Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(σημειώνω πως δεν έχω δηλώσει στην εφορία εισαγωγή από Κίνα για την ιδιωτική μου επιχείρηση που κακώς ζήτησα τιμολόγιο) 

 

 

Μήπως το έχεις μπερδέψει με τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές; Αν παρ' όλα αυτά θεωρείς ότι δεν είναι έξοδο τις επιχείρησης απλώς μην το καταχωρήσεις στα βιβλία σου invoice από την Κίνα είναι δεν πρόκειται να υπάρξει κάποια διασταύρωση.

 

Κατά τ' άλλα απλώς φάνηκες τυχερός, θα μπορούσε κάλλιστα να το ψάξει περισσότερο ο τελωνειακός υπάλληλος ήταν και στο όνομα της επιχείρησης σου. Κατά την γνώμη μου μην το διακινδυνεύσεις άλλη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως το έχεις μπερδέψει με τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές; Αν παρ' όλα αυτά θεωρείς ότι δεν είναι έξοδο τις επιχείρησης απλώς μην το καταχωρήσεις στα βιβλία σου invoice από την Κίνα είναι δεν πρόκειται να υπάρξει κάποια διασταύρωση.

 

Κατά τ' άλλα απλώς φάνηκες τυχερός, θα μπορούσε κάλλιστα να το ψάξει περισσότερο ο τελωνειακός υπάλληλος ήταν και στο όνομα της επιχείρησης σου. Κατά την γνώμη μου μην το διακινδυνεύσεις άλλη φορά.

 

 

Οχι βέβαια δεν θα το ξανάδιακινδυνεύσω απο εδώ και πέρα θα κάνω μόνο τρίγωνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Priority οι συμφορουμίτες έλεγαν ως ασφαλή αποστολή(δοκιμασμένα), αλλα κάποιος έγραψε πιο πάνω πως κινητό που παρήγγειλε απο bangood με Priority, στο tracking του βγάζει πως μπήκε τελωνείο ...

Βοήθειά μας ..

 

Εγώ παρήγγειλα με αυτόν τον τρόπο από Banggood και το δέμα μου ήρθε σε 11 ημέρες ακριβώς χωρίς τελωνείο. Δεν μπήκε καν διότι ήρθε από χώρα Ε.Ε. Επάνω δεν έγραφε πουθενά ότι προέρχεται από Κίνα διότι επανασυσκευάσθηκε στην Ολλανδία και στο αυτοκόλλητο έγραφε καθαρά ότι προέρχεται από αυτή την χώρα. Επίσης είχε και την διεύθυνση στην Ολλανδία για επιστροφή του, σε περίπτωση που δεν βρισκόταν ο παραλήπτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα με αυτόν τον τρόπο από Banggood και το δέμα μου ήρθε σε 11 ημέρες ακριβώς χωρίς τελωνείο. Δεν μπήκε καν διότι ήρθε από χώρα Ε.Ε. Επάνω δεν έγραφε πουθενά ότι προέρχεται από Κίνα διότι επανασυσκευάσθηκε στην Ολλανδία και στο αυτοκόλλητο έγραφε καθαρά ότι προέρχεται από αυτή την χώρα. Επίσης είχε και την διεύθυνση στην Ολλανδία για επιστροφή του, σε περίπτωση που δεν βρισκόταν ο παραλήπτης.

Καλησπέρα Niotis, μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτο απο το δέμα να δουμε τί έγραφε επάνω? (φυσικά μπορεις να σβήσεις τα στοιχεία σου)

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

προσπαθώ να παραγγείλω κάτι από gearbest και δεν μου έχει πουθενά την επιλογή priority για την αποφυγή του τελωνείου.

άλλαξε κάτι?

Δεν προσφέρεται για όλες τις αγορές, νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ξαναπάρει το ιδιο προϊόν (xXiaomi mi band 2) απ το ιδιο κατάστημα και ειχα επιλέξει αποστολή με priority! μου ηρθε μετα απο 2 εβδομάδες χωρίς να περάσει τελωνείο. Αν ετυχε κάτι παρόμοιο σε κάποιον ας το αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

προσπαθώ να παραγγείλω κάτι από gearbest και δεν μου έχει πουθενά την επιλογή priority για την αποφυγή του τελωνείου.

άλλαξε κάτι?

Αυτη η επιλογή υπάρχει στα περισσότερα ήδη του Gearbest, ΑΛΛΑ ΟΧΙ σε ΟΛΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αλλά δε νομίζω ότι παίρνω απόδειξη από την κάρτα.

Απλώς μπαίνω στο webbanking και μου λέει ότι πληρώθηκαν τόσα στον τάδε (δεν αναφέρει το αντικείμενο).

Εκτός πια αν τους στείλω απόδειξη από το ebay.

Δεν εχεις αποδειξη paypal? Ξερω οτι στο εβαυ και με σκετη καρτα να πληρωσεις παλι μεσω paypal γινεται η συναλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

προσπαθώ να παραγγείλω κάτι από gearbest και δεν μου έχει πουθενά την επιλογή priority για την αποφυγή του τελωνείου.

άλλαξε κάτι?

Priority ειναι διαθεσιμο μονο στην αποθηκη της Κινας ή σε καποια προϊοντα στην αποθηκη HK2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PcSteps πάντως που προωθούν το gearbest και συνήθως ξέρουν τι ισχύει λένε ότι άλλαξε η πολιτική του gearbest και priority μπορείς να έχεις μόνο σε παραγγελίες άνω των 100 ευρώ αλλά δεν είναι ακόμα επίσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αποδειξη paypal? Ξερω οτι στο εβαυ και με σκετη καρτα να πληρωσεις παλι μεσω paypal γινεται η συναλλαγη

Εντάξει, τελικά για κάποιο ανεξήγητο λόγο το paypal μου ξαναλειτουργεί στο ebay και έκανα αγορά.

Βέβαια το πήρα πιο ακριβά από Αγγλία αυτό που ήθελα γιατί ήθελα να αποφύγω τελωνεία και αιτήσεις για αναδασμολόγηση κτλ και να πάει έτσι μήνες η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν μου στείλει ο αδερφός μου δέμα απο Αμερική πράγματα τα οποία δεν είναι καινούρια ούτε ηλεκτρονικά τότε τι γίνεται με τελωνείο?

Αν το κοστολόγησει ο τελωνειακός πάνω από 45 ευρώ (εφόσον ειν μη εμπορική συναλλαγή) πληρώνεις κανονικά τα τέλοι εκτελωνισμόυ των Ελτα και το ανάλογο φπα ανάλογα πόσο θα το κοστολόγησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Niotis, μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτο απο το δέμα να δουμε τί έγραφε επάνω? (φυσικά μπορεις να σβήσεις τα στοιχεία σου)

Ευχαριστω

 

Την συσκευασία την πέταξα πριν 3 μέρες, δεν ήξερα ότι θα δημοσιεύσω κάτι για να την κρατήσω. Αλλά ήταν καταχωρημένα αυτά που ανέφερα. Στοιχεία παραλήπτη, Στοιχεία χώρας αποστολής (Ολλανδία) και tracking number. Αυτά. Τίποτα που να υποδηλώνει Κίνα είτε μέσα, είτε έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...