Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παδια εχω ενα δεμα απο Gadzetmaill αποθηκη αγγλιας αποστολη 21-11-17 με POSTNL το οποιο εφτασε στις 9-11-17 στο αεροδρομιο χωρις να εχει κουνηθει απο τοτε. Εστειλα mail στο τελωνειο και πηρα την παρακατω απαντηση.

 

 

Το Gadzetmaill δεν το ξέρω, δώσε link γιατι ο γουγλης βγάζει διάφορα.

 

Είσαι σιγουρος οτι στο στειλανε απο ευρωπαική αποθήκη; Αν στο ειχανε στειλει απο εκεί, θα επρεπε ήδη να εχει κινηθεί γιατί δεν πάει με τους αλλους σάκους που περνά ΚΑΤ-ΓΕΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια πριν κανα μηνα+ ειχα κανει και γω παραπονο ηλεκτρονικα στην ΕΕΤΤ για τα ΕΛΤΑ με την γνωστη φορμα. Σημερα ήρθε φακελος (αυτοματοποιημένο μήνυμα μέσα) να "ενημερωσω την ΕΕΤΤ εντος 10 εργασιμων παρουσιαζοντας ορισμενη, αναλυτικη, και ειδικα αιτιολογημενη απαντηση και προσκομιζοντας ολα τα απαραιτητα στοιχεία που αποδεικνύουν τους ισχυρισμούς μου".

 

Τι ακριβως πρεπει να κάνω? Σκρινσοτ σε καποιο mail τα tracking? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πριν κανα μηνα+ ειχα κανει και γω παραπονο ηλεκτρονικα στην ΕΕΤΤ για τα ΕΛΤΑ με την γνωστη φορμα. Σημερα ήρθε φακελος (αυτοματοποιημένο μήνυμα μέσα) να "ενημερωσω την ΕΕΤΤ εντος 10 εργασιμων παρουσιαζοντας ορισμενη, αναλυτικη, και ειδικα αιτιολογημενη απαντηση και προσκομιζοντας ολα τα απαραιτητα στοιχεία που αποδεικνύουν τους ισχυρισμούς μου".

 

Τι ακριβως πρεπει να κάνω? Σκρινσοτ σε καποιο mail τα tracking? :P

 

Εξαρτάται από το περιεχόμενο της καταγγελίας σου. Οι καθυστερήσεις; Ο ανεπαρκής τρόπος φύλαξης των δεμάτων;

Νομίζω πρέπει να προσκομίσεις αποδείξεις για τους ισχυρισμούς σου, λογικό είναι.

 

Πχ.

Αν το θέμα ήταν οι καθυστερήσεις, θα πρέπει να στείλεις tracking numbers, screenshots από πορεία παραγγελιών κλπ

Αν το θέμα ήταν ο τρόπος φύλαξης και οτι τα δέματα είναι εκτεθειμένα, ανάλογο υλικό που να υποδεικνύει τους ισχυρισμούς σου (ας πούμε φωτογραφίες από κατεστραμένο υλικό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://e-gadgetmall.com/el/ Αυτο ειναι το site με ενημερωσαν οτι εχει σταλει απο αγγλια με POSTNL τα ελτα ομως μου ειπαν οπως βλεπετε στο μαιλ οτι δεν εχουν προλαβει να ανοιξουν τους Σακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουν τυχερος

 

Συνήθως αργει παρά πολύ η διαδικασία

Εγώ περιμένω ήδη ένα μήνα. Και ενώ τους έστειλα τα στοιχεία και μου απάντησαν ότι τα έλαβαν ηλεκτρονικώς μετά από 10 ημέρες μου έστειλαν και γράμμα για να τα στείλω εντός 10 ημερών. χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα raspberry pi 3 από gearbest αξίας 25,5€ unregistered. Παραγγελία 3/11, παραλαβή 14/12. Δεν είχε αυτοκόλλητο, δεν πλήρωσα τίποτα.

με ποιο ταχυδρομειο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://e-gadgetmall.com/el/ Αυτο ειναι το site με ενημερωσαν οτι εχει σταλει απο αγγλια με POSTNL τα ελτα ομως μου ειπαν οπως βλεπετε στο μαιλ οτι δεν εχουν προλαβει να ανοιξουν τους Σακους.

 

Κάτι μου λέει ότι τα προϊόντα έρχονται από Κίνα, δε είμαι 100% σίγουρος αλλά οι τρόποι και οι ημέρες παράδοσης είναι πολύ περίεργες για να είναι από Ευρώπη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα δέμα από Αμερική το οποίο σήμερα μου το έβγαλε για 'undeliverable'.

