Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορά από Urban outfitters, USA στις 23/11(Black Friday :P) στα 300 δολλάρια. Η αποστολή έγινε σε δύο ξεχωριστά δέματα (220$ + 80$). Σήμερα μου ήρθε ειδοποιητήριο απο ΕΛΤΑ που έλεγε για έξοδα τελωνείου 100 ευρώ. Μπορώ να τα γλιτώσω? Επίσης υπάρχουν τρόποι να γλιτώσω τα τελειώνεια από USA?

 

Τα 100 ευρώ για ποιο δέμα είναι; Των 80, των 220 ή και για τα δύο; Αν είναι ξεχωριστές αποστολές θα πληρώσεις 2 φορές τέλη εκτελωνισμού (ενώ αν ήταν μαζί μία φορά)

Πέρα από τα 300 δολλάρια όμως, πλήρωσες και μεταφορικά; Αν όχι, το ποσό που σου έβαλαν είναι λίγο μεγαλύτερο από όσο θα έπρεπε να χρεωθείς κανονικά. Πρακτικά πρέπει να πληρώσεις 24% ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού 20ευρώ (καθώς η αξία είναι πάνω από 150 ευρώ αλλά μικρότερη από 500. Χοντρικά θα έπρεπε να σου βγει γύρω στα 80 ευρώ το κοστούμι. Αν δε βαριέσαι να περιμένεις κάνεις αίτηση για αναδασμολόγηση αλλά θα πάρει καιρό να απαντήσουν.

 

Άλλη φορά από amazon με πληρωμένο τελωνείο για αγορές από Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Τα 100 ευρώ για ποιο δέμα είναι; Των 80, των 220 ή και για τα δύο; Αν είναι ξεχωριστές αποστολές θα πληρώσεις 2 φορές τέλη εκτελωνισμού (ενώ αν ήταν μαζί μία φορά)

Πέρα από τα 300 δολλάρια όμως, πλήρωσες και μεταφορικά; Αν όχι, το ποσό που σου έβαλαν είναι λίγο μεγαλύτερο από όσο θα έπρεπε να χρεωθείς κανονικά. Πρακτικά πρέπει να πληρώσεις 24% ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού 20ευρώ (καθώς η αξία είναι πάνω από 150 ευρώ αλλά μικρότερη από 500. Χοντρικά θα έπρεπε να σου βγει γύρω στα 80 ευρώ το κοστούμι. Αν δε βαριέσαι να περιμένεις κάνεις αίτηση για αναδασμολόγηση αλλά θα πάρει καιρό να απαντήσουν.

 

Άλλη φορά από amazon με πληρωμένο τελωνείο για αγορές από Αμερική.

Έχει και δασμούς στο 1 πακέτο (2,5%αν δεν έχει αλλάξει κάτι) λόγο αξίας άνω των 150

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 300 δολλάρια ήταν μαζί με τα μεταφορικά, σορυ για την απροσεξία. Φαντάζομαι πως το 100αρικο αφορά το μεγάλο πακέτο (που είναι πάνω από 150$) για το μικρό περιμένω και εκεί ένα έξτρα ραβασάκι.

 

Μπορείς να μου στείλεις κάποιο link που να εξηγεί περισσότερο αυτό που μου είπες για το αμαζον?

 

Επίσης ναι, η ειδοποίηση αναφέρει μέσα και δασμούς πέρα από ΦΠΑ (που ήταν και το περισσότερο) και έξοδα εκτελωνισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ 

 

το gearbest μου απαντησε οτι δεν ειναι υπευθυνο για τους φορους τελωνειου που πληρωσα στην ελλαδα κ οτι δεν αναφερει πουθενα στους ορους του κατι τετοιο 

 

πραγμα που ειναι αληθες με την σημαντικη λεπτομερεια οτι ναι μεν δεν το κανει επισημα το ιδιο αλλα φυσικα μεσω των affiliates συνεργατων του που εχουν γεμισει τα blog ,τα φορα ,το youtube κ γενικοτερα το internet κ σας διαβεβαιωνουν σε καθε ευκαιρια οτι δεν θα πληρωσετε τελωνειο αγοραζοντας με priority eu express ,πολλες φορες ειναι οι ιδιοι που αγχωνονται μηπως κ αγχωθουν οι αγοραστες του gearbest

 

ετσι για να καταλαβαινετε τι γινεται κ ποσα παπαγαλακια κυκλοφορουν κρυμενα κ μη αναμεσα μας 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου στείλεις κάποιο link που να εξηγεί περισσότερο αυτό που μου είπες για το αμαζον?

