Προς το περιεχόμενο

Linux Mint, αποριες!


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ειναι τα ppa repos; Και οταν λες ubuntu, εννοεις ολα τα ubuntu-based λειτουργικα, οπως και το Linux mint;

 

Γενικοτερα, ποια διανομη εχει τα περισσοτερα προγραμματα και την καλυτερη υποστηριξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ppa είναι ανεπίσημο αποθετήριο που σου προσφέρει πακέτο/πακέτα για ubuntu και όταν βγει νέα εκδοσή θα στο περάσει αυτόματα στο σύστημα (θα σε ενημερώσει δλδ και θα του πεις αν θες να το περάσει η όχι)

μπορεί να είναι από μια εταιρεία πχ google, μια ομάδα πχ xbmc,cinnamon η και από έναν απλό user/dev

 

φαντάζομαι ότι το ubuntu λόγο ppa έχει τα περισσότερα πακέτα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι στις άλλες διανομές λειπουν

στο arch δεν υπάρχει κάτι να μην το βρεις και είναι αρκετά πιο ασφαλές γιατί θα το κατεβάσεις από AUR (Arch User Repository) οπού εάν κάτι δεν δουλεύει θα χαρακτηριστεί κατευθείαν outdated, υπάρχουν σχόλια, thread στο arch forum, οι maintainer είναι συνήθως και TU (trusted users)

στο gentoo υπάρχει το portage, στο openSuse έχουν αντίστοιχα repo κτλ κτλ

 

για το αν πρέπει να περάσεις ppa σε mint δεν το ξέρω αλλά ξέρω ότι στο mint έχουν κάνει ματσακονίες στο apt και νομίζω πρέπει να προσέχεις

βλέπεις το να υπάρχουν 500 διανομές ubuntu like δεν είναι και ότι καλύτερο

 

το πιο δύσκολο από τις μεγάλες διανομές να περάσεις πακέτα ίσως, ίσως είναι το debian (για αρχάριο πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luxx

Για το ppa το google έχει όλα όσα θες να μάθεις. Όσον αφορά το ποιος έχει τα περισσότερα προγράμματα, είναι σχετικό. Τα μεγάλα προγραμματα (firefox, thunderbird, chrome κτλ) υπάρχουν σε όλες τις διανομές. Από εκεί και πέρα όλες οι μεγάλες διανομές έχουν περισσότερα προγράμματα στα repos τους από τις μικρότερες, αλλά μεταξύ τους δεν έχουν διαφορές καθώς έχουν λίγο πολύ τα ίδια πράγματα.

 

Αν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο, κάνε συγκεκριμένη ερώτηση. Στο ποιος έχει τα περισσότερα προγράμματα γενικά η απάντηση είναι τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση γιατι δεν ξερω τι να κανω. Εχω τα μιντ13. Οταν μπουταρει το συστημα, μετα τον grub, η οθονη κλεινει για 10'' και μετα ξανανοιγει στο splash screen. Πως μπορω να λυσω αυτο το προβλημα? 

Εκανα update&upgrade μεσω του διαχειριστη.

Επεξ/σία από equilibrium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας.εχω θεμα με το skype και το google earth.στο skype ενω στην κληση με τον συνομιλητη μου μιλαμε κανονικα και ακουγομαστε κανονικα στους ηχους ειδοποιησεων οπως εισοδου εξοδου και στον ηχο κλησεις δηλαδη οταν με καλουν σε κληση ο ηχος ακουγετε σαν ρομποτακι,επισεις στης ρυθμισεις καμερας δεν εχει ρυθμιση φωτισμου κτλ.χρειαζετε καποιο προγραμμα για αυτο;;;και ειναι στα αγγλικα και δεν ξερω αν αλλαζει και πως η γλωσσα.otan ομως εχω ανοιχτο το youtube o ηχος κλησης ακουγετε κανονικα.θα με τρελανει.

στο google earth εχω προβλημα με τα γραμματα μου εμφανιζει ακαταλαβιστικα.δεν ειναι καν καποια αλλη γλωσσα.δεν εμφανιζει και το μενου για να παω στις ρυθμισεις και οταν παω στην αναζητηση για να γραψω καποιο σημειο που θελω να παω δεν παει,παω χειροκινητα απο την υδρογειο.