 

2017-12-14_21-10-44.jpg?dl=1

 

Το status εμφανίστηκε πριν 2 ώρες αλλά το βγάζει για χτεσινό (κάνω update κάθε 10 λεπτά)

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Διάβασα κάποια άρθρα αλλά δεν φαίνεται να στέκουν.

Το δέμα περιέχει PS4 παιχνίδια αξίας περίπου 200 ευρώ.

 

 

edit: Ok παιδιά άκυρο.

Στην USPS μου το βγάζει undelivered αλλά από εκεί με οδήγησε στο νέο tracking του δέματος και όντως το έφερε η DHL σπίτι μου και δεν με βρήκε. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο και όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εβδομάδα θα ειναι σπιτι σου η εξάτμιση

 

Να μας πεις και τι χρεώσεις σου έβαλαν (για στατιστικους λογους)

 

 

75€ πήγε το κοστούμι. 55 οι δασμοί και 20 τέλος εκτελωνισμου.

Χαλάλι όμως γιατί η εξάτμιση είναι κούκλα!!

Καλό σας βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

Διαβασα για αυτο και παράγγειλα απο εκεί φίλε μου αλλά την πάτησαγια αυτο που πίστεψα.  Τα ΕΛΤΑ τελικα απάντησαν στο email  αμεσως 

Καλημέρα σας.

Το συγκεκριμένο τιμολόγιοι δεν το δέχεται το τελωνείο.

 

  Θα πρέπει να μας στείλετε επίσημο αποδεικτικό της αγοράς από τράπεζα/Paypal ή άλλο επίσημο οργανισμό πληρωμών, σε μορφή εικόνας ή pdf (π.χ. screenshot από το Paypal ή/και από την τραπεζική πληρωμή).

  Επίσης χρειαζόμαστε να μας στείλετε σε μορφή εικόνας ή pdf (από την εφαρμογή ή το αντίστοιχο site) να εμφανίζεται το προϊόν με την περιγραφή του, καθώς και η αξία των/του συγκεκριμένου προϊόντος για μπορέσουμε να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό του δέματος. Παρακαλούμε, εφαρμόστε ορθώς την άνω διαδικασία για την ομαλότερη και ταχύτερη εξυπηρέτησή σας.  Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία σας.

 

 

 

Υπηρεσίες εκτελωνισμού

Ελληνικά Ταχυδρομεία 

Στο απλό ταχυδρομείο, πάντοτε επιλέγουμε τη registered αποστολή

Αν θελήσουμε να παραγγείλουμε κάποιο προϊόν από κατάστημα που δεν διαθέτει Priority Line, και εφόσον δεν μας πειράζει η ενδεχόμενη χρέωση του τελωνείου, πάντοτε επιλέγουμε τη registered αποστολή.

%CE%A4%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%A0%CF%81%Cκατάλαβες τι έπαθα

Επεξ/σία από tsimp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σε σχετικη ερωτηση στο Lightinthebox για τελωνειο(υπαρχει μια επιλογη οταν αγοραζω ενα προιον Add duty & tax insurance to your order.)

Λογικό ειναι να σου δώσουν τετοια απαντηση. Αμα σου ελεγαν "μα μου σου του" απλά δεν θα έμπαινες σε σκέψεις να παραγγείλεις. Εσύ αποφασίζεις αν αξίζει το ρίσκο. ΚΑΝΕΙΣ δεν θα πάρει την ευθύνη να σου πει προχώρα ή μην προχωράς. 

 

Με το δικό μου τρόπο σκέψης, θα το ειχα κατά νου αλλά θα περιμενα πολύ καιρό, ώστε να δοκιμαστει πρακτικά η υπηρεσία και μετά θα αποφάσιζα αν θα κανω το βήμα. Το ιδιο και με το priority mail του geekbuing (νεα υπηρεσία). Αν τώρα το ειδος το έβρισκα αλλου (ελλαδα ή εξωτερικό) ακομα και 10% ακριβότερα με δοκιμασμένη μέθοδο ... εγώ θα πήγαινα στα σίγουρα.

 

Βεβαια ολα τα παραπάνω για ακριβή παραγγελία. Αν μιλάμε για 5-10 ευρω, τζάμπα τα keystrokes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πληρωσει 17 ευρω σε δυο παραγγελιες που γινανε πριν 2 μηνες,

φυσικα δεν εχω παραλαβει τιποτα, αλλα δεν μου παει για dispute.

Με βλεπω στο τελος να τους κανω και positive rating.

