Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρελαβα εχτες κινητο αξιας 260 ευρω και πληρωσα τελωνειο 84 ευρω

εστειλα στο support του gearbest το χαρτι απο το τελωνειο και η απαντηση ειναι η παρακατω

 

As you are our valuable customer, we would like to bear part of the custom fee for you. We can offer you a refund 50 USD as the compensation.

Please consider the following options for the refund:

 

1.Refund it on your wallet (store credit) for more discount.

We will refund and exceptionally reward you with extra points (e.g. If your refund is 1 USD=2 points, 3 USD=3*2 points=>get 6 points etc)

 

You can use both your wallet and points to purchase your future products.

 

Learn more about wallet benefits :http://www.gearbest.com/about/gb-wallet.html

Learn more about points from http://www.gearbest.com/about/about-points.html

 

2. Refund on your original account

- For credit card refund, it may take up 7 to 14 business days to appear in your account.

This delay entirely depends on your credit card company and its intermediaries.

 

Please kindly let us know your decision.

 

 

με λιγα λογια refund 50 δολλαρια δηλαδη 40 ευρω

η πρωτη επιλογη δλδ το gb wallet δινει διπλους ποντους λεει (σημαινει και διπλασια ευρω??)

το εχει κανει ετσι κανεις, συμφερει καλυτερα?

απ οτι εψαξα γινεται να κανεις αναληψη το υπολοιπο του wallet σου παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παρελαβα εχτες κινητο αξιας 260 ευρω και πληρωσα τελωνειο 84 ευρω

εστειλα στο support του gearbest το χαρτι απο το τελωνειο και η απαντηση ειναι η παρακατω

 

 

 

με λιγα λογια refund 50 δολλαρια δηλαδη 40 ευρω

η πρωτη επιλογη δλδ το gb wallet δινει διπλους ποντους λεει (σημαινει και διπλασια ευρω??)

το εχει κανει ετσι κανεις, συμφερει καλυτερα?

απ οτι εψαξα γινεται να κανεις αναληψη το υπολοιπο του wallet σου παντως

 

Δεν επρεπε να σου κανουν refund ολο το ποσο σε ευρω ;; (οχι μονο 40 ευρω)

 

σε τηλ μου στα ελτα  μου ειπαν οτι ειναι τελωνειο 2 παραγγελιες με priority ?? 44 μερες απο αγορα ελεος 
 
προφανώς μας τρολαρουν η βρηκαν τροπο να σταματήσουν και τα priority

 

Με αυτο που εγραψες με ανυσηχεις (παρηγγειλα και εγω με priority..το πρωτο πακετο δεν περασει τελωνειο)

 

Το δευτερο θα ερθει σε κανα 25ημερο και ειναι αξιας πανω απο 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρελαβα εχτες κινητο αξιας 260 ευρω και πληρωσα τελωνειο 84 ευρω

εστειλα στο support του gearbest το χαρτι απο το τελωνειο και η απαντηση ειναι η παρακατω

 

 

 

με λιγα λογια refund 50 δολλαρια δηλαδη 40 ευρω

η πρωτη επιλογη δλδ το gb wallet δινει διπλους ποντους λεει (σημαινει και διπλασια ευρω??)

το εχει κανει ετσι κανεις, συμφερει καλυτερα?

απ οτι εψαξα γινεται να κανεις αναληψη το υπολοιπο του wallet σου παντως

Πότε έκανες την παραγγελία και πότε έγινε η αποστολή απο εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστειλα κι αλλο μηνυμα στο support να ρωτησω για full refund που διαβασα κι εγω σε ενα blog

 

η παραγγελια εγινε 21/11 κι εφυγε 25/11 με registered NL

δεν εκατσε πολυ στο τελωνειο το παρελαβα 27/12 πηγα στα ελτα χωρις ειδοποιητήριο 

ειχε φτασει στην περιοχη μου απο τις 22 αλλα μεσολάβησαν Χριστούγεννα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο email στελνω τα δικαιολογητικα; Πρεπει να αναφερω κατι συγκεκριμενο στο μηνυμα;

[email protected]   θα γραψεις και τον κωδικο αντικειμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστειλα κι αλλο μηνυμα στο support να ρωτησω για full refund που διαβασα κι εγω σε ενα blog

 

η παραγγελια εγινε 21/11 κι εφυγε 25/11 με registered NL

δεν εκατσε πολυ στο τελωνειο το παρελαβα 27/12 πηγα στα ελτα χωρις ειδοποιητήριο 

ειχε φτασει στην περιοχη μου απο τις 22 αλλα μεσολάβησαν Χριστούγεννα 

Τότε η παραγγελία σου δεν ανήκει στο promotion της gearbest. Εσυ έκανες παραγγελια 21/11 ενω το promotion βγήκε στον αέρα 24/12. Βεβαια το promotion δεν εμφανιστηκε ποτέ σε επισημη σελιδα της gearbest. Το εστειλε μονο σε μεταπωλητες και αυτοι το έκανα σημαία. To αν ισχύει ή αν η gb το τιμήσει ... θα δειξει.

