Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα σήμερα ένα μικρό δέμα συστημένο από το ταχυδρομείο αξίας 6€ που πέρασε από τελωνείο και είχε επάνω τη σφραγίδα. Αυτή τη φορά ούτε που μου είπαν κάτι για 3€ όπως τις προάλλες,που τους ανέφερα πως έχει καταργηθεί. Επίσης παρέλαβα και ένα μεγαλύτερο δέμα αξίας 39€ που δεν πέρασε ευτυχώς καν από τελωνείο μιας και το φοβόμουν.Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω κάτι:

αν πάρω κάτι από αμερικάνικο ebay κόστους συνολικού 19€, πώς θα ξέρει ο τελωνειακός ότι τόσο όντως πλήρωσα;

Απόδειξη από paypal δε θα έχω, γιατί κάτι γίνεται και δε μπορώ να πληρώσω με paypal στο ebay τελευταία.

Θα πληρώσω κατευθείαν με κάρτα Εθνικής.

 

επίσης, καθώς έρχεται με standard International shipping θα περιμένω κανά 3μηνο ε;

Φοβάμαι πάλι μη χαθεί το πακέτο όπως έχασα ήδη 1 μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι:

αν πάρω κάτι από αμερικάνικο ebay κόστους συνολικού 19€, πώς θα ξέρει ο τελωνειακός ότι τόσο όντως πλήρωσα;

Απόδειξη από paypal δε θα έχω, γιατί κάτι γίνεται και δε μπορώ να πληρώσω με paypal στο ebay τελευταία.

Θα πληρώσω κατευθείαν με κάρτα Εθνικής.

 

επίσης, καθώς έρχεται με standard International shipping θα περιμένω κανά 3μηνο ε;

Φοβάμαι πάλι μη χαθεί το πακέτο όπως έχασα ήδη 1 μάλλον.

 

Εάν σταματήσει το δέμα σου στο τελωνείο, ο τελωνειακός θα βάλει αξία είτε με βάση την περιγραφή είτε από το διαδίκτυο και όχι με βάση το πόσο πλήρωσες.

Εάν ζητήσεις αναδασμολόγηση θα σου ζητήσουν την απόδειξη της κάρτας με την οποία πλήρωσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σταματήσει το δέμα σου στο τελωνείο, ο τελωνειακός θα βάλει αξία είτε με βάση την περιγραφή είτε από το διαδίκτυο και όχι με βάση το πόσο πλήρωσες.

Εάν ζητήσεις αναδασμολόγηση θα σου ζητήσουν την απόδειξη της κάρτας με την οποία πλήρωσες.

Μάλιστα. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αλλά δε νομίζω ότι παίρνω απόδειξη από την κάρτα.

Απλώς μπαίνω στο webbanking και μου λέει ότι πληρώθηκαν τόσα στον τάδε (δεν αναφέρει το αντικείμενο).

Εκτός πια αν τους στείλω απόδειξη από το ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην παίρνεις απόδειξη για τη συγκεκριμένη συναλλαγή αλλά παίρνεις pdf της πληρωμής που έχεις κάνει τη συγκεκριμένη μέρα στον συγκεκριμένο πωλητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πάντα τόσο εύκολα τα πράγματα γιατί κάποιοι στέλνουν στο τελωνείο ψεύτικα στοιχεία (βλέπε προηγούμενη σελίδα) και νομίζουν ότι θα εκτελωνιστεί το δέμα τους με αυτά.

 

 

 

Τελικά παρέλαβα σήμερα. 3 μήνες πήρε συνολικά παρά λίγες μέρες. Όπως είχα γράψει στις 12 Σεπτεμβρίου με επιστολή μου είχαν ζητήσει παραστατικά. Τους έστειλα την εικόνα της παραγγελίας από το gearbest, την συναλλαγή του paypal και το τιμολόγιο (που είχε μικρότερο ποσό) και ο ΦΠΑ μπήκε ακριβώς στο ποσό του πραγματικού ποσού που είχα πληρώσει. Οπότε είναι προς συμφέρον μας υποθέτω να στέλνουμε τα αληθινά στοιχεία, ειδικά αν το προϊόν ήταν σε προσφορά και σταλεί μόνο το τιμολόγιο που γράψει ψεύτικο ποσό είναι πιθανόν ψάχνοντας στο ίντερνετ  να βάλουν την αρχική τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ένα γενικευμένο φόβο για αγορές από Κίνα, προφανώς και για κινητά και αντίστοιχες συσκευές καλό θα είναι να φυλάτε τα ρούχα σας.

Ωστόσο, για αγορές κάτω των 22€ κινηθείτε άφοβα. Και είναι σχετικά απίθανο να μπει για έλεγχο στο τελωνείο αλλά ακόμα και αν λανθασμένα περάσει στέλνετε αποδεικτικά για την τιμή αγοράς του και δεν πληρώνετε.
Για αγορές μεγάλης αξίας, εγώ προσωπικά κοιτάω πλέον μόνο τριγωνικές. Να αναφέρω ότι πριν περίπου 2 βδομάδες παρέλαβα από Gearbest Priority Line (οχι EU Express, 30-40 μέρες αποστολή μέσω τρένου, πήγε Καζακστάν, Λευκορωσία και μετά κατέβηκε Ιταλία και Ελλάδα) ποδήλατο στα 20 κιλά περίπου 550€. Έφτασε με UPS χωρίς τελωνείο.

