Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, johnny77 είπε

Καλησπερα και καλή χρόνια παιδιά! Θελω να πάρω κάτι απ το Amazon.com αξίας 8,5 και μεταφορικά πάει στα 19,55. Έχει φόβο τελωνείου η έχουν συμπεριλάβει όλα τα έξοδα μέσα και να προχωρήσω άφοβα;;

Όταν αγοράζεις από την αμερικάνικη αμαζόνα προπληρώνεις και έξοδα εκτελωνισμού (Import fees)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/29/2017 στις 2:59 ΜΜ, papp0us είπε

Είμαι Refferal, και στα δικά μου ticket, έχω φάει 4/4 τάπες, με το αυτοματοποιημένο "we are very sorry, but the custom charges are something the buyer has to deal with. Please check our policy," μπλα μπλα.

Ωστόσο το ίδιο συνέβαινε και όταν είχαν κάνει την παπάτζα με το DPD που στέλνανε με απλό PostNL. Δεν ανέφεραν πουθενά οτι θα γίνουν Refunds, σε περίπτωση τελωνείου, αλλα τα έκαναν κανονικά. Νομίζω το ίδιο θα ισχύσει και σε αυτή την περίπτωση, αφού δεν τους συμφέρει να κάνουν μαλαγανιές, έχουν ήδη μεγάλες απώλειες, απο την αδυναμία αποστολής με DPD.

Έχω κάνει 2 παραγγελίες και εγώ δοκιμαστικά, αλλα φυσικά το τι και πως θα το μάθουμε σε κανα δίμηνο.

Το πιο σίγουρο, είναι ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ το banggood. τι να κάνεις που κάνει τέτοιες εκτπώσεις το Gearbest και μας βάζει στο τρυπάκι.

Επίσης, με τη μέθοδο του Gearbest: ΘΑ ΦΑΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ. μην το ξεχνάτε. 2-3 μήνες, συν αναμονή να στείλετε απόδειξη συν συν συν. 

Ενώ φυσικά ΠΡΩΤΑ θα πληρώσετε το τελωνείο με τα ωραία σας τα λεφτάκια,και μετά θα πάρετε το Refund. Τα υπόλοιπα σας τα ειπε ο @isay .

 

Στις 12/29/2017 στις 8:48 ΜΜ, isay είπε

Οι αρνητικές απαντήσεις ήταν ΜΕΤΑ την ανακοινωση οτι θα πληρώνουν τελωνειο; Ηταν για παραγγελίες που θα εβαζες ή έβαλες μετα την ανακοινωση;

 

Στις 12/29/2017 στις 9:59 ΜΜ, papp0us είπε

Ναι ΜΕΤΑ την ανακοίνωση, δύο στο chat, και δύο σε ticket.

Μάλιστα και ευχαριστούμε για την απαντηση. Ουσιαστικά λοιπόν το gearbest ΔΕΝ επιβεβαιώνει αυτά που έστειλε ... ούτε σε αυτους που το έστειλε (πόσο μάλλον σε ιδιώτες αγοραστές). Προφανώς οι άνθρωποι εχουν χάσει κάθε όριο αξιοπιστίας σε σχέση με το παρελθόν τους και αν κάτσει στραβή με τελωνείο θα κάνουν τους κινέζους εκτός λίγων περιπτώσεων για να μένει η αμφιβολία οτι είναι αξιοπιστοι και σίγουρα μετα απο τρέξιμο και πολύ πρήξιμο του αγοραστη. Μπορώ όμως να καταλαβω το σκεπτικό τους. 

