Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα σήμερα από GB με Priority Line το Xiaomi Mi Pad 3 230e + 23e το Priority Line χωρίς καμιά επιβάρυνση από ελληνικό τελώνιο, δουλεύει 100% αφτί η επιλογή, όπως σωστά είπε ο φίλος Σωτος..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρέλαβα σήμερα από GB με Priority Line το Xiaomi Mi Pad 3 230e + 23e το Priority Line χωρίς καμιά επιβάρυνση από ελληνικό τελώνιο, δουλεύει 100% αφτί η επιλογή, όπως σωστά είπε ο φίλος Σωτος..

To gearbest δε μου βγαζει πλεον την επιλογη για priority line shipping. 

Οι επιλογες ειναι 2. Flat rate shipping (free) και expedited shipping (δλδ DHL...μακρυα απο εμας!). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gearbest δε μου βγαζει πλεον την επιλογη για priority line shipping. 

Οι επιλογες ειναι 2. Flat rate shipping (free) και expedited shipping (δλδ DHL...μακρυα απο εμας!). 

 

Μόλις έκανα δοκιμή για το συγκεκριμένο tablet:

 

ngQfxSZ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γενικα οταν παραγγελνετε με EU express βαζετε πραμα μεσα στην παραγγελια!κατεβαζετε τα μεταφορικα.αν δεν εχετε να βαλετε κατι ρωτησε φιλους,συγγενεις,αδερφια,γονεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο xiaomi mi5 οπως και σε οτι κινητο δοκιμασα αυτη η επιλογη για priority line δεν φαινεται να ειναι διαθεσιμη εκτος αν κανω κατι λαθος.

μαλλον επελεξες την αποθηκη HK(χονγκ κονγκ).μονο απο κινα το EU express.η αποθηκη του χονγκ κονγκ στελνει με singapore post που αποφευγουμε οχι μονο για λογους τελωνειου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γενικα οταν παραγγελνετε με EU express βαζετε πραμα μεσα στην παραγγελια!κατεβαζετε τα μεταφορικα.αν δεν εχετε να βαλετε κατι ρωτησε φιλους,συγγενεις,αδερφια,γονεις!

Ναι και εγώ το συνιστώ αυτό οσο πιο πολλα τοσο πεφτουν τα μεταφορικα, μας ελυσε τα χερια αυτη η επιλογη ρωτισα και το  suport μπορεις να φερεις μεγαλες κουτες και τα λοιπα χωρις να ανησυχείς για το τελωνείο..

Ηρθε η ωρα για ενα drone της προκοπης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον επελεξες την αποθηκη HK(χονγκ κονγκ).μονο απο κινα το EU express.η αποθηκη του χονγκ κονγκ στελνει με singapore post που αποφευγουμε οχι μονο για λογους τελωνειου

Τώρα λύθηκε το μυστήριο. Σε ευχαριστώ. Επιλεγουμε λοιπόν απο τις επιλογες να εμφανιζονται μονο αποτελέσματα της κινέζικης αποθηκης γιατι μονο απο εκει στελνουν με τριγωνική αποστολή. Μεθοδος που οπως λενε ολοι διαφεύγει του τελωνείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους!

 

Θα ήθελα την γνώμη σας. Μέχρι σήμερα έχω παραγγείλει τρεις φορές από χώρα εκτός Ευρωπαϊκής ζώνης.

 

Για παράδειγμα πέρσι περίπου τέτοιο καιρό είχα κάνει παραγγελία άνω των 150 USD και μου σταλθηκε από Hong Kong μέσω της Fedex. Όλα μια χαρά, κανείς δεν με πήρε από το τελωνείο για να πληρώσω εκτελωνισμό.

 

Πριν ένα μήνα περίπου ξανά έκανα παραγγελία της τάξης των 128 USD και μου στάλθηκε από Αμερική. Και ξανά το έβαλα στο σπίτι μου από την DHL χωρίς να πληρώσω τίποτα περισσότερο.

