Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανόν να μην τους έκανε αυτό που έστειλες.

Πχ, αν αγόρασες κάτι που έχει 100€ και έστειλες απόδειξη που ο Κινέζος έβαλε 20€ για να γλιτώσεις λεφτά, δεν είναι χαζοί.

Θέλουν να δούν τη χρέωση στο Paypal ή στην κάρτα σου.

 

Αν τώρα, έστειλες κάποιο από αυτά τα δύο και πάλι επιμένουν, πάρε ένα τηλέφωνο μήπως δεν το έλαβαν ή έχει κολλήσει αλλού.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Έχω την κίνηση στην κάρτα, αλλά αυτό πώς θα τους το στείλω γνωρίζεις;

Δε θα φαίνονται και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του statement? Δεν είναι απόρρητα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Έχω την κίνηση στην κάρτα, αλλά αυτό πώς θα τους το στείλω γνωρίζεις;

Δε θα φαίνονται και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του statement? Δεν είναι απόρρητα αυτά;

Το statement το έχεις τυπωμένο ή ηλεκτρονικά;

Και στις δύο περιπτώσεις, βγάλε μια φωτοτυπία και σβήσε ότι δε χρειάζεται. Αν είναι ηλεκτρονικά, κάνε ένα printscreen και σβήσε/μουτζούρωσε ότι θέλεις στο photoshop/paint.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι επαγγελματίας για να στείλεις ένα statement. Άμα τους αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι επαγγελματίας για να στείλεις ένα statement. Άμα τους αρέσει.

Από τη μία έχεις δίκιο, από την άλλη άμα δεν τους αρέσει πάλι εσύ βγαίνεις χαμένος, οπότε λίγο επικίνδυνο να κάνεις καουμποϋλίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το statement το έχεις τυπωμένο ή ηλεκτρονικά;

Και στις δύο περιπτώσεις, βγάλε μια φωτοτυπία και σβήσε ότι δε χρειάζεται. Αν είναι ηλεκτρονικά, κάνε ένα printscreen και σβήσε/μουτζούρωσε ότι θέλεις στο photoshop/paint.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι επαγγελματίας για να στείλεις ένα statement. Άμα τους αρέσει.

 

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά. Το έχω ηλεκτρονικά. Θα το κάνω έτσι. Και ό,τι μου πούνε πια...έχει κάτσει το πακέτο 1 μήνα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία έχεις δίκιο, από την άλλη άμα δεν τους αρέσει πάλι εσύ βγαίνεις χαμένος, οπότε λίγο επικίνδυνο να κάνεις καουμποϋλίκια.

Δεν αναφέρομαι σε τίποτα περίεργο. Εννοώ, πως, δε χρειάζεται να παιδευτεί. Ας μουτζουρώσει απλά ότι δε θέλει να φαίνεται και ας στο στείλει. Δε θέλει καλλιτεχνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το statement το έχεις τυπωμένο ή ηλεκτρονικά;

Και στις δύο περιπτώσεις, βγάλε μια φωτοτυπία και σβήσε ότι δε χρειάζεται. Αν είναι ηλεκτρονικά, κάνε ένα printscreen και σβήσε/μουτζούρωσε ότι θέλεις στο photoshop/paint.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι επαγγελματίας για να στείλεις ένα statement. Άμα τους αρέσει.

 

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά. Το έχω ηλεκτρονικά. Θα το κάνω έτσι. Και ό,τι μου πούνε πια...έχει κάτσει το πακέτο 1 μήνα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Τελικά η είσπραξη των 3 ευρώ απο τα ΕΛΤΑ για τα πακέτα εκτός ΕΕ που τελικά δεν εκτελωνίζονται καταργήθηκε;

     

  • αναστάλθηκε η εισπραξή του;

     

  • επαφιόμαστε στην καλή διάθεση του ταχυδρομικού υπαλλήλου;

     

  • υπαρχει κάποια νεότερη εγκύκλιος ;

     

Ρωτάω γιατί για ενα πακέτο που παρήγγειλα απο https://www.biovea.net/gr/ (παραλίγο να την πατήσω λόγω δωρεάν μεταφορικών γιατι σε παλαιότερη παραγγελία τα προιόντα είχαν έρθει απο Αγγλία, ενω τώρα απο USA :shock: )

τελικά δεν εκτελωνίστηκε (54 ευρώ αξία) αλλά μου ήρθε ειδοποιητήριο για παραλαβή με πληρωμή  3 ευρω !

 

Να ποιήσω την νήσσαν (κοινώς να κάνω την πάπια) και να πληρώσω τα 3 ευρώ, ή να γκρινιάξω μπας και το αποφύγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Τελικά η είσπραξη των 3 ευρώ απο τα ΕΛΤΑ για τα πακέτα εκτός ΕΕ που τελικά δεν εκτελωνίζονται καταργήθηκε;
  • αναστάλθηκε η εισπραξή του;
  • επαφιόμαστε στην καλή διάθεση του ταχυδρομικού υπαλλήλου;
  • υπαρχει κάποια νεότερη εγκύκλιος ;
Ρωτάω γιατί για ενα πακέτο που παρήγγειλα απο https://www.biovea.net/gr/ (παραλίγο να την πατήσω λόγω δωρεάν μεταφορικών γιατι σε παλαιότερη παραγγελία τα προιόντα είχαν έρθει απο Αγγλία, ενω τώρα απο USA :shock: )

τελικά δεν εκτελωνίστηκε (54 ευρώ αξία) αλλά μου ήρθε ειδοποιητήριο για παραλαβή με πληρωμή 3 ευρω !

