Προς το περιεχόμενο

Γιατι τοσες διαφορετικες εκδοσεις;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το λέει για σένα ρε συ :P "Κατηγορίες" λινουξάδων απ'ότι κατάλαβα λέει, τον ελιτιστή λινουξά, και αυτόν που βάζει νερό στο κρασί του.

 

Για όλα τα παραπάνω +1

Για το τελευταίο... not so much :P

 

Και ναι μιλούσα για τύπους σαν τον luxx. Έχει κάνει 4-5 thread, σε όλα του λένε τα ίδια και τα ίδια, του έχουν δώσει πηγές να διαβάσει και, τέλος, κάθονται και του εξηγούν (με μεγάλη υπομονή και μπράβο τους) τα ανεξήγητα! 

 

what he's doing? Που δεν πιάνει μελάνι guys; :D

 

 

Τελευταίο που μπορώ να θυμηθώ είναι chrome και chromium... αλλά βαριέμαι να κάτσω να ψάξω τα ακριβή σημεία τώρα. 

 

Anw, θα έλεγα ότι ακολουθώ την επιθυμία του TS  και δεν θα ξαναγράψω εδώ, αλλά μάλλον που είναι δικιά μου επιθυμία αυτό γιατί...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι και παλι δεν εχω παρει ικανοποιητικη απαντηση για τον chrome και chromium.  Εαν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα στο linux, τοτε γιατι μπορεις να κατεβασεις και τους δυο browsers; Απλα ο chrome δεν υπαρχει στο software manager και τον κατεβαζεις απο την επισημη ιστοσελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και παλι δεν εχω παρει ικανοποιητικη απαντηση για τον chrome και chromium.  Εαν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα στο linux, τοτε γιατι μπορεις να κατεβασεις και τους δυο browsers; Απλα ο chrome δεν υπαρχει στο software manager και τον κατεβαζεις απο την επισημη ιστοσελιδα.

Δεν ξέρω σαφή απάντηση, αλλά υποθέτω ότι δεν είναι είτε επειδή προτιμάται ο chromium σαν πλήρως open source, είτε επειδή το απαγορεύει η άδεια χρήσης του chrome (που έχει proprietary κομμάτια). Και δεν είναι θέμα linux. Και στα Windows, ο chrome και ο chromium είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα. Ο chromium είναι ένα απλό built από τα sources εδώ (όπως βλέπεις έχει οδηγίες για το πως κάνεις το built του πακέτου σε Windows, Linux και Mac, δεν παίζει ρόλο το λειτουργικό δηλαδή, αν και υπάρχουν ήδη έτοιμα builts, είτε στα repositories διανομών linux, είτε σε πακέτα exe για Windows), ο chrome είναι ο chromium με μερικές υπηρεσίες της google επιπλέον (δεν γνωρίζω ακριβώς ποιες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα διαβασα ορισμενα πραγματακια, οποτε ξερω κατι λιγα.

 

O Chrome υποστηριζει pdf, flash, h.264, Νεοτερες εκδοσεις flash,shockwave, νεοτερη εκδοση γενικοτερα το ολο build, λιγοτερα crashes. Τωρα για αρνητικα δεν γνωριζω, το μονο που ισως να υπαρχει οτι σε κανει track η google.

 

Απλα ισως το chromium ειναι πιο γνωστο επειδη ειναι open source και το πιο λογικο οτι περιλαμβανεται στους sofware managers, ενω για να βαλεις το chrome θελει καποια διαδικασια.. 

 

Παντως οι περισσοτεροι προτιμουν firefox στα linux. Αλλα αυτο το "smooth" scrolling με κανει να το αποφευγω, οπως ο διαολος το λιβανι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως οι περισσοτεροι προτιμουν firefox στα linux. Αλλα αυτο το "smooth" scrolling με κανει να το αποφευγω, οπως ο διαολος το λιβανι.

