Προς το περιεχόμενο

Canon 450D ή 1100D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

 

Ηρθε η ωρα να παρω την πρωτη μου DSLR και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 που εχω γραψει πιο πανω..

 

Μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας ποια απο τις 2 ειναι καλυτερη σε θεμα φωτογραφιας?

 

Την 450D την εχω βρει μεταχειρισμενη με φακο και μνημη 280 ευρο.

 

Την 1100D 350 ευρο μεταχειρισμενη με 2 φακους.

 

Για πρωταρη σαν και εμενα ποια θα μου λεγατε να παρω?

 

Χαρακτηριστικα τους ειναι εδω: 

 

http://www.skroutz.gr/s/35693/Canon-EOS-450D-Body.html

 

http://www.skroutz.gr/s/321235/Canon-EOS-1100D-Kit.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας λίγο και τους φακούς να καταλάβουμε αν οι τιμές είναι καλές.. Αν οι φακοί της 1100d δεν είναι τελείως για πέταμα, μάλλον είναι η πιο συμφέρουσα λύση. Εννοείται και τα 2 σώματα να είναι σε καλή κατάσταση..

 

Κατ'αρχάς και οι 2 έχουν παραπλήσιους αισθητήρες (αν όχι τον ίδιο).

 

Τα + της 1100d:

-Επεξεργαστής digic 4 vs τον digic 3 της 450d. Αυτό σημαίνει πολλά πράγματα. Κυρίως ότι θα έχεις κάπως καλύτερο jpeg και max iso 6400, ενώ στην 450d θα έχεις 1600 (περισσότερη ευελιξία σε καταστάσεις χαμηλού φωτισμού).

-Πιο ακριβές σύστημα φωτομέτρησης (63 zone iFCL vs 35 zone).

 

Τα + της 450d:

-0,5 περισσότερα fps (κλάιν).

-Μεγαλύτερη οθόνη (3 ίντσες vs 2,7, αλλά ίδια ανάλυση).

-Έχει proximity sensor ώστε όταν βάζεις το μάτι σου στο σκόπευτρο να κλείνει η οθόνη.

-Καλύτερη ποιότητα κατασκευής (λαστιχένια επένδυση στο γκριπ, κατά τα άλλα ίδιες πλαστικούρες είναι και οι 2).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 φωτογραφικες ειναι σε αριστη κατασταση..

 

Η 1100D εχει αυτους τους φακους:  EF-S 18-55 IS II + Tamron AF 55-200 F/4-5.6 LD MACRO.

 

Kαι η 450D εχει τον:  ef- s 18 - 55 mm f/3. 5 - 5. 6 is

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι το συζητας?1100δ με κλειστα τα ματια.εχει βιντεο,,φτανει τα 6400 ιςο,καλυτερη διαχειριση μπαταριας,και ειναι και πιο γρηγορη,και σε αποκριση και σε πολλαπλες φωτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι εγω προς αυτη ειμαι να σας πω την αληθεια γιατι ειναι και πιο καινουριο μοντελο αμα δεν κανω λαθος και λογικο ειναι πιστευω να εχει καποια + παραπανω απο την 450D..

 

Ο μονος ενδοιασμος μου ειναι οτι μου ειχαν πει οτι η σειρα με τα 3 ψηφια (450D,500D,550D κτλ) ειναι πιο καλη απο την σειρα με τα 4 ψηφια (1000D,1100D) αλλα στην συγκριση που κανουμε σε αυτες τις 2 υπερτερει η 1100D.

 

Το μονο πραγμα που με χαλαει λιγο ειναι στην ποιοτητα κατασκευης που δεν εχει λαστιχενια επενδυση στο γκριπ οπως ειπε και ο φιλος akisk πιο πανω..

 

Αλλα οκ δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας. :)

Επεξ/σία από xristoforos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιο δελεαστικό το πακέτο της 1100d.

Μια χαρά για να μπεις στον κόσμο των dslr. Θα έχεις τον standard zoom σου και τον zoom τηλεφακό, οπότε για αρχή είσαι καλυμμένος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...