Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μπορειτε να μου πειτε που είναι τα Invoice στο gearbest? Στην παραγγελια , στο info , εκει που γραφει Invoice, γραφει do not need invoice. Ξερει κανεις τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ έχω θέμα και με την DPD από τη Gearbest. Δύο παραγγελίες, σπασμένες σε τρεις αποστολές. Οι δύο έχουν κολλήσει δύο ολόκληρες εβδομάδες σε αυτό το status:

 

2017-11-19 16:30 Southall, Your parcel is on its way
2017-11-20 19:40 Southall, Your parcel is on its way
 
Η τρίτη δεν εμφανίζεται καν ακόμα, επίσης DPD μία εβδομάδα μεταγενέστερη από τις προηγούμενες.
 
Θα καλέσω αύριο στην Ελληνική DPD να δω τι γίνεται. Έχω και μία τέταρτη αποστολή, απλό unregistered αλλά αυτή οκ, καλό Πάσχα.
 
Μέ έχει φάει η γκαντεμιά. Μέχρι και παραγγελία από Ελλάδα, Public με παραλαβή από κατάστημα Συντάγματος έχω, Black Friday και δεν έχει εκτελεστεί ακόμα. Μόνο δύο παραγγελίες από Priority Line Banggood φαίνεται να προχωράνε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά.

Μετά από 2 μήνες καθυστέρηση μου ήρθε το πακέτο από lighitinthebox μέσω nlpost και όπως ήταν φυσικό το πακέτο εκτελωνιστηκε με αποτέλεσμα να μου ζητάνε τα ΕΛΤΑ 48€ για μια συσκευή αξίας 100€ μίλησα με την εταιρεία και μου είπαν να το αφήσω να επιστρέψει και όταν πάει πίσω να μου επιστραφεί το ποσό.

Στο άκουσμα αυτό λέω τρέχα γυρεύε και εάν χαθεί στην διαδρομή θα χάσω και το ποσό, αλλά και από την άλλη δεν θέλω με τίποτα να δώσω καπέλο 50€.

Πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν και να γυρίσει πίσω το δέμα το 50€ εγώ πρέπει να τα δώσω για έξοδα τελωνείου κτλπ . Έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες πληρώσει ασφάλεια τελωνείου στο LightInTheBox οταν έκανες την παραγγελία;

 

Αν ναι, πήγαινε να παραλάβεις, φωτογράφησε την απόδειξη πληρωμής (συνολικά ότι πληρώσεις) και ένα δύο ακόμα έγγραφα που να δείχνουν ότι πέρασε τελωνείο το δέμα. Πήγαινε στην παραγγελία σου, πάτα στο Submit Ticket --> Custom Duty Issue και δημιούργησε ticket, ανεβάζοντας και τις φωτογραφίες. Θα σου πληρώσουν το τελωνείο.

 

Αν δεν πλήρωσες ασφάλεια τελωνείου, έχασες. Η πρόταση που σου κάνουν είναι και πάλι χατήρι αλλά είναι χρονοβόρα. Στη θέση σου θα πλήρωνα να παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ που φαντάζεσαι ότι μπορεί να είναι αυτό το κάπου;

 

Πας στην παραγγελία σου και στο κάτω μέρος έχει ανάλυση του τελικού ποσού. Αναφέρει σαν subtotal την αξία αυτών που αγόρασες και έχει και μία γραμμή Shipping Charges & Insurance:

 

Επειδή τα έχω πληρώσει σε όλες τις παραγγελίες μου, δε ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει πληρώσει. Δύο είναι τα ενδεχόμενα, ή δε θα υπάρχει η γραμμή ή θα υπάρχει και θα αναφέρει ως ποσό 0€. Αν είναι κάτι από τα δύο σημαίνει ότι έχασες. Αλλιώς κάνεις ότι σου έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bangood και priority δαγκωτό.

Παραλαμβάνω αύριο άλλες δύο παραγγελίες γρήγορα κ με ασφάλεια (τελωνείου).

Δεν μπαίνω καν gearbest μετά από τα μπερδέματα που έχουν κάποιοι με τις μεθόδους αποστολής του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά.

