Προς το περιεχόμενο

Linux Mint, αποριες!


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το filesystem πανω στο οποιο ειναι εγκατεστημενο το λειτουργικο ειναι πιο ανθεκτικο απο το ntfs και 9,9 στις 10 περιπτωσεις θα ξεκινησει κανονικα το λειτουργικο, χωρις "ασφαλη λειτουργια".

Btw, καμια σχεση η ασφαλης λειτουργια των windows με το runlevel 1 του λινουξ (recovery/fallback/single user mode ή οπως αλλιως το λενε οι διανομες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το filesystem πανω στο οποιο ειναι εγκατεστημενο το λειτουργικο ειναι πιο ανθεκτικο απο το ntfs και 9,9 στις 10 περιπτωσεις θα ξεκινησει κανονικα το λειτουργικο, χωρις "ασφαλη λειτουργια".

Btw, καμια σχεση η ασφαλης λειτουργια των windows με το runlevel 1 του λινουξ (recovery/fallback/single user mode ή οπως αλλιως το λενε οι διανομες).

Oταν λεω θα κανω επαναφορα εννοω αυτο που ειπα και παραπανω οτι μαλλον θα το στειλω, αφου  αν επιλεξεις recovery mode σου δινει την δυνατοτητα επισκευης κατεστραμμενων πακετων (Αν συνεχισετε θα επαναπροσαρτηθει το συστημα αρχειων στην μορφη αναγνωσης εγγραφης και θα προσαρτηθουν οτι αλλα συστηματα αρχειων οριζονται στο /etc/fstab) και μου βγαζει

/dev/sda6: clean 193248/1974272 files, 21472905/7895808 blocks (αυτα σε τερματικο) Περιμενω καποια ωρα και δεν βλεπω καμια ενεργεια. Λοιπον? Εκτος αν πρεπει να το αφησω ολη την ...νυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου βγαζει login prompt, δηλαδη να κανεις login με τα στοιχεια σου εκει στο "τερματικο"?

 

Και ελεος με την μεταφραση ΟΛΩΝ των ορων!

Δεν καταλαβες μαλλον πριν μπεις στο λειτουργικο σου εχει 4 επιλογες αυτο εννοω. Kαι επιλεγω recovery mode αλλα ουτε εκει βλεπω καποιο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα που λες.

Το recovery mode δεν θα σε βαλει στο γραφικο περιβαλλον. Δεν ειναι bug, ουτε γενικο προβλημα του recovery mode, ειναι η default συμπεριφορα. Θα σε βγαλει στο login να κανεις login με τα στοιχεια σου και μετα οτι αλλο θες.

 

Πχ σε μενα τωρα λεει

Debian GNU/Linux 7.0 mitsos tty1
mitsos login:
Και εκει θα πρεπει να δωσω τα στοιχεια μου κλπ. Το "mitsos" ειναι το ονομα του υπολογιστη μου. Σε εσενα θα λεει αλλα γιατι εκτος απο διαφορετικο ονομα εχεις και διαφορετικη διανομη.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταλαβα που λες.

Το recovery mode δεν θα σε βαλει στο γραφικο περιβαλλον. Δεν ειναι bug, ουτε γενικο προβλημα του recovery mode, ειναι η default συμπεριφορα. Θα σε βγαλει στο login να κανεις login με τα στοιχεια σου και μετα οτι αλλο θες.

 

Πχ σε μενα τωρα λεει

Debian GNU/Linux 7.0 mitsos tty1
mitsos login:
Και εκει θα πρεπει να δωσω τα στοιχεια μου κλπ. Το "mitsos" ειναι το ονομα του υπολογιστη μου. Σε εσενα θα λεει αλλα γιατι εκτος απο διαφορετικο ονομα εχεις και διαφορετικη διανομη.

Oχι εμενα δεν μου ζηταει στοιχεια, εχει 4 επιλογες- linux mint cinnamon generic η 1η, recovery mode η 2η και 2 επιλογες για ελεγχο της μνημης. Οταν επιλεγω recovery mode σου εχει καποιες επιλογες. Μια εξ αυτων σου δινει την δυνατοτητα επισκευης κατεστραμμενων πακετων. Αυτην επιλεγω αλλα ουτε εκει βλεπω καποιο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραιτουμαι. Βγαλε ενα screenshot γιατι πρωτη φωρα ακουω το recovery να σε στελνει κατευθειαν να στρωσεις το apt.

