Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους πήρατε τηλέφωνα; γενικώς πρηξτε τους στα mail και στα τηλέφωνα,εμένα μου είπαν τηλεφωνικά ότι είναι οκ και το έλαβα μια βδομάδα και κάτι αργότερα. Αγορά τον Αύγουστο, αίτηση αναδασμολογησης μεσα Σεπτέμβρη,παραλαβή Δεκέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για να μην μου κλαιγεστε μερικοι για την καθυστερηση του δεματος σας ,για δειτε και εμενα....2 μηνες ηταν στην κινα !! αγορα τον  σεπτεμβριο, αποστολη απο κινα τωρα ,λογικα το καλοκαιρι θα παραλαβω !!

 

Origin Country - Tracking Consuming: 346 ms
2017-12-12 09:04

已交航空公司运输

2017-12-11 22:13

北京处理中心, 到达

2017-12-11 09:32

北京处理中心, 已出口直封

2017-12-11 00:17

北京, 已出口开拆

2017-12-08 14:37

大连处理中心, 已出口互封(国内经转)

2017-12-08 14:27

大连, 已进口开拆

2017-12-08 14:17

大连处理中心, 已进口互封(国内经转)

2017-12-08 14:06

大连, 已进口开拆

2017-09-28 14:12

大连处理中心, 已出口互封(国内经转)

2017-09-28 13:28

大连, 已出口开拆

2017-09-27 09:32

辽宁大连收寄中心, 已离开,下一站处理中心

2017-09-26 17:34

辽宁大连收寄中心, 已封发

2017-09-26 16:45

辽宁大连收寄中心, 已收寄

2017-09-23 08:43

物流订单已创建

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα από τις 21/11 στον αερολιμένα Αθηνών χθες 12:11 το βράδυ ξεκόλλησε και μου ζητάει απόδειξη

 

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
11/12/2017, 00:12:07 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
11/12/2017, 00:11:51 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
21/11/2017, 21:14:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
19/11/2017, 11:41:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Έχει κάποιος πρόχειρο το mail?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!! ρε παιδιά, δεν κατάλαβα, πως ορίζετε το μη "εμπορικού χαρακτήρα" προιόν? για παράδειγμα θέλω να αγοράσω ένα κινητό αξίας 44 ευρώ μεσώ του e-bay απο κίνα, τι πληρώνω? αν προκύψει φπα το πληρώνω στα ελτα μολις πάρω το πακέτο?

 

δεν έχω ξανακάνει αγορές απο εξωτερικό και δεν ξέρω καλά καλά τι παίζει...

Μια μακαροναδα με κιμα ειναι μη εμπορικου χαρακτηρα :)

Μια καρτ ποσταλ.

Μια τρυπια καλτσα ...

Κτλ ...

Οπως καταλαβαινεις ΟΛΑ σχεδον ειναι εμπορικου χαρακτηρα...

Να ειχαμε να λεμε ειναι ο ορος ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα από τις 21/11 στον αερολιμένα Αθηνών χθες 12:11 το βράδυ ξεκόλλησε και μου ζητάει απόδειξη

 

 

Έχει κάποιος πρόχειρο το mail?

 

Δε σου κάθεται ρε sugaria. Τι παραγγελία ειναι, απο ποιο μαγαζί και με τι μεθοδο αποστολής;

 

Για στοιχεια δες

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-515?do=findComment&comment=56055045

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την προυγουμενη βδομαδα ξεκινησα να παραλαμβανω δεματα Οκτωβριου καθως και ενα που παρηγγειλα μεσα Νοεμβρη.Καθε μερα ερχεται και απο κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλησπέρα!! ρε παιδιά, δεν κατάλαβα, πως ορίζετε το μη "εμπορικού χαρακτήρα" προιόν? για παράδειγμα θέλω να αγοράσω ένα κινητό αξίας 44 ευρώ μεσώ του e-bay απο κίνα, τι πληρώνω? αν προκύψει φπα το πληρώνω στα ελτα μολις πάρω το πακέτο?

 

δεν έχω ξανακάνει αγορές απο εξωτερικό και δεν ξέρω καλά καλά τι παίζει...

Μη εμπορικού χαρακτήρα ειναι αντικείμενα που δεν υπήρξε εμπορική συναλλαγή για να στο στείλουν με απλά λόγια δεν τα πληρωσες, οπότε εφόσον έκανες αγορά ή ατέλεια ειν 22 ευρώ

 

Αν ο τελωνιακός το εκτελωνίσει με αξία 44 ευρώ θα σου ζητηθεί να πληρώσεις στο ταχυδρομείο για να παραλαβεις θα σου ζητηθεί να πληρώσεις 25.56ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σου κάθεται ρε sugaria. Τι παραγγελία ειναι, απο ποιο μαγαζί και με τι μεθοδο αποστολής;

 

Για την ίδια παραγγελία του gearbest πρόκειται... Είμαι ακόμα σε φάση συνομιλιών μαζί τους, να μου λένε επισυνάψτε μας το τελωνειακό έγγραφο για 50% refund αλλά για refund της αποστολής ούτε λόγος!

