Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, για αγορά μουσικού οργάνου (synthesizer) από την Αμερική το οποίο υπολογίζεται να έχει συνολικό κόστος με μεταφορικά και ασφάλεια γύρω στα 6.500 ευρό από ανεξάρτητο πωλητή, υπάρχει η πιθανότητα να αποφευχθούν τα έξοδα τελωνείου, Φ.Π.Α., κτλπ; Το δέμα μπορεί να είναι σε μέγεθος ανάλογο με κούτα πλυντηρίου αλλά είναι πιθανό να είναι και μικρότερο (το μισό ίσως από αυτό). Αναφέρομαι σε προιόν που είναι καινούργιο και όχι μεταχειρισμένο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

αν μπορει με καμια τριγωνικη αποστολη,αλλιως υπολογισε 2000€ και βαλε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πανυγηρι θα κανουν στα ΕΛΤΑ.Μη το σκεφτεσαι καν

 

 

Χαχαχα! Ευχαριστώ πάντως! Σε περίπτωση μικρού μεγέθους δέματος (κουτί μικρού φωτιστικού/πορτατίφ για παράδειγμα) με μεγάλης αξίας όμως περιεχομένου (1.500/2.000 ευρό) πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να αποφευχθούν τα έξοδα τελωνείου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

 

Θέλω να πάρω κάτι από ebay Αμερικής. Συγκεκριμένα θα μου το πάρει άτομο που μένει στην Αμερική, και θα δηλώσει διεύθυνση αποστολής την δικιά μου. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να περάσει το δέμα μου από τελωνείο και να πρέπει να πληρώσω; Κοστίζει 150 ευρώ περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στα μέλη! Πριν περίπου 30 μέρες παρήγγειλα από gearbest με postnl μία action camera H9 αξίας περίπου 40€. Σήμερα λοιπόν βγάζει αυτό

29/6/2017, 00:14:28 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

 

 

Εφόσον έρχεται από ολλανδια γιατί να πάει για εκτελονισμο; Τώρα τι πρέπει να κάνω; Μπορω κάπως να τη γλιτωσω;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στα μέλη! Πριν περίπου 30 μέρες παρήγγειλα από gearbest με postnl μία action camera H9 αξίας περίπου 40€. Σήμερα λοιπόν βγάζει αυτό

29/6/2017, 00:14:28 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

 

 

Εφόσον έρχεται από ολλανδια γιατί να πάει για εκτελονισμο; Τώρα τι πρέπει να κάνω; Μπορω κάπως να τη γλιτωσω;

Ευχαριστώ!

απο ολλανδια δεν ερχεται,απο κινα ερχεται.ειχα και εγω αναλογο περιστατικο.δεν μπορεις να κανεις κατι.θα σου ερθει ειδοποιηση και τοτε θα μαθεις.ή δεν θα πληρωσεις τιποτα ή θα πληρωσεις 3€ ή 24% επι της αξιας του δεματος και/12€ των ΕΛ.ΤΑ(24%+12€)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχω παραγγείλει απο το banggood αυτο , το στείλανε με china post, και απο τις 22 του μηνος εχει κολλήσει στο 'ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)' εδω στην Ελλαδα (tracking number). Να περιμένω ή να παρω τηλ να δω τι γίνεται? Θα μπει τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχω παραγγείλει απο το banggood αυτο , το στείλανε με china post, και απο τις 22 του μηνος εχει κολλήσει στο 'ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)' εδω στην Ελλαδα (tracking number). Να περιμένω ή να παρω τηλ να δω τι γίνεται? Θα μπει τελωνείο?

Αναμονη.Για το αν μπει τελωνειο,δυστυχως δεν μπορω με βεβαιοτητα να σου πω αν θα μπει ή οχι,θα το δεις στις επομενες μερες.Αν μπει υπαρχουν 3 περιπτωσεις:

1)Δεν πληρωνεις τιποτα

2)Πληρωνεις 3€ για τελη παρουσιασης

3)Πληρωνεις 24% επι της αξιας + 12€.Επισης αν θεωρηθει οτι αξιζει πανω απο 150€ μπορει να πληρωσεις και δασμους(περιπου 2.5%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμονη.Για το αν μπει τελωνειο,δυστυχως δεν μπορω με βεβαιοτητα να σου πω αν θα μπει ή οχι,θα το δεις στις επομενες μερες.Αν μπει υπαρχουν 3 περιπτωσεις:

1)Δεν πληρωνεις τιποτα

2)Πληρωνεις 3€ για τελη παρουσιασης

3)Πληρωνεις 24% επι της αξιας + 12€.Επισης αν θεωρηθει οτι αξιζει πανω απο 150€ μπορει να πληρωσεις και δασμους(περιπου 2.5%)

 

Ok, Ευχαριστώ. Θα περιμένω να δω τι θα γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 http://prntscr.com/fq3i98
λολ , το δεμα έχει 5 κασέτες ήχου ( ναι υπάρχουν ακόμα αυτές ) που μου έστειλε φίλος μου απο Αμερική κι έχει γράψει gift εννοείται. 
Ναι καλά ακούτε. Κασέτες που θα εκτελωνιστούν. Θεοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. περιμένει ή έχει παραλάβει κανείς  κινητό από gearbesτ από αποθήκη hk με Flat Rate Europe Registered? Μου το έστειλαν την Παρασκευή  και θα ήθελα να ρωτησω αν ξέρει καποιος πόσο καιρό κάνει και τι παίζει.Το tracking number που μου έστειλαν παρασκευή το βάζω στο 17track και μου βγάζει οτι αντιστοιχει σε austrian post. Κατάσταση του πακέτου ακόμα δεν μου εμφανίζει.Τι να κάνω;; 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα στην ομάδα. περιμένει ή έχει παραλάβει κανείς  κινητό από gearbesτ από αποθήκη hk με Flat Rate Europe Registered? Μου το έστειλαν την Παρασκευή  και θα ήθελα να ρωτησω αν ξέρει καποιος πόσο καιρό κάνει και τι παίζει.Το tracking number που μου έστειλαν παρασκευή το βάζω στο 17track και μου βγάζει οτι αντιστοιχει σε austrian post. Κατάσταση του πακέτου ακόμα δεν μου εμφανίζει.Τι να κάνω;; 

 

 

Για κάτσε ρε φιλαράκι. Σου έστειλαν χτες παρασκευή μια παραγγελία από ΚΙΝΑ και περιμένεις σήμερα Σάββατο να την δεις κιόλας να έχει ξεκινήσει και να είναι στον δρόμο?

Αν η απάντηση είναι ΝΑΙ, τότε πολύ άσχημα έκανες και παρήγγειλες από ΚΙΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα, εκανα μια αγορά στο ebay απο την μεγαλη βρετανια για να γλιτώσω το τελωνειο, βλέπω ομως οτι ο πωλητης εχει δυο trackings numpers ενα εγχώριο Domestic tracking JK854......GB που εχει σταλει οπως φαίνεται και ενα Global tracking UPAAB000000.......98 το UPAAB παραπέμπει σε αμερικη, θα πληρώσω τελωνείο;;  στην σελιδα του προιοντος γραφει 

Shipping service International Priority Shipping

 

Size: L15cm x W13cm x H31 cm

και ζυγιζει 6 κιλά

Επεξ/σία από spartacus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...