Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αμερικάνικη αμαζόνα, λίγο πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας, με απλή αποστολή, εμφανίζει και τα έξοδα εκτελωνισμού (import fees ή charges), που συνήθως αντιστοιχούν στον ελληνικό ΦΠΑ, και τα προπληρώνεις.

Expedited σημαίνει αποστολή με courier και έξοδα πολύ ακριβότερα από τα συνηθισμένα.

Για να δούμε πόσο θα κάνει και από το αμερικάνικο αμαζον να έρθει τώρα.

Πήρα κάτι με amazonglobal expedited και το εστειλαν προχθές.

 

στην απλή πάντως (standard international Shipping), δε μου εμφανίζει εμένα ποτέ import fees. Μόνο στις άλλες 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως εγώ τα 3 ευρώ τα πλήρωνα και πολύ πριν τις αλλαγές του Ιουνίου. Αρκεί το πακέτο να είχε σταλεί ως δέμα (parcel) και όχι ως επιστολικό (registered mail). Τα περισσότερα πακέτα απλά στέλνονταν ως registered mail.

 

Σήμερα παρέλαβα ένα ακόμα πακέτο που πέρασε από τελωνείο. Πλήρωσα 21,50 ευρώ αλλά για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω δεν υπολογίστηκαν τα έξοδα αποστολής. Δεν θα είχε μεγάλη διαφορά βέβαια, περίπου 4-5 ευρώ πάνω. Τουλάχιστον αυτή τη φορά είδα ότι κοστολόγησαν το αντικείμενο ακριβώς όσο έγραφε το πακέτο, διότι την προηγούμενη φορά το είχαν κοστολογήσει πάνω από την πραγματική του τιμή.

 

Πάντως, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους, πάλι παρέλαβα χωρίς ειδοποιητήριο. Βέβαια το πρόβλημα αυτό είναι μάλλον εδώ τοπικό. Την προηγούμενη φορά το δέμα ήταν στο ταχυδρομείο στις 5/9. Περιμένα δύο μέρες, δεν ήρθε χαρτί, οπότε πήγα στις 7/9 και το παρέλαβα. Τελικά το χαρτί από το τελωνείο ήρθε στις 14/9 (με ημερομηνία όμως 7/9). Αυτή τη φορά το δέμα έφθασε στο ταχυδρομείο 11/10. Σήμερα 17/10 πήγα να το παραλάβω, αλλά η ειδοποίηση από το τελωνείο άφαντη ακόμα. Η αλήθεια είναι ότι και στα απλά ειδοποιητήρια έχω παρατηρήσει καθυστερήσεις αρκετών ημερών. Απλά με αγχώνουν λίγο οι καθυστερήσεις στα δέματα που πέρασαν τελωνείο, ειδικά αν δεν έχω tracking number για να ξέρω ότι πρέπει να πάω και να πληρώσω.

 

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με εμένα, δέμα συστημένο από Καναδά, το ειδοποιητήριο ήρθε 8 μέρες αργότερα (ενώ είχα ήδη παραλάβει το δέμα μόνος μου εφόσον είχα δει ότι έφτασε στο ταχυδρομείο).

 

Ξέρει κάποιος για απλά πακέτα από Ιαπωνία πόσο καιρό κάνουν να φτάσουν Ελλάδα; 12/09 έφυγε από Ιαπωνία και ακόμα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποιο site αν επιτρέπεται;

Aπο εδω https://www.biovea.net/gr/  

 

Πρόσεξε όμως μπορεί να μην σταθείς το ίδιο τυχερός (απο αποψη τελωνείου).  Ο χρόνος παραδοσης ήταν  σχετικά  σύντομος,  12 ημέρες συνολικά απο Fontana, Καλιφόρνια ---> Λάρισα με δωρεάν μεταφορικά για παραγγελία > 29 ευρώ !  

Αν θες να το ρισκάρεις...

 

Πριν δυο τρία χρόνια η αποστολή των προιόντων γινόταν απο Αγγλία για αυτό και παρασύρθηκα στην πρόσφατη αυτή παραγγελία (ευτυχώς δεν μου βγήκε ξινή) δεν νομίζω να το ξαναρισκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο εδω https://www.biovea.net/gr/  

 

Πρόσεξε όμως μπορεί να μην σταθείς το ίδιο τυχερός (απο αποψη τελωνείου).  Ο χρόνος παραδοσης ήταν  σχετικά  σύντομος,  12 ημέρες συνολικά απο Fontana, Καλιφόρνια ---> Λάρισα με δωρεάν μεταφορικά για παραγγελία > 29 ευρώ !  

Αν θες να το ρισκάρεις...

 

Πριν δυο τρία χρόνια η αποστολή των προιόντων γινόταν απο Αγγλία για αυτό και παρασύρθηκα στην πρόσφατη αυτή παραγγελία (ευτυχώς δεν μου βγήκε ξινή) δεν νομίζω να το ξαναρισκάρω.

