Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε για δοκίμασε να κανεις tracking εδώ... https://landmarkglobal.com

 

 

Στο trackingmore, με τέτοιου τύπου αριθμό, γράφει ότι  

The number maybe belongs to: Australia EMS      

 

Προσπάθησε και σ' αυτό.      

Δεν το βρίσκω πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα παιδιά, σήμερα μου ήρθε ιδιοποίηση για αντικείμενο αξίας 12€ οτι μπήκε τελωνείο! Οι ερωτήσεις μου είναι :

 

1) Υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσω τελωνείο;

2) Υπάρχει περίπτωση να μου χρεώσει ο τελωνειακός τιμή > 12€; Να βάλει οτι θέλει δηλαδή; (Είναι η πραγματική αξία αντικειμένου).

3) Η μήπως θα πληρώσω το κλασσικό 3€ στα ΕΛΤΑ; (Δεν είναι παράνομο αυτό; Αφού δεν αξίζει το αντικείμενο πάνω απο 12€!!!)

 

Τα φώτα σας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν το βρίσκω πουθενά...

 

https://en.trackitonline.ru/? δοκιμασε εδω που κανει AutoDetect αλλιως επικοινωνησε ξανα μαζι τους να σου πουνε με τι carrier στο στειλανε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, σήμερα μου ήρθε ιδιοποίηση για αντικείμενο αξίας 12€ οτι μπήκε τελωνείο! Οι ερωτήσεις μου είναι :

 

1) Υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσω τελωνείο;

2) Υπάρχει περίπτωση να μου χρεώσει ο τελωνειακός τιμή > 12€; Να βάλει οτι θέλει δηλαδή; (Είναι η πραγματική αξία αντικειμένου).

3) Η μήπως θα πληρώσω το κλασσικό 3€ στα ΕΛΤΑ; (Δεν είναι παράνομο αυτό; Αφού δεν αξίζει το αντικείμενο πάνω απο 12€!!!)

 

Τα φώτα σας;

 

1. Εξαρτάται από το αν το κοστολογήσουν με αξία μεγαλύτερη από 22€.

2. Ναι

3. Θα χρεωθείς 3€ στην περίπτωση που διαπιστώσει αξία κάτω από 22€. Αλλά στην παραλαβή θα απαιτήσεις να μην πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1. Εξαρτάται από το αν το κοστολογήσουν με αξία μεγαλύτερη από 22€.

2. Ναι

3. Θα χρεωθείς 3€ στην περίπτωση που διαπιστώσει αξία κάτω από 22€. Αλλά στην παραλαβή θα απαιτήσεις να μην πληρώσεις.

Τα 3 ευρώ έχουν καταργηθεί μόνο γιαυτό χαρακτηρίζεται επιστολικο ταχυδρομείο, αν έχει σταλεί σαν δεμα η χρέωση ισχύει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3 ευρώ έχουν καταργηθεί μόνο γιαυτό χαρακτηρίζεται επιστολικο ταχυδρομείο, αν έχει σταλεί σαν δεμα η χρέωση ισχύει κανονικά

 

Δεν έχει κυκλοφορήσει καμία επίσημη ανακοίνωση ή οδηγία/εγκύκλιος κλπ και στα νέα τέλη των ΕΛΤΑ, που δημοσιοποιήθηκαν τον ΙΟΥΝ, αναφέρεται ότι το τέλος παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων (3€) "εισπράττεται για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις και φέρουν αυτοκόλλητο με πράσινο χρώμα "Ελεύθερο" ή αποτύπωμα σφραγίδας τελωνείου με την ένδειξη "ελεύθερο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη 5 ιντσών για κινητό,αξίας 19 ευρώ κοστολογηθηκε 30 ευρώ και πλήρωσα 20 ευρώ καπάκι.

Καλώς ήλθες στην παρέα....οτι πάρεις απο Κινα ανταλλακτικό για κινητό οθόνη (μόνο το γυαλί - dizitizer, ή οθόνη πλήρη ανεξαρτήτως μάρκας και εταιρείας το κοστουμάκι (οτι και να γράψει ο κινέζος απέξω) είναι στανταρ 30 ευρώ αξία CIF πάνω στην οποία υπολογίζεται ΦΠΑ 24% + 15 ευρώ για τα ΕΛΤΑ ! 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι (αν δεν χρειάζεσαι το ανταλλακτικό άμεσα) είναι αίτηση αναδασμολόγησης και εκτελωνισμού εκ νέου, προσκομίζοντας αποδεικτικά αγοράς (κάρτα,paypal). 

 

Κανονικά δεν έπρεπε να εκτελωνιστεί καν με αξία 19 ευρώ (μικρότερη απο 22 ευρώ !!!).  Βέβαια ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα πλήρωνες το νταβατζιλίκι των ΕΛΤΑ 3 ευρώ για την παρουσία τους στο τελωνείο :-D :-D :-D

 

ΥΓ. Σε αντίστοιχη περίπτωση δική μου (έχει περάσει σχεδόν δίμηνο...),

  • απάντηση σε καταγγελία που έκανα στα ΕΛΤΑ - γιοκ
  • απάντηση σε αίτηση αναδασμολόγησης προσκομιζοντας αγορά απο κάρτα τράπεζας - γιοκ

 

Αθάνατο Ελληνικό Κράτος...οτι φάμε και ότι πιούμε

 

=================================================================================

 

Αθάνατο Ελληνικό Κράτος...οτι φάμε και ότι πιούμε (Part-2)

 

Σήμερα παρέλαβα δέμα απο Αμερική αξίας 54 ευρώ δίχως τελωνείο αλλά πληρώνοντας το τέλος χαράτσι 3 ευρώ των ΕΛΤΑ. :mad:

Το περίεργο ποιό είναι;  Η αμερικάνικη εταιρεία έγραφε αξία στο πακέτο 10 δολλάρια αλλά ασφαλισμένο έως 200 δολλάρια !  (υπάρχει φωτό του δεμάτος αν το αμφισβητεί κάποιος)

  • Δηλαδή τα αμερικανάκια στο τελωνείο τα εμπιστευόμαστε οτι δηλώνουν αληθή στοιχεία τα κινεζάκια όχι :-D :-D :-D
  • Το πακέτο περιείχε φάρμακα (συμπληρώματα διατροφής) για τα οποία ίσως θα έπρεπε να μου ζητήσουν χαρτί απο ΕΟΦ! Το πακέτο δεν ανοίχτηκε καν.

