Προς το περιεχόμενο

HTC CEO: Η λανθασμένη τακτική marketing, αιτία των δυσχερών αποτελεσμάτων του 2012


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η HTC δεν εχει κ το μηλο δεν εχει ρε παιδι μου ενα σημα  οπως η apple ας εβαζε ενα αγγουρι κ να τα κανει πρασινα η μια μπανανα κ να τα κανει κιτρινα..... οπως καταλαβατε το συμπερασμα ειναι απλο... οτι ο κοσμος παει καπου λογο της προβολης χωρισ να ψαξει αν υπαρχει κατι καλυτερο οπου παει η μαζα πανε ολοι.... ενταξει δεν λεω κ το αναποδο μην πατε apple αρα ολοι στην huawei hawai η πως την λενε... απλα θα επρεπε καποιος που αγοραζει ενα κινητο να το ψαξει λιγο..... πιστευω αυτο ειναι το ολο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτο που θελω απο τισ εταιριες κινητης ειναι να κρατανε η μπαταριεσ παραπανω... δεν γινεται να κανουν αναπτυξη χωριτικοτητας αναπτυζη επεξεργαστων γραφικων camera mp  αναπτυξη οθονης και να αφηνουν πισω την μπαταριουλα.... ξεχνανε πως για να δουλεψουν τα παραπανω θες κ μπαταρια... αν παω ενα τριημερο λευκαδα για μπανιο με σκηνες το πρωτο βραδυ θα μεινω χωρις κινητο ελεος.....  ποσο μου λειπει το 3310   :P 7 μερες κρατουσε η μπαταρια  χαχαχαχαχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου ιδεολογία οπως και των περισσοτέρων εδώ στο insomnia είναι του στύλ πάρε ένα τηλέφωνο Χ ευρώ και πουλα το μετά απο λίγο Χ-50 ευρώ για να πάρεις το επόμενο μοντέλο. Με αυτόν τον τρόπο έχεις συμβαση leasing με 50 ευρώ το 6μηνο (τυχαία νούμερα) να έχεις το τελευταίο μοντέλο της αγοράς. Όχι και τόσο άσχημα δεν νομίζεις;

 

Φιλικά πάντα

 

Δικαιωμα σου απο τη στιγμη που εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να κανεις κατι τετοιο, αλλα σιγουρα δεν εκφραζεις, οπως θελεις να πιστευεις, την πλειοψηφια του insomnia. Το οτι υπαρχουν 100-200 ή και 500 αλλοι παρομοιοι, δεν σημαινει οτι το κανουν και χιλιαδες αλλοι που ειναι οι αναγνωστες του insomnia.

 

Ας προσγειωθουμε λιγακι στην πραγματικοτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α γεια σου runner ετσι ακριβως... το επομενο εξαμηνο που ετσι οπως παει η ελλαδα δεν θα εχει καποιος αυτα τα 50 η 100 ευρω για να παρει νεο κινητο θα πρεπει να αναρωτηθει αυτο το νεο που θελω να παρω ποσο διαφορα εχει απο το κινητο που εχω αυτη την στιγμη αξιζει να δωσω 50 η 100 + το παλιο κινητο για κατι που στην ουσια εκανα κ με το παλιο? το θεμα ειναι πως απλα θα αλλαζει το απεξω ο μαλλον νεος επεξεργαστης δεν θα κανει την τοσο τρομερη διαφορα η μπαταρια θα ειναι παλι χαλια οπως κ πριν ενα 6αμηνο... σε 3 χρονια που τα κινητα θα ειναι στο χερι σαν ρολογια... σε 5 χρονια που δεν θα χρειαζεται να στελνω μηνιμα αλλα οτι θα σκεφτομαι θα το στελνει το κινητο... σε 10 χρονια που θα εχουν ενσωματωθει τα κινητα στα αυτια μας μονο τοτε θα πω ηρθε η ωρα να αλλαξω  :P με αστειο τροπο αλλα πιστευω καταλαβατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ποτέ δεν είχα htc. θα πώ τι με απέτρεψε από το να την προτιμήσω. Εχει βασικά ακριβές συσκευές για τα χαρακτηριστικά που δίνει. Πέρυσι είχε το θράσος να ζητάει 200€ για ένα κινητάκι με 600άρι επεξεργαστή κάμερα χωρίς φλας και οθόνη 3.λιγο. 

Σήμερα παρουσιάζει κινητά με 5mp κάμερα, φλας λες "ολα καλα" και.. σκοτώνει το βίντεο προσφέροντας 640Χ480 (κάποια μοντέλα). Οτι να ναι δηλαδή.

Καινοτόμα μοντέλα (λιγο διαφορετικά από τον ανταγωνισμό  έβγαλε πουλήσανε και μετά τα έθαψε. Αναφέρομαι στο desire Z που ήταν ένα αξιοπρεπέστατο 3.7'' με qwerty. Ποτέ δεν βγηκε αντικαταστάτης στην κατηγορία που έπαιζε με άλλον ένα (se mini pro) και άρα είχε και αυξημένα ποσοστά επιτυχίας (αυτή η κατηγορία δεν καταλαβαίνω γιατί έχει τόσο λίγους υποστηρικτές). 

ένα μοντέλο 2καρτο δεν θυμάμαι το όνομά του αντιστοιχο του s duos, δεν ήρθε ποτέ ελλάδα, σε μία χώρα που διψάει για "καλά" δίκαρτα.. Γιατί htc?

 

Κάτι δεν πάει καλά στην htc και δεν είναι (μονο) το μαρκετιν.. :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει πάντως γιατί το μήλο είναι μόνο status κλπ.... 

Αυτό το πράγμα της τρελής γενίκευσης....