 

 

Το παρακάτω για το απο πάνω

... Διάβασε τον παρακατω οδηγό αν θες να ασχολείσαι με αγορες μεσω Internet

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-r409

ΛΟΙΠΟΝ 

 

το gearbest μου απαντησε οτι δεν ειναι υπευθυνο για τους φορους τελωνειου που πληρωσα στην ελλαδα κ οτι δεν αναφερει πουθενα στους ορους του κατι τετοιο 

 

πραγμα που ειναι αληθες με την σημαντικη λεπτομερια οτι ναι μεν δεν το κανει επισημα το ιδιο αλλα φυσικα μεσω των affiliates συνεργατων του που εχουν γεμισει τα blog ,τα φορα ,το youtube κ γενικοτερα το internet κ σας διαβεβαιωνουν σε καθε ευκαιρια οτι δεν θα πληρωσετε τελωνειο αγοραζοντας με priority eu express ,πολλες φορες ειναι οι ιδιοι που αγχωνονται μηπως κ αγχωθουν οι αγοραστες του gearbest

 

ετσι για να καταλαβαινετε τι γινεται κ ποσα παπαγαλακια κυκλοφορουν κρυμενα κ μη αναμεσα μας 

 

Επειδή εχεις παραλάβει κάνουν τους καρακινέζους. 

 

Συνέχεια της πιεσης. Πες οτι εχεις διαβάσει δεκάδες περιπτώσεις οπου εγιναν refund τα τελωνειακα εξοδα και θεωρείς οτι σε κοροιδευουν στα μουτρα. Γράψε τους, οκ εφόσον συμπεριφέρονται ετσι και εσύ θα γεμισεις ολο το ελληνικο internet οτι πλήρωσες για eu express για να μην πληρώσεις τελωνειο, το εστειλαν με άλλο τρόπο χωρις να σε ρωτήσουν, δε σου επεστρεψαν τη διαφορα στα ταχυδρομικα και τώρα δε σου πληρώνουν ουτε τα τελωνειακά έξοδα. 

 

Το αν θα κάνεις και paypal dispute (λογο αλλαγή τροπου αποστολής) ειναι δικό σου θεμα.

 

Οσο για τα αλλα που γραφεις συμφωνώ απολυτα. στο ΑΝΕΠΙΣΗΜΟ ελληνικό gearbest blog-μαγαζι ακομα και τώρα (μετα απο τοσα περιστατικά) φιγουράρει η παρακατω εικονα οπου λεει οτι με eu express δεν υπάρχει κινδυνος τελωνειου

 

INFOGRAPHIC-_LD-383x1024.jpg

 

Αν δε βαριεσαι στειλε τους και την εικονα και το link της σελιδας και πες τους οτι εφοσον αποδεχονται ψευδη απο μαγαζιά referral ειναι και αυτοι υπευθυνοι (στο επισημο gearbest)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dear Gearbest of course you don't mention anything about avoiding taxes in your end user agreement ,it would be illegal and against the laws of European union

 

But you assured as your buyers via your affiliate partners that had flood the internet that we can avoid taxes by choosing priority eu express shipping method

 

so either refund me the costs of priority eu express shipping method and taxes i paid or i will inform the Greek internet via tech forums ,youtube channels and such that Gearbest is NO LONGER A SAFE AND TRUSTWORTHY PLACE TO BUY FROM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dear Gearbest of course you don't mention anything about avoiding taxes in your end user agreement ,it would be illegal and against the laws of European union

 

But you assured as your buyers via your affiliate partners that had flood the internet that we can avoid taxes by choosing priority eu express shipping method

 

so either refund me the costs of priority eu express shipping method and taxes i paid or i will inform the Greek internet via tech forums ,youtube channels and such that Gearbest is NO LONGER A SAFE AND TRUSTWORTHY PLACE TO BUY FROM.

Εγω δε θα το προσεγγιζα ετσι γιατί φαινεται οτι το λες για να τους πεισεις και οχι γιατι εισαι διατεθειμένος να το κανεις.