Μπάχαλο κυριολεκτικά....οτι φάμε και ότι πιούμε.    Το "πράσινο" αυτοκόλλητο των ΕΛΤΑ για την είσπραξη του χαρατσιού (3 ευρώ) είχε αύξοντα αριθμό 8635 για την ημέρα; ;)  για το μήνα ;) κάντε ενα υπολογισμό... :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το 3€ που εχει καταργηθει εδω και 1 μηνα περιπου δεν το γνωριζουν;

Επίσημα δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι (οδηγία/εγκύκλιος) που να το αναιρεί ! 

Τέλος, ότι πλέον πάρεις εκτός ΕΕ (εαν γλυτώσεις το τελωνείο) ακόμη και με αξία κάτω απο 22 ευρώ πλεεερώνεις κύριος 3 ευρω !

Μόνη σου ελπίδα, αν φαίνεται μικρό το δεματάκι στο μάτι να παρακαλέσεις, ή να κάνεις καυγά για να στο δώσουν ατελώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσημα δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι (οδηγία/εγκύκλιος) που να το αναιρεί !

Τέλος, ότι πλέον πάρεις εκτός ΕΕ (εαν γλυτώσεις το τελωνείο) ακόμη και με αξία κάτω απο 22 ευρώ πλεεερώνεις κύριος 3 ευρω !

Μόνη σου ελπίδα, αν φαίνεται μικρό το δεματάκι στο μάτι να παρακαλέσεις, ή να κάνεις καυγά για να στο δώσουν ατελώς...

Φιλε molot μην εισαι απολυτως,ειδικα στο οτι παρεις εκτος ΕΕ πληρωνεις 3€

 

Εκτος και αν θελεις φωτο δικια μου επιτοπου να δεις απο banggood και alixpess 13 δεματα που μου ηρθαν χωρις να δωσω ουτε μισο ευρω ;) ;)

 

Ουτε φασαρια εκανα ουτε τιποτα αλλο.

13 δεματα χωρις να δωσω τιποτα

 

+ powerbank πριν 7 μερες αξιας 33 ευρω κ δεν πληρωσα τιποτα και πολλαααα αλλα παραδειγματα δικα μου που δεν εδωσα τιποτα.

 

(Αθηνα ειμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι παίδες.

Έχω προσκομίσει και απόδειξη αγοράς και κίνηση της κάρτας. Παρόλα αυτά το status δεν έχει αλλάξει.

Πότε λέτε οι πιο παλιοί κι έμπειροι να ξεμπλέξω;post-461570-0-45532000-1508239610_thumb.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε molot μην εισαι απολυτως,ειδικα στο οτι παρεις εκτος ΕΕ πληρωνεις 3€

 

Εκτος και αν θελεις φωτο δικια μου επιτοπου να δεις απο banggood και alixpess 13 δεματα που μου ηρθαν χωρις να δωσω ουτε μισο ευρω ;) ;)

 

Ουτε φασαρια εκανα ουτε τιποτα αλλο.

13 δεματα χωρις να δωσω τιποτα

 

+ powerbank πριν 7 μερες αξιας 33 ευρω κ δεν πληρωσα τιποτα και πολλαααα αλλα παραδειγματα δικα μου που δεν εδωσα τιποτα.

 

(Αθηνα ειμαι)

Γίνεται φίλτατε να κάνω αναδρομολόγηση τα δεματάκια μου στο ΕΛΤΑ της περιοχής σου ;  :-D :-D :-D

(Λάρισα)

 

Σοβαρά τώρα, νέα εγκύκλιος/οδηγία για την μη είσπραξη του τέλους των 3 ευρώ στα ΕΛΤΑ ΔΕΝ υπάρχει ! 

Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω κοινοποίησε το και σε εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορει να παρει χρονο

 

Κανεις δεν ξερει

 

Αναλογως το ποτε θα ασχοληθουν με το δεμα σου (maxsr)

Γίνεται φίλτατε να κάνω αναδρομολόγηση τα δεματάκια μου στο ΕΛΤΑ της περιοχής σου ; :-D :-D :-D

(Λάρισα)

 

Σοβαρά τώρα, νέα εγκύκλιος/οδηγία για την μη είσπραξη του τέλους των 3 ευρώ στα ΕΛΤΑ ΔΕΝ υπάρχει !

Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω κοινοποίησε το και σε εμάς.

Χαχαχα δεν υπαρχει θεμα

 

Μετα ομως θα πρεπει να στα στελνω λαρισα :P

 

Ειχε πει ο makfil οτι το 3€ εχει καταργηθει αν θυμαμαι καλα πριν καιρο κιολας.

 

Παντως πρεπει να ισχυει 100% γιατι ποτε μα ποτε δεν μου ηρθε τοσο καιρο και μετα τοσα δεματα να δωσω ουτε καν αυτο το ελαχιστο των 3€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...