Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παρέλαβα σήμερα μια μητρική κάρτα από aliexpress ,παραγγελία από 30/08 και ήταν κολλημένη στο αεροδρόμιο υπερβολικά πολύ καιρό! Προς έκπληξη μου δε πλήρωσα μια τελωνείο ,επέλεξα τρόπο αποστολής μέθοδο πωλητή και το έστειλαν με postnl είδα στο κουτί εγραφε μια οδό στην Ολλανδία σε περίπτωση επιστροφής μη παραλαβής και priority air.

Μικρό μαγαζί από το Ali Και τώρα η ήμουν πολύ τυχερός και πέρασε αέρα η εκανε τριγωνική από το Ali.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ παρέλαβα σήμερα μια μητρική κάρτα από aliexpress ,παραγγελία από 30/08 και ήταν κολλημένη στο αεροδρόμιο υπερβολικά πολύ καιρό! Προς έκπληξη μου δε πλήρωσα μια τελωνείο ,επέλεξα τρόπο αποστολής μέθοδο πωλητή και το έστειλαν με postnl είδα στο κουτί εγραφε μια οδό στην Ολλανδία σε περίπτωση επιστροφής μη παραλαβής και priority air.

Μικρό μαγαζί από το Ali Και τώρα η ήμουν πολύ τυχερός και πέρασε αέρα η εκανε τριγωνική από το Ali.

δεν πέρασες επειδή σου το έστειλαν με priority line

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι στο θεμα

Παρελαβα σημερα το δεμα απο Ιαπωνια 

Το δεμα σταλθηκε με ems και το χαρτι που ειχε εγραφε 

  description             unit price

"kitchen tools"          1321jpy
Σε μετατροπη που εκανα το ποσο αυτο σε ευρω ειναι 9,90 νομιζω αυτο ειναι τα μεταφορικα αλλα δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια

Παντως το δεμα ηταν ανοιγμενο και ξανακλεισμενο με ταινια "τελωνειακος ελεγχος" και ειχε πρασσινο αυτοκολλητο "τελωνειακος ελευθερο"

Εδω να πω οτι μεσα στο δεμα υπηρχαν δυο γιαπωνεζικα μαχαιρια τα οποια κοστισαν λιγο πανω απο 110 ευρω!

Το δεμα μεσα δεν ειχε περαιτερω εγραφα 

Αυτα απο μενα σας ευχαριστω ξανα για την βοηθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από GearBest με EU Express DPDUK1 οι κινέζοι λένε ότι το έστειλαν στις 17/11 και είναι κολλημένο σε αυτή την κατάσταση We've received your order details, and we're expecting your parcel shortly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα μετα απο 50 μερες παρελαβα δεμα με belgium post περιπου 1.5 κιλο αρκετα μεγαλο,μαλλον δεν περασε τελωνειο καθως δεν ειχε κανενα χαρτακι

Μην το πεις ουτε του παπα. Μάλλον σου εκατσε καλα το σκεσκαρτάτισμα του παρκινγκ λογω εορτών και πέρασε αέρα. Δες και την παρακατω περιπτωση απο aliexpress. Αλήθεια επανω στο κουτί εγραφε ειδος και τιμή; Αν οχι (ή αν εγραφε κατι γενικο με χαμηλή τιμή) τοτε γλυτωσες το τελωνειο απο belgium post γιατί δεν εκατσαν να σφάξουν κουτι να δουν τι εχει μεσα. Αν το ιδιο το ανοιγαν καπου Οκτώβρη μαλλον τώρα θα γραφαμε άλλα. Τυχερός και keep going.

 

Εγώ παρέλαβα σήμερα μια μητρική κάρτα από aliexpress ,παραγγελία από 30/08 και ήταν κολλημένη στο αεροδρόμιο υπερβολικά πολύ καιρό! Προς έκπληξη μου δε πλήρωσα μια τελωνείο ,επέλεξα τρόπο αποστολής μέθοδο πωλητή και το έστειλαν με postnl είδα στο κουτί εγραφε μια οδό στην Ολλανδία σε περίπτωση επιστροφής μη παραλαβής και priority air.

Μικρό μαγαζί από το Ali Και τώρα η ήμουν πολύ τυχερός και πέρασε αέρα η εκανε τριγωνική από το Ali.