Την προηγούμενη εβδομάδα τους ξανά ζήτησα να μου επιστρέψουν τα έξοδα αποστολής + refund για την μεγάλη καθυστέρηση αποστολής (25/10 αγορά, 19/11 αποστολή) και μου απάντησαν το παρακάτω:

 

 

Thank you very much for your feedback.

 

You can contact us when you receive the confirmmation from customs.

Thank you for your patience. 

 

Best Regards

Lynn

Gearbest Customer Service

http://www.gearbest.com/

 

Εκεί κόλλησε η βελόνα!

 

Χθες τους έστειλα πάλι να μου κάνουν refund λέγοντάς τους πως αν δεν το κάνουν θα κάνω dispute στο paypal αλλά καμία απάντηση μέχρι στιγμής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για την ίδια παραγγελία του gearbest πρόκειται... Είμαι ακόμα σε φάση συνομιλιών μαζί τους, να μου λένε επισυνάψτε μας το τελωνειακό έγγραφο για 50% refund αλλά για refund της αποστολής ούτε λόγος!

Την προηγούμενη εβδομάδα τους ξανά ζήτησα να μου επιστρέψουν τα έξοδα αποστολής + refund για την μεγάλη καθυστέρηση αποστολής (25/10 αγορά, 19/11 αποστολή) και μου απάντησαν το παρακάτω:

 

 

Εκεί κόλλησε η βελόνα!

 

Χθες τους έστειλα πάλι να μου κάνουν refund λέγοντάς τους πως αν δεν το κάνουν θα κάνω dispute στο paypal αλλά καμία απάντηση μέχρι στιγμής

Αν Το Προϊόν Είναι Τελωνείο Θα ΤΟ Χάσεις ΤΟ dispute αυτές οι καθυστερήσεις δεν καθώς και οι χρεώσεις είναι θέμα τοπικό, το μόνο που ίσως κερδίσεις από paypal είναι επιστροφή τον παραπάνω μεταφορικών, αν κάνεις όμως το λάθος και τους πεις ότι σταμάτησε τελωνείο και άργησε κτλ κτλ θα κλείσει υπέρ του gb το case, μιας και τα έξοδα τελωνείου είναι καθαρά ευθύνη αγοραστή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πήρατε τηλέφωνα; γενικώς πρηξτε τους στα mail και στα τηλέφωνα,εμένα μου είπαν τηλεφωνικά ότι είναι οκ και το έλαβα μια βδομάδα και κάτι αργότερα. Αγορά τον Αύγουστο, αίτηση αναδασμολογησης μεσα Σεπτέμβρη,παραλαβή Δεκέμβρη.

 

Έχω πάρει γενικά τηλέφωνα και δεν ξέρουν να μου δώσουν απάντηση και με στέλνει ο ένας στον άλλο. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο νούμερο να μου δώσεις? Επίσης σου ήρθε από αναδασμολόγηση με χαμηλότερη τιμή ο φόρος ή στην ίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραξενοι ειναι εκει στο gearbest,

ενω το mi band μου το εκαναν refund χωρις μα και μου (και οταν ηρθε τους

ειπα ηρθε πως πληρωνω και μου αφαιρεσαν κανα 3αρι ευρω -

μου ειχαν κανει refund 13κατι και μου ζητησαν να πληρωσω 10),

στο στυλο της xiaomi δεν μου εκαναν refund!

ζητησαν να ξαναστειλουν κλπ, δεχτηκα βεβαια γιατι εχω παραγγειλει και τα ανταλλακτικα του,

σιγα μην ερθουν βεβαια ολα αυτα, απλα σκεφτηκα την περιπτωση να ερθουν τα ανταλλακτικα και

να μην ερθει το στυλο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που η αναδασμολόγιση μπορεί να πάρει μήνες, μου φαίνεται πολύ αστείο. Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν 1 site, να βάζεις το tracking code, να ανεβάζεις τα αποδεικτικά, να έχουν 2-3 υπαλλήλους να τα αποδέχονται (ή όχι) και αυτόματα να μπορείς να πας να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο σου;

 

Και μια υποθετική ερώτηση: Αν σου στείλει κάποια εταιρεία κάποιο ΔΩΡΕΑΝ PR Box με προϊόντα για δοκιμή (ή για οποιαδήποτε άλλο λόγο), τι γίνεται στο τελωνείο αν έχουν (ή φαίνεται πως έχουν) αξία πάνω από 22 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οτι ακριβως θα γινει και σε οτιδηποτε αλλο πακετο, κοστολογειτε βγαινει φπα/δασμοι , μπαινει και το τελος ελτα και σου ερχεται ραβασακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...