Δε ξέρω, οι τιμές στις ΗΠΑ είναι τόσο χαμηλότερες σε τέτοια προϊόντα που ίσως αξίζει το ρίσκο αν όντως γράφουν gift και ψεύτικη τιμή στο πακέτο. Έχεις βρει κάτι ανταγωνιστικό σε Ευρώπη μεριά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με εμένα, δέμα συστημένο από Καναδά, το ειδοποιητήριο ήρθε 8 μέρες αργότερα (ενώ είχα ήδη παραλάβει το δέμα μόνος μου εφόσον είχα δει ότι έφτασε στο ταχυδρομείο).

 

Ξέρει κάποιος για απλά πακέτα από Ιαπωνία πόσο καιρό κάνουν να φτάσουν Ελλάδα; 12/09 έφυγε από Ιαπωνία και ακόμα τίποτα.

;Έχω αρκετά πακέτα τα οποία εστάλησαν πριν το δικό σου από Ιαπωνία (απλά και συστημένα) και ακόμα δεν έχουν έρθει Ελλάδα (ή έχουν έρθει αλλά δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος). Τα δύο εξ αυτών μάλιστα εστάλησαν τέλη Αυγούστου και πλήρωσα κάτι παραπάνω για να έρθουν γρηγορότερα ( υποτίθεται max 12 μέρες, πριν το καλοκαίρι με αυτή τη μέθοδο αποστολής έφθαναν max στις 20 μέρες) και προς το παρόν περιμένω 50 μέρες. Την ίδια στιγμή έχει έρθει πακέτο (αλλά μπήκε τελωνείο) που έφυγε από Ιαπωνία 12/9. Οπότε υπομονή, τόσο πάνω κάτω είναι οι καθυστερήσεις στους περισσότερους. Προηγούμενα δέματά μου από Ιαπωνία εμφανίστηκαν πρώτη φορά στο αεροδρόμιο στις 60+ μέρες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω, οι τιμές στις ΗΠΑ είναι τόσο χαμηλότερες σε τέτοια προϊόντα που ίσως αξίζει το ρίσκο αν όντως γράφουν gift και ψεύτικη τιμή στο πακέτο. Έχεις βρει κάτι ανταγωνιστικό σε Ευρώπη μεριά;

 

Είναι σπάνιο (έως και αδύνατο) αμερικάνικο κατάστημα να δηλώσει στο αυτοκόλλητο μειωμένη αξία.

Και, βέβαια, ο χαρακτηρισμός ενός δέματος ως "δώρου" αφενός δεν προβλέπεται από την τελωνειακή νομοθεσία αφετέρου έχουν σφίξει πολύ τα πράγματα στο τελωνείο από τον ΙΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έφθασε σήμερα η οθόνη κινητού που περίμενα αξίας £10.49 + £2.99 τα μεταφορικά. Εκτελωνίστηκε €7,20 + €15 = €22,20

 

:unsure:

πλέον αυτό έχει γίνει ταρίφα γα οθόνες κινητού. Εγώ και άλλα τουλάχιστον 2 άτομα στο θρεντ έχουμε ακριβώς τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έφθασε σήμερα η οθόνη κινητού που περίμενα αξίας £10.49 + £2.99 τα μεταφορικά. Εκτελωνίστηκε €7,20 + €15 = €22,20

 

:unsure:

 

πλέον αυτό έχει γίνει ταρίφα γα οθόνες κινητού. Εγώ και άλλα τουλάχιστον 2 άτομα στο θρεντ έχουμε ακριβώς τα ίδια.

 

Σας το είπα.... οι τελώνες πρέπει να έχουν βγάλει λίστα (non paper) μεταξύ τους με φιξαρισμένες τιμές CIF ανα προιόν, σιγά μην καθόταν να ψάξουν στο διαδίκτυο τιμές  :mad:   Οθόνη κινητού λέει το δέμα απο έξω --->  30 ευρώ CIF ---> 22,20 ευρουλάκια !!!

 

Τι θέλετε να εφαρμοστεί η ατέλεια των < 22 ευρώ;  ---> "Συμπληρώστε αίτηση αναδασμολόγησης, προκομίστε παραστατικά αγοράς και .........όταν αξιωθούμε θα σας ξαναεκτελωνίσουμε το δέμα κύριε Ταλαιπωρίδη"

 

Συμπέρασμα--->Αγοράστε ως ανταλλακτικό την καλύτερη και ακριβότερη οθόνη ετσι και αλλιώς 30 ευρώ θα σας την κοστολογήσουν !

 

ΥΓ.  Τουλάχιστον να διέρρεε αυτή η ρημάδα η λίστα να ξέρουμε πόσο πάει το μαλλί για κινητά; tablet; να υπολογίσουμε και να κινηθούμε ανάλογα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα σημερα δυο Xiaomi Pb 10000mah με αναγραφομενη τιμη 14.36 το καθενα απο gearbest (bpost) απο τα τελευταια που εστειλε ελλαδα και ευτυχως ηρθαν και τα δυο.

