Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά από gearbest, για να πάτω ένα μπλιμπλικι, τι παράδοση να βάλω για να μην περάσω τελωνείο;

Η ΕU express είναι η πιο ασφαλής αλλά σταμάτησαν να δέχονται να σταλεί οτιδήποτε έτσι , μόνο συγκεκριμένα πράγματα συνήθως ακριβά και ογκώδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Registered δυστυχώς..

Με το τελωνειο Θεσσαλονίκης που μίλησα με λιγα λογια μου είπαν θα παρεις τα ......... σου :-)

Στα ΕΛΤΑ τους είπα εγω να κάνω αναδασμολόγηση και δεν τους ειδα και θετικους. Μου ειπαν οτι μπορεί να κρατήσει μήνες και με αβεβαιο αποτελεσμα.

 

Η αλλη επιλογή είναι να μην το δεχτώ και να το στειλουν πίσω αλλα απο κει και πέρα εγώ τι κάνω?

 

Πείτε καμιά ιδέα, το στέλνω πίσω ή να το προσπαθήσω ?

 

Πιστευω οτι αν ο πωλητης είχε αξιωθεί να βάλει μεσα ενα χαρτακι / απόδειξη με το κόστος του δεν θα είχα θέμα :mad:

 

Εγώ θα σου λεγα να απαιτήσεις αναδασμολόγηση και για όσα είπαν ότι μπορεί να κρατήσει μήνες και το τι θα πάρεις να κάνεις και μια αναφορά-καταγγελία σε συνήγορο του πολίτη κι όπου αλλού μπορείς.

 

Σκέψου ότι μπορεί να το στείλεις πίσω και να κρατήσει πάλι μήνες η επιστροφή ή να χαθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Registered δυστυχώς..

Με το τελωνειο Θεσσαλονίκης που μίλησα με λιγα λογια μου είπαν θα παρεις τα ......... σου :-)

Στα ΕΛΤΑ τους είπα εγω να κάνω αναδασμολόγηση και δεν τους ειδα και θετικους. Μου ειπαν οτι μπορεί να κρατήσει μήνες και με αβεβαιο αποτελεσμα.

 

Η αλλη επιλογή είναι να μην το δεχτώ και να το στειλουν πίσω αλλα απο κει και πέρα εγώ τι κάνω?

 

Πείτε καμιά ιδέα, το στέλνω πίσω ή να το προσπαθήσω ?

 

Πιστευω οτι αν ο πωλητης είχε αξιωθεί να βάλει μεσα ενα χαρτακι / απόδειξη με το κόστος του δεν θα είχα θέμα :mad:

 

Στο 1ο σου post λες ότι στο δέμα ήταν και άλλα αντικείμενα, εκτός από την οθόνη, και στη συνέχεια ότι τα έξοδα εκτελωνισμού είναι μόνο για την οθόνη.

Τι ακριβώς συμβαίνει;

 

Εάν γυρίσει πίσω το δέμα θα έχεις πρόβλημα με την επιστροφή των χρημάτων σου, αφού ο πωλητής δεν ευθύνεται για τα έξοδα. Μπορείς, όμως, να συνεννοηθείς μαζί του και ίσως δεχτεί την επιστροφή.

 

Και να είχε βάλει απόδειξη ο πωλητής μέσα στο δέμα δεν θα την έβλεπε ο τελωνειακός αφού σπανίως ανοίγονται δέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

 

Παιδιά ένας φίλος θέλει αυτό εάν το παραγγείλω θα έχω θέμα με τελωνείο η οτιδήποτε άλλο .

 

ευχαριστώ

Αν δεν κανω λαθος τα υγρα κατασχονται γτ απαγορευονται η διακινηση τους βαση νομου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου λεγα να απαιτήσεις αναδασμολόγηση και για όσα είπαν ότι μπορεί να κρατήσει μήνες

 

Για μισο λεπτο βρε παιδια, δηλαδη δεν [εχουμε καν την "απαιτηση"(sic) απο αυτους να] εφαρμοζεται εστω το μεγιστο νομιμο* των 50 ημερων?