Και εσυ τυχερός. Σου εκατσε το ξεσκαρτάρισμα. Οτι εγραφε post nl και δεν ήταν σε ειδικό σακο με priority mail (οπως banggood) ήταν κοκκινο πανι. Καλοδουλευτη. 

Αγορά από GearBest με EU Express DPDUK1 οι κινέζοι λένε ότι το έστειλαν στις 17/11 και είναι κολλημένο σε αυτή την κατάσταση We've received your order details, and we're expecting your parcel shortly

Υπομονη γιατί οι αποθήκες της dpduk ειναι μπουκωμένες. Καλου κακου πάρε ενα τηλεφωνο στην dpd hellas (ειναι καπου σαλονικη) και ρώτα αν ξερουν τιποτα παραπάνω. Δωσε feedback γιατι και αλλοι γραφουν για καθυστερησεις με gearbest eu express

Σημερινό μήνυμα από την παράλληλη επικοινωνία με το gearbest αυτή τη φορά στο messenger

 

 

και από τα tickets

Είδες βρε τα παληκάρια; Σαν κίνηση καλης χειρονομίας σου επιστρεφουν το μισο τελωνειο αλλά οχι τη διαφορα στα ταχυδρομικα, Δεν εχει σημασία αν εσυ πλήρωσες gearbest eu express για να αποφυγεις τεωνειο και καθυστερήσεις, ειναι "μεγαλόκαρδοι" και έμμεσα παιρνεις πίσω κατιτις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες βρε τα παληκάρια; Σαν κίνηση καλης χειρονομίας σου επιστρεφουν το μισο τελωνειο αλλά οχι τη διαφορα στα ταχυδρομικα, Δεν εχει σημασία αν εσυ πλήρωσες gearbest eu express για να αποφυγεις τεωνειο και καθυστερήσεις, ειναι "μεγαλόκαρδοι" και έμμεσα παιρνεις πίσω κατιτις. 

 

Εννοείται πως θα συνεχίσω την πίεση, θα ζητήσω refund τα έξοδα αποστολής αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα συνεχίσω στην ίδια γραμμή ή θα πάω πιο απειλητικά για dispute στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως θα συνεχίσω την πίεση, θα ζητήσω refund τα έξοδα αποστολής αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα συνεχίσω στην ίδια γραμμή ή θα πάω πιο απειλητικά για dispute στο paypal

Είναι στο δικό σου χέρι πόσ θες και αντεχεις να πιέσεις. Μου θυμίζει support κωτσόβολου που για να γινει το αυτονόητο πρεπει να τρέξεις και να φωνάξεις οσο δεν παει αλλο. Βασικά ο κιζέζος θα κάνει οτι μπορει να σου κάνει τη ζωή δυσκολη γιατι ετσι αυξάνονται οι πιθανότητες να τα παρατήσεις. Πωλήσεις εχουν ετσι κι αλλιως γιατί εχουν "σπαταλο¨"referral προγραμμα και παιζει πολύ "ζπρωξιμο". Αν εχεις χρόνο ανοιξε dispute και μπορεις μετά να το κλεισεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μ'ενδιέφερε να'χω μία ιδέα για το τί θα μου ζητηθεί από την UPS, εάν και εφόσον. 

 

Όταν αγοράζουμε από τρίτη χώρα με courier, δεν υπάρχει εάν και εφόσον, γιατί οι εταιρείες courier περνάνε οπωσδήποτε τα δέματα από το τελωνείο, με τα πρόσθετα έξοδα που έγραψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρέλαβα σήμερα μια μητρική κάρτα από aliexpress ,παραγγελία από 30/08 και ήταν κολλημένη στο αεροδρόμιο υπερβολικά πολύ καιρό! Προς έκπληξη μου δε πλήρωσα μια τελωνείο ,επέλεξα τρόπο αποστολής μέθοδο πωλητή και το έστειλαν με postnl είδα στο κουτί εγραφε μια οδό στην Ολλανδία σε περίπτωση επιστροφής μη παραλαβής και priority air.

Μικρό μαγαζί από το Ali Και τώρα η ήμουν πολύ τυχερός και πέρασε αέρα η εκανε τριγωνική από το Ali.

