Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα, εκανα μια αγορά στο ebay απο την μεγαλη βρετανια για να γλιτώσω το τελωνειο, βλέπω ομως οτι ο πωλητης εχει δυο trackings numpers ενα εγχώριο Domestic tracking JK854......GB που εχει σταλει οπως φαίνεται και ενα Global tracking UPAAB000000.......98 το UPAAB παραπέμπει σε αμερικη, θα πληρώσω τελωνείο;;  στην σελιδα του προιοντος γραφει 

Shipping service International Priority Shipping

 

Size: L15cm x W13cm x H31 cm

και ζυγιζει 6 κιλά

Λογικα στο εστειλε με GSP (Global Shipping Program).

Απο κεντρο διανομης της Αγγλιας θα σου ερθει.

 

Δεν θα πληρωσεις τελωνειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά όταν παραγγέλνουμε κινητό από Κίνα γνωρίζουμε ότι υπάρχει πιθανότητα να πέσει στο δειγματοληπτικό έλεγχο που κάνουν οι τελωνειακοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά όταν παραγγέλνουμε κινητό από Κίνα γνωρίζουμε ότι υπάρχει πιθανότητα να πέσει στο δειγματοληπτικό έλεγχο που κάνουν οι τελωνειακοί.

εννοω αμα περναει το δεμα μου τελωνειο και πληρωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω αμα περναει το δεμα μου τελωνειο και πληρωνω

δεν μπορουμε να πουμε με ακριβεια τι γινεται και τι θα γινει.με τι τροπο αποστολης αν επιτρεπεται;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ έχουν διαγωνισμό για να προσλάβουν ανάδοχο για να τους βοηθήσει με τον εκτελωνισμό δεμάτων, λένε στην προκύρηξη για όγκο εκτελωνισμού 30.000 δεμάτων ανά μήνα. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε εάν αρχίσουν να εκτελονίζουν πιο πολλά δέματα

http://www.elta.gr/Portals/0/ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ/ΔΔΤ_01_2017.pdf

 

Ξεκινησαν ηδη οι κηφηνες να εκτελονιζουν πιο πολλα δεματα απο οτι φαινεται.την πατησα με china post air registered mail κατι ανταλλακτικα για ενα κολλητηρι αξιας 4 δολλαριων το πουλαει (ουτε 2 ευρω αξια εδω που τα λεμε).μου ηρθε σημερα το ειδοποιητηριο και λεει κοστος αντικαταβολης 3 ευρω που μαλλον εννοει κοστος ''εκτελωνισμου'' πρωτη φορα μου συμβαινει  προσοχη πλεον ακομα και το απλο china air mail για αντικειμενα αξιας 3 ευρω δεν ειναι ασφαλες.Δεν θα το παρω θα πω τον πωλητη ξαναστειλτο, η κανε μερικως επιστροφη να το παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Φαντάζομαι ότι έχει απαντηθεί το ερώτημα πολλάκις αλλά μέσα στα άπειρα ποστ δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη…. Ποια είναι τα όρια για να μην πληρώσεις τελικά δασμούς? Θέλω να παρήγγειλω διάφορα πράγματα  για ιδία καταναλωση από την Αμερική επειδή την έχω πατήσει στο παρελθόν είπα να ενημερωθώ πριν κάνω την παραγγελία…  ευχαριστώ εκ των πρότερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που το iHerb έβαλε την Global Post για αποστολή σε Ελλάδα, έχει πληρώσει κάποιος έξτρα ποσά κατά την παραλαβή (Τελωνείο, ΕΛΤΑ, κτλ);

 

Έχει FREE μεταφορικά και θέλω να κάνω μερικές παραγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Φαντάζομαι ότι έχει απαντηθεί το ερώτημα πολλάκις αλλά μέσα στα άπειρα ποστ δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη…. Ποια είναι τα όρια για να μην πληρώσεις τελικά δασμούς? Θέλω να παρήγγειλω διάφορα πράγματα  για ιδία καταναλωση από την Αμερική επειδή την έχω πατήσει στο παρελθόν είπα να ενημερωθώ πριν κάνω την παραγγελία…  ευχαριστώ εκ των πρότερων 

22 ευρω είναι το όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησαν ηδη οι κηφηνες να εκτελονιζουν πιο πολλα δεματα απο οτι φαινεται.την πατησα με china post air registered mail κατι ανταλλακτικα για ενα κολλητηρι αξιας 4 δολλαριων το πουλαει (ουτε 2 ευρω αξια εδω που τα λεμε).μου ηρθε σημερα το ειδοποιητηριο και λεει κοστος αντικαταβολης 3 ευρω που μαλλον εννοει κοστος ''εκτελωνισμου'' πρωτη φορα μου συμβαινει  προσοχη πλεον ακομα και το απλο china air mail για αντικειμενα αξιας 3 ευρω δεν ειναι ασφαλες.Δεν θα το παρω θα πω τον πωλητη ξαναστειλτο, η κανε μερικως επιστροφη να το παρω.

 

Απάντησα στο νήμα που άνοιξες για το ίδιο θέμα.

Καλησπέρα. Φαντάζομαι ότι έχει απαντηθεί το ερώτημα πολλάκις αλλά μέσα στα άπειρα ποστ δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη…. Ποια είναι τα όρια για να μην πληρώσεις τελικά δασμούς? Θέλω να παρήγγειλω διάφορα πράγματα  για ιδία καταναλωση από την Αμερική επειδή την έχω πατήσει στο παρελθόν είπα να ενημερωθώ πριν κάνω την παραγγελία…  ευχαριστώ εκ των πρότερων 

 

Τα όρια της ατέλειας, για δέματα από τρίτες χώρες, έχουν συζητηθεί κατ' επανάληψη και είναι 22€ για τα εμπορικού χαρακτήρα και 45€ για τα μη εμπορικού χαρακτήρα. Περισσότερα στο τελευταίο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου νήματος της υπογραφής μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...