Προς το περιεχόμενο

lm sensors. Τι είναι οι θερμοκρασίες με ένδειξη "CPU diode"?


corrupted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

temp1:        +39.0 C  (high =  -8.0 C, hyst = +32.0 C)  ALARM  sensor = CPU diode

temp2:       +110.5 C  (high = +80.0 C, hyst = +75.0 C)  ALARM  sensor = CPU diode

temp3:        +29.0 C  (high = +80.0 C, hyst = +75.0 C)  sensor = CPU diode

 

Ξερει κανεις τι παιζει με τις θερμοκρασιες που εχουν ως ενδειξη το "CPU diode" και αν ειναι αξιοπιστες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασια επεξεργαστη... OK, το καταλαβαινω αυτο.

 

Το θεμα ειναι...

 

1. Γιατι εχει 3 θερμοκρασιες "CPU diode".

2. Γιατι μια απο αυτες δειχνει θερμοκρασια 110.5 C, πραγμα εντελως ακυρο.

3. Τι σχεση εχουν αυτες οι θερμοκρασιες με τις κλασσικες θερμοκρασιες των πυρηνων που βγαζει στα αποτελεσματα το lm sensors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκα και εγω σε αυτη ^^ τη σελιδα, αλλα δεν βοηθα και πολυ...

Βαζω το cpuinfo σαν εικονα γιατι με quote γινεται χάλια και δεν παιζει σωστα και το code quote με τις τελευταιες αλλαγες στο forum...

 

cpuinfo.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. :-)

Tο λου-μου σενσορς δειχνει αυτα:

 

sensors.png

 

Ολες οι θερμοκρασιες φαινεται να αλλαζουν, εκτος απο αυτο το 110.5 του temp2 με ενδειξη "CPU diode".

Οποτε πιθανολογω οτι ειναι false.

 

Το lm sensors το ετρεξα πατωντας [enter] σε ολες τις επιλογες εκτος απο αυτες για την καρτα γραφικων που πατησα "yes" σε ολες. Εχει μπει με τα defaults θελω να πω...

 

Καλα, οχι οτι με καιει να μαθω, απλα για την γνωση και κουβεντα να γινεται... :-D

ΥΓ: 2 cores, 2 threads εχει ο Atom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετρεξα και γω το lm-sensors στο νετμπουκ (σε παρακαλω μην ρωτησεις τι διανομη του εβαλα :) ) και μου εβγαλε μονο 2 θερμοκρασιες των 2 πυρηνων του ατομ...

 

Τωρα αυτο με τις διοδους....μην τους δινεις και πολυ σημασια..εννοω εσυ κοιτας τις 2 πανω πανω...

 

ΥΓ: κριμα για τον ατομ σου :) ο Ν2600 που χει το νετμπουκ εχει 4 threads :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την ati ηθελα και γω να το σχολιασω...αλλα κρατηθηκα :)

 

οσο για το ποτε θα αρχισει να χτυπαει ...λογικα εχει να κανει με την θερμοκρασια στην παρενθεση στις θερμοκρασιες των πυρηνων πανω πανω.

 

το αλλο που βλεπω τωρα..ειναι οτι αυτες οι θερμοκρασιες με τις διοδους ειναι σε αλλη κατηγορια..στο w83627dhg , το οποιο απο οτι βλεπω ειναι καποιο winbond chipset...προφανως της μητρικης.

Μηπως δηλαδη το τσιπακι αυτο ελεγχει καμμια διοδο τοποθετημενη κοντα/διπλα/μεσα στο σοκετ του επεξεργαστη για να παιρνει και απο κει καμμια πληροφορια για την θερμοκρασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

corrupted, έχει δίκιο ο mphxths μάλλον, το έψαξα πάλι τώρα λίγο παραπάνω και όντος μεγάλες θερμοκρασίες είναι από κακή στρώση πάστας, μη κούμπωμα της ψήκτρας

για δες το ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτακι ειναι mini και ισα που χωρανε ολα εκει μεσα και η ati εχει παθητικη ψυξη.

Αυτο δεν δικαιολογογει τους 52 βαθμους της ati?

 

Ο Atom ειναι κολλημενος πανω στη μητρικη και η ψυκτρα οπως την βλεπω παταει μια χαρα.

Και δεν μπορω να το πειραξω (να βγαλω τη ψυκτρα, να βαλω θερμαγωγιμη και να την ξαναβαλω) γιατι το πιο πιθανο ειναι να το καταστρεψω.

 

Βασικα αυτο ειναι το board...

(Μικροτερο και απο το board που εχει το router μου...) :P

 

d2500hn_1.jpg

Κατι μου λεει οτι δεν παει καλα με το lm sensors...

Ειδικα απο τη στιγμη που αυτο το "110.5" ειναι κολλημενο εκει!

Και βαριεμαι να χαλασω την εγκατασταση βαζοντας Windows και "διευρευνωντας" το θεμα περισσοτερο.

 

@mphxths: Εσυ μπορει να εχεις 4 threads, εγω ομως εχω πραγματικη καρτα γραφικων! :lol:

Κριμα ρε γαμωτο... ηθελα να του βαλω δευτερη καρτα δικτυου πανω και μας πηδηξε η Intel με τις μλκιες της, χαλασα την PCI ετσι...



Ετρεξα και γω το lm-sensors στο νετμπουκ (σε παρακαλω μην ρωτησεις τι διανομη του εβαλα :) ) και μου εβγαλε μονο 2 θερμοκρασιες των 2 πυρηνων του ατομ...

Ξανα τρεξ'το. Μου το'χει κανει και μενα αυτο, να μου εμφανιζει μονο τους πυρηνες και τιποτε αλλο.

Ετρεξα ξανα το "sensors-detect" και εστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@corrupted

 

αναμεσα στις φετες της ψυκτρας βλεπω κατι σαν μαυρες βιδες...στις γωνιες...ξεκινα τες :)

 

Οσο για 2η καρτα δικτυου..μια χαρα βαζεις :) --> http://image.made-in-china.com/2f0j00rMJQhuUPgIoZ/USB-LAN-Card.jpg

 

Οσο για την καρτα γραφικων , προφανως η ολη κατασκευη δεν προεβλεπε pci vga...για αυτο ισως ειναι λιγο στριμοκωλα και ζεστενεται...

 

ΥΓ:εχω full hardware acceleration στο νετμπουκ :) ...και εχω και κονσολα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...