Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτηση απλα για να ειμαι 100% σιγουρος:

 

Πρεπει να σταλει μια μητρικη (Asrock Z97 Fatal1ty X killer) στην Ολλανδια για RMA. Υποθετω οτι δεν θα εχει τελωνεια κλπ μιας και ειναι εντος Ε.Ε. ουτε θα κολλησει 45 χρονια σε καποιο καροτσι/σακο ετσι?

Οπως τα λεει ο ekkli,εσυ απλα το στελνεις express και συστημενο,και οτι γινει.Τωρα το κοστος ειναι ενα θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια υπαρχουν τελωνιακοι εδω μεσα. Δεν ειναι δυνατον να μου απαντατε εδω μεσα πρεπει να συνεργαστεις με τις τελωνιακες αρχες για να υπαρχει μια σταθεροτητα. Ελεος. Χρεωνουν υψηλα τελη και εκει και εμεις μα καθισουμε στα αυγα μας για αλλη μια φορα. Ε οχι. Οποιος ειναι τελωνιακος ας το πει τωρα.

 

 

Επειδή συνεχίζεις το βιολί σου, παρά τα όσα σου έγραψαν συμφορουμίτες, και θεωρείς όλους μας χαζούς και "τελωνειακούς" όταν μας λες ότι το αγόρασες 145€ και έστειλες τιμολόγιο 20€, θα σου πω τις τρεις λύσεις που έχεις:

1. Στέλνεις την πραγματκή αξία (paypal ή κάρτα), σου κόβουν κοστούμι και παίρνεις το tablet

2. Δεν απαντάς στο μήνυμα, σου κόβουν κοστούμι ανάλογα με την αξία που θα ορίσει ο τελωνειακός (και καταλαβαίνεις ότι μάλλον θα είναι μεγαλύτερου "μεγέθους")

3. Όποια από τις 2 παραπάνω λύσεις ακολουθήσεις, έχεις την επιλογή να μην παραλάβεις το δέμα όταν φτάσει στο ταχυδρομείο, οπότε το πιθανότερο είναι να χάσεις τα χρήματά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ontopic : Η παραγγελία θα φτάσει κανονικα αλλα gerabest eu express και 2 μήνες κάτι δεν πάει καλα.

 

Κάνε ενα κόπο και δες την παραγγελία για τη μέθοδο αποστολής και το tracking number. Είναι eu express ; Οχι europe express

Το tracking number ειναι ολο νουμερα ή στην αρχή και τέλος εχει γράμματα; Μπορεις να δώσεις το track number; 

Και καλά κάνεις. Το λέμε καιρό, οτι μεχρι τώρα η μονη αξιοπιστη μεθοδος ειναι το priority mail του banggood. Το κακο ειναι οτι ο μέσος αγοραστής δε διαβάζει πριν αγοράσει και μετα ταλαιπωρείται με καθυστερήσεις και πληρώνει τελωνεια. 

RS963374220NL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υπαρχουν τελωνιακοι εδω μεσα. Δεν ειναι δυνατον να μου απαντατε εδω μεσα πρεπει να συνεργαστεις με τις τελωνιακες αρχες για να υπαρχει μια σταθεροτητα. Ελεος. Χρεωνουν υψηλα τελη και εκει και εμεις μα καθισουμε στα αυγα μας για αλλη μια φορα. Ε οχι. Οποιος ειναι τελωνιακος ας το πει τωρα.

 

Εγώ είμαι Τελωνιακός. Με κατάλαβες βρε μπαγάσα.

Γι αυτό θα σου κόψω ένα κουστούμι για το τάμπλετ που θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει.

Εμ είσαι απατεώνας, εμ φωνάζεις κιόλας!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εκανα εγω την αγορα παιδια ,θα τσεκαρω τι εγινε κ θα ποσταρω αναλυτικα το απογευμα

Πάντως το trackıng της φωτογραφίας, δείχνει πως το πακέτο ήρθε από τις Ηνωμένες Πολιτείες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εστειλα στο [email protected] ενα invoice πολυ χαμηλο γυρω στα 20€ για ενα tablet που πληρωσα 145€ και μου εστειλαν την εξης απαντηση

 

το παραστατικό που μας προωθήσατε δεν είναι αποδεκτό από τις τελωνειακές αρχές. Για να ολοκληρώσουμε τον εκτελωνσιμό του δέματός σας θα χρειαστούμε pay pall/ τραπεζική κίνηση αποδεικνύωντας την αξία του.

ΤΜΗΜΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

 

Τι κανω; Και πως μπορω να επιμεινω να δεχτουν το invoice?

 

Τελωνειακοί είναι, δεν είναι ηλίθιοι.

