Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/xartis_ipoxrewsewn_elta.pdf

Βλεπω για μεγιστο βαρος με τα χαρακτηριστικα που εδωσα, για ως 5 κιλα. Εγω μιλαω για 10+ απο εξωτερικο και εκτος ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δέματα εξωτερικού (επίδοση)
Τα αφικνούμενα Δέματα Εξωτερικού επιδίδονται από τις θυρίδες των ταχυδρομικών γραφείων, αφού ο παραλήπτης έχει ειδοποιηθεί με ειδοποιητήριο για την άφιξή τους.
Σε ειδικές περιπτώσεις επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη με την καταβολή πρόσθετου τέλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/xartis_ipoxrewsewn_elta.pdf

Βλεπω για μεγιστο βαρος με τα χαρακτηριστικα που εδωσα, για ως 5 κιλα. Εγω μιλαω για 10+ απο εξωτερικο και εκτος ΕΕ.

 

Καλό είναι να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

Η κουβέντα που έγινε στην προηγούμενη σελίδα αφορά σε δέματα εξωτερικού που έρχονται από τρίτες χώρες και σ' αυτή την κουβέντα έγραψες (# 4991) την προσωπική σου εμπειρία.

Σε επόμενο post (# 4994) γράφεις για παράδοση "κούτας βάρους 10+ κιλών μη συστημένη/express", χωρίς να διευκρινίζεις αν πρόκειται για δέμα από το εσωτερικό ή από το εξωτερικό και στο τελευταίο σου post (# 4996) διευκρινίζεις από το εξωτερικό.

 

Εάν διάβαζες προσεκτικά το χάρτη υποχρεώσεων των ΕΛΤΑ, θα έβρισκες στο σχετικό κεφάλαιο (σελίδα 7) τα παρακάτω:

 

Δέματα εξωτερικού (επίδοση)

Τα αφικνούμενα Δέματα Εξωτερικού επιδίδονται από τις θυρίδες των ταχυδρομικών γραφείων, αφού ο παραλήπτης έχει ειδοποιηθεί με ειδοποιητήριο για την άφιξή τους. Σε ειδικές περιπτώσεις επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη με την καταβολή πρόσθετου τέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω για το εξωτερικο, ως απαντηση στον basketballfan μιας και εθιξε την περιπτωση του. Επειδη αγοραζω και εγω με τον ιδιο τροπο, μου εχουν ερθει ετσι δεματα υπο την ευγενικη κινηση του. Και επειδη σχετικα προσφατα παρελαβε θειος μου μεγαλο δεμα εκτος ΕΕ, επισης ο ταχυδρομος της περιοχης του ειχε την καλοσυνη να τον βγαλει απο την δυσκολη θεση να τρεχει μεχρι το ταχυδρομειο του για να το παραλαβει.

Δια νομου ο ταχυδρομος, κατω απο αυτες τις προυποθεσεις, απο οτι γνωριζω αλλα και διαβαζω, δεν ειναι υποχρεωμενος να παει το δεμα, αλλα να ακολουθησει τα παραπανω.

Υπαρχουν και εξαιρεσεις και πολυ απλα αυτες αναφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

corrected :D

Μιλαω για το εξωτερικο, ως απαντηση στονστην basketballfan μιας και εθιξε την περιπτωση του. Επειδη αγοραζω και εγω με τον ιδιο τροπο, μου εχουν ερθει ετσι δεματα υπο την ευγενικη κινηση του. Και επειδη σχετικα προσφατα παρελαβε θειος μου μεγαλο δεμα εκτος ΕΕ, επισης ο ταχυδρομος της περιοχης του ειχε την καλοσυνη να τον βγαλει απο την δυσκολη θεση να τρεχει μεχρι το ταχυδρομειο του για να το παραλαβει.

Δια νομου ο ταχυδρομος, κατω απο αυτες τις προυποθεσεις, απο οτι γνωριζω αλλα και διαβαζω, δεν ειναι υποχρεωμενος να παει το δεμα, αλλα να ακολουθησει τα παραπανω.

Υπαρχουν και εξαιρεσεις και πολυ απλα αυτες αναφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μιλαω για το εξωτερικο, ως απαντηση στον basketballfan μιας και εθιξε την περιπτωση του. Επειδη αγοραζω και εγω με τον ιδιο τροπο, μου εχουν ερθει ετσι δεματα υπο την ευγενικη κινηση του. Και επειδη σχετικα προσφατα παρελαβε θειος μου μεγαλο δεμα εκτος ΕΕ, επισης ο ταχυδρομος της περιοχης του ειχε την καλοσυνη να τον βγαλει απο την δυσκολη θεση να τρεχει μεχρι το ταχυδρομειο του για να το παραλαβει.

Δια νομου ο ταχυδρομος, κατω απο αυτες τις προυποθεσεις, απο οτι γνωριζω αλλα και διαβαζω, δεν ειναι υποχρεωμενος να παει το δεμα, αλλα να ακολουθησει τα παραπανω.

Υπαρχουν και εξαιρεσεις και πολυ απλα αυτες αναφερα.

Τα μόνα δέματα που μου έχουν έρθει σπίτι ήταν πολύ μικρά που χωρούσαν στο γραμματοκιβώτιο, για όλα τα άλλα μου έρχεται ειδοποίηση. Απλώς επειδή το συγκεκριμένο είναι και μεγάλο και χωρίς tracking number, δεν ήξερα ποια είναι η όλη διαδικασία.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις παρεμπιπτόντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα δέματα που μου έχουν έρθει σπίτι ήταν πολύ μικρά που χωρούσαν στο γραμματοκιβώτιο, για όλα τα άλλα μου έρχεται ειδοποίηση. Απλώς επειδή το συγκεκριμένο είναι και μεγάλο και χωρίς tracking number, δεν ήξερα ποια είναι η όλη διαδικασία.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις παρεμπιπτόντως.

