Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιο ελληνικο geasbest ρε μεγαλε πας καλα δεν υπαρχει λεμε

 

κανας μπουρδας σαν το δικο μας μπουλντόγκ ειναι το ελληνικο  μπουρδαμπεστ

 

Δεν μίλησα για ελληνικό gearbest, μίλησα για ελληνικό blog που ομολογουμένως το παλικάρι που το διαχειρίζεται το ψάχνει αρκετά και μαγκιά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Τελικα αυτό τον καιρό, το gearbest εχει καμία ΣΙΓΟΥΡΗ μέθοδο για αποφυγη τελωνείου; Κάτι σαν το αντιστοιχο priority mail του banggood

 

Έψαχνα reviews για android tv boxes και νομίζω κάπου είδα σε ελληνικό φόρουμ, όπου έδιναν και κουπόνια του gearbest, να προτείνουν να παραγγείλεις με registered - > Belgium Post ως σίγουρη και δοκιμασμένη μέθοδο. Έχει δοκιμάσει κανείς από εδώ; Εγώ πάντως δεν έχω δοκιμάσει, και μάλλον δεν πρόκειται να ξαναπαραγγείλω τίποτα σε ελληνική διεύθυνση όσο ακούω για τέτοιες καθυστερήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν θέλεις να περάσει τελωνείο πάρε έτσι με belgium

 

Η αν είσαι τύπος που τζογαρει πάρε έτσι πάλι.

 

 

 

Είπαμε

 

 

Καμιά μα καμιά μέθοδος δεν είναι 100% σίγουρη όπως το priority direct mail του banggood

 

Κανένα μέχρι στιγμής ηλεκτρονικο κατάστημα δεν έχει κατι το σίγουρο,μόνο το banggood έχει βρει την λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εδώ και 3 μέρες μου έβγαλε στην αναζήτηση του δέματος μου απαιτείται paypal και από ότι διάβασα εδώ θα μου έρθει επιστολή για να τους στείλω το PayPal... Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο email που μπορώ να στείλω για να επιταχυνω τη διαδικασία και να στείλω την απόδειξη του PayPal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ακομα δεν εχω παρει απαντηση απο το gearbest σχετικα με το eu express k το τελωνειο που πληρωσα τελικα (εχω ανοιξει ticket απο το σαββατο)

 

κ καπου εδω αισθανομαι κ την αναγκη να ζητησω συγνωμη για την αναστατωση που προκαλεσα στους αγοραστες κ μη του gearbest 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις οτι συνεχιζουν να μην απαντανε ταραξε τους στα τικετ και στειλε τους και στο μεσεντζερ.Και αν δεν,τοτε πας μεσω paypal και θα δεις πως θα απαντησουν :)

εγω ακομα δεν εχω παρει απαντηση απο το gearbest σχετικα με το eu express k το τελωνειο που πληρωσα τελικα (εχω ανοιξει ticket απο το σαββατο)

 

κ καπου εδω αισθανομαι κ την αναγκη να ζητησω συγνωμη για την αναστατωση που προκαλεσα στους αγοραστες κ μη του gearbest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια απο ενα παραπλησιο σαιτ με gearbest το tomtop θελω να παραγγειλω κατι ψιλολογια 42 ευρω μου βγαζει με απλο ταχυδρομειο αν βαλω priority παει απο 42 στα 57

πως να το κανω και θα αργησω πολυ να παραλαβω λογο ημερων?

 

ευχαριστω πολυ καλες γιορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές διάσπαρτες πληροφορίες...

 

Παραγγελία iherb.com (7 τεμάχια 39 ευρώ) ήλθε επιστολή απο ΕΛΤΑ με προεκτυπωμένη Υπευθ.Δήλωση

και απαίτηση για έκριση ΕΟΦ.

Η Υ.Δ. εστάλη στο geta@elta ενώ εστάλη ένα mail στο γενικό email του ΕΟΦ.Με πήραν τηλέφωνο απο τον ΕΟΦ

(ευγενέστατοι) και τα δικαιολογητικά είναι εδω.

 

https://www.eof.gr/web/guest/home;jsessionid=ec55513cb907d1b336a9668f5bc0?p_p_id=62_INSTANCE_2WKd&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_62_INSTANCE_2WKd_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_2WKd_groupId=12225&_62_INSTANCE_2WKd_articleId=2269184&_62_INSTANCE_2WKd_version=1.0

 

Εκεί που λέει σύνθεση προιόντων απλά τυπώνετε incredients απο τη σελίδα iherb.com

 

Προσοχή τα θέλουν πρωτότυπα και οχι με mail.

