Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σου εχω απαντησει σε παλιοτερο ίδιο μηνυμα σου.

 

Γενικά για να ξέρεις

Συνολο cif 22-149 ευρω πληρώνεις 24%φπα +15 ευρω

Συνολο ciff 150-500 ευρω plhr;vneiw 24%fpa +20 ευρω

Κάνε τώρα τα μαθηματικά

για ποσα ανω των 150€ μπαινουν και δασμοι(2%-3% περιπου)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω 2 ρολόγια από gearbest που το ένα στοιχίζει 16,15 και το άλλο 19,55 ευρώ. Διάβασα στο φόρουμ ότι καλύτερη μέθοδος αποστολής είναι με Belgium Registered ισχύει? Αν σταλούν έτσι μαζί με τα μεταφορικά το κόστος ανέρχεται σε 18,59 και 21,99 ευρώ. Αυτό ότι κάτω από 22 ευρώ δεν περνάνε τελωνείο καθόλου ισχύει? Να κάνω την αγορά ξεχωριστά για το καθένα ώστε να μην σταλούν μαζί? Το τελωνείο θα δεχτεί πχ το 21,99 που θα δεί ή μπορεί να σκεφτεί ότι δηλώθηκε ποσό μικρότερο και να επιβάλει χαράτσι? Πρέπει να γράψω στον κινέζο κάτι σαν οδηγία?

Και τέλος με Belgium Registered για να μη χαθεί το δέμα είμαστε οκ? Θα έχω κανονικά traking number σωστά?

 

Πολλές οι ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά αγορά από gearbest. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω 2 ρολόγια από gearbest που το ένα στοιχίζει 16,15 και το άλλο 19,55 ευρώ. Διάβασα στο φόρουμ ότι καλύτερη μέθοδος αποστολής είναι με Belgium Registered ισχύει? Αν σταλούν έτσι μαζί με τα μεταφορικά το κόστος ανέρχεται σε 18,59 και 21,99 ευρώ. Αυτό ότι κάτω από 22 ευρώ δεν περνάνε τελωνείο καθόλου ισχύει? Να κάνω την αγορά ξεχωριστά για το καθένα ώστε να μην σταλούν μαζί? Το τελωνείο θα δεχτεί πχ το 21,99 που θα δεί ή μπορεί να σκεφτεί ότι δηλώθηκε ποσό μικρότερο και να επιβάλει χαράτσι? Πρέπει να γράψω στον κινέζο κάτι σαν οδηγία?

Και τέλος με Belgium Registered για να μη χαθεί το δέμα είμαστε οκ? Θα έχω κανονικά traking number σωστά?

 

Πολλές οι ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά αγορά από gearbest. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Διάβασε τις 10-15 τελευταίες σελίδες του νήματος και αν εχεις ακομα ερωτήσεις, εδώ ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 5 παραγγελίες από banggood με Priority Air Mail και παλιότερες 11/11/2017 και 22/11/2017 και δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμα. Στην πρώτη δεν ισχύει το tracking number (βγάζει "Not Found"). Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ή να μου επιστρέψουν τα χρήματα ή να ξαναστείλουν την παραγγελία. Η δεύτερη έχει κολλήσει στο "NETHERLANDS SEND ITEM ABROAD" από 1/12/2017 και η Expected delivery date είναι 2017-12-07. Θα πρέπει να ανησυχώ και γι αυτή; Γενικά έχετε και άλλοι θέματα αυτόν τον καιρό με banggood και Priority Air Mail παραγγελίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις τι γινεται στο ΚΔ ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ? μου εχουν κολησει 2 δεματα αρκετες μερες σε κατασταση εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο ,αφου περασαν τελωνειο αθηνα και ειταν να μεταφερθουν στο ΜΔ κατερινης ,που αυτο γινεται σε μια νυχτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Africa Twin, Εγώ απο 15/11 και μετά παρέλαβα 4 παραγγελίες κανονικά απο το συγκεκριμενο σάιτ κ τρόπο αποστολής.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Είμαι στο Ναύπλιο και το ταχυδρομείο εδώ (όπως παντού, ιδιαίτερα στην επαρχία φαντάζομαι) είναι τα ζώα μου αργά...

Αναγκαστικά θα περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πρέπει να αφήνουν δέματα τώρα τελευταία για να ξεμπουκωσει το θέμα,γιατί περιμένω πολλά εδώ και καιρό και όλως τυχαίος τις τελευταίες 3-4 μέρες μου έρχονται αβερτα κάθε μέρα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πωςς γινετα εγω για ενα smartwatch κινας αξιας 18 ευρω να πληρωσα 25 ευρω τελωνειο;;πλακα μου κανουν;; τι γινεται;;;;

 

Κακώς τόσο το εκτίμησαν. 18 ευρώ το σύνολο ή είχες και μεταφορικά; Αναδασμολόγηση ζήτησες (να κάνεις αίτηση και να τους στείλεις αποδεικτικά πληρωμής);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πωςς γινετα εγω για ενα smartwatch κινας αξιας 18 ευρω να πληρωσα 25 ευρω τελωνειο;;πλακα μου κανουν;; τι γινεται;;;;

Τόσο στο κοστολόγησε ο τελώνης ;)

Γ αυτό εδωσες τέτοιο ποσό.