σημειωση:και τα 2 προγραμματα τα εγκατεστησα με το software manager γιατι δεν ειμαι και πολυ εμπειρος χρηστης για να χρησημοποιω εντολες αν και θα επρεπε να εξασκουμε.για αυτο εβαλα linux mint cinnamon και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα εχω 1-2 θεματακια οπως ειπα.επισεις ρυθμιζω την φωτεινοτητα της οθονης και οταν κανω επανεκινηση του υπολογιστη η φωτεινοτητα δεν ειναι εκει που την αφησα αλλα τερμα.τι φταιει;;;

περιμενω απαντηση σας το συντομοτερο.ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτη τη στιγμη εχω εγκατεστημενο το linux mint 14 ''nadia''. To προβλημα ειναι το εξης. Σε μια αναβαθμιση του πακετου bandwidthd_2.0.1 και ενω υπηρξε καποια καθυστερηση, σταματησα την αναβαθμιση και απο τοτε οποιαδηποτε αναβαθμιση προσπαθει να γινει σε οποιοδηποτε πακετο σκονταφτει σ άυτο το σφαλμα. Συγκεκριμενα το στο τερματικο μου ζηταει την επανεγκατασταση του πακετου (Το πακέτο βρίσκεται σε πολύ κακή και ασυνεπή κατάσταση - θα πρέπει να το επανεγκαταστήσετε πριν προχωρήσετε στη ρύθμισή του.
Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:
 bandwidthd) αυτο ειναι το μηνυμα που μου βγαζει. Μολις παω να το απεγκαταστησω απ' το synaptic μου βγαζει αυτο (dpkg: error processing bandwidthd (--purge):
 Το πακέτο είναι σε πολύ κακή κατάσταση - θα πρέπει να το επανεγκαταστήσετε
 πριν προσπαθήσετε την αφαίρεσή του.
Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:
 bandwidthd
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
Αποτυχία εγκατάστασης ενός πακέτου. Γίνεται προσπάθεια ανάκτησης. Με λιγα λογια μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να το επανεγκαταστησω, η τι εντολες να δωσω για να το διαγραψω?  Παντως απ'την διαχειριση λογισμικου η απεγκατασταση κολλαει στο 50%. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βγαλτο εντελως με

sudo apt-get autoremove bandwidthd --purge
ή
dpkg -P bandwidthd

Στην 1η εντολη μου εβγαλε αυτο - sudo apt-get autoremove bandwidthd --purge

[sudo] password

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε

Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  

Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε

Τα ακόλουθα πακέτα θα ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ:

  bandwidthd*

0 για αναβάθμιση, 0 νέο εγκατεστημένα, 1 θα αφαιρεθούν και 11 δεν αναβαθμίζονται.

1 μη πλήρως εγκατεστημένα ή αφαιρέθηκαν.

Μετά από αυτή τη λειτουργία, θα ελευθερωθούν 201 kB χώρου από το δίσκο.

Θέλετε να συνεχίσετε [Y/n];

dpkg: error processing bandwidthd (--purge):

 Το πακέτο είναι σε πολύ κακή κατάσταση - θα πρέπει να το επανεγκαταστήσετε

 πριν προσπαθήσετε την αφαίρεσή του.

Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:

 bandwidthd

E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

και στην 2η -  dpkg -P bandwidthd

dpkg: error: η ζητούμενη ενέργεια απαιτεί προνόμια υπερχρήστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δευτερη εντολη θελει οντως ενα sudo μπροστα, μου διεφυγε (sudo dpkg μπλα μπλα μπλα).

Nα παλι τα ιδια -dpkg: error processing bandwidthd (--purge):

 Το πακέτο είναι σε πολύ κακή κατάσταση - θα πρέπει να το επανεγκαταστήσετε

 πριν προσπαθήσετε την αφαίρεσή του.

Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:

 bandwidthd

 

Μου φαινετε τα περισσοτερα λειτουργικα linux ειναι σχεδιασμενα στο ποδι. Δεν ειναι δυνατον να παλευω 1 μηνα να απεγκαταστησω μια εφαρμογη. Και οταν παω να το απεγκαταστησω απ το synaptic τα ιδια μου λεει, επανεγκατασταση δεν σου δινει την δυνατοτητα να κανεις. Μου φαινετε θα το σουταρω και θα βαλω pclinux που τουλαχιστον πας απ'την μια εκδοση στην αλλη κατευθειαν με αναβαθμιση. Δεν ξερω αν γνωριζεις καποιο λειτουργικο με λιγοτερα σφαλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν παραιτηθω, δοκιμασε να του κανεις το χατιρι και να το ξαναβαλεις

sudo apt-get install --reinstall bandwidthd
και τα κλασσικα
sudo sudo dpkg --configure -a
για να τελειωσει το apt οτι εκανε και
sudo apt-get install -f
για να βαλει οτι του λειπει, αν και δεν νομιζω να γκρινιαζει για αυτο.

 

Τελος, δεν διακοπτεις το apt (ή το synaptic ή τον update manager ή οποιοδηποτε αλλο frontend κανιε εγκατασταση/ενημερωση/αναβαθμηση) ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ, οση ωρα και να κανει.