Επισης παρελαβα απο banggood εναν διπλο φορτιστη και καλωδιο με τριγωνικη αποστολη.

 

ΔΕΝ πληρωσα τιποτα και ουτε ειχαν σφραγιδες-χρωματα κτλ τα πακετα τα οποια δεν ηταν καθολου ελαφρια.

 

Αυτα προς το παρων. Περιμενω και αλλα πολλα απο κινα φθηνοπραγματα και ελπιζω να περασουν οπως αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σπάνιο (έως και αδύνατο) αμερικάνικο κατάστημα να δηλώσει στο αυτοκόλλητο μειωμένη αξία.

Και, βέβαια, ο χαρακτηρισμός ενός δέματος ως "δώρου" αφενός δεν προβλέπεται από την τελωνειακή νομοθεσία αφετέρου έχουν σφίξει πολύ τα πράγματα στο τελωνείο από τον ΙΟΥΝ.

:-D  :-D  :-D    Για ρίξε μια ματιά @makfil   http://prntscr.com/gyxw32

Προιόντα αξίας 54 ευρώ δηλώθηκαν 10 $  !!!   

 

Μάλλον Μεξικάνικη εταιρεία τα έστειλε απο Αριζόνα, ή Κινέζοι, όχι πάντως Αμερικανοί....απα πα πα  αυτοί λένε πάντα αλήθεια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που έγραψε "σπάνιο" αλλά το προσπέρασες και κατάλαβες μόνο το "αδύνατον".

 

Αλλά και πάλι πρόκειται για αβλεψία του τελωνείου. Μπορεί να αναφέρει κόστος 10$, αλλά δεν είδε την αξία ασφάλισης (200$), που ως γνωστόν οι δασμοί και τα τέλη υπολογίζονται επί της τιμής CIF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που έγραψε "σπάνιο" αλλά το προσπέρασες και κατάλαβες μόνο το "αδύνατον".

 

Αλλά και πάλι πρόκειται για αβλεψία του τελωνείου. Μπορεί να αναφέρει κόστος 10$, αλλά δεν είδε την αξία ασφάλισης (200$), που ως γνωστόν οι δασμοί και τα τέλη υπολογίζονται επί της τιμής CIF.

 

To θέμα είναι γιατί οι Αμερικανοί θεωρούνται απο το τελωνείο αξιόπιστοι στις τιμές που αναγράφουν στα πακέτα τους και όχι οι Κινέζοι.  Μπορείς να μας το εξηγήσεις; 

 

Ακόμα και αν ο Κινέζος έγραφε την πραγματική τιμή στο πακέτο πχ. 13,5 ευρώ κόστος ανταλλακτικού οθόνης, ο τελωνειακός θα μειδιούσε και θα έβαζε αξία CIF 30 ευρώ και θα το εκτελώνιζε χωρίς καν να το ψάξει, δεν υπάρχει λογική ...

Είναι τελικά να μην σου βγει το όνομα  :-(

 

ΥΓ. Εκτος αν υπάρχει γραμμή περιορισμού των εισαγωγών κινητών τηλεφώνων, tablet και ανταλλακτικών απο Κινα με δυσβάσταχτες χρεώσεις (ακόμα και για τα ατελώς μη εκτελωνιζόμενα δέματα με αξία <22 ευρώ που ίσχυει πανευρωπαικά ! ) προς όφελος των εγχώριων αλυσίδων πώλησης ηλεκτρονικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;Έχω αρκετά πακέτα τα οποία εστάλησαν πριν το δικό σου από Ιαπωνία (απλά και συστημένα) και ακόμα δεν έχουν έρθει Ελλάδα (ή έχουν έρθει αλλά δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος). Τα δύο εξ αυτών μάλιστα εστάλησαν τέλη Αυγούστου και πλήρωσα κάτι παραπάνω για να έρθουν γρηγορότερα ( υποτίθεται max 12 μέρες, πριν το καλοκαίρι με αυτή τη μέθοδο αποστολής έφθαναν max στις 20 μέρες) και προς το παρόν περιμένω 50 μέρες. Την ίδια στιγμή έχει έρθει πακέτο (αλλά μπήκε τελωνείο) που έφυγε από Ιαπωνία 12/9. Οπότε υπομονή, τόσο πάνω κάτω είναι οι καθυστερήσεις στους περισσότερους. Προηγούμενα δέματά μου από Ιαπωνία εμφανίστηκαν πρώτη φορά στο αεροδρόμιο στις 60+ μέρες.

 

 

Α καλά. Ό,τι να' ναι. Θυμάμαι πέρυσι απλό δέμα από Ιαπωνία είχε φτάσει μέσα σε 25 ημέρες, μήνα δεν είχα ποτέ αναμονή. Εν αναμονή λοιπόν... Ελπίζω να φτάσει σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...