Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Διαβασα τις τελευταιες σελιδες στο παρων θεμα αλλα οι πληροφοριες ειναι πολλες και χαοτικες καθως απ'οτι φαινεται πολυς κοσμος εχει προβληματα.

Ειχα κανει μια αγορα(κινητο τηλεφωνο) απο gearbest στις 23/10/2017 αξιας 169Ε, πληρωμη μεσω Paypal,παραδοση μεσω Netherlands Post Registered και ειχα προσθεσει insurance.

Σημερα καταφερα να εντοπισω το δεμα μου μεσω της σελιδας των ΕΛΤΑ και του 17track,δεν ηξερα για αυτο τον τροπο και εψαχνα μονο απο το site του gearbest.Η κατασταση λοιπον ειναι η παρακατω.

 

4/12/2017, 00:08:30 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

Τι σημαινει αυτο?Πρεπει να στειλω στο τελωνειο καπως αποδεικτικο πληρωμης?Τι μπορω να κανω για να τελειωνω με την διαδικασια οσο πιο γρηγορα γινεται και φυσικα πιο οικονομικα?Καπου ειχα διαβασει οτι μπορεις υπο προυποθεσεις να παρεις λεφτα πισω αν χρειαστει τελωνειο ισχυει κατι τετοιο και αν ναι πως μπορω να το χειριστω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα. Θελω να παρω απο aliexpress ενα κοντερακι για το παπι μου με κοστος 28 ευρω. Με την αποστολη που εχω επιλεξει πως το κοβετε;

Οποίο κ να βάλεις θα πληρώσεις τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτα πισω δεν μπορεις να παρεις.Θα τους στειλεις mail εχοντας επισυναψει αποδειξη της πληρωμης και θα προχωρησει η διαδικασια

Καλησπερα.Διαβασα τις τελευταιες σελιδες στο παρων θεμα αλλα οι πληροφοριες ειναι πολλες και χαοτικες καθως απ'οτι φαινεται πολυς κοσμος εχει προβληματα.

Ειχα κανει μια αγορα(κινητο τηλεφωνο) απο gearbest στις 23/10/2017 αξιας 169Ε, πληρωμη μεσω Paypal,παραδοση μεσω Netherlands Post Registered και ειχα προσθεσει insurance.

Σημερα καταφερα να εντοπισω το δεμα μου μεσω της σελιδας των ΕΛΤΑ και του 17track,δεν ηξερα για αυτο τον τροπο και εψαχνα μονο απο το site του gearbest.Η κατασταση λοιπον ειναι η παρακατω.

 

4/12/2017, 00:08:30 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

Τι σημαινει αυτο?Πρεπει να στειλω στο τελωνειο καπως αποδεικτικο πληρωμης?Τι μπορω να κανω για να τελειωνω με την διαδικασια οσο πιο γρηγορα γινεται και φυσικα πιο οικονομικα?Καπου ειχα διαβασει οτι μπορεις υπο προυποθεσεις να παρεις λεφτα πισω αν χρειαστει τελωνειο ισχυει κατι τετοιο και αν ναι πως μπορω να το χειριστω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Διαβασα τις τελευταιες σελιδες στο παρων θεμα αλλα οι πληροφοριες ειναι πολλες και χαοτικες καθως απ'οτι φαινεται πολυς κοσμος εχει προβληματα.

Ειχα κανει μια αγορα(κινητο τηλεφωνο) απο gearbest στις 23/10/2017 αξιας 169Ε, πληρωμη μεσω Paypal,παραδοση μεσω Netherlands Post Registered και ειχα προσθεσει insurance.

Σημερα καταφερα να εντοπισω το δεμα μου μεσω της σελιδας των ΕΛΤΑ και του 17track,δεν ηξερα για αυτο τον τροπο και εψαχνα μονο απο το site του gearbest.Η κατασταση λοιπον ειναι η παρακατω.

 

4/12/2017, 00:08:30 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

Τι σημαινει αυτο?Πρεπει να στειλω στο τελωνειο καπως αποδεικτικο πληρωμης?Τι μπορω να κανω για να τελειωνω με την διαδικασια οσο πιο γρηγορα γινεται και φυσικα πιο οικονομικα?Καπου ειχα διαβασει οτι μπορεις υπο προυποθεσεις να παρεις λεφτα πισω αν χρειαστει τελωνειο ισχυει κατι τετοιο και αν ναι πως μπορω να το χειριστω?

Εχε υπ όψιν σου οτι απο την στιγμή που μπήκε τελωνείο οι μέρες που ειναι στο ραφι χρεώνονται, κάθε καθυστέρηση λοιπόν απο μερος σου είναι σε βάρος σου, χρήματα πίσω απο που να πάρεις; Αν δεν εκτελωνίσεις μετά από κάποιες μέρες το δέμα κατάσχετε σαν αζήτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η κατηγορία του Έλληνα που θεωρεί όλους τους άλλους χαζούς, ο τελωνειακός γεννήθηκε στον Άρη και εκεί δεν έχουν ίντερνετ

η διαφορά τιμής και της απόδειξης που πήγε δεν είναι μικρή

 

Αν ήταν κάτι στυλ έκανε 180 και τους δίνω απόδειξη 140 για να γλυτώσω δασμούς και τα έξτρα 5 ευρώ τον ελτα να πω πάει στα κομμάτια αλλά αυτό που κάνει ο φίλος το ξεφτιλίζει

 

Πραγματικά για τέτοιες περιπτώσεις θα ήθελα να υπάρχει πρόστιμο, γιατί κάνει ζημιά σε όλους

Υπάρχει. Απλά δεν έχουν ακόμη χρόνο να ασχοληθούν.

