Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί εννοείς;

 

Ότι κόστισε πάνω από 22ΕΥΡΩ μαζί με τα μεταφορικά, υπόκειται σε εκτελωνισμό.

Αυτό ισχύει από το 1994!!!!!!!

 

Μπορεί να ίσχυε αλλά επειδή το κράτος καταλάβαινε πως είναι παράλογο δε το εφάρμοζε στη πράξη, τώρα που το κράτος έπεσε έξω και κοιτάνε από που θα μαζέψουν ότι προλάβουν το ξαναθυμηθήκανε και βάλαν μπρος, έίναι στο χέρι μας με συνεχείς διαμαρτυρίες να πετύχουμε να αλλάξει και να βγει έξω πόσο παράλογο είναι ειδικά όταν καπάκι καθυστερούν τόσους μήνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Μπορεί να ίσχυε αλλά επειδή το κράτος καταλάβαινε πως είναι παράλογο δε το εφάρμοζε στη πράξη, τώρα που το κράτος έπεσε έξω και κοιτάνε από που θα μαζέψουν ότι προλάβουν το ξαναθυμηθήκανε και βάλαν μπρος, έίναι στο χέρι μας με συνεχείς διαμαρτυρίες να πετύχουμε να αλλάξει και να βγει έξω πόσο παράλογο είναι ειδικά όταν καπάκι καθυστερούν τόσους μήνες!

Να διαμαρτυρηθεις επειδή εφαρμόζουν κάτι που έπρεπε να εφαρμόζεται εδώ και χρόνια?, δεν καταλαβαίνω την λογική μερικών ανθρώπων, ο κανονισμός ειν για όλη την Ευρώπη, δεν ξύπνησε ξαφνικά μια μέρα ο τσιπρας και αποφάσισε να αρχίσει να χρεώνει

 

Για εμένα ειν παράλογες οι χρεώσεις στα ΕΛΤΑ, για εκείνο να να διαμαρτυρηθεις

 

Για εμένα όπως έχω ξανά γράψει η χρέωση τον ελτα θα έπρεπε να είναι με ποσοστό επί της αξίας cif (πάλι κλιμακωτά ανάλογα την αξία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα να παραλάβω ένα δεματάκι όπως τις προάλλες και ο ίδιος υπάλληλος με την προηγούμενη φορά μου ζήτησε πάλι τρία ευρώ.Του είπα πως μαζί τα λέγαμε και τις προάλλες για το πως έχει καταργηθεί και μου είπε πως συνεχίζουν να βάζουν τη σφραγίδα του τελωνείου επάνω και έτσι έχει συνηθίσει να το κάνει.Τελικά τίποτα όποτε παιδιά ακόμα δεν ξέρουν τι τους γίνεται πραγματικά...

Μάλλον προσπαθούν να τα πάρουν από ανυποψίαστους πολίτες που δεν το ξέρουν ακόμα; :-D

Τί πάει να πει έχει συνηθίσει να ζητάει το 3ευρω;

Ας το ξεσυνηθίσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας. Τελικά σήμερα παρελαβα το δεμα μου (απο Αμερική) ενα ελαφρώς μεταχειρισμένο drone (phantom 4 pro) και πληρωσα τελωνείο 165 ευρω. Πάλι καλά εδω που τα λέμε,εαν υπολογισω την αξία του μηχανήματος αφου υπερβαίνει τα 1800 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gearbest για; powerbanks το tracking φτάνει μέχρι Arrival at export hub και μετά σταματάει;

Γιατι δεν ειναι tracking που το ακολουθει μεχρι να φτασει στα ελτα μας η να σου παραδωθει.

 

Ειναι το "τοπικο" tracking που το ακολουθει μεχρι να βγει απο την χωρα

 

Εγω που πληρωσα για tracking απο gearbest για το xiaomi 20000mah powerbank "εφτασε" το tracking μεχρι τα ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας. Τελικά σήμερα παρελαβα το δεμα μου (απο Αμερική) ενα ελαφρώς μεταχειρισμένο drone (phantom 4 pro) και πληρωσα τελωνείο 165 ευρω. Πάλι καλά εδω που τα λέμε,εαν υπολογισω την αξία του μηχανήματος αφου υπερβαίνει τα 1800 ευρω...