 

Ontopic

Δεν γνωρίζω από htc και πολλά πέρα από το γεγονός ότι είχαν κάτι φίλοι τα desire και μετά ο ένας πήγε σε galaxy nexus και δεν ξεκουνάει και ο άλλος σε neo νομίζω....

 

Εγώ δεν γουστάρω τις εταιρίες που δεν υποστηρίζουν τα κινητά τους.... Αν και από ότι έχω ακούσει είχαν ποιοτικότατες συσκευές τελευτάιο 1,5-2 χρόνια τις έχουν ρίξει....

 

Έγω αν πάω σε android θα πήγαινα είτε σε razr maxx είτε υποθέτω lenovo p770 (Κάπως έτσι) ή αν την πάλευα με το μέγεθος σε note 2.

Και σε λίγο πιο low end galaxy s2 με την 2000 mah μπαταρία.

Ο κάθε ένας πάντως που έχει android δεν σημαίνει ότι ξέρει κάτι παραπάνω απο τον άλλον που έχει iphone... Έλεος δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η htc για εμενα αυτη την στιγμη ειναι η εταιρια με τα καλυτερα κινητα στον κοσμο δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απολυτως.. ομορφα κινητα πολυ δυνατα παντα τελευταια λεξη της τεχνολογιας . Το μονο που δεν εχει ειναι το Μarketing...

 

Y.Γ διαχειριστες του site μιας και εγραψα πριν greeklish οπως λετε ειναι ενταξει το marketing k toHTC   η προτιματε μαρκετινγκ και ειτσ τι σι ? 

συμφωνω απολυτα...οταν στη διαρκεια των Ολυμπιακων το καλοκαιρι, σε ΚΑΘΕ διαφημιστικο διαλλειμα εβλεπα σποτακι του S3, και οταν βλεπω καθε μερα 10 σποτακια του iphone5, ενω ειναι ανυπαρκτη η διαφημιση της htc σε οποιοδηποτε μεσο, ειναι απολυτα λογικα τα ποσοστα.

 

το 90% των χρηστων δεν γνωριζουν τι σημαινει 2.3 4.0 4.1 ICS JB κλπ. λιγοι ειναι οι υποψηφιοι αγοραστες (και οι περισσοτεροι απο αυτους γραφουν και εδω) που σκεφτονται κατι τετοιο.

ο μεσος αγοραστης αγοραζει οτι βλεπει σε διαφημισεις και ακουει απο φιλους. και οταν θα παει στον γερμανο, στη vodafone κλπ και δει το S3 πχ στην εκθεση σε λειτουργια, αυτο θα δοκιμασει, και θα το παρει επειδη του αρεσει η εμφανιση (ασχετα αν το oneX ειναι πιο ομορφο κατα τη γνωμη μου).

 

αρα για μενα το μεγαλo λαθος της htc ειναι το ανυπαρκτο marketing.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω 3 χρονια το HD2 απο την πρωτη μερα του τρεχω android, θα επαιρνα το desire hd αλλα τοτε δεν το ειχε φερει ο γερμανος και δεν προλαβαινα να το παρω...

 

Για την htc τωρα, λυπηθηκα παρα πολυ οταν πηρα το hd2 των 600 ευρω και 3 εβδομαδες μετα ειχε μτχ 200 ευρω. 

Γι αυτο εφαγε το κεφαλι της η HTC δεν γινεται καθε 3-4 μηνες να βγαζεις ναυαρχιδα και να απαξιωνεις τους πελατες που στα εσκασαν πριν απο λιγο καιρο βγαλε ενα-καλο για αρκετο καιρο και θα σε ακολουθησουν. 

 

Απο θεμα ποιοτητας δεν πιστευω οτι μπορει να υπαρξει αντιλογος ειναι απο τις καλυτερες εταιριες μακαρι να συνεχισει να μας δινει καλα κινητα αλλα να κοιταξει και τον future proof παραγοντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οταν θα παει στον γερμανο, στη vodafone κλπ και δει το S3 πχ στην εκθεση σε λειτουργια, αυτο θα δοκιμασει, και θα το παρει επειδη του αρεσει η εμφανιση (ασχετα αν το oneX ειναι πιο ομορφο κατα τη γνωμη μου).

 

αρα για μενα το μεγαλo λαθος της htc ειναι το ανυπαρκτο marketing.

ένα μοντέλο 2καρτο δεν θυμάμαι το όνομά του αντιστοιχο του s duos, δεν ήρθε ποτέ ελλάδα, σε μία χώρα που διψάει για "καλά" δίκαρτα.. Γιατί htc? 

Κάτι δεν πάει καλά στην htc και δεν είναι (μονο) το μαρκετιν.. :/

 

HTC Hellas δεν υφίσταται πλέον, πιθανόν μόνο κάποιος διανομέας + service, οπότε μην περιμένετε και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά συμβαίνουν όταν πουλάς "σκατά" για "λουκούμια" (συγγνώμη κιόλας) στον κόσμο για πολύ καιρό, κάνεις 1-2 updates στις συσκευές και μετά εξαφανίζεσαι. Δεν φταίει το marketing, φταίει η κουτοπονηριά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το One S όταν βγήκε. Ερχόμενος από iPhone 4 και Galaxy S2 , το πρώτο σόκ ήταν η Pentile οθόνη , με λίγο συγκέντρωση μετρούσα τα Pixel ένα-ένα. 2ο σόκ ήταν το ύψος , στα ίδια με το Nexus που είναι 4.5 ίντσες και τέλος η έλλειψη SD. Παρόλα αυτά , η ποιότητα κατασκευής και το Sense με έκαναν να το κρατήσω ... για δύο μήνες  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...