Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλεον εχει.Flat Rate shipping Europe Registered

Το εχει σε ολα τα προιοντα η επιλεκτικα σε καποια  ?

 

γιατι εγω δεν το βρηκα ?

 

Τελικα το priority line του banggood τι ειναι ???

Επεξ/σία από nmamag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πριν 2 βδομάδες παρέλαβα άσε aliexpress Μαλαισία 2 registered δεματάκια χωρίς να περάσουν τελωνείο (3€). Από ότι κατάλαβα άσε το forum εδώ πολλοί περίμεναν πράγματα αρα θα υπήρχε μεγάλος όγκος. τα δέματα μου δεν είχαν όγκο κινητού. Άρα κατάλαβα πως όταν γίνεται χαμός από δέματα έχεις περισσότερες πιθανότητες να γλυτώσεις και τα 3 €. Για πολύ φθηνά gadgetakia έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο site εκτός από το aliexress ; τα gearbest που γράφετε δεν έχει ούτε την μισή γκάμα από του Aliexpress...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 βδομάδες παρέλαβα άσε aliexpress Μαλαισία 2 registered δεματάκια χωρίς να περάσουν τελωνείο (3€). Από ότι κατάλαβα άσε το forum εδώ πολλοί περίμεναν πράγματα αρα θα υπήρχε μεγάλος όγκος. τα δέματα μου δεν είχαν όγκο κινητού. Άρα κατάλαβα πως όταν γίνεται χαμός από δέματα έχεις περισσότερες πιθανότητες να γλυτώσεις και τα 3 €. Για πολύ φθηνά gadgetakia έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο site εκτός από το aliexress ; τα gearbest που γράφετε δεν έχει ούτε την μισή γκάμα από του Aliexpress...

το gearbest που γραφουμε,το γραφουμε γιατι ειναι ενα απο τα πιο αξιοοιστα site.για gadgets τσεκαρε το geek,ebay,amazon(λιγο ακριβο).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξερω οτι με DHL περναει 100% τελωνείο ειναι η μονη επιλογη που αποφεύγουμε για αγορες εκτος ΕΕ, επισης σου χρεώνουν υπερβολικα πολλα για των εκτελωνισμό, καμια σχεση με τον ΕΛΤΑ που πληρώνεις 24%+12ευρω...

 

Αν οι προηγούμενες παραγγελίες σου αν ηταν ρουχα κτλ ???. μάλλον δεν μπορούσαν να τα κοστολογισουν γι αυτό δεν περάσαν..

 

Αυτη είναι  η γνώμη μου ελπίζω να βοήθησα..

Γεια σας! Οι δύο προηγούμενες παραγγελίες μου ήταν καλλυντικά και ήρθε με DHL από αμερική και αυτη που παρέλαβα την Πεμπτη ήταν φόρεμα και ήρθε με DHL από Hong Kong. 

Ειλικρινα δεν έχω βγάλει ακρη για το τι και πως. Έχω ρωτήσει τα site που εκανε τις παραγγελιες και μου είπαν πως δεν πλήρωσαν αυτοί κανένα φόρο εκ μέρους μου και καταλήγουμε στο γεγονός οτι ήμουν αρκετά τυχερη τόσες φορες. 

 

Οσο για αυτή που μου ζητήθηκε να πληρωσω για τον εκτελωνισμο ήταν μαγίο και ήρθαν με DHL. Με πηραν τηλεφωνο και μου ζητησαν να τος στειλω την παραγγελια το ΑΦΜ μου και τη ΔΟΥ μου ώστε να υπολογίσουν το ποσο που θα πρεπει να πληρωσω. Συγκεκριμένα μου ζητάνε να πληρώσω περίπου 119 ΕΥΡΩ (όπως ανέφεραν στο εμαιλ τους την παρασκευη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου απάντησα και στο προηγούμενο post, αυτή είναι η συνηθισμένη διαδικασία με τις αποστολές με courier, αφού χρεώνουν, εκτός από τα έξοδα εκτελωνισμού, και αμοιβή εκτελωνιστή.

Μπορείς να εκτελωνίσεις μόνη σου, εάν έχεις χρόνο, αλλά και πάλι θα πληρώσεις τη διασάφηση (γύρω στα 35€) αντί για την αμοιβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@eirini1991!

 

Κατ' αρχάς, καλώς όρισες στο forum

 

Οι παραλαβές  δεμάτων με courier από τρίτες χώρες που περιγράφεις είναι αντίθετες με όσα γνωρίζουμε και συζητάμε σ' αυτό και άλλα fora όλα τα χρόνια.. Και αυτό επιβεβαιώνεται από τους τιμοκαταλόγους των εταιρειών αυτών. 

 

Επομένως, το τελευταίο σου δέμα φαίνεται ότι ακολούθησε τη συνηθισμένη διαδικασία.

Γεια σας και σας ευχαριστω!