  • Κάναμε 100 πατάτες (λάθος αποστολές, καθυστερήσεις, ακυρώσεις, χαλια after sales support, κλπ) και χάσαμε 1000 νεες παραγγελίες που (μάλλον) τις τσίμπησε το banggood λόγω αξιοπιστίας (μέχρι τώρα πάντα).
  • Στέλνουμε λοιπον μια ανακοινωση στους referal κουπονάδες για δωρεαν τελωνειο αλλά δεν την γράφουμε πουθενά στο site μας και δεν το επιβεβαιώνουμε με κανενα τρόπο.
  • Επειδή κάποιοι θα τσιμπήσουν (είμαστε και απο παλιά στην αγορα, εχουμε brand) θα μπουν 100 παραγγελίες. Θα πάρουν (τα κορόιδα) το ρίσκο
  • Απο αυτές οι 30 στατιστικά θα μπουν τελωνείο για ταρίφα
  • Απο αυτές τις 30, οι 25 θα ζητήσουν να πληρωθεί το τελωνείο. Κάποιοι δεν θα ασχοληθουν ετσι κι αλλιως.
  • Σε όλες θα κάνουμε τους κινέζους, θα τους βγαζουμε τρελους και θα λεμε οτι "τα τελωνεια ειναι δικά σας" και θα ριχνουμε το φταίξιμο στους κουπονάδες. (χεσμένους τους έχουμε, θα βρουμε άλλους).
  • Απο τις 25 λοιπον που θα ζητησουν χρήματα μόνο 5-10 θα αντέξουν να επιμένουν για το αυτόητο και οι υπολοιποι 15-20 θα εγκαταλείψουν (θα πληρώσουν απο την τσέπη τους)
  • Σε αυτους τους 5-10 αρχικά θα τους προσφέρουμε το μισό τελωνείο "σαν ενδειξη καλής θελησης" και σε 3-5 που θα ειναι πιεστικοι θα τους επιστρέψουμε όλο το ποσό. Αυτοι μάλιστα θα ειναι και η διαφημιση μας στα fora συν τους 70 που το πακέτο του δεν μπήκε τελωνειο. 

Συνοπτικά :
Χάσαμε 1000 παραγγελίες, αλλά με μια μουφα ανακοινωση κερδίσαμε άλλες 100 και με τερτίπια θα αναγκαστουμε να δώσουμε χρήματα σε 5-10 απο αυτές. Κέρδος ... 90 παραγγελίες που δεν τις ειχαμε. Για το μέλλον ... βλέπουμε. Θα βγαλουμε καμια αλλη ανακοινωση, θα στήσουμε ευρωπαική αποθήκη, θα δώσουμε περισσότερα λεφτα σε κουπονάδες ... κατι θα βρουμε. Κορόιδα πάντα θα υπάρχουν.

Είναι αυτό σκεπτικό λίγο σοβαρής εταιρείας; Είναι τετοια συμπεριφορα να την εμπιστευεσαι; Οι άνθρωποι πλέον δείχνουν οτι ειναι "της αρπαχτής"

Οποιος για μένα βάζει παραγγελία απο gearbest Κίνας ... τα θέλει ο πισινός του, εκτός αν ξέρει πολύ καλα τι κάνει και είναι διατεθειμένος να πάρει ρισκο. Από εδώ και πέρα και αμα δεν δω τεράστιες αλλαγες, οποτε βλεπω αναρτήσεις "Να αγοράσω απο gearbest; Ειναι καλο; " θα απαντω "οχι" μπας και το ψάξει κάποιος και σωθεί. Οποτε όμως βλέπω αναρτησεις "πήρα απο gearbest και μπήκε τελωνείο, τι κάνω; " δεν θα ασχολούμαι καθόλου γιατί τετοια άτομα ή ήξεραν και πήραν το ρίσκο (οπότε πλήρωνε) ή δεν ήξεραν, βαρέθηκαν να ψάξουν, οποτε ας πάρουν το μάθημα τους με τον κακό τρόπο. 

Οι referals που χάνουν και τα περισσότερα χρήματα ή απλά θα πρέπει να πιέσουν το gearbest ή να αλλάξουν εταιρεία. Ετσι απλα. 