:whistle:

 

*Κωδικας Διοικητικης Διαδικασιας -> Ν. 2690/1999 -> Αρθρο 4

http://www.ministryofjustice.gr/site/kodikes/%CE%95%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF/%CE%9A%CE%A9%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%97%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97%CE%A3%CE%94%CE%99%CE%91%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%A3/tabid/251/language/el-GR/Default.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1ο σου post λες ότι στο δέμα ήταν και άλλα αντικείμενα, εκτός από την οθόνη, και στη συνέχεια ότι τα έξοδα εκτελωνισμού είναι μόνο για την οθόνη.

Τι ακριβώς συμβαίνει;

 

Εάν γυρίσει πίσω το δέμα θα έχεις πρόβλημα με την επιστροφή των χρημάτων σου, αφού ο πωλητής δεν ευθύνεται για τα έξοδα. Μπορείς, όμως, να συνεννοηθείς μαζί του και ίσως δεχτεί την επιστροφή.

 

Και να είχε βάλει απόδειξη ο πωλητής μέσα στο δέμα δεν θα την έβλεπε ο τελωνειακός αφού σπανίως ανοίγονται δέματα.

 

Εκανα πολλαπλή παραγγελία (απο διάφορους πωλητές) απο το Ali (με μια πληρωμή ) αλλα απο τον συγκεκριμένο πωλητή αγόρασα μόνο την οθόνη με δικό της tr.number .

 

Για την απόδειξη πιστευώ οτι αν ειχε μέσα με το αναγραφόμενο ποσο αν την έβλεπαν στο τελωνείο δεν θα έβαζαν εκτιμώμενο κοστος 30ευρώ.

 

Εγώ θα σου λεγα να απαιτήσεις αναδασμολόγηση και για όσα είπαν ότι μπορεί να κρατήσει μήνες και το τι θα πάρεις να κάνεις και μια αναφορά-καταγγελία σε συνήγορο του πολίτη κι όπου αλλού μπορείς.

 

Σκέψου ότι μπορεί να το στείλεις πίσω και να κρατήσει πάλι μήνες η επιστροφή ή να χαθεί.

 

Αν φυγει πισω θα φυγει με το ιδιο tr.number νομιζω που το εστειλα. Αν ειναι κατι τετοιο ισως απλα ξανα αγοράσω μια 2 οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξα registered air mail, ήταν η πιο φθηνή επιλογή, τη θεώρησα λιγότερο επικίνδυνη για τελωνείο...το δέμα υποτίθεται ότι θα το έστελναν από το κινέζικο warehouse...αυτό είναι το tracking number RS931524912NL, άμα θες να ρίξεις καμιά ματιά.

Μα δεν ενημερώθηκες καθόλου πριν προχωρήσεις στην παραγγελία; Ο λιγότερο επικίνδυνος τρόπος αποστολής θεωρείται ο priority . Ελπίζω να μη χρειαστεί να πληρώσεις "χρυσό" το αντικείμενο που αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα προσφατα απο Ιαπωνια σε 5 μερες οποτε μαλλον ομαλοποιειται το πραγμα σιγα σιγα.

 

Συστημενο ταχυδρομειο, οχι κουριερ.

Εγώ πάλι νομίζω ότι είναι τυχαίο. Όλα μου τα δεμάτα από Ιαπωνία μέχρι και σήμερα εξακολουθούν να κάνουν από 1+ μέχρι 2+ μήνες (εκτός από ένα που είχε κλείσει τους 3 συμπεριλαμβανομένου του χρόνου που παρέμεινε τελωνείο). Δεν είμαι εγώ το σημείο αναφοράς βέβαια, αλλά με τόσα δέματα, μια κάποια βελτίωση θα την είχα δει πιστεύω...Τέλος πάντων, μακάρι να είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν θα πληρωσεις

Εδω και 1 μηνα καταργηθηκε το ελαχιστο τελος των 3€

 

 

επανερχομαι με το θεμα για να ενημερωσω πως το πραγμα απο το vitacost δεν μου εσκασε τελωνειο αλλα πληρωσα τα τρια ευρω και η γυναικα εκει με ενημερωσε, αφου της ειπα πως τα 3 ευρω την αλλη φορα μου τα εσβησε πως με βαση εγκυκλιου που εχουν λαβει εχει καταργηθει το τριο ευρω στις επιστολες και τα γραμματα, ισχυει ομως στα δεματα.