Λέγετε ψευδής δήλωση εκτελωνισμού.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Gearbest πότε αρχίζει να ενημερώνεται το tracking number? Μου έστειλαν την παραγγελία μου το Σάββατο 2/12 (eu express) και όταν πατάω πάνω στο tracking number μου βγάζει το μήνυμα "Sorry, your shipping information has not updated yet!" .

 

Το περίεργο είναι ότι στο κινητό έχω ένα πρόγραμμα (το DELIVERIES για όσους ξέρουν) στο οποίο έβαλα το tracking και ότι είναι DPD.CO.UK και μου βγάζει ότι το πακέτο πήγε 30/11 στην Αγγλία από Αμερική.    :blink:  :wacko:    .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτα πισω δεν μπορεις να παρεις.Θα τους στειλεις mail εχοντας επισυναψει αποδειξη της πληρωμης και θα προχωρησει η διαδικασια

 

 

Εχε υπ όψιν σου οτι απο την στιγμή που μπήκε τελωνείο οι μέρες που ειναι στο ραφι χρεώνονται, κάθε καθυστέρηση λοιπόν απο μερος σου είναι σε βάρος σου, χρήματα πίσω απο που να πάρεις; Αν δεν εκτελωνίσεις μετά από κάποιες μέρες το δέμα κατάσχετε σαν αζήτητο.

 

Οχι να παρω πισω ακριβως δεν το εθεσα σωστα.Ειχα διαβασει εδω μαλλον πιο παλια οτι καποιος εχει παρει απο τον πωλητη ενα μερος ή ολο το ποσο απο τον εκτελονισμο.Ισχυει κατι τετοιο ?

 

 

Στην Gearbest πότε αρχίζει να ενημερώνεται το tracking number? Μου έστειλαν την παραγγελία μου το Σάββατο 2/12 (eu express) και όταν πατάω πάνω στο tracking number μου βγάζει το μήνυμα "Sorry, your shipping information has not updated yet!" .

 

Το περίεργο είναι ότι στο κινητό έχω ένα πρόγραμμα (το DELIVERIES για όσους ξέρουν) στο οποίο έβαλα το tracking και ότι είναι DPD.CO.UK και μου βγάζει ότι το πακέτο πήγε 30/11 στην Αγγλία από Αμερική.    :blink:  :wacko:    .......

Αν θυμαμαι καλα χρειαστηκε 3-4 μερες για να φανει στις δικες μου παραγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει. Απλά δεν έχουν ακόμη χρόνο να ασχοληθούν.

Λέγετε ψευδής δήλωση εκτελωνισμού.

τελωνειακός θα είσαι συ, για να τα ξέρεις τόσο καλά

:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι να παρω πισω ακριβως δεν το εθεσα σωστα.Ειχα διαβασει εδω μαλλον πιο παλια οτι καποιος εχει παρει απο τον πωλητη ενα μερος ή ολο το ποσο απο τον εκτελονισμο.Ισχυει κατι τετοιο ?

Ο εκτελωνισμό ειναι αποκλειστικά και μονο του αγοραστή, απο καμία πλατφόρμα (εβαυ, παυπαλ. αλι κλπ) δεν πρόκειται να πάρεις λεφτά πισω ή μέρος τους, για αυτόν τον λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω όντως θέμα με το Gearbest.

 

Κάλεσα σήμερα τη DPD Ελλάδας, τους έδωσα τα tracking numbers και μου είπαν ότι σε όλες τις περιπτώσεις (3) το Gearbest τους έχει δώσει μόνο τα στοιχεία μου αλλά όχι ακόμα τα αντικείμενα προς αποστολή!

 

Τους έστειλα μήνυμα πριν λίγο στο messenger, αναμένω την απάντηση τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτελωνισμό ειναι αποκλειστικά και μονο του αγοραστή, απο καμία πλατφόρμα (εβαυ, παυπαλ. αλι κλπ) δεν πρόκειται να πάρεις λεφτά πισω ή μέρος τους, για αυτόν τον λόγο

Μαλιστα...Μετα απο ποσες μερες στο τελωνειο κατασχεται?Επισης δεν θα ερεπε να ερχεται ενημερωση απο καπου οτι το δεμα ειναι στο τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα παραγγελία από Gearbest 13/11 στο Southall σήμερα έδειξε κίνηση...αργά ή γρήγορα θα φανεί. Άλλη παραγγελία, ίδια ημερομηνία μου παραδόθηκε πριν μια βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι Τελωνιακός. Με κατάλαβες βρε μπαγάσα.

Γι αυτό θα σου κόψω ένα κουστούμι για το τάμπλετ που θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει.

Εμ είσαι απατεώνας, εμ φωνάζεις κιόλας!

Εγω "συναδελφε" προτεινω χειροτερη τιμωρια..το αφηνουμε κανενα μηνα εξω στην βροχουλα, και μετα το αφηνουμε (τελωνειακως) ελευθερο να το χαρει.. :-D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εκανε το παλικαρι που τους εστειλε 20 ευρω τιμολογιο. Ειπαμε να πληρωνουμε κανα 20αρικο πανω απο την τιμη που αγοραζουμε κατι απο το εξωτερικο , αλλα αυτοι το εχουν παρα χ@σει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλα εκανε το παλικαρι που τους εστειλε 20 ευρω τιμολογιο. Ειπαμε να πληρωνουμε κανα 20αρικο πανω απο την τιμη που αγοραζουμε κατι απο το εξωτερικο , αλλα αυτοι το εχουν παρα χ@σει το θεμα.

Αυτά που πρέπει να πληρώσεις ειν το ΦΠΑ +15 τα τέλοι εκτελωνισμόυ των Ελτα, αν δεν σας αρέσουν μην αγοράζετε εκτός Ευρώπης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...