 

Επειδή κάποιοι εκμεταλλεύονταν την αδιαφορία των ΕΛΤΑ τόσα χρόνια, την πληρώνουμε τώρα όλοι μας με καθυστερήσεις, να ζητάνε 3ευρα αβέρτα και εκτιμούν ευτελή δέματα για μεγαλύτερη αξία από την πραγματική και να τρέχουμε με αναθεωρήσεις.

 

Εμ κάνεις τη μαϊμουνιά, εμ ζητάς και τα ρέστα από πάνω. 

 

Όπως σου είπε και άλλο μέλος, αν ο κινέζος έχει βάλει κανά αυτοκόλλητο με άλλη τιμή και άλλη περιγραφή, γιατί να πιστέψουν το τιμολόγιο του; Πλήρωσε αυτά που σου αναλογούν ή μην παραλαμβάνεις.

 

Να μη το ξεχάσω, ναι και εγώ τελωνειακός είμαι  :mad:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει καποιος τι εννοει το gearbest (Please provide English address&city) στο EU Express ?

Γράψε με αγγλικούς/λατινικούς χαρακτήρες την διεύθυνση και την πόλη ώστε να μπορούν οι ξένοι courier να το διαβάσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητανε ή τιμολογιο ή αποδειξη ή paypal. Εγω τους εστειλα το τιμολογιο. Απο τη στιγμη που ζητανε ενα απο τα 3 γιατι τωρα θελουν και το αλλα; Επειδη τους πηρα τηλ και τους ρωτησα δεν υπαρχει πουθενα αυτο που ζητανε δλδ οτι δεν δεχομαστε αυτο και ζηταμε το αλλο γιατι ετσι γουσταρουμε. Μας κανουν οτι θελουν

Ζητανε ή τιμολογιο ή αποδειξη ή paypal. Εγω τους εστειλα το τιμολογιο. Απο τη στιγμη που ζητανε ενα απο τα 3 γιατι τωρα θελουν και το αλλα; Επειδη τους πηρα τηλ και τους ρωτησα δεν υπαρχει πουθενα αυτο που ζητανε δλδ οτι δεν δεχομαστε αυτο και ζηταμε το αλλο γιατι ετσι γουσταρουμε. Μας κανουν οτι θελουν

. Ρε φίλε για να καταλάβω, πήρες τάμπλετ 145€, ο Κινέζος δήλωσε χαμηλότερη αξία για τους γνωστούς σε όλους λόγους,20€. Και το πρόβλημα σου είναι ποιο; Θες να πιστέψει ο τελωνειακός δηλ ότι το τάμπλετ έχει 20€? Σοβαρά τώρα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε με αγγλικούς/λατινικούς χαρακτήρες την διεύθυνση και την πόλη ώστε να μπορούν οι ξένοι courier να το διαβάσουν

 

σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Track17 θα εμφανίζονται και τα επόμενα βήματα της παραγγελιάς  μου ή μπορώ να το παρακολουθησω από κάπου άλλου? (στο ΕΛΤΑ δεν το αναγνωρίζει καν ) 

 

Origin Country - Tracking Consuming: 43 ms

 

2017-11-27 04:30

Arrived at ATHENS airport

2017-11-25 16:28

Dispatch out from transit airport

2017-11-23 11:02

Transit out from HKG

2017-11-15 10:18

Dispatch to Greece

2017-11-14 10:27

Posting over the counter

2017-11-13 11:00

Pre-Check to Greece

2017-11-09 00:53

Despatched from yanwen sorting center.

2017-11-08 22:07

Process completed in yanwen sorting center.

2017-11-08 16:31

Yanwen Acceptance.

2017-11-07 15:21

The item information was created by the seller.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

. Ρε φίλε για να καταλάβω, πήρες τάμπλετ 145€, ο Κινέζος δήλωσε χαμηλότερη αξία για τους γνωστούς σε όλους λόγους,20€. Και το πρόβλημα σου είναι ποιο; Θες να πιστέψει ο τελωνειακός δηλ ότι το τάμπλετ έχει 20€? Σοβαρά τώρα;

Είναι η κατηγορία του Έλληνα που θεωρεί όλους τους άλλους χαζούς, ο τελωνειακός γεννήθηκε στον Άρη και εκεί δεν έχουν ίντερνετ

η διαφορά τιμής και της απόδειξης που πήγε δεν είναι μικρή

 

Αν ήταν κάτι στυλ έκανε 180 και τους δίνω απόδειξη 140 για να γλυτώσω δασμούς και τα έξτρα 5 ευρώ τον ελτα να πω πάει στα κομμάτια αλλά αυτό που κάνει ο φίλος το ξεφτιλίζει

 

Πραγματικά για τέτοιες περιπτώσεις θα ήθελα να υπάρχει πρόστιμο, γιατί κάνει ζημιά σε όλους

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Θελω να παρω απο aliexpress ενα κοντερακι για το παπι μου με κοστος 28 ευρω. Με την αποστολη που εχω επιλεξει πως το κοβετε;

post-95711-0-65412600-1512492921_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...