Γκρινιαζει γιατι πρεπει να γκρινιαξει. Ειναι εκει για να διατηρει μια σειρα στα οσα μπαινουν και βγαινουν στο συστημα σου και εσυ του χαλας τη σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινετε τα περισσοτερα λειτουργικα linux ειναι σχεδιασμενα στο ποδι. Δεν ειναι δυνατον να παλευω 1 μηνα να απεγκαταστησω μια εφαρμογη. Και οταν παω να το απεγκαταστησω απ το synaptic τα ιδια μου λεει, επανεγκατασταση δεν σου δινει την δυνατοτητα να κανεις. Μου φαινετε θα το σουταρω και θα βαλω pclinux που τουλαχιστον πας απ'την μια εκδοση στην αλλη κατευθειαν με αναβαθμιση. Δεν ξερω αν γνωριζεις καποιο λειτουργικο με λιγοτερα σφαλματα.

 

Sorry κιόλας, αλλά και στα Windows αν διακόψεις τη διαδικασία του update υπάρχει κίνδυνος να σου μείνει στο χέρι το πακέτο που εγκαθιστάς και, σε μερικές περιπτώσεις, ακόμα και το ίδιο το λειτουργικό... 

 

Αλλά κατά τ'άλλα, ότι είπαν οι warlock και pmav ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιόλας, αλλά και στα Windows αν διακόψεις τη διαδικασία του update υπάρχει κίνδυνος να σου μείνει στο χέρι το πακέτο που εγκαθιστάς και, σε μερικές περιπτώσεις, ακόμα και το ίδιο το λειτουργικό... 

 

Αλλά κατά τ'άλλα, ότι είπαν οι warlock και pmav ;)

Κι αν κοπει το ρευμα και δεν εχεις και ups... δεν κανεις επαναφορα απ'την ασφαλη λειτουργια. Στα linux τι γινετε.

 

 

Πριν παραιτηθω, δοκιμασε να του κανεις το χατιρι και να το ξαναβαλεις

sudo apt-get install --reinstall bandwidthd
και τα κλασσικα
sudo sudo dpkg --configure -a
για να τελειωσει το apt οτι εκανε και
sudo apt-get install -f
για να βαλει οτι του λειπει, αν και δεν νομιζω να γκρινιαζει για αυτο.

 

Τελος, δεν διακοπτεις το apt (ή το synaptic ή τον update manager ή οποιοδηποτε αλλο frontend κανιε εγκατασταση/ενημερωση/αναβαθμηση) ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ, οση ωρα και να κανει.

Γκρινιαζει γιατι πρεπει να γκρινιαξει. Ειναι εκει για να διατηρει μια σειρα στα οσα μπαινουν και βγαινουν στο συστημα σου και εσυ του χαλας τη σειρα.

sudo apt-get install --reinstall bandwidthd

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε

Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  

Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε

Τα ακόλουθα πακέτα θα αναβαθμιστούν:

  bandwidthd

1 για αναβάθμιση, 0 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 11 δεν αναβαθμίζονται.

11 μη πλήρως εγκατεστημένα ή αφαιρέθηκαν.

Χρειάζεται να μεταφορτωθούν 73,9 kB από αρχεία.

Μετά από αυτή τη λειτουργία, θα χρησιμοποιηθούν 26,6 kB χώρου από το δίσκο.

Φέρε:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ quantal/universe bandwidthd i386 2.0.1+cvs20090917-5 [73,9 kB]

Μεταφορτώθηκαν 73,9 kB σε 0s (210 kB/s)

Προρύθμιση πακέτων ...

Selecting previously unselected package bandwidthd.

(Ανάγνωση βάσης δεδομένων ... 169134 files and directories currently installed.)

Προετοιμασία για αντικατάσταση bandwidthd 2.0.1 (χρησιμοποιώντας το .../bandwidthd_2.0.1+cvs20090917-5_i386.deb) ...

/etc/init.d/bandwidthd: 19: /etc/init.d/bandwidthd: Syntax error: "(" unexpected

invoke-rc.d: initscript bandwidthd, action "stop" failed.

dpkg: warning: η υποδιεργασία παλιό σενάριο pre-removal επέστρεψε κατάσταση λάθους 2

dpkg: trying script from the new package instead ...

