Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου έχει τύχει να μου σπάσει ποτέ παραγγελία το gearbest (εκτός αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα) κι έχω κάνει πολλές. Το banggood το κάνει σε εκνευριστικό βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι πιθανοτητα υπάρχει πλεον, να μπαζουν δεματα στην ελλαδα και στο τελωνειο χωρις να τα σκαναρουν για να μην τους σπαμε τα νευρα στα τηλεφωνα για τις 20 μερες ή ενα μηνα που θα κατσουν μεσα μεχρι να ανοιχτουν και να ελεγχθουν? Ξερω θα πειτε δεν γινονται αυτα.

25 μερες παραγγελια απο γκιαρμπεστ και ακομα δεν εχει φανει στο elta track ενω εφυγε απο μαλαισια για αθηνα στις 6/5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι πιθανοτητα υπάρχει πλεον, να μπαζουν δεματα στην ελλαδα και στο τελωνειο χωρις να τα σκαναρουν για να μην τους σπαμε τα νευρα στα τηλεφωνα για τις 20 μερες ή ενα μηνα που θα κατσουν μεσα μεχρι να ανοιχτουν και να ελεγχθουν? Ξερω θα πειτε δεν γινονται αυτα.

25 μερες παραγγελια απο γκιαρμπεστ και ακομα δεν εχει φανει στο elta track ενω εφυγε απο μαλαισια για αθηνα στις 6/5

 

Αν τις 25 μέρες τις λες πολλές εγώ τι να πω με τις 46 από banggood??? (CNpost)

 

 

Ημερομηνία & Ώρα                Περιοχή                                   Κατάσταση

16/4/2017, 13:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

15/4/2017, 20:37:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Επεξ/σία από newworld
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τις 25 μέρες τις λες πολλές εγώ τι να πω με τις 46 από banggood???

 

 

Ημερομηνία & Ώρα                Περιοχή                                   Κατάσταση

16/4/2017, 13:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

15/4/2017, 20:37:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Υπάρχουν και χειρότερα. Εμένα δέμα από GB έχει φτάσει Ελλάδα από 10 Απριλίου κι ακόμα δεν έχει εμφανιστεί σε εμένα. Και τις προάλλες μου ήρθε δέμα με china post untracked μέσα σε 9 εργάσιμες από την αποστολή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και χειρότερα. Εμένα δέμα από GB έχει φτάσει Ελλάδα από 10 Απριλίου κι ακόμα δεν έχει εμφανιστεί σε εμένα. Και τις προάλλες μου ήρθε δέμα με china post untracked μέσα σε 9 εργάσιμες από την αποστολή του.

 

Κάτι πρέπει να παίζει με αυτό το GB. 3 μήνες έχω δέμα που έρχεται(?), φυσικά πήρα refund, αν και προσφέρθηκαν να το ξαναστείλουν και να κρατήσω και το άλλο που σίγουρα θα έρθει(είπαν). Μήπως παίζει δούλεμα που και που(κι όπου πιάσει)?

Σε αυτούς τους 3 μήνες, έχω λάβει δεκάδες δέματα που έφυγαν μετά από του GB(από αλλά μαγαζιά φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πρέπει να παίζει με αυτό το GB. 3 μήνες έχω δέμα που έρχεται(?), φυσικά πήρα refund, αν και προσφέρθηκαν να το ξαναστείλουν και να κρατήσω και το άλλο που σίγουρα θα έρθει(είπαν). Μήπως παίζει δούλεμα που και που(κι όπου πιάσει)?

Σε αυτούς τους 3 μήνες, έχω λάβει δεκάδες δέματα που έφυγαν μετά από του GB(από αλλά μαγαζιά φυσικά)

 

Δεν ξέρω πραγματικά ποιος φταίει για όλη αυτή την κατάσταση. Θυμάμαι πριν αρκετό καιρό (2 χρόνια+), 2/3 αποστολές από το GB δεν έφταναν ποτέ σπίτι μου. Από τότε μέχρι και τις αρχές του 2017,  όλα μου τα δέματα από εκεί έρχονταν κανονικά και ταχύτατα. Τώρα πάλι αυτή η κατάσταση.

 

Θεωρώ πως όλη αυτή η random κατάσταση έχει να κάνει με τα δικά μας ταχυδρομεία και όχι με τους Κινέζους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιες καθυστερησεις δεν εχω ξανασυναντησει και τυγχάνει να ψωνιζω συχνά απο κίνα και ειδικα απο γκιαρμπεστ μπαγκουντ και 2-3 κινεζικα stores απο το ebay. Παντως ναι οπως τωρα βλεπω υπάρχουν και χειρότερα. Ισως και να συνδέεται ίσως και όχι το ολο θεμα των καθυστερησεων με το τελωνειο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

 

Εριξα μια ματια σε προηγουμενα ποστ για να καταλαβω τι παιζει με τελωνειο

Εχω 2 ερωτησεις αν μπορει να με διαφωτισει καποιος

1)αμα εν,ολιγοις το προιον ειναι κατω απο 150 ευρω θα χρειαστει να πληρωσω ΦΠΑ

αλλα αμα ειμαι τυχερος μπορει και να μην του δωσουν καν σημασια ????

και 

2)Ξερει κανεις αν το site http://www.geekbuying.com/ ειναι αξιοπιστο γιατι σκεφτομαι να αγορασω ενα κινητο απο εκει 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

 

Εριξα μια ματια σε προηγουμενα ποστ για να καταλαβω τι παιζει με τελωνειο

Εχω 2 ερωτησεις αν μπορει να με διαφωτισει καποιος

1)αμα εν,ολιγοις το προιον ειναι κατω απο 150 ευρω θα χρειαστει να πληρωσω ΦΠΑ

αλλα αμα ειμαι τυχερος μπορει και να μην του δωσουν καν σημασια ????

και

2)Ξερει κανεις αν το site http://www.geekbuying.com/ ειναι αξιοπιστο γιατι σκεφτομαι να αγορασω ενα κινητο απο εκει

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

εγω θα σου προτεινα το gearbest καθως εχει επιλογη για αποστολη με τριγωνικη αποστολη και αποφευγεις το τελωνειο και το customer support ειναι αρκετα καλο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

 

Εριξα μια ματια σε προηγουμενα ποστ για να καταλαβω τι παιζει με τελωνειο

Εχω 2 ερωτησεις αν μπορει να με διαφωτισει καποιος

1)αμα εν,ολιγοις το προιον ειναι κατω απο 150 ευρω θα χρειαστει να πληρωσω ΦΠΑ

αλλα αμα ειμαι τυχερος μπορει και να μην του δωσουν καν σημασια ????

και 

2)Ξερει κανεις αν το site http://www.geekbuying.com/ ειναι αξιοπιστο γιατι σκεφτομαι να αγορασω ενα κινητο απο εκει 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Για την εισαγωγή ειδών από τρίτες χώρες με αξία + μεταφορικά από 22-150€, θεωρητικά πληρώνουμε ΦΠΑ και πάνω από 150€ και δασμό. Οι έλεγχοι που ξεκίνησαν από το ΝΟΕ 2016 (και συνεχίζονται) είναι δειγματοληπτικοί και σταματάνε στο τελωνείο, κυρίως, κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...