Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από gearbest με eu express περιμένω πακέτο 200 δολαρίων με αποστολή 21 Νοεμβρίου. Μου έδωσαν και αριθμό dpd χωρίς να έχει εμφανιστεί ακόμα, αν και πέρασαν οι δέκα ημέρες, όπως είχα διαβάσει σε κάποιο άλλο μήνυμα. Αν κατάλαβα καλά περιμένω και εγώ για το αν θα το δώσουν στην acs ή στα ΕΛΤΑ, σωστά? Σε άλλο μήνυμα κάποιος είχε αναφέρει ότι παίρνουμε τηλέφωνο στην ελληνική dpd για να μας δώσουν τον αριθμό της acs, εφόσον βέβαια έχει φτάσει Ελλάδα. Το αναφέρω για επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οντως η μέθοδος αποστολής δεν ειναι με dpd οπως έστελνε μέχρι τώρα το eu express αλλά με post nl. Βέβαια η μορφή RU...NL ειναι η ίδια μορφή που στέλνει το banggood με priority air mail (που σε 20 ημερες είναι σπιτι σου και δεν εχει τελωνειο), οποτε ίσως παίξει κατι αναλογα και με το δικο σου πακέτο. Αυτό δε στο λεω απλά για να σε καθησυχάσω αλλά αν λάβουμε υποψη τους χρόνους (αποστολή και άνοιγμα πακέτο) μαλλον παιζει να τη γλυτώσεις.

 

Βέβαια ειναι η δευτερη περιπτωση (που διαβαζουμε εδω μέσα)  οπου το gearbest eu express δεν εστειλε με dpd-acs courier αλλά με άλλους τρόπους. Η πρώτη περιπτωση εστάλη με austrian post και παραληπτης πληρωσε και τελωνείο. Ειχαμε αυτή τη συζητηση πριν 2-3 μέρες. Περιμενε λοιπον 2-3 μέρες να δεις τι θα γινει με το πακέτο. Μαλλον θα τη γλυτώσεις, αλλά σε καθε περιπτωση δώσε feedback με το τι έγινε.

 

Τι να πω... περιμένω και σας ενημερώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα 2 λάμπες led από το Banggood, https://www.banggood.com/Nighteye-9005-9006-H4-H7-H11-Universal-COB-LED-Headlight-36W-4500LM-6500K-Front-Lamp-Bulbs-p-1103025.html?rmmds=search

 

Μέσα στο κουτί είχε ένα  manual το οποίο έλεγε για 36 μήνες εγγύηση από τον κατασκευαστή . Παρέλαβα προχθές και τις τοποθέτησα . Αρχικά δούλευαν σωστά μέχρι χθες το βράδυ που κάηκε η μια από τις 2 σκάλες στην μια λάμπα. Το ερώτημα μου είναι αν με καλύπτει κάποιο είδος εγγύησης η αν μπορώ να κάνω κάποια ενεργεία ώστε να μου στείλουν άλλο προϊόν ή refund.

 

Υ.Γ. Αγορά μέσω PayPal και priority direct mail ,δεν έχω κάνει ακόμα confirm delivery στο app του Banggood. Σκέφτηκα να βγάλω βίντεο (με την λάμπα τοποθετημένη στο αυτοκίνητο)  που δεν ανάβει και να τους το στείλω.

 

Τελικά έστειλα στο banggood mail και μου ζήτησαν βίντεο που να δείχνει το πρόβλημα. Ενδιάμεσα όμως έδωσα την λάμπα σε φίλο ηλεκτρονικό και την έφτιαξε (είχε ένα θεματακι στην πριζα ) τώρα τι κάνω με το mail του banggood?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30/11/2017, 11:51:26 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 30/11/2017, 09:45:18 Κ.Α.Τ.

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

 

καλά ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ να προσφέρουν τα ΕΛΤΑ?

 

έχουν πιάσει πάτο !!

 

Σαν να μην υπάρχει άνθρωπος στο ΚΔ ΑΤΤΙΚΗΣ !! (κατάντια υπηρεσίας Ελληνικού δημοσίου, τι να πει κανεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μου χτυπησε ο ταχυδρομος κ παρελαβα

Παραγγελια εργαλεια για ατμοποιητες απο ebay λογικα μεσα στη βδομαδα θα τα εχω σωστα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30/11/2017, 11:51:26 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 30/11/2017, 09:45:18 Κ.Α.Τ.

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

 

καλά ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ να προσφέρουν τα ΕΛΤΑ?

 

έχουν πιάσει πάτο !!