Άλλη παραγγελία από Gearbest που έκανα για τρίτο με διάφορα πράγματα (tablet PC, περιφερειακά) έφτασε πρόσφατα με Priority Line: EU Express 400€ και παραδόθηκε με ACS, πάλι κανένα τελωνείο.

Τέλος, Gearbest Priority Line: EU Express μέσα στον Αύγουστο παραγγελία 200€ με 4 tablet και 4 xiaomi led rgb λαμπτήρες έφτασε πάλι χωρίς τελωνείο με ACS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ έχει γίνει με το τελωνείο ρε μαλάκες? Ακόμα και δέμα 35 ευρώ χώνουν τώρα. Ζήτησε μίζες το κράτος και μας γαμάνε εμάς τώρα?

Όταν αγοράζεις πλέον πάνω από 22€ πρέπει να είσαι προετοιμασμενος για ενδεχόμενο τελωνείου :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις αποδεικτικά στοιχεία paypal που να αντιστοιχούν ακριβώς στην τιμή του πακέτου, τι κάνεις; Επιστολές στέλνουν από μόνοι τους ή μετά από όχληση;

Στο πρώτο πακέτο μου από Ιαπωνία που μπήκε τελωνείο και το οποίο παρέλαβα 3 μήνες μετά την αποστολή του, δεν μου είχαν ζητήσει απόδειξη/παραστατικά, προχώρησαν στον εκτελωνισμό και , παρά το customs declaration πάνω στο πακέτο, το εκτίμησαν 12 ευρώ πάνω από όσο είχα πληρώσει.

Προχθές μπήκε και δεύτερο πακέτο μου τελωνείο, πάλι από Ιαπωνία , αξίας περίπου 35 ευρώ, το οποίο περιέχει μια μικρή φιγούρα nendoroid. Αυτό το αναφέρω γιατί ακούγεται ότι στοχεύουν κυρίως Κίνα ή Αμερική και κινητά/ηλεκτρονικές συσκευές κλπ. Στο πρώτο πακέτο μου εκτελώνισαν μεταξύ άλλων και μπρελόκ. Οπότε νομίζω είναι κυρίως θέμα τύχης, απλά οι περισσότεροι εδώ αγοράζουν από Κίνα. Εν πάση περιπτώσει, αν μου ζητηθεί invoice από paypal, στο συγκεκριμένο μπορώ να στείλω, αλλά επειδή έχω 12 πακέτα καθοδόν από Αύγουστο - μερικά υποτίθεται με μέθοδο αποστολής που κάνει max 10 μέρες για να έρθει, αλλά κλασικά εδώ πάμε στους δύο μήνες - και για κάποια από αυτά τα πακέτα, αν και πλήρωσα μέσω paypal, επειδή χρησιμοποίησα μεσάζοντα, η απόδειξη του paypal δεν αντιστοιχεί στην αξία CIF του κάθε πακέτου, τι μπορεί να γίνει; Έστω ότι τους εξηγώ ,δέχονται να προχωρήσουν στον εκτελωνισμό βάσει του customs declaration ή δεν μου δίνουν το πακέτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν συνεχεία του τραγικού post 7060 και 7109 κάνω μια μικρή περίληψη: 

 

αγόρασα από Κίνα μια TRAIL HUNTING CAMERA GPS + 4G αξίας 240$ μέσω EMS και ο Κινέζος έγραψε στο Τιμολόγιο ότι το πήρα 50$ (σημειώνω πως δεν έχω δηλώσει στην εφορία εισαγωγή από Κίνα για την ιδιωτική μου επιχείρηση που κακώς ζήτησα τιμολόγιο) 

 

ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ: 10 ΕΥΡΩ ΔΑΣΜΟΙ ΣΥΝ 15 ΕΥΡΩ ΤΕΛΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ! ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ: 

οτι πιστέψαν το τιμολόγιο του Κινέζουν που ΕΓΩ τους το έστειλα μέσω e-mail όταν μου το ζητήσανε... 

 

Επίσης ένας καλός άνθρωπος από εκεί μέσα μου κόλλησε ένα αυτοκόλλητο πάνω στο πακέτο που έγραφε: 
ΓΥΑΛΙΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗΣ ΟΡΑΣΗΣ οπότε στο κίτρινο αυτοκόλλητο των ΕΛΤΑ γράψανε 

ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ: 41,64 € 
ΦΠΑ: 9,99 € 
Τέλη Εκτελωνισμου: 15 €
Συνολική Οφειλή: 24,99 €

 

Σας επισυνάπτω όλες τις εικόνες - αποδείξεις. 
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια! επιστρέφω και με άλλες αγορές. 

 

 

Ελπίζω να υπάρχει αίσθηση των ποινών που επιφέρει η ψευδής δήλωση στοιχείων κατά τον εκτελωνισμό.......

Μιας και σου αρέσουν τα τα-ξίδια ... ξυδάκι λοιπόν... και να βγάλεις από αλλού τον λογαριασμό σου από τα μπουζούκια όχι από εμάς.  

 

link εικόνας:

http://prntscr.com/gu2uc0

 

Υπόλοιπες εικόνες δεν ξέρω αν φαίνονται είναι απο το πρόγραμμα lightshot print screen Που σου δίνει ένα link: 

 

gu2r2u
gu2roh  
gu2rwl

 

ΤΣΙΝ ΤΣΑΝ ΤΣΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθαν δυο φτηνα πραγματακια απο Κινα κατω των 5 ευρω πραγματικη αξια (untracked small packet)

 

Δεν ειχαν πανω καμια σφραγιδα.... ηρθαν σπιτι και δεν πληρωσα φυσικα τπτ εξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...