 

Απενεργοποιείται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και γιατι το ποντικι να μην ειναι η ευκολη λυση;

 

Γιατί έτσι λειτουργεί το linux. Είναι σαν να θες η σκούπα να σου σφουγγαρίζει. 

Σημασία δεν έχει το interface αλλά να κάνεις την δουλειά σου. Και σκούπα σφουγγαριζεις με την κατάλληλη προσθήκη ! Μιλάμε για ΕΛΛΑΚ την σκουπα να την μελετήσεις δηλαδή τον κώδικα του προγράμματος πχ apt , και να κανεις πχ το synaptic . Δηλαδή τώρα χρησιμοποιείς σε debian μόνο το apt σε cli?

Εντάξει σε arch o pacman αλλά άμα βάζεις τις εξαρτήσεις συνέχεια μέσω pacman οκ , αλλα στο aur βαρετό είναι να δίνεις makepkg -scipacman -U foo

Sent from my ST15i using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chormium είναι το πρότζεκτ της google όταν ξεκίνησε τον browser, μετά σταμάτησε να τον υποστηρίζει και έβγαλε τον chrome και για λινουξ. Γιαυτό και δεν υποστηρίζει το sync πλέον. στον chomium.

 

Τώρα αν η έννοια σου είναι αν σε παρακολουθεί κάποιος που μπαίνεις και τι κάνεις τότε το πας αλλού το ζήτημα, σε φιλοσοφικές συζητήσεις. Που καταλήγουν στο άμα θέλει να δει ο άλλος θα δει. Σε αυτή την περίπτωση ο  Firefox να σε απαλύνει λίγο γιατί όλοι οι κωδικοί κρυπτογραφούνται τοπικά στο μηχανάκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chormium είναι το πρότζεκτ της google όταν ξεκίνησε τον browser, μετά σταμάτησε να τον υποστηρίζει και έβγαλε τον chrome και για λινουξ. Γιαυτό και δεν υποστηρίζει το sync πλέον. στον chomium.

 

Τώρα αν η έννοια σου είναι αν σε παρακολουθεί κάποιος που μπαίνεις και τι κάνεις τότε το πας αλλού το ζήτημα, σε φιλοσοφικές συζητήσεις. Που καταλήγουν στο άμα θέλει να δει ο άλλος θα δει. Σε αυτή την περίπτωση ο  Firefox να σε απαλύνει λίγο γιατί όλοι οι κωδικοί κρυπτογραφούνται τοπικά στο μηχανάκι σου.

 

εμενα γιατι κανει κανονικα sync ο chromium μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα γιατι κανει κανονικα sync ο chromium μου ;

 

Τι να σου πω, εγώ είχα προσπαθήσει να κάνω τα πάντα και μου έλεγε ότι δεν γίνετε και λίγο που το έψαξα κατέληξα στο να βάλω τον chrome. Τι κάνεις sync?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω το gmail account μου , και συγχρονιζει bookmarks , addons , passwords ,themes , tabs , τα παντα ολα δηλαδη.

Και με εχει βολεψει απολυτα γιατι δοκιμαζω διαφορες διανομες και στο μπαμ εχω περασμενα τα παντα με εναν συγχρονισμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω το gmail account μου , και συγχρονιζει bookmarks , addons , passwords ,themes , tabs , τα παντα ολα δηλαδη.

Και με εχει βολεψει απολυτα γιατι δοκιμαζω διαφορες διανομες και στο μπαμ εχω περασμενα τα παντα με εναν συγχρονισμο....

 

Μόλις το δοκίμασα και πείρα την εικόνα αυτή : http://www.freeimagehosting.net/rie65 δεν φόρτωσε τις εφαρμογές και ήταν η έκδοση 20.0.... και μετά κράσαρε :-P!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cyber

 

αρχικα εχουμε φτασει στην εκδοση 24 :)

και τα δευτερον δες εδω http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1341721 για το προβλημα σου.

Δεν ειναι θεμα του chromium προφανως :)

 

@luxx

 

που το ειδες αυτο παλι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...