Ολα καλα, να εχεις το νου σου για το χαρτι που σου λεει να πας να παραλαβεις το συστημενο δεμα με την ταυτοτητα σου.

Εχει την ταση να μπλεκεται με διαφημιστικά φυλλαδια, οπου με εχει καψει αυτο ουκ ολιγες φορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα Έχω ένα θέμα και χρειάζομαι βοήθεια. Έκανα μια παραγγελία από Αμερική η οποία έρχεται μέσω USPS. Το δέμα συνολικά κοστίζει 312 ευρώ εκ των οποίων τα 55 είναι για την USPS. Το δέμα έφυγε από Αμερική στις 28/5 και ήταν Αθήνα στις 29/5. Από το πρωί στις 30/5 έγινε Processed Through Facility και λίγη ώρα μετά ήταν στο Customs Clearance. Από τότε περίμενα το δέμα μου να φύγει από κει και να βρεθεί στην πόρτα μου (Δυστυχώς δεν γνώριζα τα περί τρίτων χωρών). Σήμερα πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι λογικά θα περιμένω έναν με ενάμισι μήνα! Έχω αρχίσει να διερευνώ το θέμα και ανησυχώ όλο και περισσότερο. Παρακαλώ βοηθήστε. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι το δέμα σου έρχεται με USPS (αμερικάνικο ταχυδρομείο) και όχι την UPS (courier), γιατί αφενός το ποσό που γράφεις για μεταφορικά είναι αρκετά μεγάλο αφετέρου δεν μπορεί να έφτασε στην Ελλάδα σε μια μέρα.

 

Εάν θέλεις, γράψε το tracking # ή στείλε το με πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι το δέμα σου έρχεται με USPS (αμερικάνικο ταχυδρομείο) και όχι την UPS (courier), γιατί αφενός το ποσό που γράφεις για μεταφορικά είναι αρκετά μεγάλο αφετέρου δεν μπορεί να έφτασε στην Ελλάδα σε μια μέρα.

 

Εάν θέλεις, γράψε το tracking # ή στείλε το με πμ.

 

Απόλυτα σίγουρος. Και αν δεν κάνω λάθος ήρθε αεροπορικώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε μικρο δεματακι (ενας ανταπτορας για φακο ) απο Κινα με απλο ταχυδρομειο αξιας κατω απο 10Ευρω

 

Δεν πληρωσα τιποτα επιπλεον (αναφερομαι στο 3 ευρω τελος παρουσιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα σίγουρος. Και αν δεν κάνω λάθος ήρθε αεροπορικώς. 

 

Τα δέματα από Αμερική που ταξιδεύουν με το ταχυδρομείο δεν έρχονται ποτέ μέσα σε μια μέρα γιατί κάνουν στάση/εις σε ευρωπαικές πόλεις πριν φτάσουν στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα ομάδα Έχω ένα θέμα και χρειάζομαι βοήθεια. Έκανα μια παραγγελία από Αμερική η οποία έρχεται μέσω USPS. Το δέμα συνολικά κοστίζει 312 ευρώ εκ των οποίων τα 55 είναι για την USPS. Το δέμα έφυγε από Αμερική στις 28/5 και ήταν Αθήνα στις 29/5. Από το πρωί στις 30/5 έγινε Processed Through Facility και λίγη ώρα μετά ήταν στο Customs Clearance. Από τότε περίμενα το δέμα μου να φύγει από κει και να βρεθεί στην πόρτα μου (Δυστυχώς δεν γνώριζα τα περί τρίτων χωρών). Σήμερα πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι λογικά θα περιμένω έναν με ενάμισι μήνα! Έχω αρχίσει να διερευνώ το θέμα και ανησυχώ όλο και περισσότερο. Παρακαλώ βοηθήστε. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

 

Δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση το δέμα σου να έφυγε με USPS και να ήρθε σε μια μέρα.

 

Τι βάρος και τι διαστάσεις έχει το δέμα που κόστισε 55 ευρώ με απλό ταχυδρομείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Αν καταλαβαίνω σωστά απο τα όσα διάβασα στο τόπικ το κόστος εκτελωνισμου, τα 80 ευρω, είναι στανταρ και μπορούν να χρεωθούν θεωρητικά ακόμα κι αν το δεμα κοστίζει 22,1 ευρώ, σωστα;

Αυτό το 80άρι είναι ελληνική πατέντα; Γιατί ενας φίλος μου Αγγλία για παραγγελία 30 δολαρίων πλήρωσε έξτρα συνολικά 10 λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Αν καταλαβαίνω σωστά απο τα όσα διάβασα στο τόπικ το κόστος εκτελωνισμου, τα 80 ευρω, είναι στανταρ και μπορούν να χρεωθούν θεωρητικά ακόμα κι αν το δεμα κοστίζει 22,1 ευρώ, σωστα;

Αυτό το 80άρι είναι ελληνική πατέντα; Γιατί ενας φίλος μου Αγγλία για παραγγελία 30 δολαρίων πλήρωσε έξτρα συνολικά 10 λίρες.

Δεν καταλαβες καθολου καλά, δεν υπαρχει καμια ταριφα 80 ευρω και οι χρεωσεις που μπαινουν ειναι οι νόμιμες και προκυπτουν βασει της αναγραφόμενης αξιας CIF ή της αξιας που θα ορισει ο τελωνειακός αν θεωρήσει οτι η αναγραφόμενη δεν ειναι η πραγματική ή αναγράφεται η ενδειξη ''gift'' κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...