Στο κατω-κατω τι φταινε οι ανθρωποι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στο απλό ταχυδρομείο, πάντοτε επιλέγουμε τη registered αποστολή

Αν θελήσουμε να παραγγείλουμε κάποιο προϊόν από κατάστημα που δεν διαθέτει Priority Line, και εφόσον δεν μας πειράζει η ενδεχόμενη χρέωση του τελωνείου, πάντοτε επιλέγουμε τη registered αποστολή.

κατάλαβες τι έπαθα

Τα έκανες λίγο μαντάρα με τα quotes. Το παραπάνω που έβαλες το πήρες απο αλλο site (βρήκα ευκολα πιο ειναι) και προσθεσες το "κατάλαβες τι έπαθα". Βγήκε άκρη.

 

Το συγκεκριμένο site σπρώχνει το gearbest γιατί εισπράτει προμήθεια. Παρόλο που εχουν αλλάξει σωρηδόν τα δεδομένα, δεν εχει αλλαξει το κείμενο ουτε και τώρα. Π.χ. τώρα θα επρεπε να γράφει οτι αν παραγγείλετε απο gearbest με post nl, θα φατε τελωνείο, ενω αν παραγγείλετε με belgium post μειώνονται οι πιθανότητες (αλλά δε μηδενίζονται όπως με αλλες λύσεις απο άλλα μαγαζια).

 

Ακομα και τοτε που εβαλες εσυ την παραγγελία, επεφτε χοντρο σφαγείο με το post nl αλλά σκοπικα έκανε τον κινεζο γιατί θα εχανε πωλήσεις και λεφτα. Αν τωρα επικοινωνήσεις μαζί του θα πει οτι φταίνε τα ελτα, ο καιρός, ο οτε και στο τελος θα πει οτι φταίς και εσύ γιατί δεν το έψαξες οσο επρεπε (δηλαδη θα θελει και τα ρέστα).

 

Φίλε tsimp δυστυχώς πιάστηκες στη φάκα και τώρα θα πληρώσεις. Λυπάμαι που στο λεω, αλλα ειναι πραγματικότητα. 

Εγω παδια εχω ενα δεμα απο Gadzetmaill αποθηκη αγγλιας αποστολη 21-11-17 με POSTNL το οποιο εφτασε στις 9-11-17 στο αεροδρομιο χωρις να εχει κουνηθει απο τοτε. Εστειλα mail στο τελωνειο και πηρα την παρακατω απαντηση.

 

 

 

https://e-gadgetmall.com/el/ Αυτο ειναι το site με ενημερωσαν οτι εχει σταλει απο αγγλια με POSTNL τα ελτα ομως μου ειπαν οπως βλεπετε στο μαιλ οτι δεν εχουν προλαβει να ανοιξουν τους Σακους.

To site δεν το ήξερα και δεν βρήκα τιποτα καρφωτά κακό απο reviews. Βέβαια απο τον τρόπο στησίματος, τα προιόντα, τιμες, απαντήσεις στο facebook, κλπ εχω εντονη την υποψία οτι ψωνίζουν απο διάφορα sites και κάνουν dropshipping στον πελάτη. Το απο που ψωνίζουν και απο που τα στέλνουν δεν καταφερα να βρω, άλλωστε δεν εχω λόγο να πάω τοσο βαθια.

 

Βέβαια δοκιμάζοντας διάφορα κόλπα, ενα χτυπητό αποτελεσμα ειναι η παρακάτω εικόνα (εβαλα ta links σε archive)

http://archive.is/vPMUb

είναι ίδια που εμφανίζεται στις παρακάτω σελίδες

http://archive.is/yE2RU

http://archive.is/0nHiE

http://archive.is/fhGwI

καιι σιγουρα υπάρχουν και άλλα sites. Με βάση αυτό τον τρόπο σκέψης ΑΝ το είδος το αγορασε απο banggood και στο κάνει dropship με το priority mail του bangood, δε θα πληρώσεις τελωνείο. Σε όλες τις άλλες ... φοβάμαι οτι θα βάλεις το χέρι στην τσέπη γιατί τα sites που εβαλα παραπάνω (το ειδος ειναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ) ειναι απο Κίνα.

 

Πάντως απο αποθήκη αγγλιας με post nl και τετοια καθυστέρηση ... κατι δε μου κολλάει. Μακάρι να βγω λάθος. 

 

Σε κάθε περιπτωση, οταν εχεις νεώτερα (καλά ή κακα) ΓΡΑΨΕ εδω feedback. Αλλοι σαν κι εσενα μπορει να εχουν αναλογες ερωτήσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...