Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γ τι ποσοστό μιλάμε ασφαλείας;

Ας πούμε το priority direct mail μέχρι στιγμής είναι 100%

 

Αυτό σε τι ποσοστό παίζει; Έχουμε κρούσματα;

ενα δεμα σχετικα μεγαλο και βαρυ,εχει συμπληρωσει 1.5 μηνα και εχω αρχισει να ανησυχω.με bpost,το μονο που εχει καθυστερησει και μαλλον βλεπω να ερχεται με κιτρινο χαρτακι...

δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι ασφαλες καθως δεν εχει δοκιμαστει με κινητα ή πιο ακριβα αντικειμενα αλλα δεν εχουμε και πολλες αναφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνοντας από πάρα πολλά άτομα που μιλάω και ξέρω οποία άλλη μεταφορά δέματος εκτός του priority direct mail περνάει τελωνειο.παντα μιλώντας βέβαια γ δέμα αξίας άνω των 22€ κτλπ που ξερουμε

 

Όλα τα άλλα είναι ρίσκο (μ ήρθε δέμα με belgium post πριν κανενα 3μήνο αξίας 11€ και είχε πάνω το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο, "τελωνιακος ελεύθερο" και πλήρωσα απλά ένα 3€)

κ είπα κ σε προηγούμενο ποστ ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα δέματα κ τα € του.

Σε παραγγελία απο Gearbest 15 Ευρώ, Registered NL με το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο ¨Τελωνιακώς Ελέυθερο" ΔΕΝ πλήρωσα 3 ευρώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παραγγελία απο Gearbest 15 Ευρώ, Registered NL με το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο ¨Τελωνιακώς Ελέυθερο" ΔΕΝ πλήρωσα 3 ευρώ :)

Ε μάλλον είσαι όμορφος και το ξέχασε η υπάλληλος :P :p :)

 

Εγώ είμαι τίμιος και τα πλήρωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.γιατι δεν θέλω να χάσω τα χρήματα μου πετώντας τα σε τελωνείο. Το αν έλαβες ένα unregistred δέμα πχ δεν λέει κάτι αυτό. Κ εμένα μ ήρθαν πολλά μικροδεματακια αξίας μέχρι 15€ με πολλές αποστολές.το θέμα είναι όμως και ο χρόνος αναμονής πλέον + το ρίσκο τελωνείου και των πολλών έξτρα €€€ αν σ κάτσει.

 

επισεις δεν θέλω να κάνει 2++ μήνες να μου έρθει η παραγγελία.(ρίχνω μόνο φθηνές κ μικρές παραγγελίες γ διάφορα με οποιοδήποτε ποστ εφόσον δεν με ενδιαφέρει οπότε κ να έρθει κ όσο κ να αργήσει)

 

Κρίνοντας από πάρα πολλά άτομα που μιλάω και ξέρω οποία άλλη μεταφορά δέματος εκτός του priority direct mail περνάει τελωνειο.παντα μιλώντας βέβαια γ δέμα αξίας άνω των 22€ κτλπ που ξερουμε

 

Όλα τα άλλα είναι ρίσκο (μ ήρθε δέμα με belgium post πριν κανενα 3μήνο αξίας 11€ και είχε πάνω το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο, "τελωνιακος ελεύθερο" και πλήρωσα απλά ένα 3€)

κ είπα κ σε προηγούμενο ποστ ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα δέματα κ τα € του.

και σε ποσες μερες το ειχες παραλαβει;και αν επιτρεπεται τι ηταν;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι σε κατι προκλητικο δεν θα τη γλιτωσει.Γενικα κρουσμα δεν εχει παρει το ματι μου.Δεν εχει σταμπαριστει οπως το NL Post που το βαρανε κατα ρυπας

Γ τι ποσοστό μιλάμε ασφαλείας;

Ας πούμε το priority direct mail μέχρι στιγμής είναι 100%

 

Αυτό σε τι ποσοστό παίζει; Έχουμε κρούσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όλα τα άλλα είναι ρίσκο (μ ήρθε δέμα με belgium post πριν κανενα 3μήνο αξίας 11€ και είχε πάνω το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο, "τελωνιακος ελεύθερο" και πλήρωσα απλά ένα 3€)

 

 

Σε ποιον τα πληρωσες φιλε, αν επιτρεπεται? Στο ταχυδρομειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ

 

Είχα πάρει δώρο σε φίλο εδώ και 2.5 μήνες απο το gearbest mi band 2 με 14.5 ευρώ του ήρθε τώρα χαρτάκι απο ταχυδρομείο και του ζητάνε 6ευρώ ΦΠΑ+ 15 ευρώ έξοδα(εντομεταξύ το ΦΠΑ το βγάζουν με 24% ή με 13% που έχουν ακόμα τα νησιά??) . Δηλαδή παραπάνω από όσο το αγόρασα.

 

Είναι τρελλοί οι άνθρωποι??

 

Τι να κάνει τώρα? 

 

Να του στείλω τις αποδείξεις του paypal ή @@?