 

Στο κομμάτι "But you assured as your buyers via your affiliate partners that had flood the internet that we can avoid taxes buy choosing priority eu express shipping method" πρόσθεσε "and since you don't request them to remove that crucial note you are also responsible for false information. Finally greek internet is full of similar cases where you (official gearbest) have refunded customs duty, so obviously you are fully aware of situation".

 

Στο κομμάτι "so either refund me the costs of priority eu express shipping method and taxes i paid or" εγώ θα το έγραφα κάτι του στυλ "I feel literally cheated by your services and very angry with your official after sales support. I paid eu express (dpd services) to avoid customs duty and without asking me, you sent it with chearer (for you) austrian post registered mail so I had also to pay customs duty and got no refund for cheaper method. Since you officially don't accept your false and unprofessional behaviour the only thing I am obligated to do, is to inform my fellow greek citizens and also open a paypal dispute. Yes I will fill greek tech forums, blogs, youtube and social media that ... "

 

Επισης το s NO LONGER A SAFE AND TRUSTWORTHY PLACE TO BUY FROM ειναι λάθος. Ειδικά για αυτό θα έγρφα κάτι του στυλ "...gearbest doesnt care what postage type you paid for, they will use whatever service is more convenient (or cheaper) for them and won't care (or refund money) for delays or duty charges. Maybe WAS trustworthy in the past but no more"

 

Αν ήδη το εστειλες, στειλε το πάλι διορθωμένο. Το ίδιο στειλε το και οπουδηποτε αλλου δεχονται (email, messenger, κλπ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους περιμενω ενα δεμα απο ιαπωνια και μου ηρθε σημερα ειδοποιητηριο απο τα ελτα να το παραλαβω 

η κατασταση που μου βγαζει το τρακινκ ειναι η ακολουθη

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-11-2017 19:08 ΙΑΠΩΝΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-11-2017 19:40 ΙΑΠΩΝΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-12-2017 12:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 06-12-2017 20:19 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ 07-12-2017 05:57

ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 07-12-2017 07:56

ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 07-12-2017 15:08 ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ 07-12-2017 15:08 ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ 07-12-2017 17:11 ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΘΥΡΙΔΑ 07-12-2017 17:17 ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

Ξερει καποιος να μου πει αν μπηκε τελωνειο??????

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω κάτι σχετικά με ένα tracking μου

 

Είχε κολλήσει εδώ και 4 μέρες στο item in conta.

 

Και ξαφνικά σήμερα το πρωί μ ήρθε η παραγγελία.

 

Περίεργα πράγματα,μετά από τόσες παραγγελίες και τόσο καιρό πρώτη φορά γίνεται να κολλήσει tracking και απλά μετά να μου έρθει το δέμα χωρίς να περάσει από τα σχετικά στάδια.

 

Έχει τύχει σε κανένα άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους περιμενω ενα δεμα απο ιαπωνια και μου ηρθε σημερα ειδοποιητηριο απο τα ελτα να το παραλαβω 

η κατασταση που μου βγαζει το τρακινκ ειναι η ακολουθη

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-11-2017 19:08 ΙΑΠΩΝΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-11-2017 19:40 ΙΑΠΩΝΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-12-2017 12:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 06-12-2017 20:19 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ 07-12-2017 05:57

ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 07-12-2017 07:56

ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 07-12-2017 15:08 ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ 07-12-2017 15:08 ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ 07-12-2017 17:11 ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΘΥΡΙΔΑ 07-12-2017 17:17 ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

Ξερει καποιος να μου πει αν μπηκε τελωνειο??????

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Βλέπω μονο κατ και οχι γετα οποτε ισως τη γλυτωσες. πάρε ενα τηλεφωνο στα elta courier και ρωτησε του αν εχει δασμους το συγκεκριμενο πακετο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω μονο κατ και οχι γετα οποτε ισως τη γλυτωσες. πάρε ενα τηλεφωνο στα elta courier και ρωτησε του αν εχει δασμους το συγκεκριμενο πακετο. 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Αυριο θα τους παρω τηλεφωνο να δω τι και πως οπως και να εχει θα επανελθω με νεοτερα γιατι ισως και να ενδιαφερει και αλλους!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα χθες τα δύο συστημένα που περίμενα, το ένα μάλιστα έκανε λίγο παραπάνω από 3 μήνες, το άλλο 2 μήνες παρά μια βδομάδα. Και τα δύο με πραγματικές αξίες στην δήλωση, κάτω από 22Ε με ChinaPost δεν πλήρωσα τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...