/etc/init.d/bandwidthd: 19: /etc/init.d/bandwidthd: Syntax error: "(" unexpected

invoke-rc.d: initscript bandwidthd, action "stop" failed.

dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/bandwidthd_2.0.1+cvs20090917-5_i386.deb (--unpack):

 η υποδιεργασία νέο σενάριο pre-removal  επέστρεψε κατάσταση λάθους 2

update-rc.d: warning: /etc/init.d/bandwidthd missing LSB information

update-rc.d: see <http://wiki.debian.org/LSBInitScripts>

/etc/init.d/bandwidthd: 19: /etc/init.d/bandwidthd: Syntax error: "(" unexpected

invoke-rc.d: initscript bandwidthd, action "start" failed.

dpkg: σφάλμα κατά τον καθαρισμό:

 η υποδιεργασία installed post-installation script επέστρεψε κατάσταση λάθους 2

Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:

 /var/cache/apt/archives/bandwidthd_2.0.1+cvs20090917-5_i386.deb

E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

 

2η - sudo sudo dpkg --configure -a

Γίνεται εγκατάσταση libtbb2 (4.0+r233-1) ...

dpkg: error processing bandwidthd (--configure):

 Το πακέτο βρίσκεται σε πολύ κακή και ασυνεπή κατάσταση - θα πρέπει να το επανεγκαταστήσετε πριν προχωρήσετε στη ρύθμισή του.

Γίνεται εγκατάσταση libgavl1:i386 (1.4.0-1) ...

Γίνεται εγκατάσταση libopencv-core2.3 (2.3.1-11ubuntu2) ...

Γίνεται εγκατάσταση libopencv-flann2.3 (2.3.1-11ubuntu2) ...

Γίνεται εγκατάσταση libopencv-imgproc2.3 (2.3.1-11ubuntu2) ...

Γίνεται εγκατάσταση libopencv-highgui2.3 (2.3.1-11ubuntu2) ...

Γίνεται εγκατάσταση libopencv-features2d2.3 (2.3.1-11ubuntu2) ...

Γίνεται εγκατάσταση libopencv-calib3d2.3 (2.3.1-11ubuntu2) ...

Γίνεται εγκατάσταση libopencv-objdetect2.3 (2.3.1-11ubuntu2) ...

Γίνεται εγκατάσταση frei0r-plugins (1.1.22git20091109-1.2) ...

Επεξεργασία των trigger για libc-bin ...

ldconfig deferred processing now taking place

Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:

 bandwidthd

 

3η - sudo apt-get install -f

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε

Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  

Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε

Τα ακόλουθα επιπλέον πακέτα θα εγκατασταθούν:

  bandwidthd

Τα ακόλουθα πακέτα θα αναβαθμιστούν:

  bandwidthd

1 για αναβάθμιση, 0 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 11 δεν αναβαθμίζονται.

1 μη πλήρως εγκατεστημένα ή αφαιρέθηκαν.

Χρειάζεται να μεταφορτωθούν 0 B/73,9 kB από αρχεία.

Μετά από αυτή τη λειτουργία, θα χρησιμοποιηθούν 26,6 kB χώρου από το δίσκο.

Θέλετε να συνεχίσετε [Y/n];

Προρύθμιση πακέτων ...

(Ανάγνωση βάσης δεδομένων ... 169134 files and directories currently installed.)

Προετοιμασία για αντικατάσταση bandwidthd 2.0.1 (χρησιμοποιώντας το .../bandwidthd_2.0.1+cvs20090917-5_i386.deb) ...

/etc/init.d/bandwidthd: 19: /etc/init.d/bandwidthd: Syntax error: "(" unexpected

invoke-rc.d: initscript bandwidthd, action "stop" failed.

dpkg: warning: η υποδιεργασία παλιό σενάριο pre-removal επέστρεψε κατάσταση λάθους 2

dpkg: trying script from the new package instead ...

/etc/init.d/bandwidthd: 19: /etc/init.d/bandwidthd: Syntax error: "(" unexpected

invoke-rc.d: initscript bandwidthd, action "stop" failed.

dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/bandwidthd_2.0.1+cvs20090917-5_i386.deb (--unpack):

 η υποδιεργασία νέο σενάριο pre-removal  επέστρεψε κατάσταση λάθους 2

update-rc.d: warning: /etc/init.d/bandwidthd missing LSB information

update-rc.d: see <http://wiki.debian.org/LSBInitScripts>

/etc/init.d/bandwidthd: 19: /etc/init.d/bandwidthd: Syntax error: "(" unexpected

invoke-rc.d: initscript bandwidthd, action "start" failed.

dpkg: σφάλμα κατά τον καθαρισμό:

 η υποδιεργασία installed post-installation script επέστρεψε κατάσταση λάθους 2

Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:

 /var/cache/apt/archives/bandwidthd_2.0.1+cvs20090917-5_i386.deb

E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

Σ' ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα αν δεν γινετε τιποτα θα κανω.... επαναφορα συστηματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...