Μετά από 2 μήνες καθυστέρηση μου ήρθε το πακέτο από lighitinthebox μέσω nlpost και όπως ήταν φυσικό το πακέτο εκτελωνιστηκε με αποτέλεσμα να μου ζητάνε τα ΕΛΤΑ 48€ για μια συσκευή αξίας 100€ μίλησα με την εταιρεία και μου είπαν να το αφήσω να επιστρέψει και όταν πάει πίσω να μου επιστραφεί το ποσό.

Στο άκουσμα αυτό λέω τρέχα γυρεύε και εάν χαθεί στην διαδρομή θα χάσω και το ποσό, αλλά και από την άλλη δεν θέλω με τίποτα να δώσω καπέλο 50€.

Πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν και να γυρίσει πίσω το δέμα το 50€ εγώ πρέπει να τα δώσω για έξοδα τελωνείου κτλπ . Έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

 

Καλησπέρα,

 

εγώ μόλις γύρισα πίσω στην Κίνα ένα δέμα. Αφού πρώτα μίλησα με τον πωλητή (Tmart), πήγα στο ταχυδρομείο και είπα πως δε θέλω να παραλάβω. Μου έφερε το δέμα και μου είπε να γράψω πάνω στην κίτρινη ετικέτα του τελωνείου ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, ονοματεπώνυμο και αριθμό ταυτότητας. Το έβγαλα μια φωτογραφία για να έχω ένα "αποδεικτικό" μιας και δε μου δώσανε κάποιο χαρτί, και το πήρε πίσω. Μετά από μερικές ώρες που κοίταξα το τράκινγκ (τον ίδιο αριθμό που είχα για να μου έρθει), έγραφε πως ο παραλήπτης το γύρισε πίσω και πως το δέμα έχει "φορτωθεί".

 

Παρόμοια διαδικασία ακολούθησε και το μέλος Inuyasha, δες εδώ, οπότε μου φαίνεται περίεργο/απίθανο να πρέπει να πληρώσεις τα τέλη. Εγώ δε θα τα πλήρωνα. Άλλωστε, πως θα σε αναγκάσουν να τα πληρώσεις;

 

Οπότε κοίτα αν το lightinthebox είναι διατεθειμένο να σου επιστρέψει τα χρήματα και γύρνα την παραγγελία πίσω.

 

Για την ιστορία, το Tmart μου είπε πως θα μου γυρίσει πίσω το 80%. Τίμιο (ιδίως αν σκεφτεί κανείς πως πάνω από 1 μήνα τα προϊόντα τους κάνανε διακοπές στο Ελ. Βενιζέλ. με έξοδα του ελληνικού δημοσίου χωρίς το Tmart να φταίει σε κάτι). Προς το παρόν δεν έχω δει την επιστροφή αλλά μόλις ξεκίνησε η διαδικασία. Δε βλέπω γιατί να μη την κάνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2/12/2017, 13:58:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ) 2/12/2017, 11:58:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ 2/12/2017, 10:10:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 1/11/2017, 14:49:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 26/10/2017, 10:26:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Παραγγελεια απο Gearbest me eu express,το θεμα ειναι οτι μας εκαναν refound τα λεφτα,δεν εχω καταλαβει αν θα ερθουν τα πραγματα η θα πανε πισω κινα

 

ontopic : Η παραγγελία θα φτάσει κανονικα αλλα gerabest eu express και 2 μήνες κάτι δεν πάει καλα.

 

Κάνε ενα κόπο και δες την παραγγελία για τη μέθοδο αποστολής και το tracking number. Είναι eu express ; Οχι europe express

Το tracking number ειναι ολο νουμερα ή στην αρχή και τέλος εχει γράμματα; Μπορεις να δώσεις το track number; 

Bangood και priority δαγκωτό.

Παραλαμβάνω αύριο άλλες δύο παραγγελίες γρήγορα κ με ασφάλεια (τελωνείου).

Δεν μπαίνω καν gearbest μετά από τα μπερδέματα που έχουν κάποιοι με τις μεθόδους αποστολής του.

Και καλά κάνεις. Το λέμε καιρό, οτι μεχρι τώρα η μονη αξιοπιστη μεθοδος ειναι το priority mail του banggood. Το κακο ειναι οτι ο μέσος αγοραστής δε διαβάζει πριν αγοράσει και μετα ταλαιπωρείται με καθυστερήσεις και πληρώνει τελωνεια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά.

