Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικα λυθηκαν τα χερια μας με αυτες τις μεθοδους

Νομίζω αναφέρονται στο "Priority Direct Mail". Αυτό είναι το PostNL. Απλά για να μην γίνει μπέρδεμα επειδή μοιάζουν τα ονόματα με το Gearbest. Το αντίστοιχο Priority line του banggood είναι αυτό που αναφέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Εχει παραγγειλει καποιος με Priority Direct Mail του Banggood?

 

Μόνο με Priority παραγγέλνω από Bangood. Από το Νοέμβρη μέχρι σήμερα έχω γύρω στις 25 παραγγελίες, όλες ήρθαν εντός 15 ημερών και για καμία δεν πλήρωσα τελωνείο (δεν πλήρωσα καν τέλος παρουσίας τελωνείου). Γενικώς, προσέχω να μην ξεπερνάω τα 22 ευρώ CIF, αλλά από τις 25 οι 10 περίπου το ξεπέρναγαν και πάλι δεν μπήκαν τελωνείο. Τουλάχιστον η μία από αυτές (η οποία είχε CIF γύρω στα 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά) μπήκε τελωνείο, ανοίχτηκε και πάλι δεν πλήρωσα τίποτα.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο support τους μου είπαν ότι με το Priority Direct Mail δεν θα πληρώσω τελωνείο και φόρους.

 

Ε, άμα σου είπαν έτσι οι Κινέζοι να κοιμάσαι ήσυχος. Είμαι σίγουρος ότι το έχουν υπό έλεγχο και δεν το λένε μόνο και μόνο για να σου πουλήσουν.

 

 

Μία βδομάδα στα ΕΛΤΑ και μιλάς για καθυστέρηση στο άνοιγμα του σάκου;

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει αντίστοιχα posts.

 

Πάντως, η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι από τη στιγμή που μπαίνει το δέμα Ελλάδα το έχω στα χέρια μου maximum σε 3 εργάσιμες. Δεν μου έχει καθυστερήσει ποτέ δέμα περισσότερο από 3 εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, άμα σου είπαν έτσι οι Κινέζοι να κοιμάσαι ήσυχος. Είμαι σίγουρος ότι το έχουν υπό έλεγχο και δεν το λένε μόνο και μόνο για να σου πουλήσουν.

Δεν νομίζω να υπονόησα ότι θα κοιμάμαι ήσυχος. Ψωνίζω σχεδόν μια 10ετια από το εξωτερικό οπότε γνωρίζω τι παίζει.

 

Κράτησα το transcript της συνομιλίας ώστε σε μελλοντική μου παραγγελία, αν κάτσει η στραβή να τους το δείξω, τουλάχιστον να καταφέρω να πάρω full refund (συμπ. των εξόδων του shipping).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν νομίζω να υπονόησα ότι θα κοιμάμαι ήσυχος. Ψωνίζω σχεδόν μια 10ετια από το εξωτερικό οπότε γνωρίζω τι παίζει.

 

Αν ψωνίζεις σχεδόν μία δεκαετία, τότε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι δεν μπορεί κανένα μαγαζί να σου εγγυηθεί αν ένα δέμα θα περάσει ή δεν θα περάσει τελωνείο. Θεωρείς λογικό να ξέρει το support του banggood τι ισχύει και τι όχι σε δημόσια υπηρεσία ενός άλλου κράτους; Είπαν εκεί μια παπάτζα για να σε καθησυχάσουν έτσι ώστε να ψωνίσεις, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους λάβεις και στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψωνίζεις σχεδόν μία δεκαετία, τότε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι δεν μπορεί κανένα μαγαζί να σου εγγυηθεί αν ένα δέμα θα περάσει ή δεν θα περάσει τελωνείο. Θεωρείς λογικό να ξέρει το support του banggood τι ισχύει και τι όχι σε δημόσια υπηρεσία ενός άλλου κράτους; Είπαν εκεί μια παπάτζα για να σε καθησυχάσουν έτσι ώστε να ψωνίσεις, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους λάβεις και στα σοβαρά.

 

Δεν μπορεί να μου εγγυηθεί αν θα περάσει τελωνείο ή όχι, αλλά προφανώς και μπορεί να μου εγγυηθεί αν θα πληρώσω τελωνειακά τέλη ή όχι (μπορείς να ξαναδιαβάσεις το αρχικό μου post). Οι τρόποι για να γίνει αυτό έχουν αναφερθεί πολλάκις στο συγκεκριμένο topic.

 

Καλό είναι λοιπόν να διαβάζουμε καλά τι γράφει ο άλλος πριν αρχίσουμε να πετάμε ειρωνείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν μπορεί να μου εγγυηθεί αν θα περάσει τελωνείο ή όχι, αλλά προφανώς και μπορεί να μου εγγυηθεί αν θα πληρώσω τελωνειακά τέλη ή όχι (μπορείς να ξαναδιαβάσεις το αρχικό μου post). Οι τρόποι για να γίνει αυτό έχουν αναφερθεί πολλάκις στο συγκεκριμένο topic.

 

Καλό είναι λοιπόν να διαβάζουμε καλά τι γράφει ο άλλος πριν αρχίσουμε να πετάμε ειρωνείες.

 

Δεν ξέρω ποιό εννοείς αρχικό σου post, πήγα 5 σελίδες πίσω και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Από εκεί και πέρα, απάντησα επάνω σε αυτό που είπες:

 

 

Στο support τους μου είπαν ότι με το Priority Direct Mail δεν θα πληρώσω τελωνείο και φόρους.

 

Το support του banggood δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ούτε αν θα πληρώσεις τελωνείο, ούτε αν θα πληρώσεις φόρους. Θα έπρεπε να ξέρουν τον τελωνειακό κώδικα κάθε κράτους παπαγαλία και εκτός αυτού θα έπρεπε να ξέρουν και τι ισχύει σε κάθε τελωνείο κάθε κράτους συγκεκριμένα, πράγματα παράλογα.

 

Στην Ελλάδα, με Priority Direct Mail πάντα υπάρχουν τα ενδεχόμενα:

 

α) Να πληρώσεις 3 ευρώ τέλος παρουσίας αν το δέμα έχει κάτω από 22 ευρώ CIF

 

και

 

β) να φορολογηθείς και να δασμολογηθείς κατά τα γνωστά αν το δέμα έχει πάνω από 22 ευρώ CIF.

 

Προσωπικά, όπως είπα και παραπάνω, δεν έχω πληρώσει ποτέ τίποτα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι υπαρκτό το ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια εδω παει ταξίδια στο εξωτερικο ο κοσμος και τον λουζει κρυος ιδρωτας οταν ψωνιζει κατι μην τυχόν και τον φορολογήσουν στο αεροδρομιο. Τα τελωνεια υπάρχουν παντου, υπήρχαν και πριν απο εμάς.

Υπηρχαν και αλλες χωρες που ανέκαθεν θεωρειτο οτι ειχαν αυστηρα τελωνεια, πολυ πριν ξυπνησουν οι δικοι μας, οπως πχ τα ιταλικα τελωνεια. Αν υπηρχε σιγουρη λυση οι κινεζοι θα την ηξεραν θεωρω. Οι λύσεις που βλεπουμε ειναι μεθοδοι που εφαρμοζονταν για αποστολες σε άλλες χωρες και μεχρι τώρα δεν χρειαζοταν να εφαρμοστουν και για αποστολες προς τη δικη μας καθως περνουσαν με απλο ταχυδρομειο τα παντα αβερτα κουβερτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...