 

Αν το πραγμα ειναι ΔΕΜΑ, δηλαδη το ειδοποιητηριο γραφει ΔΕΜΑ, δηλαδη εχει παει στο ΡΟΥΦ που ειναι το κεντρο δεματων και περασει απο τελωνειο εχει και πρασινη σταμπα τελωνειακως ελευθερο, εχει χρεωση τρια ευρω.

 

αν ειναι το απλο ειδοποιητηριο και ας ειναι ογκωδες σαν δεμα, μετραει ως επιστολη.

 

Ως δεμα μετραει μονο αν το χαρτι που ερθει ειναι διπλασιο στο μεγεθος απο τα κλασσικα που αφορα μονο τα δεματα.

 

 

απο vitacost δεν ειχε τελωνειο μονο τα 3 ευρω. αν μου σκασει τελωνειο απο iherb απο εδω και περα παιρνω vitacost με την επιπλεον επιβαρυνση οπως φαινεται τα 3 ευρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι με το θεμα για να ενημερωσω πως το πραγμα απο το vitacost δεν μου εσκασε τελωνειο αλλα πληρωσα τα τρια ευρω και η γυναικα εκει με ενημερωσε, αφου της ειπα πως τα 3 ευρω την αλλη φορα μου τα εσβησε πως με βαση εγκυκλιου που εχουν λαβει εχει καταργηθει το τριο ευρω στις επιστολες και τα γραμματα, ισχυει ομως στα δεματα.

 

Αν το πραγμα ειναι ΔΕΜΑ, δηλαδη το ειδοποιητηριο γραφει ΔΕΜΑ, δηλαδη εχει παει στο ΡΟΥΦ που ειναι το κεντρο δεματων και περασει απο τελωνειο εχει και πρασινη σταμπα τελωνειακως ελευθερο, εχει χρεωση τρια ευρω.

 

αν ειναι το απλο ειδοποιητηριο και ας ειναι ογκωδες σαν δεμα, μετραει ως επιστολη.

 

Ως δεμα μετραει μονο αν το χαρτι που ερθει ειναι διπλασιο στο μεγεθος απο τα κλασσικα που αφορα μονο τα δεματα.

 

 

απο vitacost δεν ειχε τελωνειο μονο τα 3 ευρω. αν μου σκασει τελωνειο απο iherb απο εδω και περα παιρνω vitacost με την επιπλεον επιβαρυνση οπως φαινεται τα 3 ευρω

 

σιγουρα το vitacost στελνει απο Γερμανια?Γιατι τοποθεσια εχει την Αμερικη.Επισης βλεπω τον ιδιο τροπο αποστολης δλδ DHL Global στα 9,99 δολλαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Όταν το δέμα το δείχνει "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ" αυτό σημαίνει ότι θα το φορολογήσουν; Ρωτάω καθώς είναι αξίας €15!

σημαινει οτι το δεμα σου θα το "εξετασει" ο τελωνειακος και αν κρινει οτι τα αγαθα που υπαρχουν μεσα ξεπερνουν την ατελεια(22€) θα σε χρεωσει με 15€+24% επι τηε αξιας.αν το κοστολογησει κατω απο 22€ απλα θα εχει μια σφραγιδα πανω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα...αυτό σημαίνει ότι πέρασε τελωνειο σιγουρα...αλλά εκτός του ότι βγήκε πολύ γρήγορα δεν μπυ έγραψε κάτι για δασμούς η κάτι παρομοιο όπως έχει γράψει σε αλλά παιδιά...αυτό τι μπορεί να σημαίνει; Ότι απλά μπήκε κ βγήκε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

post-382692-0-57795400-1507756149_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...