Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό όμως δεν είναι σίγουρο ε? Οπότε και δεν είναι 100% ασφαλες ...

Αλλα στην πληοψηφία των δεμάτων αποφεύγουν το τελωνείο?

δυστυχως δεν ξερω γιατι ειναι καινουργιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι μαγκες, μια γρηγορη ερωτηση..θελω να παρω ενα grooming tool απο αμερικη που κανει 30 δολλαρια, θα πληρωσω εξτρα?

 

ΥΓ:Λογικα το πακετο θα εχει το μεγεθος μιας ξυριστικης μηχανης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι μαγκες, μια γρηγορη ερωτηση..θελω να παρω ενα grooming tool απο αμερικη που κανει 30 δολλαρια, θα πληρωσω εξτρα?

 

ΥΓ:Λογικα το πακετο θα εχει το μεγεθος μιας ξυριστικης μηχανης

δεν μπορει κανεις να σου εγγυηθει οτι δεν θα πληρωσεις ή οτι θα πληρωσεις.υπαρχουν 3 περιπτωσεις(+1 που ειναι η DHL,UPS κλπ.)

1.δεν πληρωνεις τιποτα

2.πληρωνεις τελος παρουσιασης στο τελωνειο 3€

3.12€+24% επι της αξιας του προιοντος την οποια τιμη θα ορισει ο τελωνειακος(δεν γνωριζουμε ακριβως πως,μπορει να στηριχτει στην αξια που γραφει πανω το δεμα ή να ψαξει μονος του και να βρει μια τυχαια τιμη)

4.αν ερθει με καποια εταιρια κουριερ(DHL,UPS,FEDEX κπλ.)εχουν δικους τους τελωνειακους οι οποιοι κανουν τη δουλεια και σε ενημερωνουν για το κοστος το οποιο παντοτε ειναι παρα πολυ υψηλο,σε πολλες περιπτωσεις ξεπερνα την αξια του δεματος

Υ.Γ.Δεν θα ξαναπαντησω σε τετοιου ειδους ερητηση.εχει απαντηθει χιλιαδες φορες.Ψαξτε και τα παλαιοτερα ποστ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ξαναπαντησω σε τετοιου ειδους ερητηση.εχει απαντηθει χιλιαδες φορες.Ψαξτε και τα παλαιοτερα ποστ

 

Δηλαδή από τα 61 μηνύματα που έχεις, πόσα από αυτά είναι απάντηση σε τέτοιου είδους ερώτηση και αγανάκτησες?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες!

Θέλω να αγοράσω ένα πακέτο από ΗΠΑ, smoking accessories. Η τιμή είναι $125 (112e) το προιον + $22,75 (20,39e) τα μεταφορικά -> $147,75 (132e) και η αποστολή γίνεται με "USPS First Class International". Σύμφωνα με έναν άλλο retailer που πουλάει το προιόν (ο original δεν έδινε αυτά τα στοιχεία) το βάρος του είναι <300 γραμμάρια, και οι διαστάσεις του είναι 5*10*12cm^3, οπότε φαντάζομαι οτι και η συσκευασία δεν θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Είναι πιθανό να περάσει τελωνείο, με δεδομένα όλα τα παραπάνω; Το μέγιστο κόστος είναι τα 12e + ΦΠΑ στην αξία που θα αποφασίσει ο τελωνειακός ή παίζει κάτι με την αξία <150e; Διάβασα παλαιότερα μηνύματα στο thread αλλά βλέπω οτι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το τι θα συμβεί τελικά, γι'αυτό προσπάθησα να αναφέρω όσα περισσότερα στοιχεία ξέρω. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο, να μιλήσω π.χ. με τον πωλητή και να του πω να κάνει κάπως το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει στο ερώτημα αν το δέμα σου σταματήσει στο τελωνείο ή όχι.

Εάν ναι, υπάρχουν 3 σενάρια 1) να χρεώσουν ΦΠΑ +12€, 2) να χρεώσουν τα 3€ και 3) να βγει χωρίς χρέωση (σπάνιο αλλά πιθανό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή από τα 61 μηνύματα που έχεις, πόσα από αυτά είναι απάντηση σε τέτοιου είδους ερώτηση και αγανάκτησες?