Ωστόσο το ίδιο συνέβαινε και όταν είχαν κάνει την παπάτζα με το DPD που στέλνανε με απλό PostNL. Δεν ανέφεραν πουθενά οτι θα γίνουν Refunds, σε περίπτωση τελωνείου, αλλα τα έκαναν κανονικά. Νομίζω το ίδιο θα ισχύσει και σε αυτή την περίπτωση, αφού δεν τους συμφέρει να κάνουν μαλαγανιές, έχουν ήδη μεγάλες απώλειες, απο την αδυναμία αποστολής με DPD.

Κρατώ τις επιφυλάξεις μου για το ΑΝ θα το κάνουν και τώρα. Εχουμε δει αρκετές περιπτώσεις dpd που στείλανε με postnl και μετα δεν εδιναν χρήματα ή άμα κάποιος πίεζε πολύ έδιναν τοο 50% και μάλιστα "σαν χάρη". Αν θυμάμαι η τελευταία αναλογη περιπτωση ήταν του crashburn. Ναι σε κάποιους έδωσαν όλο το ποσό αλλα αυτοι ήταν η εξαίρεση και οχι ο κανονας. Δεν ειναι άξιοι εμπιστοσύνης.

Τέσπα. Ολα αυτα για να ενημερωνόμαστε όλοι μας και να προσέχουμε και αν γίνεται να σώσουμε και άλλους. 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Όταν αγοράζεις από την αμερικάνικη αμαζόνα προπληρώνεις και έξοδα εκτελωνισμού (Import fees)

Όποτε πληρώνω  αυτό που βγάζει και παραλαμβάνω κανονικά. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!

Εχω γυρισει ολο το ιντερνετ και πραγματικα δυσκολευομαι να βγαλω ακρη.

Τελικα, ό,τι αγοραζουμε απο κινα, τρωει τελωνειο ελαχιστο 3 ευρω και μετα παει αναλογα την τιμη του;

Επειδη χρησιμοποιω αρκετα το ebay, υπαρχει περιπτωση να το γλυτωσω αυτο, με καποια επιλογη πχ priority direct 9 (οπως το banggood);

Επεξ/σία από kostas_1994
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas_1994 είπε

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!

Εχω γυρισει ολο το ιντερνετ και πραγματικα δυσκολευομαι να βγαλω ακρη.

Τελικα, ό,τι αγοραζουμε απο κινα, τρωει τελωνειο ελαχιστο 3 ευρω και μετα παει αναλογα την τιμη του;

Επειδη χρησιμοποιω αρκετα το ebay, υπαρχει περιπτωση να το γλυτωσω αυτο, με καποια επιλογη πχ priority direct 9 (οπως το banggood);

Διάβασε τον οδηγό στο παρακατω link, σου χρειάζεται και θα σου χρειάζεται. Αν ακομα εχεις αποριες, ρωτα

http://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω αγορασει απο taobao κατι ρουχα με συνολικη αξια 80 ευρω. Εχω χρησιμοποιησει agent to superbuy (αποθηκεύει ολα τα ρουχα, τα συσκευαζει και τα στελνει μαζί), επισης εχω την δυνατοτηα να βαλω οποια τιμη θελω. Σκεφτομαι να βαλω 15δολλαρια μπας και αποφύγω τους φορούς. Να το δοκίμασω και ο,τι γινει ? θα τα στειλώ με EMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tlww1 είπε

Παιδια εχω αγορασει απο taobao κατι ρουχα με συνολικη αξια 80 ευρω. Εχω χρησιμοποιησει agent to superbuy (αποθηκεύει ολα τα ρουχα, τα συσκευαζει και τα στελνει μαζί), επισης εχω την δυνατοτηα να βαλω οποια τιμη θελω. Σκεφτομαι να βαλω 15δολλαρια μπας και αποφύγω τους φορούς. Να το δοκίμασω και ο,τι γινει ? θα τα στειλώ με EMS.

Η ατέλεια υπολογιζεται στη τιμη cif. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...