 

Κάνε αίτηση αναδασμολογησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 5 παραγγελίες από banggood με Priority Air Mail και παλιότερες 11/11/2017 και 22/11/2017 και δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμα. Στην πρώτη δεν ισχύει το tracking number (βγάζει "Not Found"). Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ή να μου επιστρέψουν τα χρήματα ή να ξαναστείλουν την παραγγελία. Η δεύτερη έχει κολλήσει στο "NETHERLANDS SEND ITEM ABROAD" από 1/12/2017 και η Expected delivery date είναι 2017-12-07. Θα πρέπει να ανησυχώ και γι αυτή; Γενικά έχετε και άλλοι θέματα αυτόν τον καιρό με banggood και Priority Air Mail παραγγελίες;

Για το πρώτο δεν μπορώ να σου απαντησω. Για το δευτερο εχω παρατηρήσει οτι η πλειοψηφία των πακέτων με priority mail απο εκει που εκανε 15-20 ημέρες να φτάσει, τώρα κάνει 20-30. Το expected μην το λαμβάνεις υποψη σου. Μιλώ απο αποστολή (οχι παραγγελία) μέχρι το σπιτι μου. Αυτή που εφυγε 22/11 κάνε υπομονη και θα σου ερθει σπιτι χωρίς τελωνειο. Μέχρι τώρα το priority mail του banggood ειναι μακράν το πιο αξιοπιστο και απο delivery και για αποφυγη τελωνειου. 

Κακώς τόσο το εκτίμησαν. 18 ευρώ το σύνολο ή είχες και μεταφορικά; Αναδασμολόγηση ζήτησες (να κάνεις αίτηση και να τους στείλεις αποδεικτικά πληρωμής);

 

 

Τόσο στο κοστολόγησε ο τελώνης ;)

Γ αυτό εδωσες τέτοιο ποσό.

 

Κάνε αίτηση αναδασμολογησης

 

 

ρε παιδια πωςς γινετα εγω για ενα smartwatch κινας αξιας 18 ευρω να πληρωσα 25 ευρω τελωνειο;;πλακα μου κανουν;; τι γινεται;;;;

Με ανησυχεί η λέξη "πλήρωσα". Αν το έκανες πολύ δυσκολα θα βγάλεις άκρη για να παρεις πισω χρήματα.  Σε αντίστοιχη μελλοντική περιπτωση μην παραλάβεις. Προσκομίζεις αντίγραφο paypal (ή καρτας) οτι πλήρωσες 18 ευρω (η τιμή cif ειναι μαζί με τα μεταφορικά) και ζητάς αναδασμολογηση. Θα πάρει κάποιες εβοδμάδες και μετά θα πληρώσεις οτι αναλογει. 

 

Επισης γράψε μας για λόγους feedback, απο ποιο καστημα αγορασες, πόσο έκανε συνολικά μαζί με μεταφορικά και το βασικότερο ποια μέθοδο αποστολής διάλεξες (π.χ. gearbest, 18 18 ευρω, sweden post registered mail)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι καταργείται το όριο των 22€ και θα πληρώνεται ο ΦΠΑ για όλα τα δέματα ανεξαρτήτου αξίας από το πρώτο ευρώ.

 

 

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1303250/ecofin-desmi-metron-sto-diasunoriako-e-emporio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι καταργείται το όριο των 22€ και θα πληρώνεται ο ΦΠΑ για όλα τα δέματα ανεξαρτήτου αξίας από το πρώτο ευρώ.

 

 

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1303250/ecofin-desmi-metron-sto-diasunoriako-e-emporio

Αν είναι μονο το φπα (δεν το ξεκαθαρίζει το άρθρο) δεν το θεωρώ σημαντικό προβλημα. Αν όμως ειναι +15 ευρω, ειναι τεράστια αυξηση.

Τι εννοώ. Τώρα παραγγέλνω κάτι απο τρίτη χωρα που εχει 10 ευρω, ενω με τη νεα οδηγία (που αν εφαρμοστεί θα ειναι καπου στο 2019-2021) θα κοστίζει 12,40. Αντίστοιχα το 1 ευρω θα ειναι 1,24, κλπ. Αν όμως σεε αυτό ειναι και το +15 τοτε τα 10 ευρω θα κοστίζουν 27,40 και το 1 ευρω 16,40. Εκεί αντί να διορθώσουμε μια παρατυπία και κατάχρηση, φτιάχνουμε μια αλλη χειρότερη. 

 

Απο την αλλη η επιβολή φπα απο το πρώτο ευρω ειναι δίκαιη και για το ντοπιο εμποριο (αθέμιτος ανταγωνισμός). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...