η γκρινια ειναι και εκτος θεματος και δεν βοηθαει πουθενα.οταν ενα θεμα εχει απαντηθει χιλιαδες φορες και μπορεις να το βρεις ψαχνοντας λιγο παλαιοτερα και εσυ ρωτας ακριβως το ιδιο ειναι λιγο ενοχλητικο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δικά μου στατιστικά των τελευταίων 2 μηνών, επειδή θελω να βοηθήσω την κοινωτητα.

 

12 μικρά πακετάκια κατω των 40 ευρώ - χωρίς τελωνείο

2 κινητά Xiaomi Mi5s αξιας 250ευρώ - τελωνέιο 72 ευρώ

1 κινητό Xiaomi Mi5s αξίας 250ευρώ - χωρίς τελωνείο

 

Ολα για θεσσαλονίκη, και τα κινητά απο ίδιο πωλητή, με Singapure post, ιδιο πακετάρισμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δικά μου στατιστικά των τελευταίων 2 μηνών, επειδή θελω να βοηθήσω την κοινωτητα.

 

12 μικρά πακετάκια κατω των 40 ευρώ - χωρίς τελωνείο

2 κινητά Xiaomi Mi5s αξιας 250ευρώ - τελωνέιο 72 ευρώ

1 κινητό Xiaomi Mi5s αξίας 250ευρώ - χωρίς τελωνείο

 

Ολα για θεσσαλονίκη, και τα κινητά απο ίδιο πωλητή, με Singapure post, ιδιο πακετάρισμα!

 

 

Ποιος πωλητης εαν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

 

θελω να αγορασω ενα πινακα απο τη σελιδα www.saatchiart.com

 

https://www.saatchiart.com/art/Painting-In-It/957179/3627321/view

 

Η ερωτηση μου ειναι αν παραγγειλω απο Ελλαδα το συγκεκριμενο πινακα, θα πληρωσω τελωνειο ?

 

Εχω επισης τη λυση να μου το αγορασει ενας φιλος Αμερικανος και να μου το στειλει.

 

Με ποιο τροπο θα αποφυγω τελωνειο ?

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρήγγειλα 2 Xiaomi Redmi Note 4x απο Minideal (κινέζικο site), το δέμα γράφει πως ξεκίνησε απο Αυστρία. Αυτό σημαίνει ότι είμαι καλυμμένος και δεν χρειάζεται να φοβάμαι για επιπλέον χρεώσεις σωστά?

 

 

 25h3fba.png

Επεξ/σία από shadowstep00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Είμαι σίγουρη πως έχει χιλιοαπαντηθεί η ερώτηση μου,  δεν θα ήθελα να μου απαντησει κάποιος ξανά (γίνεται κουραστικό, προσπάθησα να το βρώ και ειδα οτι υπάρχει πληθώρα απαντήσεων αλλα δεν ξέρω αν διαβάζω τις σωστές απαντήσεις )  μονο ας μου παραθέσει το άντιστοιχο ποστ να το βρω εγω  :-)

λοιπον η μητέρα μου μένει πάνω απο 25 χρόνια αμερική και γενικά μου στέλνει με USPS κατα καιρούς πακέτα για εμένα η τα εγγόνια της  :-D δεν έχω χρεωθεί ποτε τιποτα απο τελωνείο.

 

Στίς 16.06 ομως εβαλε την αδερφή μου να στείλει κάτι για τα παιδια, εχω δεί ολη τη διαδρομή του πακέτου και βλέπω πως στις 19.06 εφτασε στο βενιζέλος και τέλος η ενημέρωση ..  :fear:

 

90% συνήθως σε κάποιες ώρες δείχνει κάποια κίνηση..σε αυτο το πακέτο τίποτα.. 

απο οσο μου είπαν (η μαμά μου)  το πακέτο δεν κοστιζει παραπάνω απο 40$ (τα εσω) τωρα ειδα στη αποδειξη πως εχουν βάλει ασφάλεια μεχρι 200$ ντοικγ! τη ρωτησα για ποιο λόγο??(την αδερφή μου) και μου ειπε οτι ανχώθηκε μην χαθεί κάτι ..χαζομάρες .. και το κόστος αποστολής γυρω στα 47$ ...οσο τα μετράω ανχώνομαι..παιζει να μου έρθει κανένα χαριτωμένο ραβασάκι απο τελωνείο? 

 

σας ευχαριστώ συγνώμη για τη χιλιοειπωμένη ερώτηση... απλα ενα αντίστοιχο ποστ να κάτσω να το διαβάσω   :-)

 

καλη συνέχεια σε όλους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...