Μετά από 2 μήνες καθυστέρηση μου ήρθε το πακέτο από lighitinthebox μέσω nlpost και όπως ήταν φυσικό το πακέτο εκτελωνιστηκε με αποτέλεσμα να μου ζητάνε τα ΕΛΤΑ 48€ για μια συσκευή αξίας 100€ μίλησα με την εταιρεία και μου είπαν να το αφήσω να επιστρέψει και όταν πάει πίσω να μου επιστραφεί το ποσό.

Στο άκουσμα αυτό λέω τρέχα γυρεύε και εάν χαθεί στην διαδρομή θα χάσω και το ποσό, αλλά και από την άλλη δεν θέλω με τίποτα να δώσω καπέλο 50€.

Πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν και να γυρίσει πίσω το δέμα το 50€ εγώ πρέπει να τα δώσω για έξοδα τελωνείου κτλπ . Έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

πανω στο δεμα τι τιμη ειχαν βαλει απο το lightinthebox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω στο δεμα τι τιμη ειχαν βαλει απο το lightinthebox?

Δεν ξέρω μιας και δεν είδα το δέμα, τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι για να παραλάβω πρέπει να καταλάβω αυτό το ποσό και δεν μου το φέρανε καν να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βεβαιοτητα μπορω να σου πω οτι Eu Express και Post NL δεν... Το ξαναεγραψα και πριν μερικες σελιδες.Το Gearbest μεσα στο Νοεμβριο τα σκατωσε με τις παραγγελιες και αλλαξε αυθαιρετα μεθοδους αποστολης.Αλλα σταλθηκαν με Post NL και αλλα με DHL(!) .Αυτα απο μενα ,καλημερα

Οντως η μέθοδος αποστολής δεν ειναι με dpd οπως έστελνε μέχρι τώρα το eu express αλλά με post nl. Βέβαια η μορφή RU...NL ειναι η ίδια μορφή που στέλνει το banggood με priority air mail (που σε 20 ημερες είναι σπιτι σου και δεν εχει τελωνειο), οποτε ίσως παίξει κατι αναλογα και με το δικο σου πακέτο. Αυτό δε στο λεω απλά για να σε καθησυχάσω αλλά αν λάβουμε υποψη τους χρόνους (αποστολή και άνοιγμα πακέτο) μαλλον παιζει να τη γλυτώσεις.

 

Βέβαια ειναι η δευτερη περιπτωση (που διαβαζουμε εδω μέσα) οπου το gearbest eu express δεν εστειλε με dpd-acs courier αλλά με άλλους τρόπους. Η πρώτη περιπτωση εστάλη με austrian post και παραληπτης πληρωσε και τελωνείο. Ειχαμε αυτή τη συζητηση πριν 2-3 μέρες. Περιμενε λοιπον 2-3 μέρες να δεις τι θα γινει με το πακέτο. Μαλλον θα τη γλυτώσεις, αλλά σε καθε περιπτωση δώσε feedback με το τι έγινε.

 

Δες το track number στις εικονες που εβαλε

 

 

 

 

Δευτερο περιστατικό μεσα σε 3-4 ημερες οπου με gearbest eu express θα εξυπηρετηθεί με ΕΛΤΑ και οχι ACS. Είναι αυτό που ελεγα οτι μπορει κάτι να αλλαξε και να εφαρμόζεται τώρα.

 

Στην πρώτη περιπτωση του crashnburn, μπήκε και πληρώθηκε τελωνειο. Σε αυτή του sugaria μαλλον θα τη γλυτώσει ειτε λογω ru...nl ή που χαλαρώσανε λιγο τα μετρα για να αδειασει το παρκινγκ. Σε κάθε περιπτωση θελει παρακολούθηση για το eu express του gearbest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλαζει...

Δεματακι απο Ινδια(<20€), πριν ενα μηνα, πληρωσα 3ευρω...
Δεματακι απο Ινδια(<20€), ξανα τον Δεκεμβρη(τωρα), δεν πληρωσα τιποτε...
Ιδιος αποστολεας, ιδια χωρα, ιδιο πακετακι, ιδια αξια...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...