Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν κύριοι, ήθελα να αγοράσω τη Xiaomi mi desk lamp και δεν υπήρχε τότε σε ελληνικό κατάστημα...

Έτσι την παρήγγειλα από το Gearbest και ακολούθησαν τα παρακάτω:

 

10/10/2017, 17:52:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

10/10/2017, 10:57:47 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Καβάλας(Θεσσαλονίκη))

10/10/2017, 08:57:47 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

9/10/2017, 21:29:21 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/10/2017, 19:08:49 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

9/10/2017, 00:18:24 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

9/10/2017, 17:08:49 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

5/10/2017, 00:12:24 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

4/10/2017, 10:43:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

14/9/2017, 07:46:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Συνολικά το κόστος από το Gearbest μαζί με μεταφορικά μου βγήκε 43-44 ευρώ...Από τα ελάχιστα που μπορώ να καταλάβω από τις ειδοποιήσεις των ΕΛΤΑ θεωρώ ότι το δέμα μου πέρασε τελωνείο και έγινε κανονική χρέωση...κάτι που σημαίνει στην καλύτερη περίπτωση 27-30 ευρώ...Το θέμα είναι ότι στα Public  έφεραν πριν 1-2 εβδομάδες την ίδια συσκευή στα 50ευρώ...Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για να γλιτώσουμε το κουστουμάκι??χαχα

Βλέπω ότι το δέμα σου ξεκίνησε από Ολλανδία. Ποιον τρόπο αποστολής επέλεξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα προσφατα απο Ιαπωνια σε 5 μερες οποτε μαλλον ομαλοποιειται το πραγμα σιγα σιγα.

 

Συστημενο ταχυδρομειο, οχι κουριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα ότι κάτσει είναι εχω δέμα από τις 10 Σεπτεμβρίου να μην φαίνεται Ελλάδα ακόμα ενώ τα ξένα το δείχνουν ότι έχει φτάσει από 14 Σεπτεμβρίου αλλά δεν έχουν ανοίξει τον σάκο

 

http://prntscr.com/gvzq2f

ΕΛΤΑ

 

http://prntscr.com/gvzqw5

17track.net

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα ταχυδρομείο σήμερα και ρώτησα κάτι, αν τους έρχονται ακόμα πακέτα από τελωνείο που έχουν έρθει από καλοκαίρι (28 Ιούνη εμένα έφτασε, τελικά  μάλλον χάθηκε, το πήρα απόφαση) και μου λέει τα απλά πακέτα δεν περνούν τελωνείο! :blink:

 

 

Εδώ έχει βουήξει ο κόσμος και αυτός που δουλεύει στο ταχυδρομείο δεν το ήξερε; Και ήταν και νέο παιδί, δεν ήταν κανάς μεγάλος να πεις, που δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι

 

Για να μου φύγει η περιέργεια βρε παιδιά,

δεν κρατάνε κανένα αρχείο στο ταχυδρομείο των απλών δεμάτων που έρχονται;

Να ρωτούσα αν ήρθε στο ταχυδρομείο τους δέμα γύρω στη βδομάδα από   28 Ιούνη (που σύμφωνα με ξένο tracking έφτασε το πακέτο μου).

Αν μου πουν ότι ήρθε τότε το έφεραν και κάποιος το πήρε (έλειπα και 2 φορές από 2 εβδομάδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να ρωτήσω κάτι

 

Για να μου φύγει η περιέργεια βρε παιδιά,

δεν κρατάνε κανένα αρχείο στο ταχυδρομείο των απλών δεμάτων που έρχονται;

Να ρωτούσα αν ήρθε στο ταχυδρομείο τους δέμα γύρω στη βδομάδα από 28 Ιούνη (που σύμφωνα με ξένο tracking έφτασε το πακέτο μου).

Αν μου πουν ότι ήρθε τότε το έφεραν και κάποιος το πήρε (έλειπα και 2 φορές από 2 εβδομάδες)

Όχι στα unregistered (χωρίς tracking) δεν κρατάνε αρχείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια

 

Έκανα απο Ali μια παραγγελια αρχές Σεπτέμβρη και μέσα σε όλα είχα και μια οθόνη για κινητό (η οθόνη ήταν μονο απο αυτον τον πωλητή).

 

Το κόστος με την έκπτωση (της οθονης, οχι ολόκληρης της παραγγελιας) ήταν 16,97 απο 18,66 αρχική και με δωρεάν shipping.

 

Σήμερα μου ήρθε ραβασάκι απο τα ΕΛΤΑ να πληρώσω 22.2 γιατι κοστολόγησαν την οθόνη για 30 + έξοδα εκτελωνισμού.

 

Για πείτε καμιά ιδέα τί να κάνω...

Marjel το δεμα ηταν registered ή unregistered?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστίνα, έχει απαντηθεί πολλές φορές η απορία σου και, φυσικά, δεν είναι θέμα ebay αλλά αγορά από τρίτη χώρα.

Εάν αυτό που θέλεις να αγοράσεις έχει αξία CIF (κόστος+μεταφορικά) μέχρι 22€, δεν πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμού, αλλά εάν τα ξεπερνάει πληρώνεις ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marjel το δεμα ηταν registered ή unregistered?

 

Registered δυστυχώς..

Με το τελωνειο Θεσσαλονίκης που μίλησα με λιγα λογια μου είπαν θα παρεις τα ......... σου :-)

Στα ΕΛΤΑ τους είπα εγω να κάνω αναδασμολόγηση και δεν τους ειδα και θετικους. Μου ειπαν οτι μπορεί να κρατήσει μήνες και με αβεβαιο αποτελεσμα.

 

Η αλλη επιλογή είναι να μην το δεχτώ και να το στειλουν πίσω αλλα απο κει και πέρα εγώ τι κάνω?

 

Πείτε καμιά ιδέα, το στέλνω πίσω ή να το προσπαθήσω ?

 

Πιστευω οτι αν ο πωλητης είχε αξιωθεί να βάλει μεσα ενα χαρτακι / απόδειξη με το κόστος του δεν θα είχα θέμα :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι το δέμα σου ξεκίνησε από Ολλανδία. Ποιον τρόπο αποστολής επέλεξες;

Επέλεξα registered air mail, ήταν η πιο φθηνή επιλογή, τη θεώρησα λιγότερο επικίνδυνη για τελωνείο...το δέμα υποτίθεται ότι θα το έστελναν από το κινέζικο warehouse...αυτό είναι το tracking number RS931524912NL, άμα θες να ρίξεις καμιά ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...