Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Χρονοι παραδοσης απο ημέρα αποστολής (shipped) στο οποιο ειναι συνυπολογισμενο και το pre-adviced

24 ημερες

18 ημερες

25 ημερες

19 ημερες

 

Στους χρόνους αυτούς, πες λίγο μετά από πόσες μέρες αφού έφτασε στο αεροδρόμιο το κάθε δέμα παρέλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στους χρόνους αυτούς, πες λίγο μετά από πόσες μέρες αφού έφτασε στο αεροδρόμιο το κάθε δέμα παρέλαβες.

Δεν υπάρχει περιπτωση να ανοιξω παλι το account και να δω μια μια τις καταχωρησεις. Τα εκλεισα. Εμενα με νοιαζει ο συνολικος χρονος και το τελωνειο. Το αν κάνει 15 ημερες να φτασει Ελλαδα και 5 στο σπιτι μου ή το αναποδο, μου ειναι εντελως αδιάφορο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια με tracking number ' RU11*******NL' μεσω postNL το οποιο αναγραφει ΜΟΝΟ Ολλανδια , αλλα ειναι στο Κ.Α.Τ απο της 12/11/2017 , παιζει να γλιτώσουμε τον εκτελωνισμο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,σημερα παρελαβα ενα Νοκια 3310 που ειχα παραγγηλει απο ebay(καμια σχεση με το 3310 που πηρα απο Ελλαδα).

Το κινητο κοστιζε 20 ευρω και σταλθηκε απο Ολλανδια με postnl.Εμεινε περιπου ενα μηνα στο αεροδρομιο,περασε τελωνειο και σημερα πληρωσα στα ΕΛΤΑ 3 ευρω.Ειχε πρασινο χαρτακι "τελωνιακος ελευθερο".

Πριν απο 15 μερες μου εστειλε ο φιλος μου απο Σκωτια φορμα και μπλουζα Σελτικ με royal mail,23 ευρω τα μεταφορικα και 100 ευρω αξια περιπου το δεμα.Το παρελαβα στο 10ημερο χωρις να περασει τελωνειο.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να πληρωσει καποιος φορο αφου ερχεται απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης;

Περιμενω αλλα 3 κινητα(πακετο) με την postnl,μαλλον εκει θα πληρωσω και φορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπερα,σημερα παρελαβα ενα Νοκια 3310 που ειχα παραγγηλει απο ebay(καμια σχεση με το 3310 που πηρα απο Ελλαδα).

Το κινητο κοστιζε 20 ευρω και σταλθηκε απο Ολλανδια με postnl.Εμεινε περιπου ενα μηνα στο αεροδρομιο,περασε τελωνειο και σημερα πληρωσα στα ΕΛΤΑ 3 ευρω.Ειχε πρασινο χαρτακι "τελωνιακος ελευθερο".

Πριν απο 15 μερες μου εστειλε ο φιλος μου απο Σκωτια φορμα και μπλουζα Σελτικ με royal mail,23 ευρω τα μεταφορικα και 100 ευρω αξια περιπου το δεμα.Το παρελαβα στο 10ημερο χωρις να περασει τελωνειο.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να πληρωσει καποιος φορο αφου ερχεται απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης;

Περιμενω αλλα 3 κινητα(πακετο) με την postnl,μαλλον εκει θα πληρωσω και φορους.

 

 

Eισαι σιγουρος οτι σταλθηκε απο ολλανδια ? μηπως το εστειλε απο κινα με ολλανδικο ταχυδρομειο απλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ρωτάω ξανά για όποιον ξέρει: αν παραγγείλω ένα προϊόν με κούριερ, μπορεί και πάλι να κολλήσει ένα μήνα στο τελωνείο;

 

Τελοσπάντων, ότι θα έψαχνα να βρω και βύσμα για να εξυπηρετηθώ στο τελωνείο με ξεπερνάει πλήρως. Πού ζούμε δηλαδή. :/

 

Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ξέρουμε τι παίζει με την καθυστέρηση στα customs; Το ίδιο πράγμα με εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρωτάω ξανά για όποιον ξέρει: αν παραγγείλω ένα προϊόν με κούριερ, μπορεί και πάλι να κολλήσει ένα μήνα στο τελωνείο;

 

Τελοσπάντων, ότι θα έψαχνα να βρω και βύσμα για να εξυπηρετηθώ στο τελωνείο με ξεπερνάει πλήρως. Πού ζούμε δηλαδή. :/

 

Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ξέρουμε τι παίζει με την καθυστέρηση στα customs; Το ίδιο πράγμα με εδώ;

Αν το πάρεις με DHL γίνεται γρήγορα ο εκτελωνισμός αλλά υπάρχει και το ανάλογο κόστος.

Εμένα όσες φορές πήρα σε 1-2 εργάσιμες αφού τους στείλω περιγραφή προϊόντος αφμ κτλ το εκτελωνίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eισαι σιγουρος οτι σταλθηκε απο ολλανδια ? μηπως το εστειλε απο κινα με ολλανδικο ταχυδρομειο απλα?

Φιλε απο Ολλανδια σταλθηκε ετσι λεει και το  17track     

RS940333261NL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Φιλε απο Ολλανδια σταλθηκε ετσι λεει και το  17track     

RS940333261NL

 

Η προευλευση του ταχυδρομειου , απο της ημερομηνιες κατα 99% ειναι απο κινα η αποστολη

 

Δωσε ενα Link απο το αντικιμενο που αγορασες αν θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα...Μετα απο ποσες μερες στο τελωνειο κατασχεται?Επισης δεν θα ερεπε να ερχεται ενημερωση απο καπου οτι το δεμα ειναι στο τελωνειο?

 

Η μόνη ενημέρωση είναι από το tracking number που θα σου πει που βρίσκεται (ή που έχει κολλήσει)

 

Για κατάσχεση, δε νομίζω ότι κινδυνεύεις. Απ'αυτά που διάβασα, μόνο ΑΦΟΥ σε ειδοποιήσουν να παραλάβεις, αλλά αργήσεις να παραλάβεις (3 μέρες έχεις περιθώριο αν θυμάμαι καλά) τότε υπάρχει "κόστος υπερημερίας" όχι κατάσχεση.

 

Βέβαια, καλό να το επιβεβαιώσει και κανείς άλλος, γιατί εμένα δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,σημερα παρελαβα ενα Νοκια 3310 που ειχα παραγγηλει απο ebay(καμια σχεση με το 3310 που πηρα απο Ελλαδα).

Το κινητο κοστιζε 20 ευρω και σταλθηκε απο Ολλανδια με postnl.Εμεινε περιπου ενα μηνα στο αεροδρομιο,περασε τελωνειο και σημερα πληρωσα στα ΕΛΤΑ 3 ευρω.Ειχε πρασινο χαρτακι "τελωνιακος ελευθερο".

Πριν απο 15 μερες μου εστειλε ο φιλος μου απο Σκωτια φορμα και μπλουζα Σελτικ με royal mail,23 ευρω τα μεταφορικα και 100 ευρω αξια περιπου το δεμα.Το παρελαβα στο 10ημερο χωρις να περασει τελωνειο.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να πληρωσει καποιος φορο αφου ερχεται απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης;

Περιμενω αλλα 3 κινητα(πακετο) με την postnl,μαλλον εκει θα πληρωσω και φορους.

o πωλητης δεν ειναι στην Ολλανδία, αλλα εκτός ΕΕ και σου εστειλε το είδος με τριγωνικη post nl (οπως πολλα κινεζομάγαζα). Στο συστημα φαίνεται οτι ειναι τριγωνικη οποτε τσουπ τελωνειο και 3υρω (που δεν επρεπε να χρεωθεί). Αν στο ειχε στείλει απο ολλανδία θα εφτανε νωρίτερα και δε θα ειχε χρεώσεις. Αν και τα αλλα κινητα τα εχεις παρει απο τον ιδιο πωλητη μη παραξενευτείς αν φας και αλλο τελωνειο. Δώσε το link του ebay απο το οποιο αγόρασες ή το ebay site του πωλητη.