θυμασαι τα δυο πρωτα και τα δυο τελευταια γραμματα του tracking number σου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε και το πράσινο χαρτάκι απο γετα ως τελωνειακως ελευθερο. τωρα ή δεν ξεραν ποσο κανει και τι ειναι και πιστεψαν το 8usd που εγραφε η εγινε τριγωνικη όπως με bangood priority air , η απλα φρακαρε το συστημα και το διωξαν αφου ειναι απο αρχες σεπτέμβρη . Καποιος ειχε αναφερει οτι εχουν πολυ ογκο που περιμενει και λογο χριστουγεννων μηπως δωσαν τοπο στην οργη αφου δεν ειναι κινητο. Τι να πω , παντος εγω το ειχα 100%σιγουρο

post-410237-0-10989800-1512757038_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίο κ να βάλεις θα πληρώσεις τελωνείο.

γιατί να πληρώσει οπωσδίποτε; Εξαρτάται απο τελωνείο πώς θα κοστολογήσουν το περιεχόμενο. 5/12/2017 πήρα παρόμοιο απο το aliexpress - δεν μου βάλανε τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε σημερα μετα απο 2,5 μηνες σχεδον,unregistered απο κινα με μικρη αξια,αθικτο απο μουχλες υγρασιες και τετοια,και χωρις πρασινο αυτοκολλητο πανω,τωρα μπηκε δεν μπηκε τελωνειο ενας θεος ξερει.Υποψιν εκανα και μια δευτερη παραγγελια(η τελευταια απο κινα με αυτα που βλεπουμε) την ιδια ακριβως ημερομηνια και δεν εχει δωσει σημαδια ζωης.Αυτα για οσους περιμενουν υπομονετικα καποιο unregistered,οχι οτι αυτα με το τρακινγκ εχουν καλυτερη τυχη,απλα μπορεις να το βλεπεις κολλημενο κανα δυαρι μηνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι σου ειπε ο Inuyasha

Item location China, οποτε στα εστειλε απο εκει με τριγωνικη post nl, οποτε ορθα το τελωνειο. Αν τα αλλα 3 που περιμενεις ειναι σε μια παραγγελια, υπολογισε τελωνειο καπου 38 ευρω. Αν τα εχεις 1 ανα παραγγελια τοτε υπολογιστε 22 ευρω ανα παραγγελια. Μπορει βεβαια να εισαι τυχερός και να σου κατσει ημερα "ανοιγμα κρουνών" για να αδειάζουν οι αποθήκες, οποτε μπορει μπορει να φτάσουνε αερα.

 

Απο εκει και πέρα θελω να ελπιζω οτι διάλεξες το κινητο αυτο για συγκεκριμενους λογους. Εχει χαμηλές δυνατοτητες για την παρουσα εποχη (επεξεργαστης, μνημη, χώρος, μπαταρία) και το Nougat δεν το σώζει πολύ. 

Αυτο με την τριγωνικη δεν καταλαβαινω πως το κανουν.Τα αλλα 3 που περιμενω ειναι σε μια παραγγελια(95 ευρω),οποτε και τελωνειο να περασουν θα βγει λιγοτερο απο 45 ευρω το ενα.Στην Ελλαδα για ενα ισαξιο θες ενα 70αρι περιπου.

Ειπε πριν ενας φιλος οτι δεν περασε τελωνειο ενα δεμα απο το aliexpress γιατι του το εστειλαν με postnl-priority και εβαλαν Ολλανδικη διευθυνση σε περιπτωση επιστροφης,μαλλον ηταν θεμα τυχης γιατι και το δικο μου ετσι σταλθηκε αλλα περασε τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου μου ζητηθηκε να στειλω αποδειξη ή paypal εστειλα το invoice απο το gearbest

πρεπει να μου ερθει κανενα email απαντηση στο αν το δεχτηκαν ή οχι ?

γενικα γινεται αποδεκτο το invoice του gearbest??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι ότι θα σου απαντήσουν ότι δεν το δέχονται, αφού είναι γνωστό ότι δεν δέχονται τις μαιμουδιές των κινέζων.

Πρόσφατα, αναφέρθηκε παρόμοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...