 

O εκτελωνισμός πραγματοποιήθηκε κανονικά με εκτίμηση τιμών ελαφρώς ανώτερη των πληρωθέντων (θα μπορούσε να είχε σταλεί παραστατικό PayPal για να σωθεί λίγο η κατάσταση αλλά μικρή η χασούρα)... Τελικό ποσό 24.50 ευρώ και το δέμα παρελήφθη.

 

Δέματα που περέχουν μόνο 3 τεμάχια και είναι κάτω απο 22 ευρώ απολαμβάνουν καλύτερων προνομίων, άρα split orders...

 

Άλλο θέμα.

Σκληρός δίσκος απο Κίνα, πραγματικής αξίας 17 ευρώ, συστημένο.

Εδώ έπαιξε ρόλο η επικοινωνία με το customs@elta που διαπίσωσα ότι είναι (τουλάχιστον με μένα) πολύ συνεργάσιμοι.

Μόλις εμφανιστεί στο tracking ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ τότε και μόνον τότε στέλνεις το παραστατικό PayPal στο customs@elta

και όχι με αλληλογραφία. Αν αδιαφορήσεις ή αργήσεις δεν μπορώ να εγγυηθώ πως θα γίνει η εκτίμηση του προϊόντος.

Αποτελέσμα... παρελήφθη χωρίς καν επισήμανση "Τελωνιακώς Ελεύθερο".

 

Αυτά,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα reviews για android tv boxes και νομίζω κάπου είδα σε ελληνικό φόρουμ, όπου έδιναν και κουπόνια του gearbest, να προτείνουν να παραγγείλεις με registered - > Belgium Post ως σίγουρη και δοκιμασμένη μέθοδο. Έχει δοκιμάσει κανείς από εδώ; Εγώ πάντως δεν έχω δοκιμάσει, και μάλλον δεν πρόκειται να ξαναπαραγγείλω τίποτα σε ελληνική διεύθυνση όσο ακούω για τέτοιες καθυστερήσεις.

το belgium registered και unregistered ειναι πολυ γρηγορη και ασφαλης μεθοδος για σχετικα μικρα δεματα.σημερα παρελαβα παραγγελια που εκανα 18 νοεμβριου και γενικα αλλες παραγγελιες που ειχα κανει με την ιδια μεθοδο ερχοντουσαν γυρω στις 8-15 μερες.

Ναι αν θέλεις να περάσει τελωνείο πάρε έτσι με belgium

 

Η αν είσαι τύπος που τζογαρει πάρε έτσι πάλι.

 

 

 

Είπαμε

 

 

Καμιά μα καμιά μέθοδος δεν είναι 100% σίγουρη όπως το priority direct mail του banggood

 

Κανένα μέχρι στιγμής ηλεκτρονικο κατάστημα δεν έχει κατι το σίγουρο,μόνο το banggood έχει βρει την λύση.

εχεις δοκιμασει την συγκεκριμενη μεθοδο και το λες αυτο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το belgium registered και unregistered ειναι πολυ γρηγορη και ασφαλης μεθοδος για σχετικα μικρα δεματα.σημερα παρελαβα παραγγελια που εκανα 18 νοεμβριου και γενικα αλλες παραγγελιες που ειχα κανει με την ιδια μεθοδο ερχοντουσαν γυρω στις 8-15 μερες.

εχεις δοκιμασει την συγκεκριμενη μεθοδο και το λες αυτο;

Όχι.γιατι δεν θέλω να χάσω τα χρήματα μου πετώντας τα σε τελωνείο. Το αν έλαβες ένα unregistred δέμα πχ δεν λέει κάτι αυτό. Κ εμένα μ ήρθαν πολλά μικροδεματακια αξίας μέχρι 15€ με πολλές αποστολές.το θέμα είναι όμως και ο χρόνος αναμονής πλέον + το ρίσκο τελωνείου και των πολλών έξτρα €€€ αν σ κάτσει.