Λοιπον κοιτα επειδη δεν εχω ασχοληθει με screenshot θα στα γραψω εν συντομια΄. Ανοιγωντας τον υπολογιστη σου εμφανιζει εναν πινακα επιλογων windows η linux δηλαδη

Linux Mint Cinnamon 14

Linux Mint Cinnamon 14 .....recovery mode

Memory test

Memory test .... serial console

Windows 7

Φανταζομαι οτι τον γνωριζεις αν εχεις και εσυ linux. Eπιλεγωντας την 2η επιλογη σου δινει καποιες δυνατοτητες, μια απ' αυτες σου δινει την επιλογη επισκευης κατεστραμμενων πακετων. Αν μπορεσω θα στα στειλω και σε εικονες (screenshot ). Ποιο απλα δεν μπορω να το πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι αυτος το ιδιο προβλημα εχει. Τα ιδια μου βγαζει και εμενα.

 

ελπιζω να ειδες οτι εχει και δευτερη σελιδα το λινκ ε...και λυνει το προβλημα του ο τυπος...

 

δοκιμασε λοιπον τις επομενες 2 εντολες

 

$ sudo dpkg-reconfigure bandwidthd --force
$ sudo dpkg --purge --force-all bandwidthd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον κοιτα επειδη δεν εχω ασχοληθει με screenshot θα στα γραψω εν συντομια΄. Ανοιγωντας τον υπολογιστη σου εμφανιζει εναν πινακα επιλογων windows η linux δηλαδη

Linux Mint Cinnamon 14

Linux Mint Cinnamon 14 .....recovery mode

Memory test

Memory test .... serial console

Windows 7

Φανταζομαι οτι τον γνωριζεις αν εχεις και εσυ linux. Eπιλεγωντας την 2η επιλογη σου δινει καποιες δυνατοτητες, μια απ' αυτες σου δινει την επιλογη επισκευης κατεστραμμενων πακετων. Αν μπορεσω θα στα στειλω και σε εικονες (screenshot ). Ποιο απλα δεν μπορω να το πω.

Ξερω τι λες, και εγω το ιδιο μενου εχω χοντρικα. Απλα η default συμπεριφορα του "recovery" mode ΔΕΝ ειναι το να σου βγαλει καποιες επιλογες για κατι, ειναι το να σε αφησει στο login promπt να κανεις οτι θες.

Αν τωρα το ubuntu ή το mint εχει προσθεσει κατι δικο του, για να κανει τη ζωη του χρηστη ευκολοτερη, δεν μπορω να το γνωριζω.

Εκτος αυτου, δεν ειναι αναγκη να μπεις σε recovery mode για να τρεξεις τις παραπανω εντολες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω τι λες, και εγω το ιδιο μενου εχω χοντρικα. Απλα η default συμπεριφορα του "recovery" mode ΔΕΝ ειναι το να σου βγαλει καποιες επιλογες για κατι, ειναι το να σε αφησει στο login promπt να κανεις οτι θες.

Αν τωρα το ubuntu ή το mint εχει προσθεσει κατι δικο του, για να κανει τη ζωη του χρηστη ευκολοτερη, δεν μπορω να το γνωριζω.

Εκτος αυτου, δεν ειναι αναγκη να μπεις σε recovery mode για να τρεξεις τις παραπανω εντολες!

Σωστα τα λες αλλα εγω σου λεω οτι βλεπω, δεν γνωριζω την διαδικασια του screenshot και θα στα εδειχνα ενα ενα.

 

 

ελπιζω να ειδες οτι εχει και δευτερη σελιδα το λινκ ε...και λυνει το προβλημα του ο τυπος...

 

δοκιμασε λοιπον τις επομενες 2 εντολες

 

$ sudo dpkg-reconfigure bandwidthd --force
$ sudo dpkg --purge --force-all bandwidthd

Εχεις δικιο ειχε κι αλλη σελιδα και μαλλον αυτη η εντολη το ξαποστειλε - sudo dpkg --purge --force-all bandwidthd

γιατι μου εβγαλε  - Αφαίρεση του bandwidthd ...

Διαγραφή των αρχείων ρυθμίσεων του bandwidthd ...

Επεξεργασία των trigger για ureadahead ...

ureadahead will be reprofiled on next reboot

Επεξεργασία των trigger για man-db ...

 

αυτά τα έκανες όλα? http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1542373

Σωστος ειχε και 2η σελιδα και δεν το προσεξα και η εντολη - sudo dpkg --purge --force-all bandwidthd - μαλλον το διεγραψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...