Έχω διαβασει διαφορα ποστ σας που εξηγείτε το τι και το πως εισαγωγης δεματων απο τρίτες χώρες. Αυτές τις μέρες διαβαζω συνεχεια για να μπορεσω να καταλαβω τι συνεβει με τις παραγγελιες μου. Δεν μπορω να δεχτω οτι για 4 φόρες ήμουν απλά τυχερη και δεν πληρωσα εκτελωνισμό. Και την τελευταια φορα καλούμε να πληρωσω 119 ευρω για μαγιο αξίας 94 ευρω. 

Έχω ρωτήσει όλα τα sites που εκανα παραγγελίες και όλοι τους μου έχουν πει το ίδιο πως δεν πληρωσαν customs για λογαριασμό μου και οτι ξερουν τι έχει γινει.

Νομιζω θα παραμεινει μυστηριο και απλα θα σταματησω να παραγγελνω απο sites εκτος ευρωπης :( 

Μήπως στην παραγγελία από το Χονγκ Κονγκ είχες προπληρώσει τους φόρους;

Γεια σας! Μακαρι να ειχα και θα μου έλυνε το μυστηριο. Αλλα δεν ειχα πληρωσει τιποτα απο φόρους. Το μόνο που είχα πληρωσει και για τις δυο παραγγελιες απο το Hong Kong ηταν τα μεταφορικα προς την Ελλάδα. 

Όπως σου απάντησα και στο προηγούμενο post, αυτή είναι η συνηθισμένη διαδικασία με τις αποστολές με courier, αφού χρεώνουν, εκτός από τα έξοδα εκτελωνισμού, και αμοιβή εκτελωνιστή.

Μπορείς να εκτελωνίσεις μόνη σου, εάν έχεις χρόνο, αλλά και πάλι θα πληρώσεις τη διασάφηση (γύρω στα 35€) αντί για την αμοιβή.

Σας ευχαριστω και παλι. 

Θα μπορουσατε να με ενημερωσετε για το πως μπορω να το εκτελωνίσω μόνη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα μπορουσατε να με ενημερωσετε για το πως μπορω να το εκτελωνίσω μόνη μου;

 

Η διαδικασία περιγράφεται στο akouseto και το σχετικό link αναφέρεται στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία περιγράφεται στο akouseto και το σχετικό link αναφέρεται στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου.

 

Σας ευχαριστω! Θα το κοιταξω τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το μηχανικό keyboard αξίας 40€ Που αγόρασα απο gearbest και αποστολή με post NL βρισκόμαστε στο παρακάτω..

 

Δεν έχω ιδέα ακόμη αν θα μπεί κάποια χρέωση ,θα παραλάβω απλό ταχυδρομείο η ΕΛΤΑ κουριερ..

 

  • 4/6/2017, 02:11:33 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

 

  • 3/6/2017, 06:27:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

  • 15/5/2017, 08:19:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει σε ολα τα προιοντα η επιλεκτικα σε καποια  ?

 

γιατι εγω δεν το βρηκα ?

 

Τελικα το priority line του banggood τι ειναι ???

πως να το βρεις αφου δεν υφίσταται αυτο το είδος αποστολής στο banggood (flat rate shipping europe registered??? μπορει και να μας τρολλαραν!) .

Αυτος που το ανεφερε μονο μπορει να μας διαφωτίσει.  Εκτος και αν ειναι σε καποια συγκεκριμενα προιοντα καποια συγκεκριμενης αποθηκης απο τις δεκάδες απο τις οποιες αποστελλει προιοντα και τις οποιες δεν μπορεις να φιλτραρεις μεσω της σελιδας τους.

Οσο για το priority line και εγω το εξεφρασα σαν απορία αλλα μαλλον κανεις δεν εχει γνωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορα τις αποθηκες του Hong Kong και δέματα μέχρι 2 κιλά.

πως να το βρεις αφου δεν υφίσταται αυτο το είδος αποστολής στο banggood (flat rate shipping europe registered??? μπορει και να μας τρολλαραν!) .

Αυτος που το ανεφερε μονο μπορει να μας διαφωτίσει. Εκτος και αν ειναι σε καποια συγκεκριμενα προιοντα καποια συγκεκριμενης αποθηκης απο τις δεκάδες απο τις οποιες αποστελλει προιοντα και τις οποιες δεν μπορεις να φιλτραρεις μεσω της σελιδας τους.

Οσο για το priority line και εγω το εξεφρασα σαν απορία αλλα μαλλον κανεις δεν εχει γνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και οχι.Απαντησα πιο πανω στο τι και ποιο ειναι το Priority Line του Bangood

 

Νομίζω αναφέρονται στο "Priority Direct Mail". Αυτό είναι το PostNL. Απλά για να μην γίνει μπέρδεμα επειδή μοιάζουν τα ονόματα με το Gearbest. Το αντίστοιχο Priority line του banggood είναι αυτό που αναφέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...