Το ρωτάω ξανά για όποιον ξέρει: αν παραγγείλω ένα προϊόν με κούριερ, μπορεί και πάλι να κολλήσει ένα μήνα στο τελωνείο;

 

Τελοσπάντων, ότι θα έψαχνα να βρω και βύσμα για να εξυπηρετηθώ στο τελωνείο με ξεπερνάει πλήρως. Πού ζούμε δηλαδή. :/

 

Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ξέρουμε τι παίζει με την καθυστέρηση στα customs; Το ίδιο πράγμα με εδώ;

Εξαρτάται ποια κουριερ ειναι και ποιος την εξυπηρετεί εδω. Αν πχ ειναι dhl θα εξυπηρετηθεί απο dhl hellas, θα περασει γρηγορα αλλα η ταριφα θα ειναι πολύ βαρια. Αν ειναι ems, που την εξυπηρετουν elta και elta courier θα εχει χαμηλοτερη ταρίφα αλλα η καθυστερηση θα ειναι μεγάη. Οχι διμηνο οπως απλο registered αλλα σιγουρα μεγαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αυτό βρίσκεται αλλα συνηθως απο όσο εχω δει τα στοιχεια συναλλαγής του ebanking ειναι πολύ φτωχικά στα στοιχεια του αποδέκτη των χρημάτων και αντιστοιχια σε παραγγελία ενώ στο paypal είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

 

@ sakisvele νομιζω οτι αυτοι οι αριθμοι αποστολής δεν αναγνωριζονται απο τα ΕΛΤα και δεν σκαναρονται ελλάδα.

 

Εγώ πάντως αυτό τους έστειλα, μαζί με screenshot από το site που παρήγγειλα που φαινόταν το ποσό, και πέρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Urban outfitters, USA στις 23/11(Black Friday :P) στα 300 δολλάρια. Η αποστολή έγινε σε δύο ξεχωριστά δέματα (220$ + 80$). Σήμερα μου ήρθε ειδοποιητήριο απο ΕΛΤΑ που έλεγε για έξοδα τελωνείου 100 ευρώ. Μπορώ να τα γλιτώσω? Επίσης υπάρχουν τρόποι να γλιτώσω τα τελειώνεια από USA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αγορά από Urban outfitters, USA στις 23/11(Black Friday :P) στα 300 δολλάρια. Η αποστολή έγινε σε δύο ξεχωριστά δέματα (220$ + 80$). Σήμερα μου ήρθε ειδοποιητήριο απο ΕΛΤΑ που έλεγε για έξοδα τελωνείου 100 ευρώ. Μπορώ να τα γλιτώσω? Επίσης υπάρχουν τρόποι να γλιτώσω τα τελειώνεια από USA?

Από την στιγμή που ήρθαν και έγινε ο εκτελωνισμός το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αίτηση για αναδασμολογηση σε περίπτωση που ήρθαν με ελτα και διαφωνείς με την αξία cif που όρισαν

 

Αν έχει έρθει με courier δεν μπορείς να κάνεις κάτι, και εκεί όσο καθυστερείς θα χρεώνεσαι και έξοδα αποθήκευσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Urban outfitters, USA στις 23/11(Black Friday :P) στα 300 δολλάρια. Η αποστολή έγινε σε δύο ξεχωριστά δέματα (220$ + 80$). Σήμερα μου ήρθε ειδοποιητήριο απο ΕΛΤΑ που έλεγε για έξοδα τελωνείου 100 ευρώ. Μπορώ να τα γλιτώσω? 

Οχι

 

 Επίσης υπάρχουν τρόποι να γλιτώσω τα τελειώνεια από USA?

 

Μονο αν παραγγέλνεις απο αμερικάνικο amazon (σε οσα στελνει ελλαδα) που προπληρώνεις το τελωνειο και ειναι παντα λιγοτερο. Διάβασε τον παρακατω οδηγό αν θες να ασχολείσαι με αγορες μεσω Internet

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-r409

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...