 

Σαν να μην υπάρχει άνθρωπος στο ΚΔ ΑΤΤΙΚΗΣ !! (κατάντια υπηρεσίας Ελληνικού δημοσίου, τι να πει κανεις...)

 

Δε μας εξηγείς και το γιατί; Εγω βλέπω οτι 10 το πρωί εφυγε απο ΚΑΤ και ο σάκος ξεφορτώθηκε την ίδια μερα στις 12 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι μάλλον έχουν χαλαρώσει λίγο οι έλεγχοι, προφανώς για να φύγει όλος αυτός οι όγκος δεμάτων που έχει συσσωρευθεί.

Σήμερα παρέλαβα δύο μικρά πακέτα χαμηλής αξίας (περί τα $10 το καθένα) τα οποία δεν μπήκαν τελωνείο, αφού αν είχαν μπει θα είχαν τουλάχιστον το πράσινο αυτοκόλλητο.

Για να δούμε πως θα εξελιχθεί το θέμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tracking number τυπου RU...NL σταματησε τελωνειο παρολο που δεν γραφει πουθενα για κινα στο tracking, απο ολλανδια λεει

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ 

να στειλω το invoice που εχει στο gearbest?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tracking number τυπου RU...NL σταματησε τελωνειο παρολο που δεν γραφει πουθενα για κινα στο tracking, απο ολλανδια λεει

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

να στειλω το invoice που εχει στο gearbest?

Περιμένω 5 τετοια δέματα (με τέτοιο tracking) με αξία μέσο όρο 30 έως 80€

 

 

Δεν φταίει όμως το tracking αλλά ο τρόπος αποστολής που έβαλες ;)

 

Τι τρόπο αποστολής στο gearbest έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω δεν φταιει αφου εβαλα registered NL

ήλπιζα να το γλιτωσω καθως δεν φαινεται καπου η κινα

το invoice του gearbest κανει ή θελει την κινηση απο τη χρεωστικη καρτα?

 

Οντως η μέθοδος αποστολής δεν ειναι με dpd οπως έστελνε μέχρι τώρα το eu express αλλά με post nl. Βέβαια η μορφή RU...NL ειναι η ίδια μορφή που στέλνει το banggood με priority air mail (που σε 20 ημερες είναι σπιτι σου και δεν εχει τελωνειο), οποτε ίσως παίξει κατι αναλογα και με το δικο σου πακέτο. Αυτό δε στο λεω απλά για να σε καθησυχάσω αλλά αν λάβουμε υποψη τους χρόνους (αποστολή και άνοιγμα πακέτο) μαλλον παιζει να τη γλυτώσεις.

 

 

ειδα κι αυτο το πρωι και λεω μπορει να την γλιτωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2/12/2017, 13:58:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ) 2/12/2017, 11:58:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ 2/12/2017, 10:10:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 1/11/2017, 14:49:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 26/10/2017, 10:26:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Παραγγελεια απο Gearbest me eu express,το θεμα ειναι οτι μας εκαναν refound τα λεφτα,δεν εχω καταλαβει αν θα ερθουν τα πραγματα η θα πανε πισω κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2/12/2017, 13:58:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ) 2/12/2017, 11:58:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ 2/12/2017, 10:10:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 1/11/2017, 14:49:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 26/10/2017, 10:26:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Παραγγελεια απο Gearbest me eu express,το θεμα ειναι οτι μας εκαναν refound τα λεφτα,δεν εχω καταλαβει αν θα ερθουν τα πραγματα η θα πανε πισω κινα

Πώς να πάνε πίσω εφόσον προχωράει η διαδικασία κανονικά; Θα παραλάβεις κανονικά την παραγγελία σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα εμφανίστηκε αυτό 

4/12/2017, 00:08:24 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

3/12/2017, 00:09:24 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

2/12/2017, 08:21:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

31/10/2017, 06:09:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29/10/2017, 13:13:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Τι κάνω σε τέτοια περίπτωση ?

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ  ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ Paypal Η ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ΣΤΟ MAIL ΤΟΥ ΕΛΤΑ [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς να πάνε πίσω εφόσον προχωράει η διαδικασία κανονικά; Θα παραλάβεις κανονικά την παραγγελία σου.

Οκ σ`ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1301097/elta-epomenos-stoxos-o-ektelonismos

 

τι να σημαίνει αυτή η είδηση άραγες;

ΑΝ κάποιος έχει φίλο/γνωστό ταξιτζή ας τον ρωτήσει και ας μας πει και εμάς :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...