 

Επιτέλους, τελείωσε η περιπέτειά σου και, όπως φαίνεται, με λίγα έξοδα εκτελωνισμού, αφού το κοστολόγησαν 600€ και ο ΦΠΑ υπολογίστηκε 144€ και τα τέλη ΕΛΤΑ 20€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα δυο θηκουλες απο banggod αξιας  7,44 συνολο με μεταφορικα και αντι priority εβαλα airparcel register.... τον ηπιαμε; ποσο να παει..

οχι υποχρεωτικα στην χειροτερη να πληρωσεις κανα 3ευρακι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα δυο θηκουλες απο banggod αξιας 7,44 συνολο με μεταφορικα και αντι priority εβαλα airparcel register.... τον ηπιαμε; ποσο να παει..

Τιποτα δεν θα πληρωσεις

οχι υποχρεωτικα στην χειροτερη να πληρωσεις κανα 3ευρακι

Εδω και 1 μηνα καταργηθηκε το ελαχιστο τελος των 3€
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, τελείωσε η περιπέτειά σου και, όπως φαίνεται, με λίγα έξοδα εκτελωνισμού, αφού το κοστολόγησαν 600€ και ο ΦΠΑ υπολογίστηκε 144€ και τα τέλη ΕΛΤΑ 20€.

Eπιτελους δε θα πει τιποτα... Σας ζαλισα και εσας βεβαια... Οντως μαγος εισαι; 585,41 το εκτελωνισαν. Τελος καλο ολα καλά.

 

d14f080365.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κύριοι, ήθελα να αγοράσω τη Xiaomi mi desk lamp και δεν υπήρχε τότε σε ελληνικό κατάστημα...

Έτσι την παρήγγειλα από το Gearbest και ακολούθησαν τα παρακάτω:

 

10/10/2017, 17:52:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

10/10/2017, 10:57:47 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Καβάλας(Θεσσαλονίκη))

10/10/2017, 08:57:47 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

9/10/2017, 21:29:21 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/10/2017, 19:08:49 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

9/10/2017, 00:18:24 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

9/10/2017, 17:08:49 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

5/10/2017, 00:12:24 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

4/10/2017, 10:43:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

14/9/2017, 07:46:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Συνολικά το κόστος από το Gearbest μαζί με μεταφορικά μου βγήκε 43-44 ευρώ...Από τα ελάχιστα που μπορώ να καταλάβω από τις ειδοποιήσεις των ΕΛΤΑ θεωρώ ότι το δέμα μου πέρασε τελωνείο και έγινε κανονική χρέωση...κάτι που σημαίνει στην καλύτερη περίπτωση 27-30 ευρώ...Το θέμα είναι ότι στα Public  έφεραν πριν 1-2 εβδομάδες την ίδια συσκευή στα 50ευρώ...Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για να γλιτώσουμε το κουστουμάκι??χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια

 

Έκανα απο Ali μια παραγγελια αρχές Σεπτέμβρη και μέσα σε όλα είχα και μια οθόνη για κινητό (η οθόνη ήταν μονο απο αυτον τον πωλητή).

 

Το κόστος με την έκπτωση (της οθονης, οχι ολόκληρης της παραγγελιας) ήταν 16,97 απο 18,66 αρχική και με δωρεάν shipping.

 

Σήμερα μου ήρθε ραβασάκι απο τα ΕΛΤΑ να πληρώσω 22.2 γιατι κοστολόγησαν την οθόνη για 30 + έξοδα εκτελωνισμού.

 

Για πείτε καμιά ιδέα τί να κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν θέλεις να πληρώσεις, ζητάς αναδασμολόγηση (ανέξοδα) αλλά έχει αβέβαιο αποτέλεσμα σε αβέβαιο χρόνο.

Μέχρι σήμερα κανείς δεν έχει αναφέρει αποτέλεσμα από αναδασμολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...