 

Να ποιήσω την νήσσαν (κοινώς να κάνω την πάπια) και να πληρώσω τα 3 ευρώ, ή να γκρινιάξω μπας και το αποφύγω;</p>

Ισχύει το 3 ευρώ αλλά μόνο για δέματα όχι για επιστολικό ταχυδρομείο, εάν το στείλανε ως δέμα και στο ζητήσουν ίσως άμα κάνεις μανούρα να βαρεθεί ο υπάλληλος και να το "θεωρήσει" επιστολικό για να φύγεις από την ουρά :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σήμερα πακέτο από Ιαπωνία είχε στικερ πάνω Τελωνειακός ελεύθερο με Ελτα κουριερ μου ζήτησε 3 ευρώ για τον εκτελωνισμό. Το πακέτο το είχαν ανοίξει. Η αξία του ήταν (πραγματική) 13ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχει τύχει τελευταία φαινόμενο με επιστροφή προιόντων;

 

Μου έτυχε πρόσφατα 2 φορές με προιόντα από Κίνα (μικρής αξίας εκτός τελωνείου), να επιστραφούν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου κάνω μια ερώτηση; Έχω παραγγείλει κάποια ρούχα από το LightInTheBox που είναι αδερφάκι του miniinthebox τα οποία πρέπει οπωσδήποτε να έχω παραλάβει ως το τέλος του μήνα. Έχει φύγει από 11/10 λένε και μου έστειλαν κάποιο tracking που δεν αναγνωρίζεται πουθενά της μορφής LT12345678. Πλήρωσα για Exedited Shipping 4-8 μέρες και Duties Insurance.Λογικά κι εσύ το είχες πληρώσεις και το ξέχασες γι αυτό σου τα επέστρεψαν.

 

Έχω αγχωθεί γιατί δεν μπορώ να το δω πουθενά και αυτοί λένε βλακείες ότι θα παραλάβω στην ώρα μου. Εσύ με τι τρόπο παραλαβής σου έκαναν 3 μήνες; Σου έστειλαν tracking που δούλευε. Πόσο καιρό θεωρείς ότι έμεινε στο τελωνείο; Αν μέχρι 21/10 έχει φτάσει στο τελωνείο (μένω Αθήνα) θεωρείτε οι υπόλοιποι ότι έχω πιθανότητα να το έχω σε 10 μέρες κι ας περάσει και τελωνείο. Το μόνο που με νοιάζει είναι το παραλάβω εγκαίρως. 

 

Ευχαριστώ πολύ όποιον μπορεί να με βοηθήσει γιατί έχω χάσει το ύπνο μου... Κυριολεκτικά. Είναι για την καλή μου για το γάμο μας και φοβάται ότι δε θα έχει τι θα φορέσει αν έρθει τελευταία στιγμή και είναι μάπα.

 

Φίλε για δοκίμασε να κανεις tracking εδώ... https://landmarkglobal.com

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου κάνω μια ερώτηση; Έχω παραγγείλει κάποια ρούχα από το LightInTheBox που είναι αδερφάκι του miniinthebox τα οποία πρέπει οπωσδήποτε να έχω παραλάβει ως το τέλος του μήνα. Έχει φύγει από 11/10 λένε και μου έστειλαν κάποιο tracking που δεν αναγνωρίζεται πουθενά της μορφής LT12345678. Πλήρωσα για Exedited Shipping 4-8 μέρες και Duties Insurance.Λογικά κι εσύ το είχες πληρώσεις και το ξέχασες γι αυτό σου τα επέστρεψαν.

 

Έχω αγχωθεί γιατί δεν μπορώ να το δω πουθενά και αυτοί λένε βλακείες ότι θα παραλάβω στην ώρα μου. Εσύ με τι τρόπο παραλαβής σου έκαναν 3 μήνες; Σου έστειλαν tracking που δούλευε. Πόσο καιρό θεωρείς ότι έμεινε στο τελωνείο; Αν μέχρι 21/10 έχει φτάσει στο τελωνείο (μένω Αθήνα) θεωρείτε οι υπόλοιποι ότι έχω πιθανότητα να το έχω σε 10 μέρες κι ας περάσει και τελωνείο. Το μόνο που με νοιάζει είναι το παραλάβω εγκαίρως. 

 

Ευχαριστώ πολύ όποιον μπορεί να με βοηθήσει γιατί έχω χάσει το ύπνο μου... Κυριολεκτικά. Είναι για την καλή μου για το γάμο μας και φοβάται ότι δε θα έχει τι θα φορέσει αν έρθει τελευταία στιγμή και είναι μάπα.

 

 

Φίλε για δοκίμασε να κανεις tracking εδώ... https://landmarkglobal.com

Δυστυχώς τίποτα κι εκεί... Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

Unable to track this shipment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τίποτα κι εκεί... Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

Unable to track this shipment

 

Στο trackingmore, με τέτοιου τύπου αριθμό, γράφει ότι  

The number maybe belongs to: Australia EMS      

 

Προσπάθησε και σ' αυτό.      

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...