . ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΞΑΝΑ ΗΡΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ [email protected] ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΑΙΛ TO EXOYN PAREI?? ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΔΕΜΑ ??? ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΟΥΝ... ΤΙ  ΝΑ ΚΑΝΩ??? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΔΙΑΛΕΞΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΕΛΩΝΕΙΟ...ΒΟΗΘΕΙΑΑ

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση 2/12/2017, 00:12:59 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ 2/12/2017, 00:12:59 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ 2/12/2017, 06:59:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20/10/2017, 21:14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18/10/2017, 01:02:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Αν συνεχίσεις να γράφεις στο forum, ξέχασε τα κεφαλαία και γράφε με πεζά.

Απαγορεύεται από το forum, ανεξάρτητα από το ότι δεν διαβάζονται.

 

ΥΓ

1. Δεν σε πρόλαβα και έγραψες και 2ο με κεφαλαία.

2. όλα όσα ρωτάς έχουν απαντηθεί πολλές φορές και με αναζήτηση θα τα διαβάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος πια εχω αρκετα δεματα  απο σεπτεμβριο και Οκτώβριο τι στο διαολο κανουν αν ηταν ενα θα ελεγα οτι χαθηκε αλλα εχω πολλα δεν μπορει να χαθηκαν ολα  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει γενικά τηλέφωνα και δεν ξέρουν να μου δώσουν απάντηση και με στέλνει ο ένας στον άλλο. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο νούμερο να μου δώσεις? Επίσης σου ήρθε από αναδασμολόγηση με χαμηλότερη τιμή ο φόρος ή στην ίδια?

 

Μερικές σελίδες πιο πίσω έχω γράψει τα νούμερα που κάλεσα. Δεν τα θυμάμαι απέξω.

 

Μου ήρθε από αναδασμολόγηση χωρίς φόρο και τέλος εκτελωνισμού, όπως θα έπρεπε δηλαδή εξαρχής. Μόνο με τέλος παρουσίασης στο τελωνείο 3 ευρώ (οκ κατανοητό αυτό). Από 27 που ζητούσαν στα 3, πάλι καλά να λέω. Ωστόσο το δέμα ήταν <22ευρώ και κανονικά δε θα έπρεπε να πληρώσω απολύτως τίποτα, αλλά τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...