 

επισεις δεν θέλω να κάνει 2++ μήνες να μου έρθει η παραγγελία.(ρίχνω μόνο φθηνές κ μικρές παραγγελίες γ διάφορα με οποιοδήποτε ποστ εφόσον δεν με ενδιαφέρει οπότε κ να έρθει κ όσο κ να αργήσει)

 

Κρίνοντας από πάρα πολλά άτομα που μιλάω και ξέρω οποία άλλη μεταφορά δέματος εκτός του priority direct mail περνάει τελωνειο.παντα μιλώντας βέβαια γ δέμα αξίας άνω των 22€ κτλπ που ξερουμε

 

Όλα τα άλλα είναι ρίσκο (μ ήρθε δέμα με belgium post πριν κανενα 3μήνο αξίας 11€ και είχε πάνω το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο, "τελωνιακος ελεύθερο" και πλήρωσα απλά ένα 3€)

κ είπα κ σε προηγούμενο ποστ ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα δέματα κ τα € του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.γιατι δεν θέλω να χάσω τα χρήματα μου πετώντας τα σε τελωνείο. Το αν έλαβες ένα unregistred δέμα πχ δεν λέει κάτι αυτό. Κ εμένα μ ήρθαν πολλά μικροδεματακια αξίας μέχρι 15€ με πολλές αποστολές.το θέμα είναι όμως και ο χρόνος αναμονής πλέον + το ρίσκο τελωνείου και των πολλών έξτρα €€€ αν σ κάτσει.

 

επισεις δεν θέλω να κάνει 2++ μήνες να μου έρθει η παραγγελία.(ρίχνω μόνο φθηνές κ μικρές παραγγελίες γ διάφορα με οποιοδήποτε ποστ εφόσον δεν με ενδιαφέρει οπότε κ να έρθει κ όσο κ να αργήσει)

 

Κρίνοντας από πάρα πολλά άτομα που μιλάω και ξέρω οποία άλλη μεταφορά δέματος εκτός του priority direct mail περνάει τελωνειο.

απλα δεβ εχεις δοκιμασει την συγκεκριμενη μεθοδο,εχω 15/15 unregistered και 4/4 registered,τα περισσοτερα 8-12 μερες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δεβ εχεις δοκιμασει την συγκεκριμενη μεθοδο,εχω 15/15 unregistered και 4/4 registered,τα περισσοτερα 8-12 μερες

Μισό λεπτό

 

Γ τι ποσό δέματος μιλάς; Για άνω η κάτω των 22€?

Το αν είναι με tracking η χωρίς μικρο θέμα έχει.το θέμα είναι τι παραγγελίες έκανες και για τι ποσό μιλαμε ;) Γτ κ εγώ θέλω από gearbest να φέρω ένα tv box αξιας 60€ και δεν το φερνω με την συγκεκριμένη μέθοδο (belgium) γτ ξέρω θ κλάψω πίκρα με το τι θα πληρωσω,κ απλά περιμένω να το βάλει σε καλή τιμή το banggood

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό

 

Γ τι ποσό δέματος μιλάς; Για άνω η κάτω των 22€?

Το αν είναι με tracking η χωρίς μικρο θέμα έχει.το θέμα είναι τι παραγγελίες έκανες και για τι ποσό μιλαμε ;) Γτ κ εγώ θέλω από gearbest να φέρω ένα tv box αξιας 60€ και δεν το φερνω με την συγκεκριμένη μέθοδο (belgium) γτ ξέρω θ κλάψω πίκρα με το τι θα πληρωσω,κ απλά περιμένω να το βάλει σε καλή τιμή

συνηθως πανω απο 22€
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι το Belgium Registered εχει αποδειχθει ασφαλες και αγορες των 50-60€ .Το επιβεβαιωνω και εγω και απο προσωπικη εμπειρια και απο αλλους που γνωριζω οτι το εχουν τιμησει. ΥΓ : δεν σε παιρνω στο λαιμο μου,απλα επισημανση κανω

Μισό λεπτό

 

Γ τι ποσό δέματος μιλάς; Για άνω η κάτω των 22€?

Το αν είναι με tracking η χωρίς μικρο θέμα έχει.το θέμα είναι τι παραγγελίες έκανες και για τι ποσό μιλαμε ;) Γτ κ εγώ θέλω από gearbest να φέρω ένα tv box αξιας 60€ και δεν το φερνω με την συγκεκριμένη μέθοδο (belgium) γτ ξέρω θ κλάψω πίκρα με το τι θα πληρωσω,κ απλά περιμένω να το βάλει σε καλή τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...