 

Πριν μια εβδομάδα πραγματοποιώ ταυτόχρονα δύο παραγγελίες. Εκ των οποίων η μία ήταν του κόστους των 210 USD και στάλθηκε από Hong Kong μέσω της DHL express. Την οποία την παρέλαβα ΣΗΜΕΡΑ χωρίς να πληρώσω τίποτα επιπλέον.

 

Η άλλη ανέρχεται στα 150 USD και στάλθηκε από Αυστραλία μέσω της DHL express. Σήμερα με παίρνουν τηλέφωνό από την DHL και με ενημερώνουν πως το δέμα μου θα σταλεί για εκτελωνισμό και σε δύο περίπου ημέρες θα λάβω ένα εμαιλ για το ποσό που θα καλεστώ να πληρώσω για να το εκτελωνίσω.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλες τις προηγούμενες φορές δεν χρειάστηκα να πληρώσω κάτι επιπλέον και αυτή την φόρα με καλούν. Βασικά μου φαίνεται κουλό να ήμουν τόσες φορές τυχερή και στην τέταρτη να μου ζητήθηκε.

 

Θα μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη σας;

 

Σας ευχαριστώ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξερω οτι με DHL περναει 100% τελωνείο ειναι η μονη επιλογη που αποφεύγουμε για αγορες εκτος ΕΕ, επισης σου χρεώνουν υπερβολικα πολλα για των εκτελωνισμό, καμια σχεση με τον ΕΛΤΑ που πληρώνεις 24%+12ευρω...

 

Αν οι προηγούμενες παραγγελίες σου αν ηταν ρουχα κτλ ???. μάλλον δεν μπορούσαν να τα κοστολογισουν γι αυτό δεν περάσαν..

 

Αυτη είναι  η γνώμη μου ελπίζω να βοήθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@eirini1991!

 

Κατ' αρχάς, καλώς όρισες στο forum

 

Οι παραλαβές  δεμάτων με courier από τρίτες χώρες που περιγράφεις είναι αντίθετες με όσα γνωρίζουμε και συζητάμε σ' αυτό και άλλα fora όλα τα χρόνια.. Και αυτό επιβεβαιώνεται από τους τιμοκαταλόγους των εταιρειών αυτών. 

 

Επομένως, το τελευταίο σου δέμα φαίνεται ότι ακολούθησε τη συνηθισμένη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μήπως στην παραγγελία από το Χονγκ Κονγκ είχες προπληρώσει τους φόρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενημέρωση από εμένα . Η παραγγελία είχε φτάσει Ελλάδα στις 29 Απριλίου και μέχρι 24 Μαΐου δεν είχε δώσει σημεία ζωής και μετά μόλις έκανα dispute εμφανίστηκε στον Ελτα ίσως και να είναι τυχαίο . . . μετα έλεγε πως θα πάει απευθείας από αεροδρόμιο στο στο σημείο που πάει μετά το κδ Αττικής αλλά τελικά πέρασε από κδ Αττικής λάθος θα κάνανε αλλά οκ. Στις 31 το πρωί το παρέλαβα και όλα καλά αν και άργησε και μου έσπασε τα νεύρα σου σχεδόν ένα μήνα στην Ελλάδα ο Ελτα δεν το εμφάνιζε πάλι καλά όμως που δεν μπήκε τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To banggood εχει καποιο αντιστοιχο ειδος αποστολης για αποφυγη τελωνειου, όπως εχουν και τα Gearbest Vickmall?

Βλεπω ενα ''priority direct'' αλλα μου φαινεται φθηνο για να ειναι κατι αντιστοιχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον εχει.Flat Rate shipping Europe Registered

To banggood εχει καποιο αντιστοιχο ειδος αποστολης για αποφυγη τελωνειου, όπως εχουν και τα Gearbest Vickmall?

Βλεπω ενα ''priority direct'' αλλα μου φαινεται φθηνο για να ειναι κατι αντιστοιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...