 

btw ήταν post nl registered και είχα πάρει και για μένα ένα ταυτόχρονες παραγγελείες, εγώ δεν πλήρωσω τίποτα και έχω παραλάβει εδώ και 2 βδομάδες.

post-65341-0-96532200-1512602925_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για πείτε λίγο μια άποψη για αυτό:

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

1/12/2017, 21:47:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/11/2017, 16:00:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

24/11/2017, 00:20:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

23/11/2017, 14:41:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

5 μέρες τώρα ξεφορτώνουν ένα δεματάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για πείτε λίγο μια άποψη για αυτό:

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

1/12/2017, 21:47:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/11/2017, 16:00:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

24/11/2017, 00:20:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

23/11/2017, 14:41:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

5 μέρες τώρα ξεφορτώνουν ένα δεματάκι;

Ξεφωρτοσαν σκαναραν και περιμενει στη σειρα για ελεγχο/κοστολογηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι θλιβερό αυτό που γίνεται μόλις μπαίνουν τα δέματα στην Ελλάδα πάντως. Να χρειάζεσαι πράγματα για τη δουλειά σου, να τα έχεις παραγγείλει με ακριβά μεταφορικά για έρθουν πιο γρήγορα και απλά να μην μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οποια χρεωση γουσταρουν αλλα ζητανε το αληθινο τιμολογιο/αποδειξη

 

Εφοσον υπαρχει τιμοκαταλογος αναρτημενος στην σελιδα τον ελτα , οπως ειπα αν δεν συνφωνεις δεν παραγγελνεις εκτος ΕΕ

 

αν νομιζεις απο την αλλη οτι εισαι πιο εξυπνος και σε αγορα 100-200-500 ευρω στελνεις ψευτικα τιμολογια επειδη τους θεωρεις χαζους τοτε μακαρι να ριχναν και προστιμα

 

 

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ

 

Είχα πάρει δώρο σε φίλο εδώ και 2.5 μήνες απο το gearbest mi band 2 με 14.5 ευρώ του ήρθε τώρα χαρτάκι απο ταχυδρομείο και του ζητάνε 6ευρώ ΦΠΑ+ 15 ευρώ έξοδα(εντομεταξύ το ΦΠΑ το βγάζουν με 24% ή με 13% που έχουν ακόμα τα νησιά??) . Δηλαδή παραπάνω από όσο το αγόρασα.

 

Είναι τρελλοί οι άνθρωποι??

 

Τι να κάνει τώρα? 

 

Να του στείλω τις αποδείξεις του paypal ή @@?

 

btw ήταν post nl registered και είχα πάρει και για μένα ένα ταυτόχρονες παραγγελείες, εγώ δεν πλήρωσω τίποτα και έχω παραλάβει εδώ και 2 βδομάδες.

Inuyasha πληρωσε του τα τοτε εσυ αφου εχουν τιμοκαταλογο και δεν βρισκεις παραλογη ολη την κατασταση του εκτελωνισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιον τα πληρωσες φιλε, αν επιτρεπεται? Στο ταχυδρομειο?

Ναι ταχυδρομείο στο ταμείο κανονικά.

Στελιο μπορουμε να παρουμε powerbank μεσω banggood και priority ? Το εχεις δοκιμασει?

Όχι ακόμα δυστυχώς

 

Ακόμα απαγορεύεται να έρθουν powerbank λόγω αυτού που είχε γίνει.

και σε ποσες μερες το ειχες παραλαβει;και αν επιτρεπεται τι ηταν;

Είχε κάνει 45 μέρες να ερθει,κ ήταν ένα μικρόφωνο για ασύρματο δέκτη vhf

 

Χωρίς να το ανοίξουν να το ελέγξουν απλά έβαλαν το 3€ χρέωση έτσι επειδή έκανε μια βόλτα τότε από τελωνείο.

 

 

(Αυτό ακόμα δεν το έχω καταλάβει που δεν το ανοίγουν να δουν τι είναι κ απλά χρεώνουν)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν θέλεις να περάσει τελωνείο πάρε έτσι με belgium

 

Η αν είσαι τύπος που τζογαρει πάρε έτσι πάλι.

 

 

 

Είπαμε

 

 

Καμιά μα καμιά μέθοδος δεν είναι 100% σίγουρη όπως το priority direct mail του banggood

 

Κανένα μέχρι στιγμής ηλεκτρονικο κατάστημα δεν έχει κατι το σίγουρο,μόνο το banggood έχει βρει την λύση.

 

Με Belgium registered παντως, εχουν περασει συνολικα 6 παραγγελιες μου, ολες κατω των 100€, και παντα απο το gearbest. Παρεληφθηκαν κανονικα στην αναμενομενη ωρα τους και χωρις τελωνειο.

 

Θα συμφωνησω οτι κανεις δεν μπορει να εγγυηθει για τιποτα, αλλα αυτη η μεθοδος αυτην την χρονικη περιοδο, φαινεται πως δουλευει. Αν και σημειωνω οτι δεν γνωριζω τι γινεται με μεγαλυτερα ποσα αγορων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...