 

Να μεινω ontopic. Ναι μπορεις να πιεσεις για full refund αλλά πρεπει να ξέρεις οτι η επισημη γραμμή της gb ειναι "τα τελωνεια ειναι του πελάτη και τελεια". Το οτι σου προσφεραν το 50% πάλι καλα να λες, αλλα μην το δοκιμάσεις πάλι. Και εσυ βρε χριστιανε, γιατί έβαλες παραγγελια με post nl; Μήνες φωναζουμε και γραφουμε οτι gearbest και post nl ειναι σχεδον σιγουρο τελωνειο.

Δεν επρεπε να σου κανουν refund ολο το ποσο σε ευρω ;; (οχι μονο 40 ευρω)

αν εννοείς λόγω του promotion των χριστουγέννων προφανως αφορά παραγγελιες που θα μπουν ΜΕΤΑ την (ημιανεπισημη) ανακοινωση. 

 

Αν εννοείς γενικα,η απαντηση ειναι φυσικα οχι. Η επισημη γραμμή του gearbest ειναι "τελωνεια δικα σας". Το οτι του εδωσαν το 50% ... παλι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το promotion εννοουσα αλλα μετα απο τη δικη σου ερευνα το βλεπω ψιλομουφα ...scripta manent

Δεν ξέρω αν ειναι μουφα. Μπορει να ειναι αληθινο, αλλα η μεχρι τωρα συμπεριφορα δεν με πειθει οτι η κίνηση θα ειναι trouble free. Ηδη εχουν σκίσει το ονομα τους στην αγορα, αν κάνουν τέτοια κινηση εντυπωσιασμου (Δώρο το τελωνειο μεχρι νεωτέρας) και δεν το στηρίξουν, πέθανε το gearbest στην Ευρώπη. 

 

Ειναι αυτο που λεμε. Θες Χ κόπο για να πείσεις ενα νεο πελατη, αλλα 7Χ κόπο για να πεισεις ενα παλιο δυσαρεστημένο. Αν τώρα δεν τιμήσουν το promotion μετά θα θελουν 75Χ κόπο (και χρημα που αναλογει) για να φέρει πισω παλιους πελατες της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επρεπε να σου κανουν refund ολο το ποσο σε ευρω ;; (οχι μονο 40 ευρω)

Με αυτο που εγραψες με ανυσηχεις (παρηγγειλα και εγω με priority..το πρωτο πακετο δεν περασει τελωνειο)

 

Το δευτερο θα ερθει σε κανα 25ημερο και ειναι αξιας πανω απο 30

παιδια μου φαινεται  οτι τα λομογια ψαχνουν τροπο να βαλουν τελωνειο  στα priority 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εισαι τοσο ατυχος που σταματησαν το δικο σου πακετο και το ξεσκαλιζουν. Στο ειπα και παλιοτερα. Καποιος σε στολιζε οταν εβαζες παραγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εισαι τοσο ατυχος που σταματησαν το δικο σου πακετο και το ξεσκαλιζουν. Στο ειπα και παλιοτερα. Καποιος σε στολιζε οταν εβαζες παραγγελια

μουντζομα κανονικα φιλε  αστα αν χαλασουν και το priority τελος η κινα 

 

παντως δεν μπορω να καταλαβω  με ποια δικαιολογια θα βαλουν δασμους σε κατι που ειναι απο ευρωπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι priority η κινα δεν φαινεται πουθενα 

 

μιλαμε για bangood priority direct;

 

ειχες τσεκαρει την επιλογη που αφαιρουν απο την συσκευασια οποιοδηποτε διακριτικο του μαγαζιου;

 

ποσα πακετα σου ειναι τελωνειο;

 

 

 

πλην του mples εχει ακουστει αλλο τετοιο περιστατικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει παρει κανεις τπτ απο taobao? Τι παιζει με τελειωνειο κτλπ; Και γενικα πως θα ηταν καλο να παρραγειλεις απο εκει? Ειδα σε ξενα site οτι κανουν μεγαλες παραγγελιες σε αλλες χωρες δεματα 5-10 κιλα κτλπ χωρις να παιρνανε τελειωνειο εδω περα δεν νομιζω να γινεται κατι τετοιο σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...